#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

MHP’li Vahapoğlu’ndan anıt mezar önerisi

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Anadolu Selçuklu Devleti’nin İznik’te tahta çıkan ikinci hakanı 1. Kılıçarslan’ın Diyarbakır-Silvan’da yeri tespit edilen kabrinin bulunduğu alana anıt mezar yapılması istedi.

MHP Bursa Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Bursa tarihi açısından da önem taşıyan bir konuyu Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Vahapoğlu, başkenti İznik olan Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Süleyman Şah’ın oğlu Sultan 1. Kılıçarslan’ın 2020’de yeri tespit edilen kabrinin bulunduğu alana Selçuklu mimarisine uygun bir anıt mezar yapılması için harekete geçilmesini istedi. MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, şunları söyledi, “Anadolu Selçuklu Devleti’nin Türk ve dünya tarihinde fevkalade önemli yeri olan Sultan 1. Kılıçaslan’ın kabri Diyarbakır’ın Silvan ilçesindedir. Haçlı çapulcularına dünyayı dar eden Sultan 1. Kılıçarslan’ın mezarı kaybedilerek çok sayıdaki tarihi şahsiyetin talihsizliğini yaşamaktadır. Takriben 60 yıl önce bilinen ve ziyaret edilen mezar yeri Diyarbakır Valiliğimizin öncülüğünde ve Dicle Üniversitesi’nin çalışmaları sonucu 2020 yılında belirlenmiştir. Sultan 1. Kılıçarslan’ın defin yeri, kabri Silvan Beşat Kapı Orta Çeşme Parkı’ndadır. Mezarlıkların tapu belgeleri olduğu unutulmamalı, önemli şahsiyetlerin defin alanlarına ise bilhassa önem verilmelidir.”

Vahapoğlu, konuşmasının son bölümünü ise şu cümleyle tamamladı, “Söz konusu alana Selçuklu mimarisine uygun bir anıt mezarın yapılması konusunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve özellikle Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nun dikkatlerine getiriyorum.”
Bu arada, MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu’nun kabrinin olduğu alana anıt mezar yapılmasını istediği Anadolu Selçuklu Devleti’nin ikinci hakanı Kılıçarslan’ın ömrü savaş meydanlarında geçti. Babası Kutalmış oğlu Süleyman Şah’ın 1086’da Suriye Selçuklu Devleti Hakanı Tutuş’a yenilmesinin ardından Kılıçarslan, Büyük Selçuklu İmparatoru Melik Şah’ın emri üzerine kardeşiyle birlikte İsfahan’a gönderilerek burada göz hapsine alındı. Sultan Melik Şah’ın 1092’de vefatı üzerine de kardeşi Kulanarslan’la birlikte serbest bırakılan 1. Kılıçarslan, Anadolu’dan topladığı orduyla 1092’nin sonlarında Başkent İznik önlerine geldi.

İznik’te tahta çıktı

Bu sırada idareyi elinde tutan Emir Ebülgazi’nin iktidarı kendisine teslim etmesiyle de Anadolu Selçuklu Devleti’nin tahtına çıktı. Başlangıçtaki hâkimiyet alanı sadece İznik ve civarıyla sınırlı görünen 1. Kılıçarslan, dağılmış bulunan devletin birliğini yeniden kurmaya çalıştı. Lakin tam bu dönemde başlayan Haçlı seferleri, İznik merkezli devletin ve Kılıçarslan’ın kaderini değiştirdi.

1096’da ilk haçlı ordusunu bozguna uğratsa da 1. Kılıçarslan, 1097’de haçlıların daha büyük orduyla kuşattığı İznik’i Bizans kuvvetlerine teslim etmek zorunda kaldı. Çaresiz Anadolu içlerine çekilen 1. Kılıçarslan, 1101’deki Haçlı Seferi’nde üç ayrı orduya karşı kazandığı başarılarla Türkleri Anadolu’dan söküp atmak isteyen Haçlı hareketini durdurmayı başardı. İstanbul’dan Suriye’ye giden yolun hem Bizans hem de Haçlı ordularına kapanmasını sağladı.

1. Kılıçarslan, 1107’de Büyük Selçuklu Devleti ile girdiği hakimiyet mücadelesinde Musul Valisi Emir Çavlı’nın komutasındaki orduyla savaşı sırasında atını sürdüğü Habur Çayı’nda zırhlı olduğu için boğularak yaşamını yitirdi. Cenazesi o dönemde Meyyâfârikn ismiyle anılan Silvan’da toprağa verildi ve 1. Kılıçarslan için; sonradan kızı Saide Hanım’ın da defnedildiği “Kubbetü’s-Sultan” isimli türbe yapıldı.

Bursa

Fransa’dan ambulans uçakla getirilen hasta Bursa’da tedavi olacak

Fransa’da boğulma tehlikesi geçirip yoğun bakıma alınan 6 yaşındaki Türk vatandaşı Akif Özer Sağlık Bakanlığına ait özel ambulans ile Türkiye’ye getirildi. Sağlık Bakanlığı’na ait uçak ambulans ile Fransa’nın Strazburg şehrinden alınan Akif Özer Bursa Şehir Hastanesinde tedavi altına alındı.

Haber Giriş:

on

9 Mayısta Fransa’da boğulma tehlikesi geçirerek yoğun bakıma alınan 6 yaşındaki Akif Özer’in babası Bülent Özer’in talebi üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı ambulans jeti minik hastayı alması için Fransa’ya yolladı.

Akif’i alıp Strazburg şehrinden havalanan Sağlık Bakanlığına ait ambulans jet 16,40 sularında Bursa Yenişehir Havaalanı’na iniş yaptı.

Akif Özer havaalanında bekletilen özel ambulans ile Bursa şehir hastanesinde tedavi edilmek üzere yola çıktı. Özer için gerekli tüm tedbirlerin alındığı belirtildi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da “Uni Uçuş Günleri” başladı

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Uni Uçuş Günleri”nde Bursa ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden havacılık toplulukları, Fadıllı Havacılık Tesisleri’nde gökyüzünü şenlendirdi. Tekli ve ikili serbest yamaç paraşütü uçuşlarının yanı sıra makyaj yapıp kostüm giyerek uçuş yapan pilotlar da, iniş yaptıktan sonra koreografi sergiledi.

Haber Giriş:

on

Nilüfer Belediyesi’nin, Bursa Uludağ Üniversitesi Havacılık Topluluğu iş birliğiyle bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Uni Uçuş Günleri” başladı.

20-22 Mayıs tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi Fadıllı Havacılık Tesisleri’nde gerçekleştirilen festivale Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Denizli gibi 10 farklı kentte yer alan üniversitelerin havacılık topluluklarının üyeleri katıldı.

Katılımcılar, festival alanında çadır kurup kamp yapma fırsatı buldu. Sabah erken saatlerden itibaren uçuşların yapıldığı festivalde, toplam 160 yamaç paraşütçüsü, Gölyazı ve Uluabat Gölü’nün eşsiz manzarasına karşı uçuş gerçekleştirdi.

Paraşütçülere, zaman zaman leylekler de eşlik etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da, festival alanına gelerek, uçuşları ilgiyle izledi. Festivalde yer alan Bursa Model Uçak Kulübü üyeleri de, model uçaklarla akrobasi gösterileri gerçekleştirdi. Adrenalin ve eğlencenin bol olduğu festivalde, tekli ve ikili serbest yamaç paraşüt uçuşlarının yanı sıra kostümlü uçuş yarışması da düzenlendi.

Özenle makyajlarını yapıp film ve çeşitli karakterlere bürünen yarışmacılar, gökyüzünden paraşütleriyle süzüldü. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışmada kostümlü pilotlar, iniş yaptıkları noktada bir de koreografi sergiledi. Renkli anların yaşandığı yarışmada jüri, kostüm ve koreografileri değerlendirerek, yarışmacılara oy verdi. DenDen grubunun konseri ile devam edecek olan Uni Uçuş Günleri, üçüncü gününde yapılacak serbest uçuşlar ve ödül töreninin ardından sona erecek.

Devam Et

Bursa

Bursa Çerkes Kültür Derneği’nden anma programı

Çerkes toplumu için en önemli günlerden biri olan ’21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ anma programı geniş bir katılımla Bursa Çerkes Kültür Derneğinde gerçekleştirildi.

Haber Giriş:

on

Çerkes toplumu için en önemli günlerden biri olan ’21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ anma programı geniş bir katılımla Bursa Çerkes Kültür Derneğinde gerçekleştirildi. Anma programına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri, siyasi parti yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Program, Soykırım ve Sürgünü anlatan bir video ile başladı. Kuzey Kafkas Dernekleri başkanları ile birlikte kürsüye gelen Bursa Çerkes Kültür Derneği Başkanı Levent Turgut basın bildirisini okudu.

Turgut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Biz Çerkesler, 158 yıl önce soykırıma uğradık, dünyanın her yerine dağıtıldık. Fakat bugün burada, hep beraberiz…Ve bugün, burada soykırım ve sürgünde yitirdiğimiz atalarımızı anıyoruz. Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü unutmadığımızı ve asla unutturmayacağımızı bildiriyoruz.

Dünyanın dört bir yanına dağıtılan halkımızın evlatları olarak atalarımızın yaşadığı acıları ve anayurdumuzu hiçbir zaman unutmadık! Bugün burada, Çarlık ordularına karşı 101 yıl direnen atalarımızın, tüm dünyayı hayran bırakan mücadele azmini gururla ve saygıyla anıyoruz. Bugün burada ulusal varoluş mücadelemizdeki kararlılığımızı tüm dünyaya gösteriyoruz. Bugün bizleri yalnız bırakmayarak acımızı paylaşan ve dayanışma ruhuyla aramızda olan Sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Biz sadece temel insan haklarının Çerkesler için de geçerli olmasını talep ediyoruz. Tarihsel acıların telafisi ve haklı taleplerimizin tanınması için tüm muhataplarımızla diyalog kurmak istiyoruz. Yaşadığımız ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesi ve güçlenmesini için çalışıyoruz.

Atalarımız bu topraklara gelirken sadece yaşanmış acıları değil, eşsiz dilimizi, kültürümüzü ve saygıya dayalı bir yaşam biçimini de getirdiler. Bu kıymetli mirası yaşayarak ve yaşatarak, bugünlere gelmesini sağlayan herkese minnettarız. Siz siyasetçilerden, kamu kurum ve kuruluşu yöneticilerinden beklentimiz de kültürümüzü yaşatma konusunda bizlere destek olmanızdır.

Hepinizin bildiği gibi yarın 21 Mayıs anma programını Kafkas Dernekleri Federasyonu’muzun önderliğinde İstanbul Yenikapı miting alanında saat 16:00 da yapacağız. Tüm Çerkes ve Çerkes dostlarını anma programımıza katılmaya davet ediyoruz. Son olarak, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü Anma Programı’na katılım sağlayarak acımızı bizlerle paylaştığınız için sizlere teşekkür ediyor, En güzel dileklerimle, hepinizi bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum ”

Zafer Partisi, Yeniden Refah Partisi, Deva Partisi, İyi Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl yönetimleri, önceki dönem Nilüfer belediye başkanlığı yapmış olan Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye başkan yardımcısı Zekeriya Işık Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç önemli günde Çerkesleri yalnız bırakmadı.

Katılan tüm siyasiler hem, büyük soykırıma uğrayan ve anavatanlarından ayrılmak zorunda bırakılan Çerkeslere destek verdiler hem de buna benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için temennilerini dile getirdiler.

Bursa Çerkes Kültür derneği öncülüğünde gerçekleşen programa Bursa’da faaliyette olan Bursa Birleşik Kafkasya Derneği, Bursa Abhaz Kültür Derneği, Ortaasya Kafkasya Kültür Derneği, Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği, Bursa Dağıstan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Bursa Dostluk Kulübü başkanları ve üyeleri hazır bulunarak birlik mesajı verdiler.

Devam Et

Trend