Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

İntihardan Vazgeçirdiği İddia Edilen İlaç Satışa Sunuldu

Geçtiğimiz yıl mart ayında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Esketamin isimli depresyon ilacı, mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde satışa sunulacak. Aslında ameliyatlarda kullanılan bir anestezi ilacı olan esketaminin depresyon belirtilerini ve intihar düşüncelerini saatler içinde ortadan kaldırdığı savunuluyor.

Spravato adıyla piyasaya sürülecek olan ilaç tedavisinin Prozac gibi geleneksel ilaçları kullanarak çok az oranda iyileşme yaşayan, ruh sağlığı tedavisi konusunda yardım arayan daha fazla insana umut vereceği umuluyor.

HAYVAN SAKİNLEŞTİRİCİ

Daha önce havyan sakinleştirici olarak kullanılan ketamin, tedavi konusunda çekincelere neden oluyor.

İlaç, doktorlara depresyon konusunda yeni bir yöntem sunuyor olmasına rağmen psikiyatristler ilacın ne kadar etkili olacağı konusunda ikiye ayrılıyor. Bir kısım sağlık görevlileri de bu ilacın bağımlılık yapabileceği ve istismara yol açabileceği görüşünde.

BAE’deki Priory Ortadoğu Tıp Merkezi’nde Danışman ve Tıp Direktörü Dr. Said İslam “Depresif belirtilerde iyileşme göstermesi 3-4 hafta sürebilen geleneksel antidepresanların aksine, bu ilacı kullanan hastalarda saatler içinde olumlu değişiklikler görülebilir. İlacın maliyeti konusundaki endişelerin yanı sıra kötüye kullanım ve bağımlılık yapma potansiyeli konusunda da endişeler var” diyor.

Geleneksel antidepresanlar, beyindeki ruh hali, duygu ve uyku üzerinde iyi bir etkiye sahip olduğu düşünülen bir nörotransmitter olan serotonini artırarak çalışırken, Spravato yeni bir beyin yolu ‘Glutamat’ı hedefliyor.

Glutamat, öğrenme ve hafızada önemli bir rol oynayan ve normal beyin fonksiyonu için gerekli görülen bir nörotransmitterdir.

SEANSI 600 DOLAR! BAE VATANDAŞLARINA ÜCRETSİZ

Ancak Spravato tedavisi ucuz değil ve seans başına yaklaşık 600 dolar olarak fiyatlandırılması bekleniyor. BAE vatandaşları ve bazı sigorta sahipleri için ilaç ücretsiz olacak.

İlaç, Johnson & Johnson Janssen Pharmaceuticals tarafından üretildi ve geçtiğimiz mart ayında FDA tarafından onaylandı. FDA, ilacın kötüye kullanımının önüne geçmek için sadece doktor reçetesi ile kullanılmasını istiyor.

Haberin Devamı

Dünya

İngiltere Başbakanı’ndan Türk işletmeye ziyaret

Haber Giriş:

on

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde alınan önlemleri denetlemek için başkent Londra’nın Uxbridge bölgesindeki bir Türk işletmeyi ziyaret etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs (Covid-19) çerçevesinde alınan önlemleri denetlemek için başkent Londra’nın Uxbridge bölgesindeki bir Türk işletmeyi ziyaret etti. Türk kafesini ziyaret eden Başbakan Johnson, kafenin çalışanlarıyla kahve içip, sohbet etti.

TÜRK KAFEYE ZİYARET

Ziyaretini resmi sosyal medya hesabından da paylaşan Başbakan Johnson “Bugün Uxbridge’deki bazı yerel işletmeleri ziyaret etmek ve işletmecilerin, işletmelerini Covid-19’a karşı güvenli hale getirmek için nasıl çalıştıklarını görmek harikaydı. Eğer bu hafta sonu dışarı çıkmayı planlıyorsanız sosyal mesafeyle ilgili yönergeleri takip ettiğinizden emin olun. #Dikkatli ol” ifadelerini kullandı.

“BAŞBAKAN İŞLER NASIL DİYE SORDU”

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Başbakan Johson’un ziyaretiyle ilgili konuşan kafe işletmecisi Balıkesirli Tolga Verim ise Johnson’ın ziyaretiyle ilgili olarak “Başbakan kafemize gelir gelmez bizimle sohbet etti. İşlerin durumunu sordu. Ben de işlerin durgun olduğunu ve yapılan yardımlarla ilgili sıkıntılarımızı ilettim kendisine. Başbakan da bana bazı garantiler verdi. ‘Meraklanma. Hükümetimizin bu konuda planları var. Siz hizmetinize devam edin. Döner harika görünüyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Dünya

Güney Afrika’da kiliseye silahlı baskın! 5 ölü

Haber Giriş:

on

Güney Afrika’nın Johannesburg kenti yakınlarında bugün, bir kiliseye silahlı baskın yapıldı. Polis, kalabalık silahlı bir grubun kilisede rehineler aldığını ve yaklaşık 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Güvenlik güçleri kiliseye baskın düzenleyerek yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı.

Johannesburg kenti yakınlarında bulunan Zuurbekom’da Pentecost Holiness Kilise’sine silahlı baskın yapıldı. Kilisede bulunanların bazıları rehin alınırken, polis saldırganları gözaltına aldı. Olayın, kilise liderliği için savaşan iki grubun çatışması olduğu değerlendiriliyor.

Devam Et

Dünya

Japonya’daki selin bilançosu 63’e yükseldi

Haber Giriş:

on

Japonya’nın güneybatısındaki Kyuşu bölgesinde meydana gelen sel ve heyelanlarda yaşamını yitirenlerin sayısı 63’e yükseldi.

Kyodo ajansına göre, ülkenin güneybatısındaki Kyuşu bölgesi dahil 10 farklı eyalette 92 dere ve nehir yatağı taştı.

Su baskınları bazı köprülerin yıkılmasına, ağaçların devrilmesine, yolların çökmesine ve binlerce evin sular altında kalmasına sebep oldu.

Kyuşu’nun Kumamoto eyaleti başta olmak üzere tüm eyaletlerindeki sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısı 63’e çıktı.

Yangın ve Afet Yönetim Ajansına (FDMA) göre, şu ana kadar Kyuşu’da yaşayan 1,3 milyon kişi için tahliye çağrısı yapıldı.

Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), bölgede sağanağın süreceğini ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Devam Et

Trend