#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

İlçe ilçe koronavirüs haritası İşte detaylar!

Bursa’nın ilçe ilçe ve yoğunluğun fazla olduğu mahalleler sokaklar ve bölgelerin olduğu veriler detaylı haritayla anlatılmış haberimizde.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkçı, Koronavirüs salgınında Bursa’daki vaka sayılarında bir düşüş olduğunu açıkladı. Hızlı bir çıkış gösteren Bursa’nın hızlı bir iniş sürecine geçtiğini açıklayan Kaşıkçı, bunun insanlarda bir rehavete yol açmamasını söyledi.

Bursa’da karantina haberleriyle sık sık gündeme gelen Gürsu ve Yıldırım ilçelerinin hala sıkıntılı olduğunu söyleyen Kaşıkçı Nilüfer ve Yıldırım arasında farkın yarı yarıya olduğunu söyledi.

İlçe İlçe Bursa’nın Koronavirüs haritası

OSMANGAZİ

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi Yıldırım ve Gürsu’dan sonra koronavirüsün en fazla yoğun olduğu ilçe.

Osmangazi’de koronavirüs vakalarının en çok yoğun olduğu mahalle ise Emek Mahallesi. Korupark istasyonundan Endülüs Park’a kadar olan cadde boyunca yoğunluk dikkat çekici. Özellikle Yeni Bağlar Caddesi, Turgut Özal Caddesi ve Şehit Ayhan Yıldız Sokak koronavirüsün en çok yoğun olduğunu gösteren renk olan kırmızıyla kaplı durumda.

Hamitler Mahallesi’de yoğunluğun en fazla görüldüğü mahalleler arasında. Bağlarbaşı ve Hamitler arasındaki bölgelerde renk yoğunluğu kırmızıya bürünmüş durumda.

Soğanlı’daki yoğunlukta dikkatlerden kaçmıyor. Soğanlı hattından başlayıp Etibank ve Merinos’a kadar oradan da Çirişhane hattı boyunca yoğunluk fazlalığı gözleniyor.

Merkeze yaklaştıkça Darmstad Caddesi ve Altıparmak hattında da vaka sayılarının fazlalığı dikkatlerden kaçmıyor. Şehir merkezine yaklaştıkça yoğunluk dağılıyor. Küçükbalıklı hattı boyuncada yer yer yoğunluklar göze çarpıyor.

Osmangazi’de yoğunluk haritasında kırmızı renk yoğunluğunun en fazla olduğu bir diğer mahalle Demirtaş ve Panayır mahalleleri. Demirtaş’ta Barbaros, Sakarya ve Dumlupınar’da ve Panayır’da vakaların olduğu gözleniyor.

YILDIRIM

Yıldırım’da Teyyareci Mehmet Ali Caddesi ve Çiçek Caddesi hattı boyunca yoğunluk dikkat çekici boyutta.

Arabayatağı İstasyonu’ndan Ankara Caddesi istikametinde Otosansit, Esenevler ve Başaran’da kırmızı renk yoğunluğu oldukça yüksek. Hacivat’ta da yer yer yoğunluk gözlemleniyor.

Kestel istikameti boyunca Cumalıkızık ve Değirmenönü’nde vakaları dikkat çekici boyutta.

GÜRSU

Hemen hemen her hafta bir sokağın karantina altına alındığı Gürsu’da ilçe merkezi Atatürk Caddesi, Uludağ Organize Sanayi Bölgesi‘ne bağlanan yollardan Sadık Ahmet Caddesi ve Şehit Cengiz Topel Caddeleri’de yoğunluğun olduğu bölgeler. Ayrıca karantina uygulanan Adaköy Mahallesi’de kırmızıya bürünmüş durumda.

KESTEL

Kestel’de ise TOKİ bölgesinde Namık Kemal Caddesi Vani Mehmet Mahallesi Muhtarlığı civarında yoğunluk kazanmış durumda. Ayrıca Oruç Reis Sokak, Piri Reis Sokak ve Mimar Sinan Sokak’larda yer yer yoğunluklar göze çarpıyor.

NİLÜFER

Nilüfer’de yoğunluklar dağılmış olarak göze çarpıyor. Yoğunluk Görükle’de bölge bölge ayrılmış durumda. Geçen haftalara göre bir azalış söz konusu, Hasanağa ve İrfaniye TOKİ evlerinde de vakalar gözlemleniyor.

Özlüce’de ise yoğunluk Prof. Dr. Erdal İnönü Caddesi’nde. Ertuğtul’da ise Bursa Dört Çelik Çocuk Hastanesi civarı Ertuğrul sokakta yoğunlaşmış durumda.

MUDANYA

Mudanya’da durum sakin gözüküyor. Sahil hattı boyunca sadece Güzelyalı’da ve Mudanya merkezde az da olsa vakalar gözüküyor.

GEMLİK

Gemlik’te yoğunluğun en fazla olduğu mahalleler Eşref Dinçer Mahallesi, Dr. Ziya Kaya Mahallesi ve Buski Gemlik Şube Müdürlüğü civarında yoğunlaşmış durumda.

ORHANGAZİ

Orhangazi’de de yoğunluk geçen haftalara göre azalmış durumda. Kırmızı renkler en çok Muradiye Mahallesi civarında yoğunlaşmış olarak gözüküyor.

İZNİK

İznik’te yoğunluktan söz etmek pek mümkün değil olan renkli yerlerin çoğu düşük riskli bölgeler. Yüksek riskin olduğu bölge ise Eşrefzade Mahallesi Kamil Kaccar Sokak civarında.

YENİŞEHİR

Yenişehir genelinde harita düşük risk yoğunluğu olarak gözüküyor.

İNEGÖL

İnegöl’de vakalar düşük risk olarak yayılmış durumda. Yüksek riskli bölge ise Yenice Mahallesi Tellal İsmail Sokak civarında yoğunlaşıyor.

KARACABEY

Karacabey’de kırmızı renkler yani yüksek riskli bölgeler düşük riskli bölgelerle eşdeğer seviyede. Tavşanlı Mahallesi 149. Sokak, Yeni Mahallesi 270 ve 275. Sokaklar, Gazi Mahallesi Karacabey Adalet Sarayı civarı ile Esentepe Mahallesi okullar bölgesi yüksek riskli bölgeler.

MUSTAFAKEMALPAŞA

Mustafakemalpaşa’da yoğunluk Fevzipaşa Caddesi ile Ulubatlı Hasan Bulvarı’nın birleşimi olan bölge ile Yalıntaş Mahallesi köy içi yollarında yoğunlaşmış durumda.

BÜYÜKORHAN

Büyükorhan ilçe merkezinde vaka gözükmüyor. Armutçuk bölgesinde düşük risk seviyelerinde renklendirmeler mevcut.

HARMANCIK

Harmancık’ta da Büyükorhan gibi ilçe merkezinde bir yoğunluk yok. Kepekdere bölgesinde düşük risk seviyesinde renklendirmeler mevcut.

ORHANELİ

Orhaneli’de geçtiğimiz günlerde Nalınlar Mahallesi karantina altına alınmıştı. Harita üzerinde yüksek risk seviyesinde bölge olarak gözükyor. Ayrıca Karıncalı ve Fadıl Bölgesi renk olarak tamamen kırmızıya bürünmüş durumda. İlçe merkezinde ise herhangi bir renklendirme mevcut değil.

KELES

Keles dağlık ve dağınık bir bölge olduğu için renk belirtisi olan bölgeler sadece Kıran ışıklar ve geçtiğimiz haftalarda karantinaya alınan Yazıbaşı mahallesinde mevcut. İlçe merkezinde herhangi bir renk ve yoğunluk belirtisi yok.

Bursa

Bursa Büyükşehir’de HES kodu dönemi

Haber Giriş:

on

İl Hıfzıssıhha Kurulunun tüm kamu kuruluşları başta olmak üzere birçok kurumun girişinde HES kodu zorunluluğu getirmesinin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi ana binası, Tarihi Belediye Binası, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşlar ve Bilim Teknoloji Merkezi (BTM) bina girişlerinde hazırlıklar tamamladı.

İl Hıfzıssıhha Kurulunun bugünkü toplantısında, Kovid-19 salgınını kontrol altında tutabilmek amacıyla 24 Eylül’den itibaren kamu kurumlarına, AVM’lere, çalışan sayısı 50 ve üzeri olan fabrikalar ile 25 ve üzerinde olan mağazalara, banka, PTT ve konaklama tesislerinin girişlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi. Kentteki tüm kamu kurum ve kuruluşlara girişlerde personel görevlendirilerek “Hayat Eve Sığar” (HES) mobil uygulaması üzerinden kurumda çalışan personel ve kuruma gelen vatandaşların HES kodlarının sorgulanmasına karar verildi. Tedbirlere ilişkin uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması da istenirken, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına kararlaştırıldığı belirtildi.

Alının kararın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi ana binası, Tarihi Belediye Binası, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşlar ve Bilim Teknoloji Merkezi’nde (BTM) hazırlıklar tamamladı. Bilim Teknoloji Merkezi girişinde başlatılan HES kodu uygulamasına Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş da bizzat denedi. Başkan Aktaş, BTM’de öğrencilerle biraraya geleceği program öncesi binaya HES kodu okutarak giriş yaptı.

Bu arada vatandaşlar da söz konusu binalara, 24 Eylül’den itibaren barkot okutarak girebilecekler.

Devam Et

Bursa

Bursa’da mobilya fabrikasında çıkan yangın söndürüldü

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, mobilya fabrikasının üst katında çıkan yangın söndürüldü.

Alınan bilgiye göre, Mahmudiye Mahallesi Kısmet Sokak’taki 4 katlı bir mobilya fabrikasının en üst katındaki döşeme bölümünde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İşçilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekipleri, 5 araçla müdahale ettikleri yangını uzun uğraşlar sonucu kontrol altına aldı.

Ekiplerin soğutma çalışması devam ederken yangın nedeniyle fabrikada büyük çaplı maddi hasar meydana geldi.

Devam Et

Bursa

Uludağ için “Alan Başkanlığı” kurulacak

Haber Giriş:

on

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’ın tek elden “Alan Başkanlığı” sistemiyle yönetilmesi için gerekli adımlar atılıyor.

Uludağ’da bir otelde düzenlenen ilk toplantıda milletvekilleri ve turizm paydaşları, bölgeye ilişkin sorun, ihtiyaç ve çözüm önerilerini, Alan Başkanlığı ile ilgili görüşlerini anlattı.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, toplantıda, Alan Başkanlığının, herkesin üzerinde mutabakat sağladığı güzel bir fikir olarak hayata geçirilmesinin son derece memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Uludağ’ın bu güçlü değerinin gerçek potansiyeline kavuşması, sadece kış mevsiminde değil, 12 ay boyunca çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapacak bir niteliğe kavuşması için yapılacak çalışmaların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Neşe Çıldık da Uludağ’da 6-7 kurumun söz hakkı olduğu için gelen talepler doğrultusunda tek elden tüm alanlara müdahalenin söz konusu olmadığını anlattı.

Bölge için en yararlı çözümün ortaya konulması amacıyla yürüttükleri çalışmanın sonuçlarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ileteceklerini dile getiren Çıldık, şöyle konuştu:

“Birlikte gidilirse sorunsuzca çıkar ve herkesten fikir alarak kanunu oluştururuz. Fikirlerinizi alıp çalışmak istiyoruz. Burada orman, doğal sitler, milli parklar, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli alanlar var. İlk önce Alan Başkanlığının sınırlarını belirleyeceğiz. Belki sınırları biraz daha genişletebiliriz. Burayı uluslararası düzeyde bir yer yapmamız lazım. Sonra bir alan yönetimi yapacağız. Alan Başkanlığı, daha çok planla ilgili bir konu. Buranın plan açısından yönetimi, işletilmesi, tanıtılması söz konusu. Planların onaylanması, desteklenmesi ve yönetilmesiyle ilgili bir şey. Tahsisler devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsis yaparsa Bakanlıktan, milli park tahsisleri Milli Parklar üzerinden devam edecek ama belki Milli Parklarla ilgili bir anlaşmaya varırsak tahsislerin Kültür ve Turizm Bakanlığına devri söz konusu olabilir. Bir komisyon oluşturacağız. Komisyonda Bakanlık temsilcisi, Milli Parklar, Çevre ve Şehircilik, belediye temsilcisi olacak. Danışma Kurulu da oluşturulabilir.”

“Uludağ’ı Avrupa düzeyinde yarışacak hale getirecek bir çalışmanın başlangıcı”

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Yazıcı da Alan Başkanlığı ile ilgili ilk toplantıyı gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TBMM’de yeni yasama yılının başlamasıyla Uludağ Alan Başkanlığı konusunun Meclis’e taşınacağını, kasımda kanunun çıkmasını beklediklerini aktaran Yazıcı, “Alan Başkanlığı, Uludağ’ın gelişiminin, problemlerinin çözümlerinin, Bursa’da, Uludağ’ı bilen, yatırımları burada olan insanlarla beraber Valilik, Belediye ve bütün turizm paydaşlarının içinde bulunduğu bir yönetim kurulu, danışma kurulu ile gerçekleşeceği bir yapı olacak.” dedi.

Yazıcı, Alan Başkanlığını, Uludağ’ın değerlerinin korunacağı, yatırımların daha doğru planlanarak yapılacağı, Uludağ’ı Avrupa düzeyinde yarışacak hale getirecek bir çalışmanın başlangıcı olarak gördüklerine dikkati çekti.

Alan Başkanlığını, Uludağ için bir çözüm yolu olarak düşündüklerini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

“Uludağ’ın gelişimi Alan Başkanlığı ile tamamlanacak ve pandemi sonrası artacağına inandığımız potansiyele Uludağ, bu çalışmalar sonunda hazır olacaktır. Uludağ’daki kayakçılarla günübirlikçilerin yaşam alanlarının karıştığını görüyoruz. Günübirlikçilere daha doğru hizmet verebilmek, kayakçılara daha doğru alanlar açabilmek için Alan Başkanlığı ayrı ayrı çalışmalar yapacak. Bu şekilde planlandıktan sonra ekonomiye ve turizme çok büyük katkılarının gelişerek devam edeceğini hep birlikte göreceğiz.”

Devam Et

Trend