#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Dünya devlerine maskeyi Bursa üretiyor

Ürettikleri neopren kumaşa antibakteriyel, su iticilik ve 25-30 yıkamaya kadar dayanıklılık özelliklerini ekleyerek nefes alınabilir ergonomik maskeler yapan firma, yurt içi ve dışından pek çok sipariş aldı.

Bursa’da bir tekstil firmasınca üretilen antibakteriyel, nefes alınabilirliği yüksek, su iticilik özelliklerine sahip, 25-30 yıkamaya dayanıklı maskeler sipariş üzerine dünyanın önde gelen futbol ve basketbol liglerinin takımlarına gönderiliyor.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde örme polyester, naylon kadın giyim kumaşı imal eden firma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yıkanabilirlik özelliğiyle birden fazla kullanım imkanı sunan maskelerin üretimine başladı.

Neopren kumaşa antibakteriyel, su iticilik ve 25-30 yıkamaya kadar dayanıklılık özellikleri uygulayan, böylece nefes alınabilir ergonomik maskeler üreten şirket, yurt içi ve dışından pek çok sipariş aldı.

Günlük 250 bin maske üretmesine rağmen siparişlere yetişemeyen firmaya, 16 Mayıs’ta tekrar başlayan Almanya Bundesliga ile 8 Haziran’da start alacak İspanya La Liga futbol liglerindeki ekiplerin yanı sıra temmuz sonundan itibaren karşılaşmaların kaldığı yerden devam edeceği Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) takımlarından talep geldi.

Üzerlerinde takım armalarının yer aldığı farklı tasarımlı maskelerin numunelerini takımlara gönderen firma, üretime hazır bir şekilde gelecek siparişleri bekliyor.

SAN ANTONİO SPURS VE ATLANTA HAWKS’A NUMUNE GÖNDERDİLER

Bursa’da 2011’den bu yana faaliyet gösteren firmanın sahibi Levent Tümer, AA muhabirine, aylık 200 ton üretim kapasitesiyle çalışarak başta yurt dışındaki konfeksiyonculara, büyük mağaza zincirlerine ve yurt içindeki ihracatçı konfeksiyonculara örme polyester, naylon kumaş ürettiklerini söyledi.

Kovid-19 salgını sürecinde, daha önce aldıkları siparişlerin iptali ya da bekletilmesiyle üretimin durma noktasına geldiğini aktaran Tümer, “Daha sonra yaptığımız kumaşlardan, yıkanabilir, çevreye saygılı, geri dönüşümlü, birden fazla kullanımlı, hem maliyet hem kalite açısından uygun bir maske üretip üretemeyeceğimizi düşündük.” dedi.

Tümer, imal ettikleri neopren kumaştan tasarlayıp ürettikleri maskelerin nefes alınabilirlik ve antimikrobiyal özellikleri ile temizliğine dair testlerinin Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezinde (BUTEKOM) yapıldığını anlattı.

Scuba ya da dalgıç olarak da anılan puf kumaşlara özel kimyasal aplikasyonların yanı sıra antibakteriyel, en az 25-30 yıkamaya dayanıklılık ve su iticilik özellikleri uygulayıp belgelendirdiklerini belirten Tümer, şöyle devam etti:

“Yurt içi ve yurt dışındaki zincir mağazalardan çok fazla talep aldık. Günlük üretimimiz 250 bin adet civarında. Bu kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz. Çünkü başta Avrupa olmak üzere Afrika, Amerika, Avustralya’dan talepler geldi. Biz bu kadarını beklemiyorduk. En son Gana’dan, Ruanda’dan aradılar. NBA’de maçların maskeli oynanmasına karar verildikten sonra bazı takımlar bizden numuneler istedi. Birkaç NBA takımı için numuneler hazırladık. Bundesliga, La Liga takımlarına da numuneler gönderdik. Bunların üretimleri için hazırız. Bayern Münih, Borussia Dortmund, Werder Bremen, Borussia Mönchengladbach için numuneler yapıldı ve sipariş aşamasındayız. NBA’den San Antonio Spurs ve Atlanta Hawks takımlarına numuneler gitti. Türkiye’deki taraftarların store gruplarıyla da görüşmelerimiz devam ediyor. Barcelona’nın sponsoru olan bir firma için numunelerimizi hazırladık.”

Maskelerin özelliklerine değinen Tümer, filament sayısını artırarak sıkı bir yapı yakalayıp maskenin nefes alınabilirliğini sağladıklarını bildirdi.

Ürünün bakteri filtrasyon özelliği bulunduğunu, N95 maske ayarında yani virüsleri yüzde 95-98 tutan bir özellikte olduğunu kaydeden Tümer, “Nem ve ter çekme oranı, pamukta yüzde 8-9 iken polyesterde 0,4’tür. Yani pamuğun 20’de biri oranında. Bu özellik, polyesterde ıslak ortam olmayacağı, böylece bakteri barındırmayacağı anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

Levent Tümer, basit, ergonomik bir yapısı olsun diye tek parçadan, likralı tasarladıkları maskelerde “monofilament” denilen, misinanın 20’de bir küçültülmüş hali olan iplik kullandıklarını aktardı.

Maskelerin 3 katmandan oluştuğunu söyleyen Tümer, “Birinci ve üçüncü katman, ‘interlok’ denilen likralı bir kumaş. Orta katmanı ise monofilament ipliği, 3 milimetre yüksekliğinde bir hava yastığı oluşturuyor. Maskedeki hava yastığı örgüsü, virüsü, bakteriyi, tozu engelliyor ve sıcak soğuk dengesini sağlıyor.” bilgisini paylaştı.

Tümer, yurt içine satış ile ihracat için tüm sertifikaların yanı sıra maskelerde kullanılan iplikler, boyalar ve maske kumaşına uygulanan kimyasal özelliklerin kanserojen, alerjen ya da çevreye zararlı olmadığına dair onayları da aldıklarını ifade etti.

Maskelerin belirlenen kalıplara göre kesilip dikildikten sonra paketlendiğini, paketlemenin de hijyenik standartlara uygun olarak yapıldığını belirten Tümer, “Bu ürünün en önemli özelliği, cerrahi maske gibi 3-4 saatte bir değiştirmek zorunda olmamanız. Sabah takıp akşam eve gittiğinizde 40-60 derece sıcaklıkta sabunla ya da sadece suyla yıkayıp asıyorsunuz ve ertesi sabah yine kullanıyorsunuz.” diye konuştu.

(Anadolu Ajansı)

Bursa

Bursa’da 2021’de 157 hekim istifa etti

Haber Giriş:

on

Covid-19 salgının başladığı günden bu zamana kadar iş yükü ağırlaşan sağlık çalışanları, yaşadıkları ekonomik sıkıntıları dile getirmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlere seslerini duyurmaya çalışıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, özellikle 2021’de yoğunlaşan hekim istifalarına dikkat çekerek, hükümeti sağlık personelinin sorunlarını ciddiye alarak çözmeye davet etti.

AK Parti’nin 2000’li yılların başında “İstediğiniz hastanede, istediğiniz doktordan hizmet alacaksınız” diyerek iktidara geldiğini hatırlatan Karaca, “Bırakın istediğiniz doktora muayene olmayı, kamu hastanelerinde muayene için randevu dahi alınamıyor. Eskiden SSK hastanelerinde kuyruk vardı diye eleştiriyorlar, bugün ise gözle görülmeyen bir randevu alma kuyruğu var. Hastalar randevu alamadıkları için hastanelere gidemediklerinden, artık hastanelerde kuyruk yok, telefon başında kuyruk var.” dedi.

BURSA’DA 2021’DE 157 HEKİM İSTİFA ETTİ

Kamuda görev yapan doktor sayısının hızla azaldığına dikkat çeken Karaca, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden bilgi edinme çerçevesinde aldığı bilgiyi paylaşarak şunları söyledi:

“2021 yılında Bursa’daki kamu hastanelerinde 1.343 uzman tabip, 1.353 tabip olmak üzere toplam 2.696 hekim görev yapıyor. 2021 içinde 79’u uzman tabip, 78’i tabip olmak üzere Bursa’da toplam 157 hekim görevden istifa etti. Çünkü AK Parti iktidarı döneminde doktorlar adeta kamu hastanelerinden kaçmak zorunda bırakılıyor. AK Parti hükümeti sağlık personelinin haklı taleplerine kulak vermelidir” dedi.

SON İKİ AYDA İSTİFALAR İKİYE KATLANDI

Bu konuda kasım ayı başında bir açıklama daha yaptığının altını çizen CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre Bursa’da 2021 Ocak-Kasım döneminde toplam 91 hekimin kamudan ayrıldığını, Kasım-Aralık döneminde ise istifalara 66 hekimin daha eklendiğini kaydetti. Karaca, 2022 bütçesinde de sağlık personelinin taleplerini karşılayacak bir yaklaşımın bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Devam Et

Bursa

Kalp hastası uçak ambulansla Bursa’ya getirildi

Haber Giriş:

on

Malatya’da tedavi gören 50 yaşındaki kalp hastası İ.B., uçak ambulansla Bursa’ya getirildi.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mitral kapak yetmezliği tedavisine devam edilen İ.B.’nin ileri tetkik ve tedavi ihtiyacı üzerine Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçildi.

Yapılan araştırma sonucunda hastanın tedavisinin Bursa’da gerçekleştirebileceği öğrenilince, uçak ambulans hazırlandı.

Uçak ambulans ile Malatya Havaalanı’ndan alınan hasta, gece saat 21.00 sularında Bursa Yenişehir Havaalanı’na getirildi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 ekibince havaalanından alınan İ.B., ambulans ile Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledildi.

Hastanın tedavisinin devam ettiği bildirildi.

Devam Et

Bursa

Gram gram alınan kırmızı ete yeniden zam

Haber Giriş:

on

AYŞE NUR BÜYÜKHAN – Vatandaşın güçlükle aldığı kırmızı ete yeni bir zam daha geldi. Et ve Süt Kurumu üreticiden aldığı karkas etin alım fiyatını artırdı. Büyükbaş hayvan etinde kiloda 4 ila 10 lira arasında değişen oranlarda zam yapan Et ve Süt Kurumu kuzu ve koyun etinde ise kilo da 10 lira zam uyguladı. Yani vatandaş gram gram tartıp aldığı kırmızı eti daha pahalıya satın alacak. Son gelen zamlarla tavuk etinin fiyatının da kırmızı etten farkı kalmadı. O nedenle vatandaşlar tavuk yerine kırmızı et almayı tercih ediyor.

Devam Et

Trend