#

Giriş:

Son Güncelleme:

Mustafakemalpaşa

Mavi yemişe 145 bin liralık hibe

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde sürdürülen kırsal kalkınma çalışmalarına bir yenisi daha ekledi.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen mavi yemiş bahçe tesisi için proje uygulaması başladı. OR-KÖY desteği ile mavi yemiş üretim merkezi olma yolunda ilk adımın atıldığı Mustafakemalpaşa’nın kırsal Güvem, Yenice ve Alpagut mahallelerinde 20 bin adet mavi yemiş fidanının dikimleri tamamlandı. 2020 yılındaki ilk desteğin talep görmesi üzerine üzümsü meyveler grubunda yer alan mavi yemiş üretiminin yaygınlaşması amacıyla 29 aileye 145 bin lirası hibe olmak üzere toplam 565 bin TL’lik kredi sağlandı.

Kırsaldaki mavi yemiş merkezlerinde ekibiyle birlikte incelemelerde bulunarak üreticilerle görüşen Orman İşletme Müdürü Fatih Öztürk, bahçelerdeki çalışmalara da bizzat katıldı.

Orman Genel Müdürlüğü gelir getirici projelerle kırsal kalkınmayı desteklemek, orman köylüsünü yerinde kalkındırmak, hayat kalitesini ve refahını yükseltmek amacıyla sürdürdüğü projeler ile orman köylüsüne destek olmaya devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde Bursa’da ilk mavi yemiş proje uygulaması, 2014 yılında İznik’e bağlı Çandarlı Mahallesi’nde 8 aileye yüzde 20’si hibe 112 bin lira kredi desteği olarak gerçekleşti. Mustafakemalpaşa’nın ilk mavi yemiş bahçesi ise 2020 yılında Orman Genel Müdürlüğü’nün ‘Özel Ağaçlandırma Projesi’ kapsamında tesis edildi.
Özel ağaçlandırma talebi ile başvuru yapan aileye 2 ha alanda mavi yemiş bahçesi kurması maksadıyla tamamı hibe 129 bin TL destek sağlandı. İlk desteğin talep görmesi üzerine Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, projenin OR-KÖY desteği ile yaygınlaştırılması için çalışmalar başlattı.

2021 yılı OR-KÖY Programı kapsamına alınan başvurular, Mustafakemalpaşa İşletme Müdürlüğü tarafından incelenerek değerlendirildi. 2021 yılında Mustafakemalpaşa Güvem Mahallesi’nde 21, Alpagut Mahallesi’nde 5, Yenice Mahallesi’nde 3 aile olmak üzere toplam 29 aileye 145 bin lira hibe, 565 bin lira 4 yıl ödemesiz, faizsiz 7 yıl geri ödemeli kredi verildi.

Mustafakemalpaşa

Bursa’da çiftçilere yüzde 50 hibe desteği

Haber Giriş:

on

Bursa’da kırsal kalkınma desteklemeleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi amacıyla yüzde 50 hibe başvuruları başladı.

Çiftçilere seslenen Bursa Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TKDK tarafından yürütülen destek programı kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan tüm çiftçilere bireysel sulama sistemleri almak için başvurmaları durumunda, kurulacak olan sistemin yüzde 50’sine (KDV hariç) hibe desteği verilecek” dedi.

Başkan Kanar, ”Tıbbi ve aromatik bitki, süs bitkisi, mantar, fide ve fidan yetiştiricilikleri, arıcılık, zanaatkarlık, katma değerli ürün üretimi, kırsal turizm faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal makine parkı kurulması ve yenilenebilir enerji gibi çeşitli sektörler için kırsal alanlarda gerçekleştirilecek yatırımlara TKDK tarafından yüzde 55-65 oranlarında hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteğine ilave olarak, uygun yatırım harcamaları KDV ve benzeri tüm vergilerden muaf olacaklardır. İçerisinde yapım işi bulunmayan başvurular 19.01.2022’den başlayıp, 09.02.2022’de, yapım işi içeren başvuruların son teslim tarihi ise 14.01.2022’den başlayıp, 09.03.2022’de sonlanacaktır. Faaliyetler kırsal alanda olmalıdır. Hibelerden makine parkları bünyesinde tarım kooperatifleri de yararlanabilecektir. Destekler kapsamında kooperatifler, kendi yürür ve traktör arkası makinelerinin alımını yapabileceklerdir. En az yatırım tutarı 5 bin euro, en fazla yatırım tutarı ise 500 bin euro olarak belirlenmiştir. Ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz, 444 3 815 dahili 2222 arayabilirler ya da şahsen birimimizi ziyaret edebilirler” şeklinde konuştu.

Devam Et

Mustafakemalpaşa

Bursa’da mesleki eğitimde güçlü iş birliği

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, Organize Sanayi Bölgesi ve Mermerciler İhtisas OSB’de Mesleki Eğitim İrtibat Bürolarının faaliyete girmesinin ardından okul-sektör işbirliğinde yeni bir protokole daha gidildi.

Meslekî ve teknik eğitime yönelik katkıları en üst seviyeye çıkarma çalışmaları doğrultusunda Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasında işbirliği üst protokolü imzalandı. İmzalanan dörtlü protokolle taraflar arasında iletişim, mesleki eğitim ve istihdam çalışmalarında işbirliği artacak.

Kaymakam Ahmet Altıntaş başkanlığında imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu İşbirliği Protokolü’ ile ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu alanların okullarda açılması öngörülüyor.

Mustafakemalpaşa’da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2016/21 nolu genelgesi doğrultusunda ‘Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Kaymakamlık Toplantı Salonunda düzenlenen imza törenine; Kaymakam Ahmet Altıntaş, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Sabri Tekin, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Uzkınay, Ticaret Borsası Meclis Üyesi Mustafa Özcan ve MKP OSB Müdürü Alaattin Üçok katıldı.

Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Okul-Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu’ çalışmaları kapsamındaki işbirliği üst protokolü, Kaymakam Ahmet Altıntaş başkanlığında Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasında imzalandı.

‘Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu İşbirliği Protokolü’ ile Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokole taraf olan kurum ve kuruluşlar ile sürekli iletişim halinde bulunarak, mesleki eğitim ve istihdam alanlarında işbirliği yapılacak.

Okullarda ihtiyaç duyulan alanlar açılacak

Protokol kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri ile ilgili oda, borsa ve kuruluşlara bağlı firmalarla işbirliği protokolü gerçekleştirilebilecek. Böylece hem sektörün ihtiyaç duyduğu alanların okullarda açılması sağlanacak, hem de personel eğitimi, işletmelerde beceri ve staj çalışmaları daha etkili bir şekilde hayata geçirilecek. Ayrıca okulların; bakım, onarım, üretim ve hizmet sunma alanlarında firmalarla ortaklaşa çalışmaları sağlanacak.

İmza töreninde yapılan basın açıklamasında, Türkiye’nin 2023 vizyonuna uygun sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonominin itici gücü yapmanın yegâne yolunun nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçtiğine dikkat çekildi.

Açıklamada; “Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliği önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkılar bulunmaktadır. Bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kumu ve özel kurum ve kuruluşlara, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi Bakanlığımızın temel öncelikleri arasında bulunmaktadır. Mesleki ve teknik eğitimin, paydaşları olan kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak, iş gücü piyasasının ve sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde planlanması ve uygulanmasının gerekliliği birçok üst politika belgesinde vurgulanmaktadır” denildi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da iki katlı binada korkutan yangın

Haber Giriş:

on

Bursa’da bir evde çıkan yangında çok sayıda eşya kullanılmaz hale geldi.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi Dere Mahallesi’nde sabaha karşı saat 05.00 sıralarında iki katlı bir evde dumanlar yükseldi.

Evin ikinci katında başlayan yangın, kısa sürede bütün odalara yayıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye, alevlere müdahale etti.

Yoğun dumanlar altında söndürülen yangın sonrası birçok eşya zarar görürken, evde maddi hasar meydana geldi.

Yangın soba bacasından çıktığı belirtildi.

Devam Et

Trend