#

Giriş:

Son Güncelleme:

İnegöl

İnegöl’de ramazan öncesi zabıtadan sıkı denetim

İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ramazan ayı öncesi sıkı bir denetim atağı başlattı. İlçe genelinde ekmek fırınları, unlu mamuller ve tatlıcı işyerlerinin tamamı denetlendi. 144 işyerinden 15’ine farklı hususlarda ihlallerden dolayı cezai işlem uygulandı.

11 Ayın Sultanı Ramazan, bu gece başlıyor. Ramazan ayı öncesi İnegöl Belediyesi özellikle gıda alışverişlerindeki yoğunluğu dikkate alarak Zabıta Müdürlüğü marifetiyle sıkı bir denetim atağı başlattı. Şehir genelinde ekmek fırını, unlu mamuller ve tatlıcı işyerlerinin tamamı denetimden geçti. Toplamda 144 işyeri denetlenirken, 15 işyerine cezai işlem uygulandı.

15 İŞYERİNE CEZA

Zabıta Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ramazan ayı dolayısıyla şehrimizdeki 57 ekmek fırını, 67 unlu mamuller, 20 tatlıcı işyeri olmak üzere toplamda 144 işyeri denetlenmiştir. Yapılan denetimlerde; işyeri açma ve çalıştırma belgesi, fiyat tarifesi, genel temizlik hususları, personel temizliği, uyarıcı levhalar, yaya yolu işgali, gramaj, ruhsata aykırı faaliyette bulunup bulunulmadığı ve cpvid-19 tedbirlerine uyulması gibi konular incelendi. Denetimler sonucunda; 3 işyerine ruhsata aykırı faaliyet, 5 işyerine genel temizlik, 2 işyerine pandemi kurallarına uymamak, 3 işyerine etiketsiz ürün satışı ve 2 işyerine eksik gramaj ihlallerinden dolayı olmak üzere toplam 15 işyerine farklı konularda cezai işlem uygulandı. Cezai işlem uygulanan işyerleri hakkında ilgili kurumlara da gerekli bildirimler yapıldı.”

İnegöl Belediyesi, ramazan süresince ve devamında halk sağlığını korumak adına gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerine yönelik denetimlerin sıklaştırılarak devam edeceğini duyurdu.

Bursa

Bursa’nın kırmızı elmas hasadı başladı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde üretilen, ‘kırmızı elmas’ olarak bilinen Kurşunlu çileğinde, yılın ilk hasadı başladı. 4 ülkeye de ihraç edilen çileğin, yaklaşık 300 milyon TL gelir getirmesi bekleniyor.

İnegöl ilçesine bağlı kırsal Kurşunlu Mahallesi’nde üretimi yapılan Kurşunlu çileğinde, hasat heyecanı yaşanıyor. Çiftçiler, yılın ilk hasadını gerçekleştirirken, ‘Kırmızı elmas’ olarak bilinen çileğin hasadı 8 ay boyunca sürecek. Tarlada kilosu 9 TL’den satılan ve bölgedeki bin 100 haneli mahallede oturan vatandaşların geçim kaynağı olan Kurşunlu çileğinin, önceki yıllarda da olduğu gibi bu yıl da Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Irak’a ihraç edilmesi planlanıyor.

300 MİLYONLUK GELİR

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, 10 bin dekarlık alanda çileklerin yetiştiğini belirtti. Çelik, “Hasat mayıs ayında başlar, aralık ayına kadar sürer. Yıllık 35 bin ton çilek hasadı yapılmaktadır. Kilosu 9 TL’ye satılıyor. Burada dekarından 4 ton çilek hasadı yapılıyor. Yıl boyunca getirisi yaklaşık 300 milyon lira” dedi.

4 ÜLKEYE İHRACAT

Çilek ihracatı da yapıldığını bildiren Çelik, “Ukrayna, Gürcistan, Rusya ve Irak’a ihraç edeceğiz. Pazar sorunumuz yok. Bölgemiz tarım açısından rahata ve huzura kavuşmuştur. Bizim çileğimizin aroması tadı çok güzel. Talep çok fazla. Buranın çiftçileri çok şanslı. Bu mahallede bulunan fabrikalarda çalışıyorlar ve aynı zamanda hemen hemen herkes burada çilek üretiyor” ifadelerini kullandı.

ÇİLEK KÖYÜ

Çiftçi Ünal Zengin ise, “Kurşunlu mahallemizde ilk hasadımıza başladık. Türkiye geneline çilek gönderiyoruz. Birkaç ülkeye ihraç ediyoruz. Kurşunlu çileğimizin diğer illerdeki çileklerden farkı, şekli, raf ömrü, aroması ve 8 ay süren hasadıyla ön plandadır. Mayıs ayında başlayan hasadımız, aralık ayına kadar devam etmektedir. Çoluk çocuk tarlalardayız. Mahallemizde ikamet edenlerin yüzde 98 geçim kaynağı çilektir. Çilek bizim sembolümüz. Mahallemiz Türkiye de çilek köyü olarak anılmaktadır” dedi.

Devam Et

Bursa

Maaşını isteyen işçiyi patron ve arkadaşları darp etti

Haber Giriş:

on

Bursa’da iddiaya göre maaşının ödenmediği gerekçesiyle patronunda alacağını isteyen Suriye uyruklu 25 yaşındaki Muhammed Fadi Bakır patron ve iki arkadaşı tarafından darp edildi.

Bursa İnegöl’de Mahmudiye Mahallesi Mobilye Sanayisi’nde çalıştığı atölyeye giden işçi Muhammed Fadi Bakır, iddiaya göre patronu A.A’ya alacağı olan 1000 TL’yi istediğini söyledi. Maaşını isteyen Bakır, A.A. ve 2 arkadaşı tarafından darp edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri yaralanan Bakır’ı hastaneye kaldırırken dövdüğü öne sürülen A.A. ile 2 arkadaşı gözaltına alındı.

Devam Et

Bursa

Alışveriş için markete girdi, çıkınca yerinde bulamadı

Haber Giriş:

on

Bursa’da markete giren kişi bisikletinin güvenliğini sağlamayınca, turuncu kapüşonlu hırsız tarafından saniyeler içinde çalındı.

İnegöl ilçesi Yenice Mahallesi’nde cadde üzerinde bulunan bir alışveriş merkezine gelen vatandaş bisikletini park ederek alışveriş yapmak istedi. Bu sırada kapüşonlu bir şahıs park halinde ve güvenliği için kilitlenmeyen bisikleti alarak kayıplara karıştı.

Alışveriş sonrası kapının önünde bisikletini göremeyen talihsiz vatandaş, alışveriş merkezinin güvenlik kameralarını incelemek istedi. Güvenlik kamera görüntülerinde bisikletinin çalındığını fark eden adam şaşkınlık yaşarken durumu polis ekiplerine bildirerek bisikletinin bulunmasını istedi.

Devam Et

Trend