#

Giriş:

Son Güncelleme:

Osmangazi

Karabalçık Üzüm Festivali’nde geri sayım

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Karabalçık Üzüm Festivali’ birbirinden farklı etkinlikler ile coşku içinde gerçekleştirilecek.

Osmangazi Belediyesi, Bursa ovasının bereketli topraklarından çıkan ürünlerin tanıtımına katkı sağlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Ovaakça Siyah İncir Festivali’nin ardından bu hafta sonu da, Türkiye’nin en kaliteli ve lezzetli üzümlerinin yetiştiği Osmangazi’nin Karabalçık Mahallesi, üzüm festivaline ev sahipliği yapıyor. Osmangazi Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Karabalçık Üzüm Festivali, 19 Eylül Pazar günü saat 12.00’de mehter takımı ve halk dansları gösterileriyle başlayacak. Karabalçık Celal Sönmez İlkokulu’nun bahçesinde düzenlenecek festivalde, Türk Sanat Müziği eserleri ile TRT Sanatçısı Mehsem Özşimşir sahne alacak.

En güzel üzümlerin yarışacağı festivalde, jüri üyeleri üzümleri Ata Sarısı, Alphonse Lavelle, İtalyan, Red Globe ve Mişel Pare olmak üzere 5 farklı kategoride değerlendirecek. Yarışmanın sonunda ise dereceye giren üzümler için üreticilere ödül verilecek. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Pazar günü tüm Bursalıları Karabalçık Üzüm Festivali’ne davet etti.

Osmangazi

Prof. Dr. Ekrem Demirli Yunus Emre’yi Anlattı

Haber Giriş:

on

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Demirli, Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Molla Kasım ve Yunus Emre’ konulu konferansta şeriat ile hakikat üzerine konuştu.

“YUNUS’UN ANA KAVRAMI AŞKTIR”

Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ‘Molla Kasım ve Yunus Emre’ konulu konferansa vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Programın açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Demirli, “2021 yılı, Yunus Emre Yılı olarak ilan edildi. Ben de, Yunus Emre’yi ciddi anlamda önemseyen biri olarak bu yıla katkı sağlamak istedim. Bir dil, bir düşünme biçimi demektir. Yunus Emre’nin şiirleri çok farklı yönlerden ele alınabilir. Yunus’un ana kavramı aşktır. İnsan yeryüzündeki maksatları bırakarak Allah için yaşamalıdır” dedi.

Yunus Emre’nin en önemli pirlerimizden olduğunu vurgulayan Demirli, “Yunus’un tarikatı, marifeti ve hakikati; Peygamberimizin dil içerisinde inşa ettiği şeriatın teferruatı olarak ortaya çıkıyor. 13’ncü yüzyıldaki dili 6’ncı ve 7’nci yüzyılda ortaya çıkmış olan devrim ile inkılaba bağlamazsak Yunus Emre’yi anlamamış oluruz” diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, konferans sonunda Prof. Dr. Ekrem Demirli’ye teşekkür etti.

Devam Et

Osmangazi

Mevlana Caddesi’nde hafriyat çalışmaları tamamlandı

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyesi’nin Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi Mevlana Caddesi imar yolu açma çalışmalarında hafriyat çalışmaları tamamlandı. Toplam 860 metre uzunluk, 25 metre genişliğindeki imar yolu açma çalışmaları sırasında yaklaşık 1.500 kamyonluk hafriyat gerçekleştirildi.

Modern ve planlı şehir çalışmaları kapsamında ulaşım yatırımlarına büyük önem veren Osmangazi Belediyesi, Ovaakça’ya yeni bir cadde kazandırıyor. Osmangazi Belediyesi tarafından Ovaakça Çeşmebaşı Mahallesi’nde gerçekleştirilen imar yolu açma çalışmaları kapsamında Mevlana Caddesi’ndeki hafriyat çalışmaları tamamlandı. Ovaakça bölgesinde son zamanlarda yükselen konutlar ve bölgenin sanayi yatırımlarının getirdiği araç trafiği yükünü rahatlatmak için başlatılan çalışmalar sonucu, Çeşmebaşı Mahallesi’ne 860 metre uzunluk, 25 metre genişliğinde bir cadde kazandırıldı.

Osmangazi Belediyesi olarak, ilçede araç ve yaya trafiğini sorun olmaktan çıkartacak, rahat ve konforlu bir ulaşım için ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu çalışmaların yılın 12 ayı devam ettiğini söyledi. Bu çalışmalar için bütçeden ulaşıma çok ciddi bir kaynak ayırdıkları belirten Başkan Dündar, “Beldelerin kapatılması ile birlikte Osmangazi’ye bağlanan Ovaakça bölgemize, alt ve üst yapı, sosyal tesis, park, meydan, spor tesisi, yeşil alan gibi, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyacına göre hayatın her alanına dokunan ciddi yatırımlarımız var. Ovaakça Meydanı, bölgenin çehresini değiştiren yatırımlarımızdan sadece birisi. Son olarak, Çeşmebaşı Mahallemizde gerçekleştirdiğimiz imar yolu açma çalışmalarımız sonucu Ovaakça’ya 860 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde yepyeni bir cadde kazandırdık” dedi.

Ovaakça’daki yeni yolun yapımı sırasında 1.500 kamyon hafriyat çalışması gerçekleştirildiğini söyleyen Başkan Mustafa Dündar, “Mevlana Caddesi ismini verdiğimiz yolun 200 metrelik bölümünde toprak 4 metre derinliğinde kazıldı ve buradan çıkan toprak kamyonlarla taşındı. Toplam 860 metrelik yolu açabilmek için yaklaşık 1.500 kamyon hafriyat taşındı. Ayrıca, açılan yolun 200 metrelik kısmı da tek şerit sıcak asfalt ile kaplandı. İmar yolu açma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, caddenin diğer alt ve üst yapı çalışmalarına başlanıp, kısa süre içerisinde ulaşıma açılacak” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

Bursa’da elektrik direğini içine alan kaçak yapı yıkıldı

Haber Giriş:

on

Bursa’da Osmangazi Belediyesi ekipleri, Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kaçak olarak inşa edilen iş yerini henüz inşaat safhasında tespit ederek yıktı. Kaçak iş yerinin sokaktaki elektrik direğini de içine alacak şekilde inşa edilmiş olduğunu gören yetkililer büyük şaşkınlık yaşadı.

İlçenin dört bir yanındaki kaçak yapıları tespit ederek yıkımını gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi, Çiftehavuzlar Mahallesi Kantar Sokak üzerinde kaçak olarak inşa edilen iş yerini henüz inşaat halindeyken tespit ederek yıktı.

Ruhsatsız olduğu belirlenip hakkında yıkım kararı alınan yapının yıkımı için sabah erken saatlerde mahalleye giden Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Aydınlatmayı sağlamak için sokakta yer alan elektrik direğinin kaçak iş yeri inşaatının içinde kaldığını gören katılarak belediye ekipleri, elektrik akımının kesilmesinin ardından kaçak iş yerinin yıkımına başladı. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen yıkımlarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Belediye yetkilileri, vatandaşları ruhsatsız ve kaçak yapılaşmaya yönelmemeleri konusunda uyarırken, kaçağa asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

Devam Et

Trend