Giriş:

Son Güncelleme:

Bilecik

İlk kazadan kurtuldu ikinci kazada öldü

Bilecik’te 15 dakika arayla iki kez kaza geçiren sürücü hayatını kaybetti.

Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Çaltı köyünden domates fidesi aldıktan sonra Gölpazarı ilçesine doğru seyir halinde olan Eyüp Ceylan (64) idaresindeki 11 EC 585 plakalı otomobil, ilçeye 20 kilometre kala çamura saplandı.

Ceylan’ın aracını olay yerine gelen dayısının oğlu kendi aracı ile çekerek kurtardı. İkili önlü arkalı Gölpazarı’na doğru yola çıkarken, Eyüp Ceylan’ın kullandığı otomobil Bayat köyü Ören Deresi mevkiinde virajı alamayarak yol kenarına savruldu.

Kazada boynu kırılan Eyüp Ceylan feci şekilde hayatını kaybetti. Olay yerine gelen jandarma ekipleri kaza yerinde önlem alırken, cenaze nöbetçi cumhuriyet savcısının incelemesinin ardından Gölpazarı Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Haberin Devamı

Bilecik

BEBKA yarışmasında dereceye girenler belli oldu

Haber Giriş:

on

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen “Girişimci Adımlar Yetkin Eller – GAYE” programı kapsamındaki Etkili Sunum Teknikleri Yarışmasında Bursa’da dereceye girenler belli oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ’Geleceğim Mesleğim’ teması kapsamında BEBKA tarafından Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Etkili Sunum Teknikleri Yarışmasına katılan 79 öğrenciden finale kalan 5 (beş) meslek liseli öğrenci Bursa’da jüri karşısına çıktı. Bursa’nın Mudanya ilçesindeki finalin jüri üyeliklerini BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Salih Çepni, BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, Coşkunöz Eğitim Vakfı İktisadi İşletme Genel Müdürü Bige Tınmazsoy Susuzlu,BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş yaptı.

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Bursa’dan 79 meslek liseli öğrencinin programa dahil olduğunu belirtti. Her işin doğasında bir derecelendirme, seçme sürecinin bulunduğunu söyleyen Gerim, “Fakat bizim için programa katılan bütün öğrenci kardeşlerimiz kıymetli. Bu vesile ile programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile güzel bir iletişim içinde olduklarını vurgulayan Gerim, birçok eğitim programının hayata geçirildiğini anlattı. Gerim, “Amacımız biraz daha işe heyecan katmaktı. Aslında hepimizin hedefi bir, ülkemizin gelişmiş ülkeler düzeyine hızlı bir şekilde çıkması. Bunun için üretmek gerekiyor. Üretmek için de el becerileri zihin becerileri kadar önemli. Bir proje fikri, bir işin hayata geçmesinin temelidir. Sonrasında tasarlamak ve üretmek gelmektedir” diye konuştu.

Meslekî eğitimin geliştirilmesi yönündeki çalışmaları sürdüreceklerine işaret eden Gerim sözlerini şöyle tamamladı:

“Rekabet her geçen gün artıyor, bunun için bir pazarlama stratejisi ve müşteriye ulaşmak için her fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla neyi nasıl anlatacağımızı, sunumun nasıl yapılacağını bilmemiz gerekiyor. Bu kabiliyetlerin kazanılması gerekiyor. Bizde bu çalışmalarda öğrencilerimizden ve öğretmenlerimizden çok şeyler öğrendik. Enerjilerinin yüksekliği, aldıkları eğitimler, hocalarımızın geri beslemeleri bizleri umutlandırdı. Biz bu konuda çalışmaya devam edeceğiz.”

Bursa Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise mesleki eğitime destek noktasında BEBKA ile birlikte önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Dülger, “Okullarımızın teknik ekipman desteğinin kalite noktasında arttırılmasının yanında okullardaki öğrencilerimizin hayata bakış kalitesini arttırma noktasında da BEBKA desteğinde faaliyetler yapıyoruz.Bizlerin her zaman yanında olan BEBKA Genel Sekreterimize ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yarışmanın finalinde BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ile birlikte, Osmangazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencisi İrem Arda’nın birincilik ödülünü Bursa Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger,ikinci olan Feriha Uyar MTAL öğrencisi Sinem Dursun’un ödülünüBursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Salih Çepni, Orhangazi MTAL öğrencisi TolgahanTıraka’nınüçüncülük ödülünü BOSİAD Yönetim kurulu Başkanı Rasim Çağan verdi.

Mudanya MTAL öğrencisi Hamza Taşdelenoğlu’nun mansiyon ödülünü Çoşkunöz Eğitim Vakfı İktisadî İşletme Genel Müdürü Bige Tınmazsoy Susuzlu, Hamidiye MTAL öğrencisi Gonca Camcı’nın mansiyon ödülünü ise, BEBKA Planlama Birim Başkanı Elif Boz Ulutaş verdi. Final birincisi öğrenciye 1.500 TL, ikinciye 1.000 TL, üçüncüye 500 TL ve mansiyon ödülü alan iki öğrenciye ise 250‘şer TL para ödülü verildi.

Devam Et

Bilecik

BEBKA yarışmasında dereceye gi̇renler belli̇ oldu

Haber Giriş:

on

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen Girişimci Adımlar Yetkin Eller – GAYE” programı kapsamında “Etkili Sunum Teknikleri” yarışmasında Bilecik’te dereceye girenler belli oldu.

Meslek lisesi öğrencilerine yönelik düzenlenen “Etkili Sunum Teknikleri”yarışması finali jüri üyeliklerini Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Keskin, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Levent, Bilecik İk11 Platformu Başkanı Halil Altınay yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ’Geleceğim Mesleğim’ teması kapsamında BEBKA tarafından Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen “Etkili Sunum Teknikleri”yarışmasına katılan 52 öğrenciden finale kalan 5 (beş) meslek liseli öğrenci jüri karşısına çıktı.

Program kapsamında öğrencilere Bursa Teknoloji Transfer Ofisi yöneticisi Doç. Dr. Nadir Yıldırım tarafından etkili sunum teknikleri üzerine yaklaşık 50 saat teorik ve uygulamalı eğitim verdi. Öğrencilerin tümü ilk aşamada Bilecik Ticaret Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkili sunum hazırlama eğitimine katıldı. Daha sonra seçilen 20 öğrenci çevirim içi olarak düzenlenen demoday eğitimini aldı. Yarı finalde seçilen 5 (beş) öğrenci ise ileri sunum teknikleri eğitimi sonrası geliştirdikleri fikirleri bir sunum haline getirip finalde sundu. Finalde yarışan birinci öğrenciye 1.500 TL, ikinciye 1.000 TL, üçüncüye 500 TL ve mansiyon olarak son ikiye kalan öğrenciye 250‘şer TL para ödülü verildi.

Bilecik ilinde “Etkili Sunum Teknikleri” yarışmasında Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mustafa Safa Akgül’ün birincilik ödülünü Vali Şentürk verdi. İkinci olan Ertuğrulgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Fatmanur Kör’ün ödülünü ise Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi RektörüProf. Dr. Şükrü Beydemir verdi. Pazaryeri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Medine Yiğit’in üçüncülük ödülünü ise Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik verdi. Zehra Ulusay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ceren Tuna ile Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Oğuzhan Karakalpakoğulları mansiyon ödülüne layık görüldü.

Devam Et

Bilecik

Türki̇ye’de sadece Bi̇leci̇k’te yeti̇şi̇yor

Haber Giriş:

on

Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, şerbetçi otunun Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretildiğini anlatarak, “İlçede 48 yıldır yetiştirilen ve genellikle ilaç endüstrisinde ve unlu mamullerin yapımında kullanılan ürün, hasat dönemi olan ağustos ayı boyunca tarlalardan yaş olarak alınıyor” dedi.

Başkan Tekin, ilçede şerbetçi otu tarlalarında çalışan bayanları ziyaret etti. Geçtiğimiz hafta yoğun yağış nedeni şerbetçi otu tarlaları büyük zarar gördüğünü anlatan Başkan Tekin, ” İlçedeki çiftçiler havaların düzelmesi ile birlikte ellerinde kalan mahsullerin bakımlarını yapmaya başladılar. Geçtiğimiz hafta ilçemiz çok yoğun bir yağış aldı ve başta şerbetçi otu olmak üzere birçok tarlalarımız yağıştan etkilendi. AFAD ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzce sel felaketi yaşanan tarlalarımızda hasar tespit çalışmalarımızı tamamladık. Havaların güzel olmasıyla görüyoruz ki ilçemizin kadınları şerbetçi otu tarlalarında kalan mahsullerinin iyi yetişmesi için çalışmalara başlamış. Bizlerde onların çalışmalarına bakmak ve kolay gelsin dileklerimizi iletmek için uğradık. Bilirim ki bu kadar sıcakta yapılan en meşakkatli iştir. Allah bu sıcak günlerde tarlada çalışan çiftçilerimize kuvvet versin. Bu sene yaşanan yoğun yağış sonrası felaketin sonu bolluk bereket olsun ambarlar dolsun taşsın” dedi.

“Türkiye de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişiyor”

Şerbetçi otu hakkında bilgi veren Başkan Tekin, “Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretilen, genellikle ilaç endüstrisinde ve unlu mamullerin yapımında kullanılıyor. 500 dekar Ot-Gül Kooperatifi üyeleri, 2 bin dekar da özel sektörde olmak üzere 2 bin 500 dekar alanda üretimi yapıldı geçen sene. Şerbetçi otunun çiçeklerini elde etmek için de geniş çapta ekimi yapılıyor. Bilecik çevresinde genellikle dişi şerbetçi otu bulunuyor. Bu otların çiçekleri ağustos ayında toplanır ve gölge yerlerde kurutulur. Fabrikalarda kurutularak balyalanan, daha sonra işlenen şerbetçi otu Pazaryeri’ndeki 530 çiftçinin geçimini sağlıyor” dedi.

Tarlalarda çalışan kadın çiftçileri ise Belediye Başkanı Zekiye Tekin’in yapmış olduğu sürpriz ziyaret için kendilerine teşekkür ettiler.

Devam Et

Trend