#

Giriş:

Son Güncelleme:

İnegöl

İnegöl Belediye Başkanı’ndan ramazan mesajı

Rahmet ayının gelişi ile birlikte Belediye Başkanı Alper Taban bir kutlama mesajı yayımladı. Taban, mesajında gönüllere şifa olan bu bereketli ayın madden ve manen tüm hastalıklarımıza şifa olması temennisinde bulundu.

11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif geldi. Bu gece ilk sahur ile birlikte ramazan ayının başlayacak olması nedeniyle Belediye Başkanı Alper Taban, yazılı bir açıklama yaparak Ramazan Ayını kutladı.

Başkan Taban, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Rahmetin ve bereketin tecellisi mübarek zamanlar kapımızda. Bugün ilk teravih, ilk sahur… Gönül soframıza buyur edip, paylaşmanın güzelliğini birlikte hissetmek istiyoruz. Bir arada olamasak da gönül dolusu kardeş olduğumuz, birbirimizin duasında ve gönlünde var olduğumuz Ramazanı Şerifimiz hayırlara vesile olsun. İftar sofralarımızda belki bir araya gelemiyoruz ama gönlümüz ve duamız kardeşliğimizden besleniyor. Şehrimizde güzel bir heyecan ve hareketlilik var. Onu hakkıyla karşılayıp, ruhuna uygun ve huzurlu olarak ihya etmek istiyoruz. Şehrimizin gücü ve kardeşliği paylaşma hususunda kendisini ziyadesiyle hissettiriyor. Bizlerde dağıtımlarımızın neredeyse tamamını gerçekleştirdik. Ancak ramazan sürecinde de ihtiyaç sahiplerine dokunmak adına çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek.”

“Ramazan ayında hassasiyetimiz ve paylaşma duygusu daha da perçinleniyor. Pandemi sürecimiz devam ediyor. Dolayısıyla kontrollü hareket etmek, maske ve mesafe kurallarına riayet etmek durumundayız. Bizler vatandaşlarımızın her sürecinde yanlarında yer almaya devam ediyoruz. Birbirimizin gönlüne dokunmayı, dualarında yer almayı ve paylaşarak kardeş olmanın güzelliğini birlikte tadıyoruz. Bu vesile ile bereketin, mağfiretin, paylaşarak doymanın ve gönüllere dokunmanın adı olan Ramazanı Şerifimizi tekrar tebrik ediyor, esenlikler diliyorum.”

 

Bursa

Bursa’nın kırmızı elmas hasadı başladı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde üretilen, ‘kırmızı elmas’ olarak bilinen Kurşunlu çileğinde, yılın ilk hasadı başladı. 4 ülkeye de ihraç edilen çileğin, yaklaşık 300 milyon TL gelir getirmesi bekleniyor.

İnegöl ilçesine bağlı kırsal Kurşunlu Mahallesi’nde üretimi yapılan Kurşunlu çileğinde, hasat heyecanı yaşanıyor. Çiftçiler, yılın ilk hasadını gerçekleştirirken, ‘Kırmızı elmas’ olarak bilinen çileğin hasadı 8 ay boyunca sürecek. Tarlada kilosu 9 TL’den satılan ve bölgedeki bin 100 haneli mahallede oturan vatandaşların geçim kaynağı olan Kurşunlu çileğinin, önceki yıllarda da olduğu gibi bu yıl da Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Irak’a ihraç edilmesi planlanıyor.

300 MİLYONLUK GELİR

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, 10 bin dekarlık alanda çileklerin yetiştiğini belirtti. Çelik, “Hasat mayıs ayında başlar, aralık ayına kadar sürer. Yıllık 35 bin ton çilek hasadı yapılmaktadır. Kilosu 9 TL’ye satılıyor. Burada dekarından 4 ton çilek hasadı yapılıyor. Yıl boyunca getirisi yaklaşık 300 milyon lira” dedi.

4 ÜLKEYE İHRACAT

Çilek ihracatı da yapıldığını bildiren Çelik, “Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Irak’a ihraç edeceğiz. Pazar sorunumuz yok. Bölgemiz tarım açısından rahata ve huzura kavuşmuştur. Bizim çileğimizin aroması tadı çok güzel. Talep çok fazla. Buranın çiftçileri çok şanslı. Bu mahallede bulunan fabrikalarda çalışıyorlar ve aynı zamanda hemen hemen herkes burada çilek üretiyor” ifadelerini kullandı.

ÇİLEK KÖYÜ

Çiftçi Ünal Zengin ise, “Kurşunlu mahallemizde ilk hasadımıza başladık. Türkiye geneline çilek gönderiyoruz. Birkaç ülkeye ihraç ediyoruz. Kurşunlu çileğimizin diğer illerdeki çileklerden farkı, şekli, raf ömrü, aroması ve 8 ay süren hasadıyla ön plandadır. Mayıs ayında başlayan hasadımız, aralık ayına kadar devam etmektedir. Çoluk çocuk tarlalardayız. Mahallemizde ikamet edenlerin yüzde 98 geçim kaynağı çilektir. Çilek bizim sembolümüz. Mahallemiz Türkiye de çilek köyü olarak anılmaktadır” dedi.

Devam Et

Bursa

Maaşını isteyen işçiyi patron ve arkadaşları darp etti

Haber Giriş:

on

Bursa’da iddiaya göre maaşının ödenmediği gerekçesiyle patronunda alacağını isteyen Suriye uyruklu 25 yaşındaki Muhammed Fadi Bakır patron ve iki arkadaşı tarafından darp edildi.

Bursa İnegöl’de Mahmudiye Mahallesi Mobilye Sanayisi’nde çalıştığı atölyeye giden işçi Muhammed Fadi Bakır, iddiaya göre patronu A.A’ya alacağı olan 1000 TL’yi istediğini söyledi. Maaşını isteyen Bakır, A.A. ve 2 arkadaşı tarafından darp edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri yaralanan Bakır’ı hastaneye kaldırırken dövdüğü öne sürülen A.A. ile 2 arkadaşı gözaltına alındı.

Devam Et

Bursa

Alışveriş için markete girdi, çıkınca yerinde bulamadı

Haber Giriş:

on

Bursa’da markete giren kişi bisikletinin güvenliğini sağlamayınca, turuncu kapüşonlu hırsız tarafından saniyeler içinde çalındı.

İnegöl ilçesi Yenice Mahallesi’nde cadde üzerinde bulunan bir alışveriş merkezine gelen vatandaş bisikletini park ederek alışveriş yapmak istedi. Bu sırada kapüşonlu bir şahıs park halinde ve güvenliği için kilitlenmeyen bisikleti alarak kayıplara karıştı.

Alışveriş sonrası kapının önünde bisikletini göremeyen talihsiz vatandaş, alışveriş merkezinin güvenlik kameralarını incelemek istedi. Güvenlik kamera görüntülerinde bisikletinin çalındığını fark eden adam şaşkınlık yaşarken durumu polis ekiplerine bildirerek bisikletinin bulunmasını istedi.

Devam Et

Trend