#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

İYİ Partili Temirtaş’tan Millet Bahçesi önerisi

Bursalı vatandaşların dertlerine çözümler bulunması için çalışmaya devam eden İYİ Parti Bursa Grubu, Bursa’da yapılan projelerin vatandaşların yararına olmasına özen gösterilmesini istiyor. Bursa Büyükşehir Meclisi Olağan Toplantısında İYİ Parti yönetimi adına söz alan İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, Bursa’da yapılan projelerle ilgili çekincelerini dile getirdi.

Neden ‘’ATATÜRK’’ Adının Olduğu Yerleri Yıkmak Derdindesiniz?

İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, yapılan Millet Bahçesi hakkında şu görüşlerini bildirdi: “Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğiniz basın toplantısında Millet Bahçesi’nin genişletilmesi hakkında görüşlerinizi kamuoyuna sundunuz. 400 bin m2’lik Reşat Oyal Kültür Parkı’nın hemen yanında, geçen hafta açılışı yapılan 42 bin m2’lik Millet Bahçesi’nin Cumhurbaşkanımız tarafından küçük bulunması sebebiyle, bitişiğindeki 18 bin m2’lik alan için Atatürk Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzunun da yıkılmasına ve açılan Millet Bahçesi’ne katılmasına karar verildiğini basın açıklamanızda öğrenmiş olduk. Bitişikteki 400 bin m2’lik yeşil alan az geldi, Bursa’nın ve Bursaspor’umuzun tarihini ve anılarını içinde barındıran Atatürk Stadı’nı yıktınız, şimdi de Atatürk adı ile Bursa’da kalan tek spor tesisi olan Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzuna göz dikmeniz manidardır. Neden Atatürk adının olduğu bu yerleri yıkmak derdindesiniz. Eğer böyle bir niyetiniz yoksa gelin o zaman ‘Millet Bahçesi’nin adını “ATATÜRK MİLLET BAHÇESİ” olarak değiştirelim. Bu teklifimizi de sözlü önerge olarak kabul edin ve değerlendirin.’’ dedi.

Buski 2019 Faaliyet Raporu Şeffaf ve Aydınlatıcı Bilgilerden Yoksun!

“2019 Yılında Bursa’ya hizmet adına Çalışmalara Katkı Koyan, BUSKİ Çalışanlarına, Birim Müdürlerine, Daire Başkanlarına Ve Meclis Üyelerine katkılarından dolayı teşekkür ederim. Yapılan her katkı, her yatırım Bursa Halkına yapılmış, Bursa’ya yapılmıştır.” Sözlerine devam eden İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, öncelikle Buski 2019 Faaliyet Raporu’nun şeffaflıktan ve aydınlatıcı bilgilerden yoksun olduğunu belirtti.

Kent genelinde geçtiğimiz sene planlanan dere ıslah çalışmalarının 5 km olarak hedeflendiğini, ancak bu hedefin 200 metre’de kaldığını belirten Temirtaş, “5 yıllık stratejik planda 19 km lik hedefin ne kadarının gerçekleştiğini merak ediyorum. Yeri gelmişken 2020 mali yılı BUSKİ bütçesini görüşürken olumlu düşüncelerimi belirtmiştim. Ama 2019 faaliyet raporunu incelediğimde öncelikle şeffaf ve aydınlatıcı bilgilerden yoksun olduğunu gördüm. Geçmiş dönem özellikle 2009-2014 faaliyet raporlarına geri dönüp baktığımda oradaki raporların daha aydınlatıcı verimli olduklarını gördüm. Şöyle ki; öncelikle bu yılın verilerini geçen sene verileriyle karşılaştırmanın mümkün olmadığı bir kitapçık hazırlanmış. Geçen yıla göre ilerlememiz nasıl bilemiyoruz. 5 yıllık hedef sonuçlarının gerçekleştiği alanlar performans tablolarında verilmişken hedeflerin gerçekleşmediği alanlarda son 1 yılın hedef göstergesi konulmuş. Bu da sağlıklı bir fikre sahip olmamızı engelliyor. 5 yıllık isale hattı, 5 yıllık dere ıslahı ya da 5 yıllık yağmur suyu hattı çalışmalarında sonuçları raporda göremiyoruz. Yine kanalizasyon hattında 2019 yılı hedefi 200 km gerçekleşen %58 oranına denk gelen 117 km. yağmur suyu hattının döşenme hedefi 5 yılda 525, 2019 da 105 km gerçekleşme 57 km olmuş, Önceki 4 yıl yine bilinmiyor. Bu saydıklarım genelde BUSKİ’nin ana işlevleri arasında bulunan hizmetlerdir. Bu hizmetlerin aksaması düşünülemez. Bütün bu aksamaların sebebi borç ödemelerinde kaynak yaratmada yaşanan sıkıntılar mıdır? Yenilenebilir enerji kaynaklarında kona 6400 kw/h lik 5 yıllık hedefin neresindeyiz. 2019 yılında konulan 200 kw/h hedef başlamamış gözüküyor. Bu konuda da meclisimizin bilgilendirilmesini talep ediyorum.

Şehrimizde BUSKİ eliyle işletilen yenilenebilir enerji kaynaklarında %94 HES, %5,6 GES ve %01 RES bulunmakta. Bu hafta şehrimizde yaşanan felaketler göstermiştir ki doğa tahribatı yapılmayacak projelere ağırlık verilmelidir. Bizden daha az rüzgâra, daha az güneşe sahip şehirlerde kat be kat GES ve RES’ler inşa edilmekte iken halkımızın karşı çıktığı HES’lerde ısrar edilmemesi gerekir.’’ dedi.

İYİ Parti Grubu Olarak Yapılan Faaliyetleri Yetersiz Bulduk

Sosyal belediyecilik anlayışının daha da geliştirilerek, yandaşları değil vatandaşları muhatap alan, samimi Bursa sevdası önceliği olan projelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Temirtaş, “Bursa aşkı ile her zaman söylediğiniz gibi Bursa’yı marka şehir yapacak şekilde çalışmalarımızı planlamalı ve yola devam etmeliyiz. Hepimiz 2019 yerel seçimlerinden sonra Bursa’ya belki de bir şans doğdu diye düşündük. Millet ittifakına kaybedilen belediyelerden sonra Ak Parti iktidarının en güçlü belediyesi Bursa Büyükşehir oldu. Bu da yıllardır merkezi bütçeden umduğunu bulamayan, gerekli destekleri alamayan Bursa için kesenin ağzının açılacağı anlamına geliyordu. Beklenti de bu yöndeydi. Bu beklenti istendiği kadar olmasa da Emek-Doğanköy hafif raylı hattı projesinin merkezi hükümet tarafından yapılacak olması memnuniyet vericidir.

Temirtaş, “Bursa için müjdeli haber ulaşım sorununa köklü çözümler getireceğiniz projelerdir. Örneğin 2. Bir metro projesi müjdeli haberdir.

  • Müjdeli haber, Bursa’nın eski yeşil görüntüsüne kavuşturacak projelerdir.
  • Müjdeli haber, ekonomik sıkıntıdan bunalmış Bursa halkının, özellikle işsiz gençlerin istihdamına yönelik çalışmalardır.
  • Geçtiğimiz günlerde düzenlediğiniz basın toplantısındaki tek müjdeli haber, Hanlar bölgesi projesi ve Bey Sarayı projesidir. Belki 30 yıl öncesine dayanan hatta İYİ Parti Bursa Milletvekilimiz İsmail Tatlıoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grup Bursa sevdalısının gündeme getirdiği bu proje elbette müjdeli haberdir.

Burada dile getirdiğimiz konuların dikkate alınarak değerlendirilmesini diler, saygılar sunarım.” ifadelerini kullandı.

Herhalde Bu Borç Bir Tüccarda Olsaydı Rahat Uyuyamazdı

Bursa’nın mali tabloları hakkında konuşan Temirtaş’’ Faaliyet raporunda göremediğimiz ama kesin hesapta görmeyi umduğumuz değerler vardı. Burada da bir eleştiri yapmam gerekiyor. Daha önceki yıllarda kesin hesap cetvellerinde birim kodları bulunur bizde hangi daire başkanlığının, hangi şubenin ne harcadığını görebilirdik. Ne yazık ki kesin hesap cetvellerinde gider kısmında birim kodları yok. Ama gelir kısmında var. Herhalde meclis üyelerimizden bu kodları tahmin etmesi bekleniyor. İnşallah önümüzdeki yıl ki kesin hesaplarda bu düzeltilmiş olur. Gelir hedeflerimizi tutturamadığımız, gider hedeflerimiz de küçükte olsa aştığımız bir mali yılı geride bıraktık. Bu yıl 122 milyon liralık gider fazlamız var. Yani açığımız büyümeye devam ediyor. Bu arada raporu incelediğimizde takıldığımız bir konu oldu. Cari yıl gelir-gider tabloları ile bilanço tablolarındaki sonuçlar farklı görünmektedir. Bu ikisinin tutarlı olması gerekirken giderlerdeki +122 milyonluk olumsuz fark bilançoda dönem faaliyet sonuçlarında 87 milyonluk olumlu bir yapıda gözüküyor. Buna yetkililerince açıklık getirilmesi gerekiyor. Bu yılın güzel tarafı hedeflediğimiz borç ödemesinin çok üzerinde bir gerçekleşme sağlamamız. Gelirimizin %35’ini borç ödemesine ayırmışız. Bu da yukarıda belirttiğim bazı yatırımların aksamasına sebep olduğunu gösterebilir. 182 milyonluk eksi finansman sağlamışız. Faiz giderlerimiz 121.612.000 olmuş. Tüm giderlerimizin %11,26 sına denk geliyor. Gerçekten bu çok ciddi rakam. Uzun vadeli ve kısa vadeli borçlar toplamımız 2.403.956.000 TL olmuş. Yani bütçemizin yaklaşık 2,5 katı. Herhalde bu borç bir tüccarda olsaydı rahat uyuyamazdı. Kısa vadeli borçlar 848.747.765 yani yakın zamanda bunları ödememiz gerekiyor. Bu da önümüzdeki yıllarda yatırımlarda sıkıntıların devam edeceğine işaret ediyor.

Genel anlamda bu olumsuzlukların yanında konulan hedeflerin birçoğunun gerçekleşmiş olması dolaysıyla yetkililerini tebrik ederim. Özellikle kayıp kaçak oranında merkez ilçelerde hedeflerin tutturulması olumludur.

  • Personel giderlerimiz ve SGK ödemeleri toplamı 95000000 civarında bu rakamlara BİNTED çalışanları dahil mi?
  • Taşıt kiralama giderlerimiz yüksek seyrine devam ediyor. 14.000.000 TL ödenmiş. Daha rantabl çözümler bulunması gerekir.
  • SCADA yazılım sistemine 1.400.000 bir bedel ödenmiş bu sistem bu kadar pahalı olmasının nedeni nedir?
  • Bu yıl yapılan kamulaştırmaların net bedeli ne kadardır?

Burada ki herkesin daha İYİ bir Bursa için mücadele ettiğini biliyorum. Az önce dile getirdiğim nedenler ile 2019 yılı faaliyet raporuna İYİ Parti Grubu olarak olumsuz oy kullanacağımızı belirterek sözlerime son veriyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Bursa

Bursa’da gelin ve damatlar için kombin maske üretimi

Haber Giriş:

on

Bursa’da, Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde idareciler, kadın meslek dersi öğretmenleri ve öğrenciler tarafından düğünlerde kullanılmak üzere özel tasarım maskeler üretiliyor.

Lisenin Moda Tasarım Teknolojileri Alanında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede normalleşme sürecinde düğünlerde maske takma zorunluluğu bulunması nedeniyle hem gelin ve damatlar hem de davetliler için giysileri ve zevklerine göre tasarım maske üretimine başlandı.

Salgın başladığında gönüllülük esasıyla cerrahi maske üreterek sürece katkıda bulunan okulda 3 idareci, Alan Şefi Aynur Kırıcı ve 7 öğrenci yine gönüllülük esasıyla maske üretiminde görev alıyor.

Gelinliklere uygun taş ve desenlerle süslenen, damatlar için de kravat ve mendiliyle uyumlu maskeler dikiliyor.

“Kombin maske” tasarımlarında, düğünlere gelen çocuklar da unutulmadı. Öğretmen ve öğrenciler, çocukların sevdikleri çizgi film karakterlerinin yer aldığı tasarımlar yapıyor.

– “Maskeler hayatımızın bir parçası oldu”

Okul müdürü Nur Tutkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelinlik ve damatlık modellerine göre maske tasarladıklarını söyledi.

Evlenecek çiftlerin, düğünde giyecekleri kıyafetlerin fotoğraflarını kendilerine gönderdiğini belirten Tutkun, “Biz de ona göre özel tasarımlar gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimiz çok memnun. Sadece gelin ve damatlara yönelik değil, özel günlere yönelik sünnet annesi, babası onların kıyafetlerine özel maske tasarımları da yapıyoruz.” dedi.

Tutkun, maskelerin hayatın bir parçası olduğuna değinerek, kıyafetlerle kombin oluşturarak, maske takmayı zevkli hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Ürettikleri maskelerin yoğun talep gördüğüne işaret eden Tutkun, çeşitli firmalardan da siparişler aldıklarını aktardı.

Okula tahsis edilen baskı makinesiyle firmaların logolarının, isimlerinin olduğu, istenilen ebatta maskeler üretip talepleri karşıladıklarını belirten Tutkun, şöyle devam etti:

“Normalleşme sürecinin başlamasıyla öğrencilerimiz de maske üretimine gönüllü olarak katılım gösteriyor. Öğrencilerimiz eğitimini aldıkları mesleklerini de değerlendirmek üzere maske üretiyor. Döner sermaye kapsamında ailelerine katkı sağlama anlamında da çok verimli ve anlamlı bir çalışma oldu bizim için. Maske talep eden firmalar hem okula hem öğrencilerimize ve eğitimlerine katkı sağlayacaklar hem de çok anlamlı siparişler olacak. Ürünlerimizin kaliteleri birinci sınıf.”

Tutkun, maske talebinde bulunanların okula müracaat edebileceği bilgisini verdi.

– Okullar açıldığında uygulama anaokulu öğrencilerine maske hediye edecekler

Lisenin Müdür Yardımcısı Okan Akgün ise bilgisayarlı nakış tasarımı yapan makinelerle kişiye özel üretilen maskelerin dezenfekte edilip paketlenerek hazır hale getirildiğini bildirdi.

Taleplere en hızlı şekilde cevap verdiklerine dikkati çeken Akgün, “Çocukların ağız yapılarıyla orantılı maskeler üretiyoruz. Okulumuzda eğitim öğretim sürecinde uygulama anaokulumuzda 36 aydan başlayıp 4-5 yaş grubu öğrencilerimizi ağırlıyoruz. Okullarımız açıldığı takdirde tüm yeni gelen öğrencilere hediye birer maske vereceğiz, kullanım şekillerini de velilere aktaracağız.” diye konuştu.

“Türkiye’deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar İçin Mesleki ve Teknik Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi” kapsamında okulda öğrenim gören 12. sınıf öğrencisi Sana Masri de kumaşlarla özel tasarımlar yaptıklarını, kendi diktiği maskeyi taktığını ve çevresinde beğenildiğini kaydetti.

Okulun imkanları sayesinde okurken meslek öğrendiklerini anlatan Masri, mesleğinde ilerleyip moda tasarımcısı olmak istediğini ifade etti.

Moda Tasarım Teknolojileri 12. sınıf öğrencisi Rümeysa Akman da virüsten korunmak için özel üretilmiş yüzde 100 pamuklu kumaşlar kullandıklarını, farklı fikirlerden yola çıkarak üretim yaptıklarını belirtti.

Sipariş verenlerin hoşuna giden modellere göre üretimi sürdürdüklerine değinen Akman, okulun kendisine çok katkısı olduğunu ve kendisini bu anlamda geliştirmek istediğini sözlerine ekledi.

Devam Et

Bursa

Bursalılar dikkat! Bugün bu yollar kapalı

Haber Giriş:

on

Bugün Bursa’da 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanında “Demokrasi ” mitingi düzenlenecek. Bu nedenle bazı yollar, araç trafiğine kapatılacak.

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı istikameti Haşimişcan Caddesi gidiş istikametinde bulunan Haşimişcan Caddesi Orta lambalar kavşağına kadar gidiş ve Haşimişcan Caddesi Orta lambalar kavşağından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı istikameti geliş istikametleri her iki yön;

Altıparmak Caddesi (Ahmet Hamdi Tanpınar Caddesi)Varyant altından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanına ve Haşimişcan Caddesine gidiş istikameti, Fevzi Çakmak Caddesi (Demokrasi Meydanı Hakimiyet Kavşağı Arası her iki yönde) 15 Temmuz 2020 günü saat:16.30’ dan 16 Temmuz 2020 günü saat:05.:00’ a kadar ana yollar ile bağlantı yolları araç trafiğine kapatılacaktır.

Acem Reis Cami istikametinden, Haşimişcan Caddesi istikametine ve İnönü Caddesinden Haşimişcan Caddesi ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı istikametlerine trafik durumuna göre zaman zaman araç trafiğine kapatılacaktır.

Gençosman Kavşağından- Kent Meydanı- Uluyol Kavşağı- Hâkimiyet Kavşağının geliş ve gidiş istikameti şerit daraltma uygulanarak zaman zaman kısa süreli araç trafiğine kapatılacaktır.

Sancak Koşusu’nun başlayacağı saat:21.30’dan koşunun biteceği saate kadar Hamzabey Caddesi-Çekirge Caddesi kavşağından itibaren (Çekirge Caddesi–Altıparmak Caddesi) Demokrasi Meydanı istikametine ana yollar ile bağlantı yolları her iki yön trafiğe kapatılacaktır.

ALTARNATİF GÜZERGÂHLAR

Altıparmak Caddesi- Stad Kavşağından- İzmir yoluna çıkmak isteyen sürücüler Çekirge Caddesi – Çelik palas Lambalar- Kükürtlü- Acemler istikametler- Ankara yoluna çıkmak isteyen sürücüler Altıparmak- İpekiş- Merinos Gençosman, ya da İnönü- Setbaşı- Yeşil istikametlerini, İstanbul yoluna gitmek isteyen sürücüler Gençosman- İstanbul yolu istikametlerini kullanmalarının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Devam Et

Bursa

Bursa’da toplu taşıma araçları ücretsiz

Haber Giriş:

on

BURULAŞ’ın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Bursa’da Şehir içi Burulaş Otobüsleri ve raylı sistem hatları bugün saat 19.00 itibariyle ücretsiz olacak.

BURULAŞ’tan yapılan açıklama şu şekilde:

“Şehir içi Burulaş Otobüsleri ve Raylı Sistem hatları saat 19.00 itibariyle ücretsiz olacaktır. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece, tren seferlerimiz 01.15’te son bulacaktır.”

Devam Et

Trend