#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Mobilya ihracatı yüzde 48 arttı

Türkiye Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, koronavirüs sürecinin her sektörde olduğu gibi mobilya sektörünü de etkilediğini belirterek, “Özellikle Mart’ta 15 gün, Nisan ve Mayıs aylarında iç pazarımız durdu. Haziran ayı itibariyle iç pazarımız ciddi anlamda hareketlendi. İhracatta Haziran ayında, geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre dolar bazında yüzde 48 artış yaşadık” dedi.

Koronavirüs sürecinde farklı sektörlerdeki bir çok işletme üretime ara verdi. Türk mobilya sektörünün önemli markalarından biri olan İnegöl Mobilya’da koronavirüs sürecinden olumsuz etkilendi. Türkiye Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında iç pazardaki satışların durduğunu söyledi. Haziran ayı itibariyle mobilya sektörünün tekrar canlandığını belirten Güleç, geçtiğimiz yıl haziran ayına göre bu yıl mobilya ihracatının yüzde 48 arttığını belirtti. 3,5 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye’nin dünyada 12’nci sırada olduğunu dile getiren Güleç, 2023 hedeflerinin ise dünya sıralamasında ilk 5’e girmek olduğunu söyledi.

‘İHRACATI 3,5 MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK’

Türkiye mobilya sektörünün son 20 yılda dünya pazarından pay alarak büyüdüğünü belirten Güleç, “Son 20 yılda dünya mobilya ihracat sıralamasında 23’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldik. 160 milyon dolar olan ihracatımızı 3,5 milyar dolara çıkardık. Bu süre zarfında Türkiye mobilya sektörü 22 kat büyüdü. İç pazarda da son yıllarda kalite ve tasarımda dünya ticaretinde kendinden söz ettirdiğimiz en önemli sektörlerden bir tanesi Türkiye mobilya sektörü oldu. Türkiye’de de mobilya sektörünün tasarımı ve kalitesi bize dünyayla rekabette önemli avantaj sağladığı için neredeyse ithalat yapmayacak pozisyona geldik. Tamamıyla Türkiye’de yerli ve milli mal kullanılan bir mobilya profili oluşturduk. Ne dünyanın ucuz malına ihtiyacımız var, ne dünyanın markalarına ihtiyacımız var. Biz Türkiye mobilya sektörü olarak yerli ve milli malzemelerle mobilya üretiyoruz” dedi.

‘İHRACATA YÖNELİK SİPARİŞ ALIYORUZ’

İlgili bakanlık tarafından alınan tedbirlerin mobilya sektöründeki iç pazarı hareketlendirdiğini söyleyen Güleç, “Özellikle 2020’nin başında Hazine ve Maliye Bakanımızın mobilya KDV’sini yüzde 18’den 8’e düşürmesi sektörü motive etti ve iç pazarı hareketlendirdi. Bu başarı 14 Mart’a kadar sürdü. Ama özellikle Mart’ta 15 gün, nisan ve mayıs aylarında iç pazarımız durdu. İhracatımız da ciddi anlamda etkilendi. Biz, Türkiye mobilya sektörü olarak, bu başarımızı nasıl devam ettirebiliriz diye düşündük. Çok sık toplantılar yaptık. Birbirimizden kopmadık. Haziran ayı itibariyle iç pazarımız ciddi anlamda hareketlendi, ihracatta da tekrardan dünya pazarından pay almaya başladık. İhracatta haziran ayında, geçtiğimiz yılın haziran ayına göre dolar bazında yüzde 48 artırdık. İlk 6 ayda, özellikle mart, nisan ve mayıs ayında bir kaybımız oldu ama temmuz ayının son haftalarında hem iç pazarımız hareketli hem de ihracata yönelik sipariş alıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ 4 MİLYAR DOLAR’

Bu yılki ihracat hedeflerinin 4 milyar dolar olduğunu dile getiren Güleç şunları söyledi: “Bu süreçte hükümetimizin aldığı tedbirlerin yerinde olduğunu gördük. Kısa çalışma ödeneği, kamu bankalarının sektöre desteğini hep yanımızda gördük. Türkiye mobilya sektörünün bir hikayesi var. Tabi sendeledik ama çok kısa sürede kendimize geldik. Geçen sene ihracatı yüzde 12 artırdıysak bu yıl da 3,5 milyar dolar olan ihracatı 4 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.”

‘2023 HEDEFİMİZ DÜNYANIN İLK 5 İHRACATÇI ÜLKESİNDEN BİRİ OLMAK’

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği olarak İstanbul’da, 27-30 Temmuz tarihleri arasında 45 firmanın katılımıyla sanal fuar gerçekleştireceklerini belirten Güleç, “Burada hedef ülkeleri belirledik. Bu ülkeler, bizim geleceğimiz olan ülkeler. Amerika, Meksika, Avustralya, İsrail gibi ülkeleri seçtik. Burada çalışmalarımız ve reklamlarımız sürekli gündeme geliyor. Pandemiye rağmen Türkiye mobilya sektörü dünya pazarından pay alacak ve 2023 hedefimiz olan dünyanın ilk 5 ihracatçı ülkesinden biri olacağımızı ön görüyoruz. Potansiyelimiz var. Hem üretime dayanıyoruz hem de tasarım ve markalaşmayla ön plana çıkıyoruz” diye konuştu.

Bursa

Bursa’da korkutan trafik kazası

Haber Giriş:

on

Bursa Yıldırım  ilçesinde meydana gelen trafik kazasında araç dönerek trafiği kapattı.

Bursa Yıldırım ilçesinde 23:25 sularında  Ankara yolunda doğu istikametinde meydana gelen trafik kazasında bariyerlere çarparak döndü.

Hızla hemzemin gecitten çıkan araçta otomobil, Arabayatağı Mahallesi Polis okulu karşısında  sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarındaki bariyerlere çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle dönen araç nedeniyle trafik bir süre durma noktasına geldi. Kazada yaralanan olmadı.

Devam Et

Bursa

İnegöl’de adımlar bu kez temizlik için atıldı

Haber Giriş:

on

İnegöl Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında DOSTUM merkezinde temizlik farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Hem temiz şehir vurgusunun yapıldığı hem de 3 kilometrelik hattın yürünerek ‘Hayatına Hareket Kat’ mesajının verildiği etkinlikte, toplanan onlarca torba çöp temizlik konusundaki vahameti de gözler önüne serdi. Belediye Başkanı Alper Taban, “Bu şehir bizim, bu ülke bizim. Kirletmeyelim ve bu güzellikleri daha güzel şekilde yaşamaya devam edelim” dedi.

İnegöl Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında her gün farklı bir etkinliği ilçe halkıyla buluşturmaya devam ediyor. Temelinde hayatına hareket kat mesajının yer aldığı hafta kapsamında, bugün temizlik farkındalık etkinliği düzenlendi. Aynı zamanda temiz şehir İnegöl vurgusunu da yapmak adına düzenlenen etkinlikte, Yeniceköy Mahallesinde bulunan DOSTUM tesislerinde ve gölet çevresinde 3 kilometrelik alanda çevre temizliği yapıldı.

ONLARCA TORBA ÇÖP ÇIKTI

Temizlik farkındalık etkinliğine Belediye Başkanı Alper Taban ile birlikte Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, Milli Eğitim Müdürü Ali Doğru, STK temsilcileri, sporcular, öğrenciler ve gönüllü bireyler katıldı. 3 kilometrelik alanda yapılan temizlikte, onlarca çöp torbası çöp çıktı. Özellikle bu alanda piknik yapmak için gelen vatandaşların bıraktığı çöpler dikkat çekerken, etkinlik sonunda toplanan çöplerle çevre kirliliğine dikkat çekmek adına “Temiz” yazısı yazıldı.

DOĞAYI KATLEDİYORUZ

Yaklaşık 2 saat süren temizlik etkinliği sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün Doğa Sporları ve Turizm Merkezimizdeyiz. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinliklerimize devam ediyoruz. Bugün de doğaseverlerimizle, gençlerimizle, sporcularımızla, şehrimizin kıymetli yöneticileriyle burada hayatımıza hareket kattık. Aynı zamanda çevre temizliğine vurgu yapmak adına da temizlik etkinliği gerçekleştirdik. Bu vesileyle ben vatandaşlarıma bir kez daha hatırlatmak istiyorum; doğayı kirletiyoruz. Sadece kirletmekle de kalmıyoruz katlediyoruz. Doğanın bize sunmuş olduğu imkanların eğer devam etmesini arzu ediyorsak doğayı korumamız, sahip çıkmamız, kirletmememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

SIKI DENETİMLER VE CEZA UYGULAMALARI GELİYOR

Temizlik hususunda bundan sonraki süreçte sıkı denetimler ve cezai müeyyideler uygulanacağını da kaydeden Taban, “Bundan sonraki süreçte başta zabıta ekiplerimiz olmak üzere çok daha fazlaca, etkin bir denetim yöntemiyle karşınızda olacağız. Ekiplerimiz özellikle kasıtlı şekilde kirleten vatandaşlarımıza üzülerek söylüyorum ama işlem yapacak, cezai müeyyide uygulayacak, yaptırımları ortaya koyacak. Maalesef vatandaşlarımız bundan hoşnut olmayacaklar. O yüzden gelin şehrimizi temiz tutalım, bu şehir bizim, bu ülke bizim. Kirletmeyelim ve bu güzellikleri daha güzel şekilde yaşamaya devam edelim” açıklamalarında bulundu.

ŞEHRİMİZİ TEMİZ TUTALIM

Konuşmasının sonunda temizlik etkinliğine katılanlara da teşekkür eden Başkan Taban, “Buradaki herkesten helallik istiyorum. Herkes eğildi büküldü ve bir başkasının attığı çöpü yerden almaya çalıştı. Burada hiçbirinin sorumluluğunda değil bu belki ama bunları görmeyerek kirleten insanların çöplerini bizler temizledik. Biz de bundan çok memnun değiliz. Bir kez daha temiz şehir, marka şehir İnegöl’ü buradan daha güçlü şekilde dillendiriyorum. Şehrimizi temiz tutalım” şeklinde konuştu.

Devam Et

Bursa

Bursa’lılar dikkat! Yarın bu yollar kapalı olacak

Haber Giriş:

on

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 20 Eylül Pazar günü 16.00-19.00 saatleri arasında bisiklet yarışı düzenlenecek. Bursa İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre bazı yollar yarış boyunca kapatılacak.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; 20 Eylül Pazar günü saat: 15.30’dan itibaren Barış Manço Kültür Merkezi önü (başlangıç), 2.Meyveli Sokak/Mimar Sinan Caddesi Kavşağı – Selçukbey Caddesi Bursa Caddesi Kesişim Kavşağından 2. Cadde istikametine kavşaktan itibaren caddeye bağlanan sokaklar – 1.Cadde ile 2.Cadde kesişim Kavşağı, 2. Cadde üzeri ve bağlı sokaklar – Cebel Caddesi Kavşağı – 3.Kardelen Sokak – Karagöz Caddesi – 330.Sokak – 333. Sokak – B17. Sokak – 34. Cadde – B14. Sokak – Barınak Sokak – Cumalıkızık Köprüsü – Cumalı Kızık Köyü (Bitiş) istikametleri, etkinlik öncesinde ve etkinlik bitinceye kadar araç trafiğine kapatılacaktır.

Alternatif güzergahlar

Vatandaşlarımızın belirtilen etkinlik sebebiyle 20 Eylül Pazar günü araç trafiğine kapatılacak güzergahları bilerek hareket etmesi Kanuni Caddesi, Eflak Caddesi, Prof. Tezok Caddesi, Eğitim Caddesi, Ankara Yolu Caddesi, Emir Caddesi, Esenevler Caddesi, Türkmenbaşı Caddesi istikametlerini kullanmalarının uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.

Devam Et

Trend