#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

İYİ Partili Temirtaş’tan Millet Bahçesi önerisi

Bursalı vatandaşların dertlerine çözümler bulunması için çalışmaya devam eden İYİ Parti Bursa Grubu, Bursa’da yapılan projelerin vatandaşların yararına olmasına özen gösterilmesini istiyor. Bursa Büyükşehir Meclisi Olağan Toplantısında İYİ Parti yönetimi adına söz alan İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, Bursa’da yapılan projelerle ilgili çekincelerini dile getirdi.

Neden ‘’ATATÜRK’’ Adının Olduğu Yerleri Yıkmak Derdindesiniz?

İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, yapılan Millet Bahçesi hakkında şu görüşlerini bildirdi: “Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğiniz basın toplantısında Millet Bahçesi’nin genişletilmesi hakkında görüşlerinizi kamuoyuna sundunuz. 400 bin m2’lik Reşat Oyal Kültür Parkı’nın hemen yanında, geçen hafta açılışı yapılan 42 bin m2’lik Millet Bahçesi’nin Cumhurbaşkanımız tarafından küçük bulunması sebebiyle, bitişiğindeki 18 bin m2’lik alan için Atatürk Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzunun da yıkılmasına ve açılan Millet Bahçesi’ne katılmasına karar verildiğini basın açıklamanızda öğrenmiş olduk. Bitişikteki 400 bin m2’lik yeşil alan az geldi, Bursa’nın ve Bursaspor’umuzun tarihini ve anılarını içinde barındıran Atatürk Stadı’nı yıktınız, şimdi de Atatürk adı ile Bursa’da kalan tek spor tesisi olan Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Havuzuna göz dikmeniz manidardır. Neden Atatürk adının olduğu bu yerleri yıkmak derdindesiniz. Eğer böyle bir niyetiniz yoksa gelin o zaman ‘Millet Bahçesi’nin adını “ATATÜRK MİLLET BAHÇESİ” olarak değiştirelim. Bu teklifimizi de sözlü önerge olarak kabul edin ve değerlendirin.’’ dedi.

Buski 2019 Faaliyet Raporu Şeffaf ve Aydınlatıcı Bilgilerden Yoksun!

“2019 Yılında Bursa’ya hizmet adına Çalışmalara Katkı Koyan, BUSKİ Çalışanlarına, Birim Müdürlerine, Daire Başkanlarına Ve Meclis Üyelerine katkılarından dolayı teşekkür ederim. Yapılan her katkı, her yatırım Bursa Halkına yapılmış, Bursa’ya yapılmıştır.” Sözlerine devam eden İYİ Parti Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Grup Başkan Vekili Mehmet Temirtaş, öncelikle Buski 2019 Faaliyet Raporu’nun şeffaflıktan ve aydınlatıcı bilgilerden yoksun olduğunu belirtti.

Kent genelinde geçtiğimiz sene planlanan dere ıslah çalışmalarının 5 km olarak hedeflendiğini, ancak bu hedefin 200 metre’de kaldığını belirten Temirtaş, “5 yıllık stratejik planda 19 km lik hedefin ne kadarının gerçekleştiğini merak ediyorum. Yeri gelmişken 2020 mali yılı BUSKİ bütçesini görüşürken olumlu düşüncelerimi belirtmiştim. Ama 2019 faaliyet raporunu incelediğimde öncelikle şeffaf ve aydınlatıcı bilgilerden yoksun olduğunu gördüm. Geçmiş dönem özellikle 2009-2014 faaliyet raporlarına geri dönüp baktığımda oradaki raporların daha aydınlatıcı verimli olduklarını gördüm. Şöyle ki; öncelikle bu yılın verilerini geçen sene verileriyle karşılaştırmanın mümkün olmadığı bir kitapçık hazırlanmış. Geçen yıla göre ilerlememiz nasıl bilemiyoruz. 5 yıllık hedef sonuçlarının gerçekleştiği alanlar performans tablolarında verilmişken hedeflerin gerçekleşmediği alanlarda son 1 yılın hedef göstergesi konulmuş. Bu da sağlıklı bir fikre sahip olmamızı engelliyor. 5 yıllık isale hattı, 5 yıllık dere ıslahı ya da 5 yıllık yağmur suyu hattı çalışmalarında sonuçları raporda göremiyoruz. Yine kanalizasyon hattında 2019 yılı hedefi 200 km gerçekleşen %58 oranına denk gelen 117 km. yağmur suyu hattının döşenme hedefi 5 yılda 525, 2019 da 105 km gerçekleşme 57 km olmuş, Önceki 4 yıl yine bilinmiyor. Bu saydıklarım genelde BUSKİ’nin ana işlevleri arasında bulunan hizmetlerdir. Bu hizmetlerin aksaması düşünülemez. Bütün bu aksamaların sebebi borç ödemelerinde kaynak yaratmada yaşanan sıkıntılar mıdır? Yenilenebilir enerji kaynaklarında kona 6400 kw/h lik 5 yıllık hedefin neresindeyiz. 2019 yılında konulan 200 kw/h hedef başlamamış gözüküyor. Bu konuda da meclisimizin bilgilendirilmesini talep ediyorum.

Şehrimizde BUSKİ eliyle işletilen yenilenebilir enerji kaynaklarında %94 HES, %5,6 GES ve %01 RES bulunmakta. Bu hafta şehrimizde yaşanan felaketler göstermiştir ki doğa tahribatı yapılmayacak projelere ağırlık verilmelidir. Bizden daha az rüzgâra, daha az güneşe sahip şehirlerde kat be kat GES ve RES’ler inşa edilmekte iken halkımızın karşı çıktığı HES’lerde ısrar edilmemesi gerekir.’’ dedi.

İYİ Parti Grubu Olarak Yapılan Faaliyetleri Yetersiz Bulduk

Sosyal belediyecilik anlayışının daha da geliştirilerek, yandaşları değil vatandaşları muhatap alan, samimi Bursa sevdası önceliği olan projelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Temirtaş, “Bursa aşkı ile her zaman söylediğiniz gibi Bursa’yı marka şehir yapacak şekilde çalışmalarımızı planlamalı ve yola devam etmeliyiz. Hepimiz 2019 yerel seçimlerinden sonra Bursa’ya belki de bir şans doğdu diye düşündük. Millet ittifakına kaybedilen belediyelerden sonra Ak Parti iktidarının en güçlü belediyesi Bursa Büyükşehir oldu. Bu da yıllardır merkezi bütçeden umduğunu bulamayan, gerekli destekleri alamayan Bursa için kesenin ağzının açılacağı anlamına geliyordu. Beklenti de bu yöndeydi. Bu beklenti istendiği kadar olmasa da Emek-Doğanköy hafif raylı hattı projesinin merkezi hükümet tarafından yapılacak olması memnuniyet vericidir.

Temirtaş, “Bursa için müjdeli haber ulaşım sorununa köklü çözümler getireceğiniz projelerdir. Örneğin 2. Bir metro projesi müjdeli haberdir.

  • Müjdeli haber, Bursa’nın eski yeşil görüntüsüne kavuşturacak projelerdir.
  • Müjdeli haber, ekonomik sıkıntıdan bunalmış Bursa halkının, özellikle işsiz gençlerin istihdamına yönelik çalışmalardır.
  • Geçtiğimiz günlerde düzenlediğiniz basın toplantısındaki tek müjdeli haber, Hanlar bölgesi projesi ve Bey Sarayı projesidir. Belki 30 yıl öncesine dayanan hatta İYİ Parti Bursa Milletvekilimiz İsmail Tatlıoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grup Bursa sevdalısının gündeme getirdiği bu proje elbette müjdeli haberdir.

Burada dile getirdiğimiz konuların dikkate alınarak değerlendirilmesini diler, saygılar sunarım.” ifadelerini kullandı.

Herhalde Bu Borç Bir Tüccarda Olsaydı Rahat Uyuyamazdı

Bursa’nın mali tabloları hakkında konuşan Temirtaş’’ Faaliyet raporunda göremediğimiz ama kesin hesapta görmeyi umduğumuz değerler vardı. Burada da bir eleştiri yapmam gerekiyor. Daha önceki yıllarda kesin hesap cetvellerinde birim kodları bulunur bizde hangi daire başkanlığının, hangi şubenin ne harcadığını görebilirdik. Ne yazık ki kesin hesap cetvellerinde gider kısmında birim kodları yok. Ama gelir kısmında var. Herhalde meclis üyelerimizden bu kodları tahmin etmesi bekleniyor. İnşallah önümüzdeki yıl ki kesin hesaplarda bu düzeltilmiş olur. Gelir hedeflerimizi tutturamadığımız, gider hedeflerimiz de küçükte olsa aştığımız bir mali yılı geride bıraktık. Bu yıl 122 milyon liralık gider fazlamız var. Yani açığımız büyümeye devam ediyor. Bu arada raporu incelediğimizde takıldığımız bir konu oldu. Cari yıl gelir-gider tabloları ile bilanço tablolarındaki sonuçlar farklı görünmektedir. Bu ikisinin tutarlı olması gerekirken giderlerdeki +122 milyonluk olumsuz fark bilançoda dönem faaliyet sonuçlarında 87 milyonluk olumlu bir yapıda gözüküyor. Buna yetkililerince açıklık getirilmesi gerekiyor. Bu yılın güzel tarafı hedeflediğimiz borç ödemesinin çok üzerinde bir gerçekleşme sağlamamız. Gelirimizin %35’ini borç ödemesine ayırmışız. Bu da yukarıda belirttiğim bazı yatırımların aksamasına sebep olduğunu gösterebilir. 182 milyonluk eksi finansman sağlamışız. Faiz giderlerimiz 121.612.000 olmuş. Tüm giderlerimizin %11,26 sına denk geliyor. Gerçekten bu çok ciddi rakam. Uzun vadeli ve kısa vadeli borçlar toplamımız 2.403.956.000 TL olmuş. Yani bütçemizin yaklaşık 2,5 katı. Herhalde bu borç bir tüccarda olsaydı rahat uyuyamazdı. Kısa vadeli borçlar 848.747.765 yani yakın zamanda bunları ödememiz gerekiyor. Bu da önümüzdeki yıllarda yatırımlarda sıkıntıların devam edeceğine işaret ediyor.

Genel anlamda bu olumsuzlukların yanında konulan hedeflerin birçoğunun gerçekleşmiş olması dolaysıyla yetkililerini tebrik ederim. Özellikle kayıp kaçak oranında merkez ilçelerde hedeflerin tutturulması olumludur.

  • Personel giderlerimiz ve SGK ödemeleri toplamı 95000000 civarında bu rakamlara BİNTED çalışanları dahil mi?
  • Taşıt kiralama giderlerimiz yüksek seyrine devam ediyor. 14.000.000 TL ödenmiş. Daha rantabl çözümler bulunması gerekir.
  • SCADA yazılım sistemine 1.400.000 bir bedel ödenmiş bu sistem bu kadar pahalı olmasının nedeni nedir?
  • Bu yıl yapılan kamulaştırmaların net bedeli ne kadardır?

Burada ki herkesin daha İYİ bir Bursa için mücadele ettiğini biliyorum. Az önce dile getirdiğim nedenler ile 2019 yılı faaliyet raporuna İYİ Parti Grubu olarak olumsuz oy kullanacağımızı belirterek sözlerime son veriyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Bursa

Bursa’da muhabire saldıran boksör tutuklandı

Haber Giriş:

on

Bursa’da, 2 arkadaşıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip, DHA muhabiri Mehmet İnan’a yumruk atarak, burnunu kıran Süleyman Satılmış, sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam yaralamak’ ve ‘görevli memura mukavemet’ suçlarından tutuklandı.

Olay, dün saat 23.30 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Küçükbalıklı Mahallesi Kibar Sokak’ta meydana geldi. Devriye görevi yapan mahalle bekçileri, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 3 gençle karşılaştı. Kimlik kontrolü yapan mahalle bekçileri, Süleyman Satılmış, Muhammet Ö. (18) ve O.Ç.’ye (17), kısıtlamayı ihlalden ceza kesilmesi için polis ekiplerinden yardım istedi. DHA muhabirleri Mehmet İnan ve İsmail Hakkı Seymen de olayı haberleştirmek için bölgeye gitti. Bu sırada taşkınlık yapıp, bekçilere mukavemet gösteren gençler, kendilerini görüntüleyen muhabirlere saldırdı. Grup, çekim yapan Seymen’in elinde bulunan ışığa vurarak yere düşürdü. Boksör olduğu belirtilen gençlerden Süleyman Satılmış ise İnan’ın yüzüne yumruk attı. Aldığı yumruk darbesiyle İnan yere yığılıp, baygınlık geçirirken, bekçilerin müdahale ettiği Süleyman Satılmış, muhabirlere dönerek, “Ben boksörüm” diye bağırdı. Muhabirlere küfür ve hakaret eden saldırganlar, bekçiler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

YUMRUK ATILAN MUHABİR BAYILDI

İhbar üzerine olay yerine takviye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İnan’a ilk müdahaleyi polis ekipleri ve muhabir arkadaşı İsmail Hakkı Seymen yaptı. İnan, gelen ambulansla Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Mehmet İnan’ın burnunun kırıldığı tespit edildi.

Saldırganlar gözaltına alınarak, Merinos Polis Merkezi’ne götürüldü. Saldırganlara, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri gerekçesiyle 3 bin 186’şar liradan toplam 9 bin 558 TL para cezası uygulandı. Muhammet Ö. ve O.Ç., emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Süleyman Satılmış’ın adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

‘PİŞMANIM’

Bursa’da, 2 arkadaşıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip, kimlik sorgulaması yapan mahalle bekçilerine mukavemet ederek, kendilerini görüntüleyen iki DHA muhabirinden Mehmet İnan’a yumruk atıp burnunu kıran boksör Süleyman Satılmış, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mehmet İnan ile birlikte saldırıya maruz kalan DHA muhabiri İsmail Hakkı Seymen’in, adliyeye sevk sırasında “Bize neden saldırdın?” sorusuna Satılmış, “Özür dilerim, pişmanım” diye cevap verdi.

BURNU KIRILAN DHA MUHABİRİ: BİZLER GAZETECİYİZ

Bursa’da, 2 arkadaşlıyla birlikte kısıtlamayı ihlal eden Süleyman Satılmış’ın yumruklu saldırısına uğrayan DHA muhabiri Mehmet İnan, “Burnum kırılmış ama ben farkında değildim. O sırada baygınlık geçirdim. Bizler gazeteciyiz. Halkın haber alma özgürlüğünü temsil eden kişileriz. Çok üzücü bir olay” dedi.

Genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirten İnan, “İhbar geldiğinde, muhabir arkadaşım İsmail Hakkı Seymen ile birlikte olay yerine gittik. Gençlerin yaptığı hareketler ve davranışlarından dolayı haberi çekmeye karar verdik. İsmail kamerayla kayıt almaya başlayınca karşımızdaki grup hareketlenmeye başladı. İsmail’in üzerine yürüdüler. Ben de o sırada İsmail’e saldırmalarını engellemek için tutmaya çalıştım. Bu sırada arkadan beni biri ittirdi. O sırada benim tuttuğum kişi bana yumruk atmış” diye konuştu.

‘SALDIRIYI KINIYORUM’

Aldığı yumruk darbesinden sonra baygınlık geçirdiğini belirten İnan, “Yumruk attıktan sonra direkt yere düşmüşüm. Gerisini çok hatırlamıyorum. Burnum kanıyordu. O sırada baygınlık geçirdim. Hastaneye gittiğimde burnumun kırıldığını ve şekil bozukluğu olduğunu öğrendim. Hastane çalışanları müdahale ettiler. Şu an evdeyim, dinleniyorum. Olmaması gereken bir olay. Bizler halka haber sunuyoruz. İnsanlar haber izlemek için televizyon karşısına geçiyor. Saldırıyı kınıyorum. Olmaması gereken bir olay” dedi.

KINAMA MESAJLARI YAYINLANDI

Bursa’da, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden Süleyman Satılmış ve 2 arkadaşının, kimlik sorgulaması yapan mahalle bekçilerine mukavemet edip, kendilerini görüntüleyen iki DHA muhabirine yönelik saldırısına ilişkin, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile milletvekillerinden kınama mesajları yayınlandı.

‘BOKS FEDERASYONU OLARAK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ’

Türkiye Boks Federasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “03 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan Süleyman Satılmış’ın olumsuz haberini üzüntüyle duymuş bulunmaktayız. Görevi başında şiddet gören basın mensubu Mehmet İnan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletir, bu tür olayların tekrar yaşanmamasını temenni ederiz. Bu şahıs boksör olduğunu söylüyor, ancak federasyonumuzun herhangi bir faaliyetine katılmamış, tanımadığımız ve bilmediğimiz biridir. Şahsın bağlı bulunduğu kulüple yapılan görüşme sonucu şahsın kulüple ilişiğinin kesilmesi için işlemlerin hemen başlatıldığı öğrenilmiştir. Yaşanan bu olaydan Türkiye Boks Federasyonu olarak üzüntü duyduğumuzu, bu şahsın yaptığı yanlışın camiamıza mal edilmemesi gerektiğini belirtir, adli sürecin federasyonumuzca takip edileceğini ve sürece göre iş ve işlemlerin yapılacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerine yer verildi.

‘YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUM’

DHA muhabirinin uğradığı saldırıyı kınayan AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, “Dün akşam Bursa’da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden kendini bilmez biri tarafından; topluma doğru haber ulaştırma görevini yerine getirmeye çalışan DHA muhabiri Mehmet İnan kardeşimize yapılan saldırıyı kınıyor, Mehmet kardeşimize acil şifalar diliyorum” dedi.

‘BASIN CAMİASINA GEÇMİŞ OLSUN’

Saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, “Dün akşam saatlerinde Bursa’da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bir vatandaşın, görevi başında haber yapmaya gayret eden DHA muhabiri Mehmet İnan’a çirkin bir saldırıda bulunduğunu öğrendim. Bu barbarlığı kınıyorum! Tüm basın camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

‘MAHKEMECE GEREKLİ CEZA VERİLMELİ’

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da yazılı açıklamayla olayı kınadı. Kolaylı şu ifadeleri kullandı:

“Meslektaşlarımız geçmişten bu yana sık sık saldırıya uğramakta, hastanelik olmakta, hatta bazı olaylarda ne yazık ki yaşamlarını yitirmektedirler. Son olarak dün Bursa’da yaşanan olayda da sokağa çıkma yasağını ihlal eden bir kişi, kendisini görüntülemek isteyen DHA kameramanı meslektaşımız Mehmet İnan’a saldırmıştır. Saldırı sonrası arkadaşımızın burnu kırılmış ve kanlar içinde hastaneye kaldırılmıştır. Bu tür saldırıların son bulması için defalarca dile getirdiğimiz gibi kamuoyu adına görev yapan meslektaşlarımıza saldırıların, en ağır şekilde cezalandırılmasını beklemekteyiz. Saldırıya uğrayan meslektaşımıza ve Demirören Haber Ajansı çalışanlarına geçmiş olsun diyor, yakalanan saldırganların mahkemece gerekli şekilde cezalandırılmasını diliyorum” dedi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

İletişim Platformu Derneği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamayla saldırıya tepki gösterilerek, “Bursa’da görevi başında saldırıya uğrayıp burnu kırılan DHA Muhabiri Mehmet İnan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. En kısa zamanda iyileşip görevinin başına dönmesini temenni ediyoruz. Saldırganın gerekli cezayı alması için takipte olacağız” ifadelerine yer verildi.

‘SALDIRGANLARIN EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTİYORUZ’

Türkiye İnternet Gazetecileri Federasyonu Başkanı Mesut Demir de saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Basın mensupları, canları pahasına toplumu bilgilendirme adına bir kamu görevi üstlenmektedir. Basın mensuplarının yıpranma hakları, tehlikeli iş kolu kapsamında tutulması, çıkarılması kaçınılmaz olan İnternet Yasası ile internet medyalarında çalışan meslektaşlarımızın güvence altına alınması şarttır. Özellikle adliye ve asayiş haberlerini yapan muhabir arkadaşlarımızın görevlerini yapabilmeleri için güvenlik güçlerimizin yardımcı olmasını, gazetecilerin güvenliğini sağlamalarını istiyoruz. Saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyor, saldırganların en ağır cezalar alacağını umut ediyoruz” dedi.

‘EMEKÇİ KARDEŞİMİZE GEÇMİŞ OLSUN’

Saldırıyı kınayan Yeni Şafak Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ise, “Bizim meslek böyle işte… Dayağı yer otururuz. Başka meslek gruplarına yönelik şiddet haberlerini gündeme getirip kamuoyu oluşturma muhabirin işidir fakat muhabir şiddet görünce ortada kalır. Geçmiş olsun emekçi kardeşimize. O maganda da gereken cezayı alır umarız. Yani umarız” ifadelerini kullandı.

ZANLI TUTUKLANDI

Bursa’da, 2 arkadaşıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip, DHA muhabiri Mehmet İnan’a yumruk atarak, burnunu kıran Süleyman Satılmış, sevk edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam yaralamak’ ve ‘görevli memura mukavemet’ suçlarından tutuklandı.

BOKSÖR LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Bursa Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise Süleyman Satılmış’ın kulübü ile ilişiğinin kesildiği bildirildi. Yazılı açıklamada, “Türkiye Boks Federasyonu Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Talimatı’nın 4. Bölümü’nün 10. Maddesi’nin ikinci fıkrasına göre, yukarıda açık kimliği yazılı sporcunun kulübü, iki sezon üst üste spor dalı faaliyetlerine katılmamış veya kulüp lisansını vize ettirmemiş olduğu tespit edilmiştir. Kulübün başvuru talebine istinaden ilişiksiz belgesi verilmiştir” denildi.

Devam Et

Bursa

Marmarabirlik’te ürün bedellerinin ödenmesine devam ediliyor

Haber Giriş:

on

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), yarın ortaklarına, ürün bedellerinin üçüncü taksitlerinin yüzde 50’sinin karşılığı olan 57 milyon liralık ödeme yapacak.

Marmarabirlik’ten yapılan açıklamaya göre, ürün alımlarına 14 Ekim’de başlayan Marmarabirlik’te ürün bedellerinin ödenmesine devam ediliyor. Bu kapsamda yarın ortaklara, 15-28 Kasım’da teslim edilen ürün bedellerinin yüzde 50’sinin karşılığı olan 57 milyon lira ödeme yapılacak. Böylece toplam 111,3 milyon lira ödeme gerçekleştirilmiş olacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alımlarının başladığı günden bu yana toplam 30 bin ton ve 270 milyon liralık alım yaptıklarını kaydetti.

Asa, 2020-2021 ürün alım kampanyasında 53 bin 500 ton ürün alım planı ve 430 milyon lira alım bütçesi yapıldığını belirterek, “Planladığımız şekilde ürün alım ve ödemelerine devam ediyoruz. Ortaklarımız, 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 18.00’den itibaren üçüncü dilim ödemelerini Ziraat Bankası ATM’lerinden alabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Ürün alımlarının başladığı günden bugüne 18-20 dane olarak toplam 6 bin ton seviyelerinde alımın gerçekleştiğini aktaran Asa, “İri dane ürün beklentimizin üzerinde bir miktarda geldi. Bu da önümüzdeki dönem Marmarabirlik’in elini güçlendirecek ve satışların artmasına büyük katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Devam Et

Bursa

Korona savaşçıları Gemlik sokaklarında

Haber Giriş:

on

Gemlik Belediyesi ekipleri, koronavirüsle mücadele için hazırlanan özel araç ile hem halkı bilglendiriyor, hem de dezenfeksiyon çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Son dönemde büyük bir artış gösteren koronavirüs vak’alarına karşı mücadelesini sürdüren belediye, çalışmalarına bir yenisini ekledi. Belediye envanterinde bulunan bir araç Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından özel olarak hazırlanarak “koronavirüsle mücadele aracı” haline getirildi. Deposunda dezenkte işlemi için gereken araç gereçler ile sağlığa zararlı olmayan kimyasal maddeleri barındıran araca bir de anons sistemi takıldı. Araç semt pazarlarının kurulduğu günler başta olmak üzere insan yoğunluğunun arttığı noktalarda turluyor. Ayrıca özel kıyafetler giymiş görevliler Gemliklileri koronavirüse karşı uyarırken korunma yöntemleri hakkında bilgilendirici anonslar yapıyorlar. Ayrıca ekipler, dezenfekte yapılacak apartman ve işletmeler gibi ortak kullanım alanlarına da aynı araçla hızla müdahalede bulunuyor.

Çalışmalara katılan Gemlik Belediyesi Sağlık işleri Müdürü Veteriner Hekim Dr. Hakan Uğur, koronavirüse karşı önemli bir farkındalık oluşturduklarını belirterek, “içinde bulunduğumuz pandemi döneminde hepimize önemli sorumluluklar düşüyor. Tedbirli olmaya devam edeceğiz. Virüsü kimin taşıdığını bilemeyiz ancak önlemlere uyduğumuz sürece hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruyabiliriz” dedi.

Gemlik Belediyesi’nin bir yıllık süreçte önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise, “pandemiden ekonomik olarak etkilenen hemşerilerimize desteklerimiz ile başlayan çalışmalarımız ücretsiz maske dağıtımı, dezenfeksiyon çalışmaları, evden çıkması kısıtlanan hemşerilerimize sosyal destek gibi çeşitli alanlarda devam ediyor. İlk günden bu yana Gemlik Belediyesi olarak aralıksız çalışmaya devam ederken arkadaşlarımız da hemşerilerimizi de tedbirli ve dikkatli olmaya çağırıyor. Dünyadaki gelişmelerle de bu salgından önümüzdeki yıl kurtulacağımızı düşünüyoruz. Koronavirüs derdi tamamen ortadan kalkmadan tedbirlere uymaya ve bu hastalıkla mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Devam Et

Trend