#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Michael Jordan “The Last Dance” belgeseli nereden izlenir?

Dünyanın en ünlü sporcularından biri olan Michael Jordan’ın kariyerindeki bilinmeyenler, merak edilenler ve çok daha fazlası The Last Dance belgesinde anlatılıyor. Jordan’ın ‘İnsanlar izleyince benim korkunç biri olduğumu düşünecek’ dediği “The Last Dance” belgeseli nasıl ve nereden izlenir? İşte detaylar…

Chicago Bulls’un 6. ve son şampiyonluğunu ele alan 10 bölümlük ESPN belgeseli The Last Dance’in ilk 2 bölümü yayınlandı. O dönemde kaydedilen görüntüleri içeren proje, 23 yıl sonra tamamlanarak üstelik beklenenden erken şekilde izleyici ile buluştu.

1997-98’de Chicago’nun 6. ve son şampiyonluğunu aldığı sezonu konu edinen belgeselin ilk 2 bölümü, takım yönetimi ve oyuncular arasında yaşanan gerginliği kusursuz şekilde ele alıyor.

Genel menajer Jerry Krause, koç Phil Jackson, takım sahibi Jerry Reinsdorf ile başta takımın yıldızları Michael Jordan – Scottie Pippen arasında yaşanan gerilim, eski görüntülerin eşliğinde seyirciye aktarılıyor.

Bunun yanı sıra Bulls’un ana aktörleri, bugünkü durumlarıyla geçmişe yönelik yorumlarını da paylaşırlarken ilk 2 bölüm itibariyle Jordan ve Pippen’ın hayat hikayelerinden de önemli kesitler sunuluyor.

Michael Jordan “The Last Dance” belgeseli nasıl ve nereden izlenir?

ESPN’in hazırladığı Michael Jordan’ı anlatan belgesel “The Last Dance” 19 Nisan’da seyircisiyle buluştu. Jordan’ın ‘İnsanlar izleyince benim korkunç biri olduğumu düşünecek’ dediği yapım 20 Nisan’da da Netflix üzerinden ülkemizde izlenebilir oldu.

 

Michael Jordan ‘The Last Dance’ belgesinden para kazanmayacak

Michael Jordan’ın çaylaklık döneminden itibaren tüm kariyerinin anlatılacağı ve birçok ismin görüşlerine yer verilen The Last Dance belgeseli başladı.

İlk 2 bölümü yayınlanan belgeselden Michael Jordan’ın eline yaklaşık 4 milyon dolarlık bir gelir geçecek. Jordan bu gelirin tamamını hayır kurumlarına bağışlayacak.

Belgeselin çekimleri uzun süredir devam ediyordu ve yakın zamanda hayatını kaybeden bir diğer efsane Kobe Bryant da belgeselde yer alıyor.

Belgeselde Kobe Bryant’ın yanı sıra eski ABD Başkanı Barack Obama, LA Lakers’ın efsane koçu Phil Jackson ve Michael Jordan’ın takım arkadaşı Scottie Pippen da yer alıyor

Dünya

Güney Afrika’da vaka sayılarında ‘Omicron’ etkisi

Haber Giriş:

on

Omicron varyantının görüldüğü Güney Afrika’da sağlık bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saatte 11 bin 535 vaka tespit edildiği belirtildi.

Güney Afrika’da Omicron varyantının etkili olmasıyla son 3 günde yaşanan vaka artışı dikkat çekti. Ülkede 30 Kasım’da 4 bin 373 vaka, 1 Aralık’ta 8 bin 561 vaka, 2 Aralık’ta ise 11 bin 535 vaka tespit edildi.

OMICRON VARYANTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 29 Kasım’da Omicron varyantına yönelik uyarı bildirisi yayınlamıştı. Yayınlanan bildiride, Omicron’un çok sayıda mutasyona sahip olan farklı bir varyant olduğunun altı çizilerek, bağışıklık sisteminden kaçma ve yüksek seviyede bulaşıcı olabilme potansiyelinin endişe verici olduğu aktarılmıştı. Varyanta ilişkin belirsizliklerin korunduğu vurgulanan bildiride, “Bağışıklık sisteminden kaçma potansiyeli ve muhtemelen bulaşıcılık avantajı sağlayabilen mutasyonlar göz önüne alındığında, Omicron’un küresel düzeyde potansiyel olarak daha fazla yayılma olasılığı yüksektir. Bu özelliklere bağlı olarak, gelecekte Covid-19 dalgaları olabilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Omicron ile ilgili genel küresel risk çok yüksek olarak değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Devam Et

Dünya

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu

Haber Giriş:

on

2021 yılı dünya yaşam maliyeti endeksi belli olurken, dünyanın en pahalı şehri ilk kez İsrail’den Tel Aviv oldu. Dünyanın en pahalı ilk 20 şehri sıralamasının büyük çoğunluğunun Avrupa ve Asya ülkelerinden oluştuğu kaydedildi.

Ajans Press’in, Economist Intelligence Unit (EIU) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, dünyanın en pahalı şehri ilk kez İsrail’in Tel Aviv şehri oldu. Listede Avrupa ve Asya şehirleri hakimiyeti sürerken 173 şehrin baz alındığı görüldü. Böylelikle ikinci sırada Paris (Fransa), üçüncü sırada Singapur, dördüncü sırada Zürih (İsviçre), beşinci sırada ise Hong Kong’un yer aldığı gözlendi.

İlk 10’da yer alan diğer şehirler ise sırasıyla New York (ABD), Cenevre (İsviçre), Kopenhag (Danimarka), Los Angeles (ABD), Osaka (Japonya) oldu.

Daha önceki yıllarda farklı araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalara bakıldığında da genellikle en pahalı olma özelliğini İsviçre’nin taşıdığı gözlendi.

Kuzey Amerika ve Çin şehirleri nispeten orta fiyatlı olmaya devam ederken, en ucuz şehirler çoğunlukla Orta Doğu, Afrika ve Asya’nın fakir bölgeleri olarak kayıtlara geçti.

HAYAT PAHALILIĞI HABERLERE DE YANSIDI

Medya takip kurumu Ajans Press, hayat pahalılığı ile alakalı medyaya yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in yazılı basın ve web mecralarında gerçekleştirdiği arşiv incelemesine göre, bu yıl pahalılık başlığı altında medyaya 29 bin 448 haber yansıdığı tespit edildi.

Türkiye’de bu yıl pahalılık konusunda ulaşım, otomotiv, kira, akaryakıt, kıyafet, market ve ekmek fiyatları başı çekerken bu başlıklar altında medyaya 621 bin 309 haber yansıdı. Kurlarda yaşanan artışlar ise medyanın bir numaralı gündem maddesini oluşturdu.

Devam Et

Dünya

DSÖ ‘hazırlıklı olun’ diyerek uyardı

Haber Giriş:

on

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Asya Pasifik Bölge Direktörü Takeshi Kasai, Omicron varyantı nedeniyle Asya ülkelerini vaka artışları konusunda hazırlıklı olmaya çağırdı.

DSÖ Asya Pasifik Bölge Direktörü Kasai, düzenlediği video konferansta Omicron varyantına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kasai, “Covid-19 tüm dünyaya yayıldı ve gelecekte daha fazla vaka artışı görmek bizi şaşırtmamalı. Yayılma devam ettiği sürece, Omicron’un ortaya çıkmasının gösterdiği gibi virüs mutasyona uğramaya devam edebilir ve bu da bize uyanık kalma ihtiyacını hatırlatıyor. Bildiğiniz gibi Omicron, mutasyonların sayısı nedeniyle ve ilk bilgilerin virüsün diğer varyantlarından daha bulaşıcı olabileceğini öne sürdüğü için endişe verici bir varyant olarak belirlenmiştir. Sınır kontrolleri varyantın yayılmasını geciktirebilir ve zaman kazandırabilir, ancak yeni vaka artışlarına hazırlanmalıyız” dedi.

“EN ETKİLİ ARACIMIZ AŞI”

Kasai, virüse ve varyantlara karşı en etkili aracın aşılama olduğunun altını çizerek, “İlk araç elbette aşılardır. Yüksek aşılamanın olduğu bölgelerde, özellikle sağlık çalışanlarında, şiddetli hastalığa karşı en savunmasız olanlarda, sağlık hizmetlerine erişimde zorluk yaşayan topluluklarda hastalanma ve can kayıplarını azaltabiliriz” dedi. Kasai, aşılamanın yanında maske, mesafe, denetim ve sınır kontrollerinin de etkili araçlar olduğunu belirtti.

Devam Et

Trend