#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

İnegöl Belediyesi’nden İnegöl Mobilyası tanıtımına dev destek

Kısa bir süre önce “Her Yerde İnegöl Mobilyası, Al Sen De İnegöl Mobilyası” sloganıyla İnegöl Mobilyasının günün şartlarında tanıtılması amacıyla başlatılan çalışmalara İnegöl Belediyesi’nden 250 Bin TL dev destek geldi.

İnegöl’ün gelişimine her alanda katkı sağlayan İnegöl Belediyesi, İnegöl Mobilyasını dünya markası haline getirmek amacıyla oluşturulan ‘Tanıtım Grubu’ çalışmalarına destek vermek için İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası ile protokol imzaladı.

İnegöl Mobilyası Tanıtım Grubu’na destek protokolü toplantısı, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkan Vekili Abdurrahman Maksutlar, yönetim kurulu üyesi Murat Esiner, İnegöl Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Kemal Kaya’nın katılımlarıyla İnegöl Belediyesi Encümen Salonunda gerçekleşti.

ŞEHRİMİZİN LOKOMOTİFİNE KAYNAKLARIMIZI SEFERBER ETTİK

Toplantı esnasında konuşma yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, ‘’Geçtiğimiz günlerde İnegöl Mobilyası tanıtım gurubunun ortak çalışması neticesinde İnegöl Mobilyasının günün şartlarında tanıtılabilmesiyle ilgili yaklaşık bir yıllık süreyi kapsayacak şekilde çalışma hazırlandı. Daha öncede defaatle ifade ettiğimiz gibi mobilya bizim şehrimizin lokomotifi. Burada bizler şehrimizin lokomotifi olan bu alanda sürekli gelişimi, yeniliği ve kendi eksikliklerimizi görerek geleceğe yönelik çok daha sağlam ve emin bir şekilde yürümek istediğimizi, bu noktada da İnegöl Belediyesi olarak kaynaklarımızı seferber edeceğimizi ifade etmiştik. Buradan hareketle bizlerde belirlenmiş olan 1 Milyon TL’lik bütçenin paylaşımında 250 Bin TL destek vermiş olduk. İnegöl Belediyesi bir kamu kuruluşudur. Kamu kuruluşu olmamızdan dolayı da yardım ve desteklerimizi belirli şartlar karşılığında gerçekleştirebiliyoruz. Konunun resmi ve tüzel kişiliği olan İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası olduğu içinde kendileriyle bir protokol gerçekleştirerek ortak bir projeyi hayata geçirmiş olacağız.

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Diğer paydaşlar ile ortak hareketle daha güzel işler yapılacağını vurgulayan Başkan Alper Taban, ‘’Bu oluşumda Mobiliyum AVM, İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odamız, İMOS, İGİAD, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Derneğimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız ve İnegöl Belediyemiz var. Dolayısıyla birlikten güç ve kuvvet doğar diyerek ortak tanıtım ve hizmet projemizi protokol altına alacağız. Emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Bu oluşumla birlikte daha güzel işler çıkaracağımıza canı gönülden inanıyorum. Geçmişten bu güne özellikle mobilyanın bu güne gelmesinde katkısı olan ama bugün hayatta olmayan tüm büyüklerimizi, sanatkârlarımızı rahmet millet ve saygıyla anıyorum. Hayatta olanlara da sağlık sıhhat diliyorum. Özellikle yeni jenerasyonun da öngörüleriyle mobilya şehrimizde geçmişten daha fazla söz ettirmeye devam edecek. Bu şehir daha fazla ekonomik anlamda değer oluşturmaya, tanınırlık ve bilinirlik anlamında daha güzel bir noktaya doğru ilerleyecek. Yaptığımız protokolün de hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkan Vekili Abdurrahman Maksutlar ise İnegöl’ün değeri olan İnegöl Mobilyasına destek veren esnaflara, İnegöl Belediyesi’ne ve Sivil Toplum Kuruluşlarına verilen desteklerden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İnegöl Mobilyası Tanıtım Grubuna 250 Bin TL’lik maddi destek protokolü imzalandı.

Bursa

Bursa’da çakar lamba kullanan sürücüye ceza

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince fark edilerek durdurulan aracın sürücüsüne ceza yağdı.

Yeni Mahalle Uludağ Caddesi üzerinde devriye gezen polis ekipleri, bir aracın önünde çakar olduğunu fark etti. Polis ekipleri aracı durdurarak inceledi.

Yapılan incelemede kanuna aykırı olan çakar lamba olduğu tespit edildi. Sürücü Mehmet Ü.’ye çakar lamba kullandığı için bin 339 TL cezai işlem uygulandı ve çakar lamba söktürüldü.

Devam Et

Bursa

Bursa’da motosiklet sürücüsü kazada ağır yaralandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da motosikletiyle kaza yapıp yaralanan sürücüye ilk müdahaleyi yoldan geçen vatandaşlar yaptı. Ağır yaralanan sürücü ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bursa Gemlik’in Kurtul Mahallesi’nde, motosikletiyle hareket halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü, motorundan düşerek kafasını asfalta çarptı. Sürücünün kanlar içerisinde kaldığını gören vatandaşlar hemen ilk müdahaleyi yaptı.

Kazada ağır yaralanan sürücü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılırken durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Devam Et

Bursa

“Bursa’yı tarihiyle ayağa kaldırma devam ediyoruz”

Haber Giriş:

on

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en önemli alanlarından biri olan, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni çevreleyen beton yığınlarından biri daha ortadan kaldırıldı.

Saniyeler içinde çöken binanın yıkımını izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortadan kaldırmıyoruz. Aynı zamanda binaların ne kadar çürük olduğu görülüyor. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız da ortada” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’nde yıkım çalışmaları hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle Kızılay binasının yıkımıyla başlayan süreç, Merkez Bankası binası, Pirinç Han’ın arkasındaki türbenin etrafını saran 15 dükkân, iç kısımdaki 4 bina ve ana cadde üzerindeki 2 binanın yıkımıyla devam etti. Daha önce Cemal Nadir Caddesi üzerinden görülmeyen Ulu Cami ve hanlar, yıkımların ardından tüm ihtişamıyla ortayla çıkarken, caddeye cepheli 240 metrekare taban alanlı 7 katlı bir bina daha yıkıldı. İş makinesinin birkaç dokunuşuyla toz bulutu eşliğinde bina yerle bir olurken, bugüne kadar 28 binanın yıkımıyla yaklaşık 3500 metrekare alan ortaya çıkmış oldu.

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kentin tarihi siluetini ortaya çıkaracak proje kapsamında yapılan son yıkımı yerinde izledi. Bursa’da tarihi gün yüzüne çıkarma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Osmanlının çınarı Bursa tarihi değerleriyle tekrar ayağa kalkıyor. Hanlar bölgesi 14. Yüzyılda başlanıp, 16. Yüzyılda mütekamil hale gelen için han, bedesten çarşı, Uucami ve camiler, alışveriş mekanları, türbe ve okullarıyla 480 dönümlük alanda yaşanılası bir alandır. Bursa’nın Osmanlı’nın kurulduğu, eski şehir diye tabir ettiğimiz bu alanı ihya çalışmaları, hızlı bir şekilde devam ediyor. Daha önce duyurduğumuz proje gereği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un destekleriyle bir taraftan kamulaştırma çalışmaları devam ederken, normal hayat akamete uğramadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Kızılay, İş-Kur ve Merkez Bankası Binasının yıkımıyla başlayan sürecin hızla devam ettiğini kaydeden Başkan Aktaş, “Şimdi artık kamulaştırdığımız kişilere ait binalarla devam ediyoruz. Ekipler bu hafta 5 katlı ve 7 katlı 2 binayı daha yıktılar. Diğer yıkımlar da kısa sürede gerçekleşecek. Biz sadece hanlar bölgesinin siluetini bozan kötü binaları ortaya çıkarmadık. İnanın insanlara çok büyük iyilik yaptığımızı düşünüyorum. Yıkım esnasını görmüş olsalar, birkaç kolona dokunulduğunda binaların bir peynir kalıbı gibi nasıl yıkıldığını anlayacaklar. Bizden binaları, kat kat yıkalım gibi bir talepte bulunulmuştu. Ancak binanın birkaç köşesine ellediğinizde binaların yerle bir olduğunu görüyoruz. Bitişik nizam binalar olmasa, ufak bir depremde ayakta kalması mümkün değil. Çok sağlıklı bir kentsel dönüşüm yaptığımız ortadadır” dedi.

Bugüne kadar 28 bina yıkarak 3 bin 600 metrekarelik bir alan ortaya çıkardıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Ulucami’ye kadar alanı komple ortaya çıkarmış olacağız. Modern, gelişen, sanayileşen bir Bursa var. Ama Osmanlı’ya başkentlik etmiş Bursa’yı tarihiyle de ayağa kaldırma devam ediyoruz” diye konuştu.

Devam Et

Trend