#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Klinikte sperm hırsızlığı! Herkesin çocuğu olabilir

İngiltere’de öz babasını aramak için araştırma yapan hemşire Catherine Simpson büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Bir tüp bebek kliniğinin örnek veren kişilerden spermlerini habersiz çaldıkları ve bunu diğer tedavilerde kullandıkları belirlendi. Kliniğe giden herkesin, habersiz oldukları çocukları olabilir…

3 çocuk annesi 40 yaşındaki hemşire Catherine Simpson vefatı sonrası babasının aslında öz babası olmadığını, kendisi ve kardeşinin iki farklı isimsiz erkeğin spermleri kullanılarak dünyaya geldiğini öğrendi. Simpson’ın gerçek babasını bulmak için 10 yıl süren arayışı Birleşik Krallık’taki zamana karşı yarışan acımasız doktorları, çalınan spermleri, sömürülen hastaları içeren bir skandalı ortaya çıkardı.

İLK SKANDAL: KOCASININ SPERMİ İLE 600 KİŞİYİ HAMİLE BIRAKTI

Catherine ve ağabeyi, Birleşik Krallık’ta ilk bağışçılardan biri olan kadın doğum uzmanı Dr Mary Barton tarafından işletilen bir klinikte dünyaya geldi. Barton’ın daha sonra kocası biyolog Bertold Wiesner’ın spermini birçok prosedürde kullandığı ortaya çıkmıştı. Bertold Wiesner’ın aynı muayenehanede hamile kalan 600 kişiye babalık yaptığı tahmin ediliyor. Ancak Barton, 1969’da Catherine’in ailesi bebek denemek istediğinde emekli olmuştu

GERÇEK BABASI DOKTOR ÇIKAN GÜNEY AFRİKALI

Guardian’da yer alan habere göre, şimdilerde 50 yaşında olan hemşire cevaplar bulmaya kararlıydı. 60’ların sonlarında Harley Sokağı doğurganlık klinikleri hakkında bilgi edinmek için internette araştırma yaparken karşısına sürekli aynı isim çıkıyordu: “Dr Reynold H Boyd” Catherine Doktor Boyd’u araştırırken, biyolojik babasının annesinin doktoru olduğunu öğrenen Güney Afrikalı Fiona Darroch haberlerine denk geldi ve babasının Boyd olması gerektiğine ikna oldu.

DNA SONUÇLARI ŞOKE ETTİ

Catherine, kendisini Boyd’a veya başka birine bağlayabilme umuduyla Ancestry.com ile bir DNA testi yaptı. Gelen sonuç şoke ediciydi. Doğrudan ebeveyn-çocuk DNA eşleşmesi vardı. Biyolojik babasının adı da oradaydı ancak Doktor Reynold H Boyd değildi. Babası, hayatında hiç sperm bağışlamamış, Essex’ten eski bir taşınma adamı olan Paul Watts’tı.

SPERMİ HABERSİZ ÇALINMIŞ

Catherine öz babası Paul’u aradığında bir şok da her şeyden habersiz adam yaşadı. Hayatında sperm bağışlamayan adamın yıllar önce kısırlık tedavisi için örnek verdiği ve spermlerinin habersizce çalındığı ortaya çıktı. Catherine’in biyolojik babası Boyd’un hastalarından biriydi.

KLİNİĞE GİDEN HERKESİN BİLMEDİĞİ ÇOCUKLARI OLABİLİR

Haber ülkede en çok konuşulan konular arasına girerken, 50 yaşında babasını bulan Catherine “Ailem aldatıldı. Kliniğe giden herkesin, hakkında hiçbir fikri olmadıkları çocukları olabilir” dedi.

Dünya

Tarihi fotoğraf! Sınırlar yeniden belirlenecek

Haber Giriş:

on

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından yayınlanan ortak bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların tekrar belirlenmesi için komisyon kurulacağı belirtildi.

Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Dağlık Karabağ’daki gelişmelerin ele alındığı üçlü zirve yaklaşık 3 saatin ardından sona erdi. Zirvenin ardından Rusya, Azerbaycan ve Ermensitan ortak bildiri yayınladı. Putin, Aliyev ve Paşinyan kameralar karşısına geçerek ortak bildiriyi okudu.

SINIRLAR TEKRAR BELİRLENECEK

Bildiriye göre, liderlerin Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınırların tekrar belirlenmesi konusunda ikili bir komisyon oluşturulmasına karar verdiği aktarılırken, Rusya’nın Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için gerekli olan tüm yardımları sağlayacağı ifade edildi.

Dağlık Karabağ’ın ekonomik potansiyelinin gün yüzüne çıkarılması için mümkün olan en kısa sürede projeler başlatılacağı aktarılan bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarında istikrar ve güvenliğin sağlanması konusunda adımlar atılacağı açıklandı.

“KAPSAMLI, SAMİMİ BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK”

Üçlü görüşmede alınan yeni kararların Güney Kafkasya’da güvenliğe katkı sağlayacağını vurgulayan Aliyev, “Soçi’deki üçlü toplantıda alınan kararlar, Güney Kafkasya’da daha güvenli ve daha öngörülebilir bir durumun oluşmasına katkıda bulunacaktır. Putin ve Paşinyan ile kapsamlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdik” dedi.

Rusya’nın Azerbaycan’ın stratejik ortağından daha fazlası olduğunu kaydeden Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan’ın 100’den fazla savaş esirini Ermenistan’a teslim ettiğini de sözlerine ekledi.

Devam Et

Dünya

DSÖ’den yeni varyant açıklaması

Haber Giriş:

on

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni varyantına “Omicron” adını verdi. Yüksek derecede bulaşıcı olduğu belirtilen varyant “endişe verici” olarak sınıflandırıldı.

Dünyayı alarma geçiren koronavirüsün yeni varyantının adı belli oldu. Dünya Sağlık Örgütü B.1.1.529 kodlu varyanta Yunan alfabesinin onbeşinci harfi olan OMICRON adını verdi.

İlk kez Güney Afrika’da ortaya çıkan varyantın risklerini görüşmek üzere Cenevre’de toplanan DSÖ Danışma Grubu OMICRON’u “endişe verici” olarak tanımladı.

Ön bulguların yeni varyantın diğer endişe verici varyantlara kıyasla daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde olduğu bildirildi.

Güney Afrika’nın hemen her şehrinde OMICRON varyantı vakalarının artış gösterdiğine dikkat çekildi. Güney Afrika, Hong Kong, İsrail ve Botsvana’da yaklaşık 100 doğrulanmış vaka tespit edildi. Biliminsanlarına göre yeni varyant çok sıra dışı bir mutasyon kümesine sahip.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, varyantın aşıların dayandığı orijinal koronavirüstekinden önemli ölçüde farklı bir protein yapısının olduğunu açıkladı. Bu durumun yeni varyantın vücudun bağışıklık tepkisinden kaçmasına yardımcı olmasından endişe ediliyor.

BioNTech firması ise yeni varyantı yakından incelediklerini, en geç iki hafta içinde laboratuvar testlerinden kesin verilere sahip olacaklarını duyurdu.

Belçika koronavirüsün yeni varyantının Avrupa’da görüldüğü ilk ülke oldu. Enfekte kişinin, Türkiye üzerinden Mısır’a yaptığı bir geziden döndükten 11 gün sonra semptomlar geliştiren genç bir kadın olduğu açıklandı.

Aşısız vakanın daha önce Güney Afrika’da hiçbir ülkeye gitmediği belirtildi. İlk vaka tespit edilmesinin ardından 27 AB ülkesi Güney Afrika’ya seyahat yasağı getirme konusunda anlaştı. Güney Afrika’dan uçakla Amsterdam’a varan onlarca yolcu COVID-19 testi yaptırmak için havalimanında kuyruk oluşturdu.

AB’nin yanı sıra ABD, Birleşik Arap Emirlikleri de Güney Afrika’dan ülkeye girişleri askıya aldı.

Devam Et

Dünya

Yeni mutasyon Avrupa’ya sıçradı

Haber Giriş:

on

Güney Afrika’da tespit edilen B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni bir Covid-19 mutasyonu Belçika’da görüldü.

Güney Afrikalı bilim adamları geçtiğimiz günlerde ülkede B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni bir Covid-19 mutasyonunun tespit edildiğini açıklamıştı.

Güney Afrika mutasyonunun tespitinin ardından bazı ülkelere Afrika’daki bazı ülkelere olan sınırlarını kapatma kararı aldı. Belçika ise ülkede ilk B.1.1.529 olarak adlandırılan Güney Afrika mutasyonu tespit edildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, yeni mutasyonun aşısız bir kişide tespit edildiğini ifade ederek, şahsa 22 Kasım’da yapılan testin pozitif çıktığını duyurdu.

Devam Et

Trend