Giriş:

Son Güncelleme:

Türkiye

Kars’ta yolcu midibüsü ile TIR çarpıştı: 20 yaralı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, yolcu midibisü ile TIR’ın çarpışması sonucu meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 20 kişi yaralandı. Midibüs içinde sıkışanlar itfaiye ekipleri tarafından güçlükle çıkarıldı.

Kaza, bugün sabah saatlerinde Kars- Erzurum Karayolu Sarıkamış ilçesi Keklik Deresi mevkiinde meydana geldi. Sürücüsünün kimliği öğrenilemeyen 36 AY 851 plakalı, Kars’tan Erzrum’a giden Kars Cengiz Turizm’e ait yolcu midibüsü, yolun buzlu ve sisli olması nedeniyle kontrolden çıkıp, 55 AAC 646 plakalı TIR ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle midibüs içerisinde can pazarı yaşandı. Olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edildi. Sıkışan yolcular itfaiye ekipleri tarafından güçlükle çıkarıldı. Çeşitli yerlerinden yaralanan 20 kişi, Kars ve Sarıkamış Devlet hastanelerine sevk edildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Haberin Devamı

Antalya

Korona yeniden hortlamaya başladı

Haber Giriş:

on

Antalya, Artvin, Elazığ ve Bingöl’de haftalar sonra yeni koronavirüs vakaları tespit edildi. Antalya Serik’te pozitif vaka sayısı 31’e yükseldi. Artvin’de 4 kişi tedavi altına alındı. Bingöl İl Sağlık Müdürü ise kentte 35 gün sonra koronavirüs vakalarının tespit edildiğini duyurdu. Elazığ’da da 20 gün sonra Kovid-19 vakaları ortaya çıktı.

ANTALYA SERİK’TEKİ KARANTİNA BÖLGESİNDEKİ VAKA SAYISI 31’E YÜKSELDİ

Antalya’nın Serik ilçesinde koronavirüs nedeniyle karantinaya alınan bölgede yapılan yeni testlerle birlikte pozitif vaka sayısı 31’e çıktı.

Bölgede test sonucu pozitif çıkan 31 kişinin Serik Devlet Hastanesi’ndeki tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Bunların yanında pozitif vakalarla temas ettiği tespit edilen şüpheli 14 kişi de test sonuçları çıkana kadar gözetim altına alındı.

BİR AY SONRA ORTAYA ÇIKTI

Son bir aydır Kovid-19 vakası görülmeyen Artvin’de yeni vakalar tespit edildi. Borçka ilçesinde test sonucu pozitif çıkan 4 kişi hastaneye kaldırılırken, 23 kişi de karantina altına alındı.

Kentte koronavirüs tedbirlerine büyük oranda uyulurken, salgınla mücadelede kapsamında, Artvinlilerin evde kalmasıyla 30 gündür yeni vaka görülmemişti.

35 GÜN SONRA YENİDEN GÖRÜLDÜ

Bingöl İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, 35 gün aranın ardından kentte yeniden koronavirüs vakalarının görüldüğünü açıkladı.

Gündoğdu, il genelinde koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında ‘Evde kal’ çağrısına uyulması sayesinde salgınla mücadelede başarı elde edildiğini söyledi.

Yaklaşık 35 gün koronavirüs tespit edilmeyen Bingöl’e il dışından gelen bazı kişilerin ziyaret ettikleri ailelere koronavirüs bulaştırdığını aktaran Gündoğdu, şunları kaydetti:

KENTE GİRİŞ YAPAN VAKALAR POZİTİF ÇIKTI

“Şehir dışından gelen birkaç kişinin testinin pozitif çıkmasıyla yeni vakalar görüldü. Testleri pozitif çıkanlar ile temasta bulunduğu kişiler filyasyon ekiplerince kontrol altına alındı. Filyasyon ekiplerimizin ve hastane çalışanlarımızın yoğun gayretiyle tekrar kontrol altında tutulmuştur.”

20 GÜN SONRA YENİDEN ELAZIĞ’DA

Elazığ’da da 20 gün sonra ilk koronavirüs vakaları ortaya çıktı.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Twitter’da yaptığı paylaşımda “İlimizde uzun bir aradan sonra dışarıdan gelen birisi kaynaklı yeniden vaka görüldü. İl dışından bayram için gelenler, lütfen 14 gün evden çıkmayalım” ifadelerini kullandı.

Kaldırım, koronavirüs tanısı bulunan 10 kişinin hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Devam Et

Gündem

Bakan Koca’dan son dakika açıklaması

Haber Giriş:

on

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından paylaştı.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, “Az önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile konuştum, “Bayramdan sonra da tedbirli olmaya, gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz ama bu tedbirler bayramdan önceki dönem kadar ‘sert’ olmayacak…” dedi mesajını paylaştı.

Devam Et

Gündem

Türkiye ve Yunanistan arasında gerilim tırmanıyor

Haber Giriş:

on

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı oluşturan Meriç Nehri’nde son günlerde yaşanan gelişmeler iki ülke arasında tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.

Türkiye, Yunanistan’ı sınırın Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa etme çalışmaları kapsamında “ahdi kara hududunu ihlal etmekle” suçladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sınırda “bir oldu-bittiye hiçbir şekilde” izin verilmeyeceği belirtildi.

Son dönemde Yunanistan, Almanya ve İngiltere basınlarında, Ferre Kupürü bölgesinde Türkiye’nin bir kara parçasına asker çıkararak burayı “işgal ettiği” yönünde haberler çıktı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, söz konusu haber ve iddiaların “kesinlikle yanlış” olduğunu söyledi.

Ancak Dendias, Skai Televizyonuna yaptığı açıklamada, sınırda yapılan çalışmalar sırasında “bir kara bölgesinde Türk güçlerinin varlığını” tespit ettiklerini ve Türkiye’ye bölgede başka bir hareket yapmamasını ilettiklerini belirtti.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDAKİ SON GELİŞMELER NELER?

Yunanistan, 15 Nisan’da Türkiye’ye sınırın Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa edeceğini bildirdi.

Türkiye, 11 Mayıs’ta Yunanistan’a bir nota vererek, kara hududunu ihlal etmemesi gerektiğini belirterek, bunun için de inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını istedi.

Türkiye, Yunanistan’ı kendisiyle görüşmeden ve işbirliği önerisini kabul etmeden 13 Mayıs’ta arazi tesviye çalışmalarına başladığını belirtti.

Söz konusu bölge bataklık bir arazi. Kış aylarında nehir suyuyla kaplı olan bu bölge, yaz döneminin yaklaşması ve suların çekilmesiyle bataklık bir alana dönüşüyor.

Yunanistan, bu alanın sınırdan yasa dışı geçişler için sıkça kullanılan bir yer olmasından dolayı önlem almak istediğini söylüyor.

Başta Yunanistan ve Almanya olmak üzere bazı ülke medyalarında, Türkiye’nin bu bölgeye asker çıkararak, “işgal ettiği” yönünde iddialar yer aldı.

TÜRKİYE YAŞANANLAR KONUSUNDA NE DİYOR?

Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günü yazılı bir açıklama yaparak, Yunanistan’ı sınır ihlaliyle suçladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan’dan sınırı ihlal etmemesini, inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını ve sınır komisyonunun toplanmasını talep ettikleri belirtildi.

Açıklamada, “Yunanistan’a aynı zamanda ahdi hududumuzu teşkil eden Meriç Nehri yatağının, hududun belirlendiği tarih olan 1926’dan beri doğal ve yapay nedenlerle önemli ölçüde değiştiği, hududun bu bölgesinde iki ülke arasında mutabık kalınmış hassas koordinatların mevcut olmadığı, bu nedenle iki ülke heyetleri arasında teknik koordinasyon yapılmadan çalışmalara başlanmaması gerektiği bildirilmiştir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın “ahdi karar hududunu ihlal ettiğini” ve bu ihlalin gerekli tedbirler alınarak “anında önlendiği” ifade edildi.

Açıklamada, “İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir. Sınırlarımızda bir oldu-bittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir” denildi.

YUNANİSTAN’DAN HANGİ AÇIKLAMALAR GELDİ?

Yunanistan, Türkiye’nin bu bölgeyi “işgal ettiği” yönündeki haberlerin “kesinlikle asılsız” olduğunu söyledi.

Ancak Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Skai Televizyonuna yaptığı açıklamada, “Yunan ordusunun hazırlık çalışmaları yaptığı karar parçasında Türk güçlerinin varlığı gözlemlendi” dedi.

Nikos Dendias, Türkiye’den bu bölgede başka herhangi bir manevra yapmamasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Dendias, “Çitin genişletilmesi çalışmalara devam edeceğiz. Yunan topraklarını korumak bizim anayasal sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRI NASIL BELİRLENDİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın Meriç Nehri boyunca çizilmesinin kökeni 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’na dayanıyor.

İki ülke arasındaki sınırın toplam uzunluğu 212 kilometre.

Başlangıç noktasını da Meriç Nehri’nin ağzı oluşturuyor. Sınır, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki Kapıkule Sınır Kapısı’na yakın bir noktada son buluyor.

Bu sınırın, 191 kilometrelik kısmı Meriç Nehri boyunca uzanıyor.

Devam Et

Trend