#

Giriş:

Son Güncelleme:

Siyaset

HDP’den Kobani eylemlerine ilişkin soruşturmaya tepki

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2014’teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında HDP’lilerin gözaltına alınmasının, hukuki değil siyasi olduğunu savunarak, “AKP-MHP iktidarının siyasi ajandasına göre yürütülen siyasi darbe operasyonudur.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Mithat Sancar, partilerinden bir grup milletvekili ile Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Kobani eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında partililerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Buldan, “Bugün partimize yönelik siyasi intikam operasyonunun yedinci günündeyiz. Arkadaşlarımız bir haftadır haksız ve hukuksuz bir biçimde keyfi gözaltı işkencesi altında tutulmaya devam ediyor.” görüşünü savundu.

Buldan, Kars Belediye Başkan yardımcıları Şevin Alaca, il genel ve belediye meclis üyeleri ile parti yöneticilerinin de gözaltına alındığını ifade ederek, “Bu operasyonlar hukuki değil siyasidir. AKP-MHP iktidarının siyasi ajandasına göre yürütülen siyasi darbe operasyonudur.” dedi.

İktidarın, demokrasi mücadelelerinden rahatsız olduğunu ve çağrılarına siyasetle değil siyasi operasyonlarla yanıt verdiğini iddia eden Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktidar, HDP’ye demokratik siyaset alanını kapatmaya çalıştıkça bizler demokratik siyaset zeminini daha da büyüteceğiz, güçlendireceğiz ve genişleteceğiz. Onlar, demokratik toplumsal muhalefeti engellemeye çalıştıkça demokratik güçbirliği ve toplumsal dayanışmayı daha da büyüteceğiz. HDP’yi terörize planları tutmayacaktır. Biz tüm baskı ve engellemelere rağmen demokratik siyaset zemininde kalmaya ve demokratik mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

Buldan, gözaltındaki HDP’lilerin, bir an önce serbest bırakılmasını isteyerek, “Cesaretiniz varsa gelin Meclis’te 6-8 Ekim için derhal bir araştırma komisyonu kuralım ve gerçekleri tüm boyutuyla araştıralım, açığa çıkartalım.” çağrısında bulundu.

– “HDP, demokratik siyaset zeminini hiçbir şekilde terk etmeyecektir”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da kendilerine yönelik operasyonun her şeyden önce Türkiye’de demokrasi mücadelesine, demokrasi güçlerine ve toplumsal muhalefete bir saldırı olduğunu ileri sürdü.

Sancar, “Bunun için bu operasyona siyasi darbe adını veriyoruz. Elbette siyasi darbe bu operasyonla başlamadı. Bu operasyon, beş yıldır devam eden büyük bir planın en keskin virajlarından biridir.” dedi.

HDP olarak kararlı ve haklı olduklarını savunan Sancar, “İktidarın hedeflerinden birinin de HDP’yi hırçınlaştırarak, kendi çizgisinden uzaklaştırmak, bu yürüyüşünden saptırmak olduğunun farkındayız. O nedenle bütün toplumsal kesimlere buradan tekrar taahhüt ediyoruz. HDP, demokratik siyaset zeminini hiçbir şekilde terk etmeyecektir. Siyasi hedeflerini de mücadele programlarını da demokratik siyaset zemininde yürütecektir.” ifadelerini kullandı.

Meclisin bugünkü açılış törenine katılmama kararı aldıklarını dile getiren Sancar, şöyle devam etti:

“Bu, Meclise karşı bir tutum değildir. Meclisi demokratik siyasetin en önemli platformlarından biri olarak gördüğümüz gerçeğine aykırı bir tutum değildir. Bize göre Meclis, demokratik siyasette önemli bir alandır ancak bu kadar büyük bir haksızlığı, hukuksuzluğu, zulmü Meclis Genel Kurulundan değil Meclis bahçesinden halklarımıza duyurmayı daha doğru, uygun bir yöntem olarak gördük. O nedenle açılışa katılmayacağız. Açıklamadan sonra Meclis bahçesinde, Genel Kurul devam ettiği süre boyunca oturma eylemi gerçekleştireceğiz.”

Açıklamadan sonra Buldan, Sancar ve HDP milletvekilleri, kısa bir yürüyüş yaparak, muhalefet kulisinin bahçesinde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Öte yandan Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınanların resimleri ağaçlara asıldı.

Haberin Devamı

Gündem

Buğra Kavuncu’dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

Haber Giriş:

on

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, kendisine yönelik İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın, “FETÖ’cü” iddiası hakkında suç duyurusunda bulundu.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, kendisine yönelik, “İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu FETÖ’cü” iddiasında bulunan partisinin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. İYİ Parti İstanbul ilçe başkanları ve üyeleriyle birlikte İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Buğra Kavuncu suç duyurusu öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kavuncu, “Maalesef partimizin bir milletvekilinin yapmış olduğu iftira ve hakaret eylemi taşıyan açıklamalarıyla alakalı birazdan suç duyurusunda bulunacağız. Biz hakkımızı, haklarımızı hep hukuk dahilinde aradık. Biz haklarını adalet önünde aramayı şiar edinmiş insanlarız. Benim çocukluğumdan beri yaşadığım hayat gün gibi ortadadır. Dolayısıyla bizimle alakalı en ufak bir tereddüdünüz ve şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

Kavuncu, basın açıklamasının ardından suç duyurusu dilekçesini savcılığa sunmak üzere partililerle birlikte İstanbul Adalet Sarayı’na girdi.

Devam Et

Chp

CHP’de, sahte içkiye bağlı ölümlerin araştırılması için heyet kuruldu

Haber Giriş:

on

CHP’de, sahte içkiye bağlı ölümleri ve sahte içkinin boyutlarını araştırmak üzere kurulan heyet, Kırıkkale ve İzmir’de incelemelerde bulundu.

CHP Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, İstanbul, İzmir, Mersin, Aydın, Muğla, Kırıkkale, Trabzon, Tekirdağ, Zonguldak ve Kırklareli‘nden gelen sahte içki zehirlenmesi şüphesiyle ölüm haberlerinin ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla konuyu araştırmak üzere heyet kuruldu.

Heyette, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç ve Mahir Polat, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer yer aldı.

Sahte içkiye bağlı ölümleri ve sahte içkinin boyutlarını araştıran heyet, Türkiye’de ölümlerin yaşandığı şehirlerde incelemelerde bulunacak.

Görüşmelere Kırıkkale ve İzmir’den başlayan heyet, sahte içki nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerini ve kalıcı sağlık sorunu yaşayan kişileri ziyaret etti.

Heyetin incelemelerini tamamlamasının ardından konuya ilişkin rapor hazırlanacak.

Devam Et

Gündem

Akşener, bize sataşacağına iddialara yanıt versin

Haber Giriş:

on

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, kendisi ile ilgili sözlerine, “Sayın Akşener bize sataşacağına iddialara yanıt versin. ‘Suçlu AK Parti, suçlu Bülent Turan’ demesi parti hatalarını kapatma çabasıdır” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek, Akşener’in grup toplantısı ardından partisi milletvekili Ümit Özdağ’ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya yönelik suçlamalarını değerlendirirken kendisine yönelik sözlerine cevap verdi. Turan, demokrasilerde olmazsa olmazın muhalefet olduğunu, muhalefet olmazsa iktidarın olmayacağına dikkat çekerken, Akşener’in İYİ Parti içeresinde yaşanan sorunlarda kendisini ve partisini sorumlu tutmasına tepki gösterdi.

‘HAZİN BİR TABLO’

Turan, “Sayın Akşener, bugün grup toplantısında, gündemi değerlendirirken aslında tüm Türkiye’nin, tüm basının beklediği bazı soruları adeta yokmuş gibi görerek toplantısını bitirdi. Toplantı sonrasında Sayın Akşener, bir yıl önce seçim bölgemde yaptığım konuşmamı sanki bugün yapılmış gibi ifade ederek, sorunların müsebbibini bir anlamda kendince bulmuş oldu. İYİ Parti içeresindeki tüm sorunların müsebbibi adeta Bülent Turan dercesine cevap verdi. Çok trajikomik bir durum, çok hazin bir tablo. Öncelikle Sayın Akşener gibi bakanlık yapmış, genel başkanlık yapmış kıymetli bir siyasetçinin bu tarz bir yorumu, yani kendi partisi içerisindeki meselelerin müsebbibi olarak bir başka partinin yöneticisini göstermesini şık bulmadığımı ifade etmek isterim” diye konuştu.

‘İDDİALARA YANIT VERMESİNİ BEKLERDİK’

Akşener’in, partisi ile ilgili iddialara yanıt vermesini beklediklerini kaydeden Turan, “Biz o grup toplantısında milletvekillerinin ısrarla katılmamasının sebeplerini Akşener’den merak ederdik. Biz çok sayıda milletvekilinin istifa ederek başka partilere geçmesini değerlendirmesini merak ederdik. Kongrelerde çizik var mı, yok mu açıklamasını beklerdik. Mevcut milletvekilliği devam eden önemli bir milletvekilinin, kendi il başkanıyla ilgili ortaya koyduğu şok iddianın, ‘benim il başkanım FETÖ’cü’ iddiasına cevap vermesini beklerdik. Bu kadar soru, bu kadar gündem varken, hiçbirini görmezden gelip, sadece bizim eski bir konuşmamızı yani; ‘İYİ Parti’nin, kurulma amacı Türkiye’de milliyetçi muhafazakar oylar asla CHP’ye yakın, HDP’ye yakın durmayacağından dolayı; o oyların CHP-HDP bloğuna taşınmak üzere kurulduğu’ iddiamızı sanki yeniymiş gibi gündeme getirdi” diye konuştu.

‘SAYIN AKŞENER TOPU TACA ATIYOR’

Meral Akşener’in seçimlerden sonra, “Genel başkanlığı bırakacağım” yönündeki açıkmalarını hatırlatan Turan, “Eğer Bülent Turan bir operasyon yapmışsa, eğer bu karışıklık bizim işimizse, sormak isterim; Meral Akşener seçimi kaybedince ‘genel başkanlığı bırakacağım’ demesinin arkasında Bülent Turan mı vardı? Biz başka partilerin iç işlerine karışmayacak kadar tecrübeli insanlarız. Ancak partisinin kurucu olan bir milletvekili bir il başkanı hakkında terörist iddiasında bulunacak. Bu partinin değil, Türkiye’nin gündemidir. Sayın Akşener topu taca atıyor” ifadelerini kullandı.

‘DAĞILMASI KAÇINILMAZDIR’

Parti içinde önemli bir milletvekilinin, il başkanını ‘terörist’ diye suçlamasının şok bir iddia olduğunun altını çizen Turan, “Eğer Akşener gibi konuları açıklamak yerine gündem değiştirsek, bu toplantıyı yapmazdım. Başka partinin grup başkanvekilini bir anlamda polemik yaparak, asla bu konuyu kapatamazsınız. Bir partinin iç meselesi bizim meselemiz değil. Ama parti istediği oyu alamayınca genel başkan küsmüşse, o partinin kongresinde liste kavgası olmuşsa, canlı yayında terör iması olduysa, dağılması kaçınılmazdır. İYİ Parti’nin kendi vekili, kendi il başkanına iddiada bulunuyor. Sayın Akşener’in gereğini yapacağına inanıyorum. Bu iddialar şok iddialar. Ya Ümit Özdağ’ın dediği yanlış, gereğini yapacak, ya Ümit Özdağ’ın söylediği doğru, il başkanına gereğini yapmalı. Sayın Akşener bize sataşacağına iddialara yanıt versin. ‘Suçlu AK Parti, suçlu Bülent Turan’ demesi parti hatalarını kapatma çabasıdır” dedi.

Devam Et

Trend