#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

‘İsimsizler Hareketi’nde 18 şüpheli adliyeye sevk edildi

İstanbul’da sosyal medyada “İsimsizler Hareketi” adı altında örgütlenerek “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek, seçilmiş hükümeti yıpratmak ve kamuoyunda yankı uyandırmak amacıyla provokatif paylaşımlar yaptıkları ve devlet büyüklerine hakarette bulundukları” gerekçesiyle gözaltına alınan 18 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 25 Eylül’de sosyal medyada “İsimsizler Hareketi” adı altında örgütlenen, yaptığı provokatif paylaşımlarla halkı kin ve düşmanlığa sevk ettikleri, devlet büyüklerine hakarette bulundukları ve seçilmiş hükümeti yıpratmaya çalıştıkları öne sürülen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 19 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 1’i serbest bırakılırken, 18 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Gözaltına alınan şüpheliler arasında hareketin elebaşı olduğu öne sürülen avukat Tamer D.’nin de bulunduğu öğrenildi.

Şüpheli Tamer D.’nin emniyette “terör örgütüne üye olma (DHKP/C)” ve “örgüt propagandası yapma” suçundan kaydı bulunduğu belirtildi.

Gündem

Sevda Noyan’ın yargılanmasına başkandı

Haber Giriş:

on

Bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle hakkında “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istenen Sevda Noyan’ın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya sanık Sevda Noyan katılmadı. Müşteki avukat Enes Kabadayı’nın da hazır olmadığı duruşmada tarafları avukatları temsil etti.

Duruşmada, sanık Sevda Noyan’ın avukatının mahkemeye 24 Ekim’de mazeret dilekçesi gönderdiği ve dilekçeye Noyan’ın hasta olduğuna ilişkin doktor raporu da eklediği bildirildi.

Dava konusu videonun bilirkişi tarafından çözülerek dosyaya gönderildiği belirtilen duruşmada, avukat Tülay Bekar’ın Ankara Asliye Ceza Mahkemesi aracılığıyla dilekçe göndererek, suçtan zarar gördüğü gerekçesiyle müdahilliğine karar verilmesini istediği kaydedildi.

Duruşmada ayrıca, müştekilerden Enes Kabadayı’nın, 26 Haziran’da mahkemeye sunduğu dilekçeyle, “Bilirkişi Z.A’nın, siyasi görüşünü belirtir Facebook paylaşımları olduğu ve siyasi görüşünden bağımsız olamayacağı gerekçeleriyle reddini talep ettiği” tutanağa geçirildi.

Beyanı sorulan müşteki Enes Kabadayı’nın avukatı, katılma talebinin kabulüne karar verilmesini isteyerek, sanık ifadesi alındıktan sonra beyanda bulunacağını söyledi.

Sanık Sevda Noyan’ın avukatı ise müştekilerin maddi veya manevi zarar görme durumlarının olmadığı gerekçesiyle katılma talepleri ile bilirkişinin reddedilmesi yönündeki talebin kabul edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, yüklenen suçun kamu barışına karşı işlenen suçlardan olduğu ve müştekilerin doğrudan zarar görme durumlarının bulunmadığı gerekçesiyle müdahillik ile bilirkişinin reddi yönündeki taleplerinin kabul edilmemesini istedi.

Ara karar

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, mazeretini kabul ettiği sanık Sevda Noyan’a, bir sonraki duruşma gününün tebliğ edilmesine karar verdi.

Müştekiler Enes Kabadayı ve Tülay Bekar’ın müdahillik taleplerini, suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle reddeden mahkeme, bilirkişinin reddi talebini de, “bilirkişinin sadece video çözümü yaptığı ve siyasi görüşünün istenmediği” gerekçeleriyle kabul etmedi.

Mahkeme duruşmayı 14 Ocak’a erteledi.

İddianame ve takipsizlik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Noyan’ın, mayıs 2020’de katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeleri nedeniyle “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Sevda Noyan hakkında, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan başlatılan soruşturmada ise 24 Eylül 2020’de takipsizlik kararı verilmişti.

Devam Et

Gündem

Otobüste mastürbasyon yapan şüpheli adliyeye sevk edildi

Haber Giriş:

on

İstanbul’da İstinye Dereiçi-Kabataş arasında sefer yapan İETT otobüsünde etrafındaki diğer yolculara aldırmadan mastürbasyon yapan şüpheli M.R.Ö. gözaltına alınmıştı. İşlemleri tamamlanan şüpheli adliyeye sevk edildi.

Olay, dün saat 14.00 sıralarında İstinye Dereiçi-Kabataş hattında sefer yapan İETT otobüsünde meydana geldi. Otobüste etrafında bulunan yolculara aldırmayan M.R.Ö. isimli kişi, oturduğu koltukta mastürbasyon yaptı. Hemen solundaki kadın yolcu o anları cep telefonuyla kaydetti. İğrenç görüntüler üzerine şüpheli gözaltına alındı. Emniyette sorgulanan M.R.Ö. işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Devam Et

Gündem

Hatay’daki canlı bombalar Türkiye’ye Menbiç’ten girdi

Haber Giriş:

on

Hatay’dA dün gece etkisiz hale getirilen iki teröristin Türkiye’ye Menbiç’ten girdiği belirlendi. Güvenlik uzmanlarından alınan bilgilere göre terör örgütü PKK’nin Menbiç’i, Suriye’nin kuzeyi ve Türkiye’de gerçekleştirmeyi planladığı bombalı saldırılar için üs olarak kullanıyor. Terör örgütünün teröristlere canlı bomba ve bombalı saldırı eğitimlerini de Menbiç’te verdiği belirtiliyor.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusunu teröristlerden temizlemek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı sırasında Rusya, Menbiç’te terör örgütü PKK’nın varlığını sürdürmesine izin vermeyeceği açıklamıştı. Hatay’da şehir merkezinde etkisiz hale getirilen iki teröristle ilgili Menbiç’den ‘paramotor’ adı verilen araçla Amanoslar’a geçtikleri belirlendi. Güvenlik uzmanları ve bölge kaynaklarının DHA muhabirine verdiği bilgilere göre, terör örgütü PKK, Menbiç’i, bombalı saldırıları ve teröristlerin eğitimi için üs olarak kullanıyor.

CANLI BOMBALAR TÜNELLERDEN GEÇİYOR

Terör örgütü Menbiç’ten Suriye’nin kuzeyinde Afrin ve Tel Abyad’da gerçekleştirdiği, onlarca sivilin yaşamını yitirdiği saldırılarda kullanılan bombalı araçları gönderiyor. Terör örgütü Türkiye’de gerçekleştirmeyi hedeflediği bombalı saldırılar için de mühimmat ve teröristleri Menbiç’te hazırlıyor. Terör örgütünün Menbiç’te oldukça rahat hareket ettiğini belirten güvenlik uzmanları, kuzeydeki Sajur Nehri üzerinden Cerablus’a giden çok sayıda terör tüneli olduğunu bildirdi. Bu tünellerden terör saldırıları için sızmalar yapıldığını belirten güvenlik uzmanları, teröristlerin Türkiye’nin SİHA ve İHA’larından kaçınmak için her yolu denedikleri belirtildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ SIKIŞTI İNTİHAR SALDIRISI PLANLADI

Güvenlik uzmanları, terör örgütü PKK’nın Türkiye’de uzun zamandır saldırı gerçekleştiremediği, bu durumun örgüt içinde de sorgulandığı ve bu nedenle intihar saldırısı planladığı değerlendirmesi yaptı. PKK terör örgütünün Türkiye’de sansasyonel bir eylem için hazırlıkları olduğunun istihbari olarak bilinmesi ve güvenlik birimlerinin teyakkuzda olması nedeniyle, bu saldırının da önlendiği belirtildi.

Devam Et

Trend