#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“Müşküle Üzümü” eski günlerine kavuşacak

Bursa’nın İznik ilçesinde, bir zamanlar lezzeti ve dayanıklılığıyla ünü dünyaya yayılan “Müşküle üzümü”nün üretiminin artırılması için çalışmalar yapılıyor.

Yıllar önce İznik’in bereketli ovalarından Avrupa’ya ve çeşitli ülkelere ihraç edilen Müşküle üzümü, halen bazı aileler tarafından yetiştiriliyor.

İlçede, geçen yıl 611 aile tarafından 4 bin 445 dönümde yetiştirilen Müşküle üzümünün üretimi, bu yıl 666 aile tarafından 4 bin 660 dönümde yapılıyor.

İsmini ilçeye bağlı kırsal Müşküle Mahallesi’nden alan ve 20 Ekim’de hasadına başlanan meyvenin kilogramı 6 liradan satılıyor.

Bu yıl 10 bin ton rekolte beklenen üzümün üretiminin yaygınlaştırılması hedefi kapsamında İznik Belediyesince başlatılan coğrafi işaret çalışmaları da devam ediyor.

“Elbeyli ve İnikli Ovası’nda Müşküle üzümü yaygın olarak var”

İznik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Dede,  yaptığı açıklamada, Müşküle üzümünün sonbahar mevsiminin sonlarında hasat edildiğini söyledi.

Müşküle üzümünün özelliklerine değinen Dede, “Orta büyüklükte, yuvarlak, kalın kabuklu, sarı ve şeffaf renklidir. Çekirdekli ve dayanma süresi uzun bir üzümdür.” dedi.

Dede, Müşküle üzümünün geçmişine dair yapılan araştırmalarda farklı bilgilere rastladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Müşküleli Halil İbrahim Ağa, 1923 yılında Atatürk’e buradan giderken hediye olarak üzüm götürür. Üzümün tadı, rengi, görüntüsü, Atatürk’ün çok hoşuna gider. Bunun ne üzümü olduğunu sorar. ‘Müşküle’den gelen Halil İbrahim Ağa’nın üzümü’ derler. Atatürk, bu üzümden tekrar getirilmesini ister. Bir başka bilgiye göre de 1930’lu yıllarda Libya kökenli ‘Arap kaymakam’ olarak bilinen İznik Kaymakamı Sadullah Koloğlu, o dönemlerde Müşküle üzümünü çok sever ve gittiği her yere hediye olarak götürdüğü, gittiği yerlerde de çok rağbet gördüğü için meyve yaygınlaşmaya başlar.”

Yaklaşık 300 yıl önce Müşküle üzümünün ihracatının yapıldığını fakat zamanla çiftçilerin zeytine yöneldiğini anlatan Dede, “Yine de bugün, halen Elbeyli ve İnikli Ovası’nda Müşküle üzümü yaygın olarak vardır. İznik Belediyesi, Müşküle üzümüne coğrafi işaret belgesi almak için çalışmalara başladı. Biz de buna İznik Ticaret ve Sanayi Odası olarak destek veriyoruz.” ifadesini kullandı.

“Müşküle üzümü, geç olan bir üzümdür ve dayanıklıdır”

Çiftçi Ali Aydemir de bağlarında 1983’ten beri Müşküle üzümü yetiştirdiklerini anlattı.

Üzüm hasadının 20 Ekim’de başladığını ve kar yağmadığı müddetçe sürdüğünü belirten Aydemir, “Gübreleme, ilaçlama ve her türlü bakımlarını yapıyoruz. Zarar görmemesi, çiğden, doludan, dondan etkilenmemesi için bağı örtüye alıyoruz.” dedi.

Müşküle üzümünden bereketli bir verim elde ettiklerine, 15 dönümlük bir bağın 35 ton üzüm verdiğine dikkati çeken Aydemir, “Bu tür geç olan bir üzümdür ve dayanıklıdır. Çekirdeklidir ve çekirdeğinin çok faydalı olduğu söylenir. Tatlı, çok güzel, İznik’e has bir üzümdür.” diye konuştu.

Çiftçi Mustafa Küçükbayır da “Bunun lezzeti başkadır, diğer üzümlere göre daha tatlı ve şıralıdır. Dayanıklıdır, buzhanede 3-4 ay kalır. Dalında, aralık sonuna kadar bile kalabilir.” ifadesini kullandı.

Bursa

Mudanya’da 2. etap projesi başlıyor

Haber Giriş:

on

Mudanya Belediyesi’nin “kimlikli kent” çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Girit Mahallesi ve Mütareke Meydanı ikinci etap projesi, Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.

Tarihi Kentler Birliği proje ödülü Girit Mahallesi ve Mütareke Meydanı 2. etabında çalışmalar başlıyor. Girit Mahallesi adıyla anılan Mütareke, Hasanbey, Şükrüçavuş, Halitpaşa mahalleleri ile 12 Eylül, Fevzipaşa, Mustafakemalpaşa caddeleri ve bağlantılı sokaklarında yol üstü zemin kaplama projesi başlıyor.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’ndan ödüllü proje, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

Girit Mahallesinin korunması ve sağlıklaştırılmasının devamı maksadıyla projeye ilişkin bilgi veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Meydanın kalbi konumundaki İsmet İnönü Parkı, Mütareke Meydanı yenileme çalışmalarını 1. Etap projesi kapsamında tamamlamıştık. Girit, aynı zamanda yoğun olarak turizm ve ticaret fonksiyonlarının bulunduğu bir çekim merkezi. İhalenin ardından tarihi ve kentsel sit alanlarına sahip turizm değerlerinden Hasanbey, Şükrüçavuş, Mütareke ve Halitpaşa mahallelerinde; bölgenin korunması ve sağlıklaştırılması sağlanacak. Proje kapsamında yaklaşık 17 bin 500 metrekare doğal granit taş ve bazalt zemin kaplaması yapılacak. Uygulama sonrasında bölge turizmine hizmet eden bir görünüme kavuşacak” ifadelerini kullandı.

Mudanya Belediyesi teknik personeli tarafından Mudanya’nın Anayasası olarak hazırlanan Turizm Master Planı’na göre ilçenin tarihî değerlerinin “kimlikli kent” çalışmaları kapsamında korunacağını vurgulayan Başkan Türkyılmaz, “Girit Mahallesi’nin bir açık hava müzesine dönüştürülmesini istiyoruz. Bunun için tescilli yapıların korunmasının özendirilmesi planlanıyor. Yapacağımız çalışma, tarihî yapılarla bütünlük sağlayacak” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

Nilüfer’de karla mücadele aralıksız sürüyor

Haber Giriş:

on

Nilüfer Belediyesi ekipleri, karla mücadele çalışmalarına geçen haftadan bu yana aralıksız devam ediyor.

Bursa’da geçen hafta etkili olmaya başlayan kar yağışı ile birlikte Nilüfer Belediyesi’nin karla mücadele ekipleri aralıksız çalışıyor. Nilüfer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki karla mücadele ekipleri geçen hafta perşembe akşamı başlayan kar yağışıyla birlikte görev başında.

100 kişilik karla mücadele ekibi, iki vardiya halinde 24 saat yol açma ve tuzlama çalışması yapıyor. Ekipler 12 kar küreyici, 7 tuzlama makinesi ile Nilüfer’in kırsal mahalleleri de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak kent merkezindeki ana güzergahlarda, toplu taşıma araçlarının güzergahlarında, sokaklarda çalışmaları sürdürüyor. Ekipler özellikle, kent merkezinde buzlanan yollarda aralıksız olarak tuzlama yapıyor.

Nilüfer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı yaklaşık 200 kişilik mevkici de kaldırımlarda, üst geçitlerde ve yayaların yoğun olduğu bölgelerde tuzlama ile kar temizleme çalışması yapıyor. Mevkiciler, kamu kurumlarının önlerinde, kaldırımlarda, üst geçit ve alt geçit giriş çıkışlarında, ibadethane girişlerinde buzları kırarak, yayaların güvenliğini sağlıyor. Nilüfer Belediyesi’ne bağlı 4 mobil ekip de, acil durumlara müdahale için görev başında.

Devam Et

Bursa

Bursa basın camiasının acı kaybı

Haber Giriş:

on

Bursa basınının duayen isimlerinden Bursa Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Aziz Bükey, geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti…

Gazeteciliğe çok genç yaşta Milliyet Gazetesi’nde başlayan Aziz Bükey’in babası Zeki Bükey Atatürk’ün fotoğrafçısıydı.

Gündüz teleks operatörü olarak basın şehidi Abdi İpekci’nin Ankara notlarını Ankara büro şefi İzzet Sedes’den alıp Abdi İpekçi’ye iletiyor, geceleri de nöbetçi foto muhabiri olarak çalışıyordu. 1968 Yılında Haldun Simavi’nin Web Ofset kurumuna geçti. Burada Fotospor dergisinde çalıştı ve Günaydın gazetesinin kuruluşunda görev aldı. Fotospor mecmuası kapandıktan sonra Yavuz Uzan’ın sahibi olduğu Yeni İstanbul Gazetesine geçti. Burada iki yıl polis muhabirliği yaptıktan sonra Günaydın gazetesine döndü. 1971 de Günaydın Kadıköy bürosunda sıkıyönetim mahkemelerini izleyip yazdı. Aziz Bükey 1972 yılında askere gitti. 1974 yılında askerlik dönüşü, yeni kurulan Bursa Hakimiyet gazetesinde çalışmaya başladı.

Bursa’da sırasıyla Hürriyet Haber Ajansı, Bursa’nın Sesi, Anadolu Ajansı, Hakimiyet, Güneş ve Olay gazetelerinde çalıştı. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve yönetimlerinde bulundu. Olay TV’de 1985 gün süresince canlı at yarışı programı yaptı. At yetiştiriciliği ve yarışçılığı konusunda hazırladığı belgesel TRT-ATV-STAR-SHOW TV gibi kanallarının da katıldığı yarışmalarda 4 birincilik ve bir ikincilik ödülü kazandırdı. Olay Gazetesi’nden emekli oldu. Bir süre Bursa Hakimiyet gazetesinde at yarışı sayfası ve AS TV de de yarış programları yaptı.

Mudanya Egemen Gazetesi’nin imtiyaz sahibi olan Aziz Bükey, SÜREKLİ BASIN KARTI sahibiydi.

Devam Et

Trend