#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Mustafakemalpaşa 15 Temmuz’da tek yürek oldu

FETÖ/PDY terör örgütünün gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin yıldönümünde kaymakamlık ve belediye işbirliği ile Mustafakemalpaşa’da bir dizi anma etkinliği gerçekleştirildi. “Öncesi ve sonrası ile 15 Temmuz” konulu söyleşide gecenin onur konukları ise gazeteci yazar Nedim Şener ve güvenlik uzmanı Mete Yarar oldu.

‘15 Temmuz Destanı’ programına; Mustafakemalpaşa Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner ve ilçe protokolü ile birlikte vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Belediye Mehter Takımı’nın gösterilerinin ardından, Protokol konuşmaları ile devam etti.

Ayasofya aslına dönmüştür

Belediye Başkanı Mehmet Kanar yaptığı konuşmada, “Daha birkaç gün önce fetihlerin en güzellerinden “onu fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır” diyerek efendimiz tarafından müjdelenen bir şehrin sembolü olan Ayasofyamız zincirlerini kırarak yeniden aslına dönmüştür. İşte bunun için Allah’a hamd ediyorum. Yine böyle bir 15 Temmuz akşamında varlık/ yokluk, Hak/ batıl ikileminde kalmış ülkeme varlık ve hak yolunu bahşeden Allah’ıma hamd ediyorum ve o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle bölük bölük meydanlara inen bu aziz milletin karşısında saygı ve muhabbetle eğiliyorum. Anadolu irfanı denilen şey bu olsa gerek… Sütçü İmamların Nene Hatunların torunları olduğunuzu bir kere daha hatırlattınız ki dünya böyle bir direniş görmedi. Vatan deyince Devlet deyince dev ordular haline geliveren şu insan manzarası. İşte bu hal korkutuyor tüm Dünyayı.” İfadelerini kullandı.

15 Temmuz da yeni kapılar araladı

Başkan Mehmet Kanar, 15 Temmuz, tüm Türkiye’nin, milletimizin tüm fertlerinin zaferidir. 15 Temmuz, bizimle beraber dünyadaki tüm mazlumların zaferidir. Kurtuluş savaşı nasıl yeni bir dönemi başlatmışsa, 15 Temmuz da yeni kapılar araladı. Bağımsızlığımızı korumanın yanında, milletimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmesinde de dönüm noktası oldu. Bir asır önce ya istiklal ya ölüm parolasıyla İstiklal Harbini zaferle taçlandıran necip Türk Milleti, 15 Temmuz’da ‘gün vatana sahip çıkma günüdür’ diyerek vatana sahip çıkmış, bu dünyayı hainlere dar etmiştir. Bu onurlu ve dik duruşu bizlere miras bırakan kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Canlarını feda etmekten çekinmediler

Kaymakam Ahmet Altıntaş ise konuşmasında, “15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin tarihin en karanlık en acı günlerinden birini yaşadığını söylerken, darbe ile savaş ile açıktan dış müdahale ile yüzleştiğini belirtti. Kaymakam Altıntaş, Aziz milletimiz milli mücadelede olduğu gibi 15 Temmuz’da hürriyet irade ve bekasına yönelik darbe karşısında vatanına milletine ve milli iradeye hukuk düzenine sahip çıkıp canlarını bu vatan için feda etmekten çekinmeyerek tek bilek olmuş iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmemiştir. 15 Temmuz’da hainlere karşı iman dolu göğsüyle yurduna alçaklar uğramasın diye şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Gazeteci yazar Nedim Şener ve güvenlik uzmanı Mete Yarar 15 Temmuz’un öncesi ve sonrasında yaşananları anlattı. Güvenlik uzmanı Mete Yarar; ”15 Temmuz’u gerçek anlamda FETÖ’cüleri temizlemek dışında olayın resmini, emarını, tomografisini çekebildik mi? Devletimiz elinden geldiği kadar bunun uğraşını verdi, vermeye de devam ediyor. Önümüzde Suriye, Mısır, Libya, Ukrayna, Gürcistan gibi sosyal ve siyasal anlamda iç içe geçmiş örnekler var. Politik olmaktan politize olmaya geçtiğimiz andan itibaren sorunları tartışman ötesinde idrak etmeye başlayabiliriz. Ne Suriye ne Irak, ne Mısır ne Libya, ne Doğu Akdeniz ne de S-400 tartışmaları… Bu tartışmaları doğru noktaya getirebildiğimiz noktada sorunların gerekçelerini ve çözümünü daha net kavrayabileceğiz. 15 Temmuz gerçekten bu ülkenin, toplumun, milletimizin bu sorunu çözmek için sahaya çıkıp netice aldığı bir olaydır. Tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin ardından azim, cesaret ve kararlılık vardır. 15 Temmuz zaferi, tanklara ve uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin onurudur. Bu zafer, bu topraklarda Çanakkale ruhunun hala taze olduğunu göstermiştir” dedi.
Usta gazeteci Nedim Şener; “Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer tarafta dünyada eşine rastlanmayan bir direnişe imza atmanın onurunu yaşıyoruz. Yaşlısıyla genciyle, 7’den 70’e tüm Mustafakemalpaşa halkının gözlerinde bu onurlu duruşun izlerini görüyorum” şeklinde konuştu.

Şehitler dualarla anıldı

Etkinlik programında engelli gencin kendi yazıp okuduğu “15 Temmuz Destanı” isimli akrostiş şiir geceye damga vururken kahramanlık türküleri ve meddah gösterisi göz doldurdu. Şehitler için okunan Kuran-ı Kerim ve mevlidin ardından saatler, hain yapılanmanın TRT’de sözde bildiri okuttuğu 00.13’ü gösterdiğinde tüm minarelerden salalar yükseldi. Etkinlikler okunan salaların ardından son buldu.

Bursa

Bursa’da skandal: “Başörtünü çıkarırsan staja alınırsın”

Haber Giriş:

on

Bursa’da üniversite öğrencisi, staj için başvurduğu şirketin yetkilisinden “başörtüsünü çıkarırsan staja alınırsın” cevabı aldığı iddiasıyla hukuki mücadele başlattı.

İddiaya göre, bir üniversitenin makine mühendisliği bölümü öğrencisi Ş.B, Bursa’daki bir şirkette staj yapmak için telefonla başvuru yaptı.

Görüşme için insan kaynaklarına çağrılan Ş.B, burada ilgili kişiyle bir araya geldi.

Servis durumlarını ve staj şartlarını görüştüğü yetkiliden, “Firma olarak başörtülü çalışan ve stajyerleri ancak başörtülerini çıkardıktan sonra çalışmak koşuluyla kabul edebiliyoruz. Başörtüsüyle kabul etmiyoruz. Başörtüsünü çıkarırsan staja alınırsın” şartını duyduğunu ileri süren öğrenci, durumu avukatına aktardı.

Daha sonra Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına avukatıyla giden Ş.B, firma sahibi ve insan kaynakları yetkilisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

“İkna edilmeye çalışıldım”

Ş.B, adliye çıkışında gazetecilere, başörtüsünü çıkarıp stajını yapması konusunda ikna edilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Başörtüsüyle ilgili isteğin nedenini sorduğunu anlatan Ş.B, iş güvenliği tehdidi oluşturduğu gibi bir bahane aktarıldığını iddia etti.

Görüşmede duygusal olarak baskı altında hissettiğini aktaran Ş.B. şöyle konuştu:

“Görüşmemizde bu yetkilinin bana karşı davranışı ve aşağılayıcı ses tonuyla konuşması beni hem o sırada hem de sonrasında derinden üzdü. Başörtüsü nedeniyle öğretmenlik görevinden ayrılan anneme bu durumu anlatmakta zorlandım. Annem de sınıf öğretmenliği yapıyordu, başörtüsü taktığı için görevinden alınmıştı, seneler sonra geri dönebilmişti mesleğine.”

 “Takipçisi olacağız”

Ş.B’nin avukatı Rifat Bakan ise şirket yetkilisi ve sahibi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Söz konusu durumun suç teşkil ettiğine değinen Bakan, şunları kaydetti:

“Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde din, dil, mezhep, engellilik vesaire nedenlerle ayrımcılık yapılarak bir kişinin işe alınmaması suç olarak tanımlanmış. Suç duyurusunda bulunduk ama bunun daha ötesinde 28 Şubat’ın o faşizan zihniyetinin yeniden gündeme gelmesi, hala bunun bilinçaltında saklı olduğunu görmek, özellikle de özel sektörde hizmet veren, ticaret yapan, liberal ekonomiyi benimsediğini söyleyen firmalarca özgürlüklerin kısıtlanması ve bu bakış açısı Türkiye’mizin geleceği açısından tedirgin edici. Bizlere 28 Şubat’ın o karanlığını hissettiren, bizi derin acılara gark eden bir durum. Biz takipçisi de olacağız, çünkü nesilden nesle devam eden, miras bırakılan bir olay haline geldi.”

Devam Et

Bursa

Bursa’da eşine kurşun yağdıran koca tutuklandı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Gemlik ilçesinde eşini sokakta silahla yaraladıktan sonra gözaltına alınan kişi tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğünde ifadesi alınan İrfan G’nin (62), eşinin kendisinden ayrılmak istediğini, bu nedenle hem onu hem de kendisini öldürmek istediğini söylediği öğrenildi.
İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen İrfan G, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisi süren Tülin G’nin (55), zarar gören dalağı ve böbreği ameliyatla alındı. Kadının hayati tehlikeyi atlattığı ifade edildi.

İrfan G. dün Hisartepe Mahallesi’nde bir caddede eşi Tülin G’ye tabancayla ateş ettikten sonra kaçmıştı. Yaralı kadın hastaneye kaldırılmış, Gemlik Terminali yönüne gitmeye çalışan İrfan G. ise İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Devam Et

Bursa

İYİ Partili Türkoğlu: “Ali Özkan hesap versin, 52 bin TL nerede?”

Haber Giriş:

on

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Karacabey İlçe Teşkilatı’na yaptığı ziyarette, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın halka hesap vermesini istedi.
 
Başkan Özkan’ın, son seçimlerde bireysel adaylık çalışmalarının reklam ve tanıtım faturalarını belediye bütçesinden karşıladığının Sayıştay raporuyla tespit edildiğini belirten Türkoğlu,
“Bu rakam tam 52.256 TL’dir. 2019 yerel seçimleri ile ilgili yapılan bu harcamalar, parti adına falan değil, doğrudan Ali Özkan’ın başkan adaylığının tanıtım ve propaganda amaçlı afişler, bilboardlar, gazete reklamları, medya görselleri için yapılmıştır.
Ali Özkan belediyenin parasıyla, yani milletin parasıyla siyaset yapacak öyle mi? Yok öyle yağma, bu bir nevi zimmettir. Dolayısıyla Ali Özkan bu haramın üstünde daha fazla oturamaz, oturmamalıdır da.
Karacabeylilerin parasının bireysel siyasi çalışmalara harcanmasının hesabını burada Karacabey kamuoyu önünde soruyoruz. Şimdi Sayıştay raporunun gereğinin yapılmasını bekliyoruz.
Gerekli adımların atılıp atılmamasının takipçisi olacak, gerekirse parti olarak hukuk yoluyla da hesap soracağız” dedi.

Devam Et

Trend