#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Osman Gazi, vefatının 694. yılında anılıyor

Asırlar boyunca 3 kıtada hüküm süren Osmanlı Devleti’ni kuran, adaletli, atılgan ve mücadeleci yapısıyla örnek bir lider olan Osman Gazi, vefatının 694’üncü yılında anılıyor.

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi’den edindiği devlet adamlığı tecrübesi ve adalet anlayışıyla bir devre mührünü vuran Osmanlı’nın temellerini attı.

Askeri becerisi de yüksek olan Osman Gazi, küçük bir uç beyliği iken zamanla evrensel devletlerden biri haline gelen, büyük bir coğrafya üzerinde tek hanedana dayalı en uzun süre devamlılık gösteren devlete ismini verdi.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin bir parçası olarak yaklaşık 20 yıl Söğüt ve Domaniç bölgesinde yaşamını idame ettiren Kayı Boyu’na beylik yapan Osman Gazi, kayıtlardaki ilk zaferini İnegöl tekfuruna karşı 1286’da aldı. Osman Gazi, 1288’de Eskişehir yakınındaki Karacahisar Kalesi’ni kuşatarak almayı başardı. Böylece hakimiyet alanı Eskişehir’den Söğüt’e kadar uzanan Osman Gazi, 1298-1299’da Yenişehir’i imar etti.

Doğu Roma (Bizans) Ordusuna karşı ilk zaferini 1302’de Koyunhisar Savaşı’nda kazanan Osman Gazi’nin kurduğu Osmanlı Devleti, 14’üncü yüzyılın ilk çeyreğinde yeni fetihlerle topraklarını genişletti.

Bayrağı oğlu Orhan Gazi’ye devreden Osman Gazi, 1326’da Bursa’nın fethini göremeden hayata gözlerini yumdu.

“Yenişehir, Osman Gazi’nin kurduğu ilk ve tek şehirdir”

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sezai Sevim, AA muhabirine, Osman Gazi’nin Oğuz Türklerinin Kayı Boyu’na mensup olduğunu söyledi.

Ertuğrul Gazi’nin küçük oğlu olan Osman Gazi’nin, babasının vefatıyla onun görevini yürütmeye başladığını belirten Sevim, “Babasının görevini sürdürmeye 20 yıl boyunca devam ediyor. Böylelikle 20 yıl Selçuklu Devleti’ni tanıyor. Selçuklu Devleti’ni tanıma, onu pişirdi, olgunlaştırdı. Böylelikle yeni bir devlet nasıl işleyecek, onu öğrenmiş oldu.” dedi.

Sevim, Anadolu Selçuklu Devleti’nin devlet yapısının zafiyete uğradığı bir ortamda, Osman Gazi’nin Karamanoğulları’na bağlılık bildirmeyi uygun görmediğini dile getirdi.

Osman Gazi’nin, Bursa’da bugünkü Yenişehir ilçesinin olduğu bölgeye yeni bir şehir kurduğunu aktaran Sevim, şöyle devam etti:

“Yenişehir, Osman Gazi’nin kurduğu ilk ve tek şehirdir. O yüzden Yenişehir, Osmanlı Devleti’nin ilk başkentidir, merkezidir. Osman Gazi, devletin nasıl yönetileceğini Selçuklu Devleti’nden öğrendi, babasının tecrübesinden de faydalandı. Bu idari yapıyı Anadolu Selçuklu Devleti, Büyük Selçuklu Devleti’nden o da Karahanlılar ve Abbasiler’den, Gazneliler’den aldı. Böyle bir devlet silsilesi var. Bu anlayış, köklü bir anlayış. Bu anlayışın bir temeli var; ‘illa adl’ yani adalet. Osman Gazi, adalet anlayışını ilk icraatında uygulamaya koydu.”

Halkın huzur içinde yaşamasının adaletle mümkün olduğuna değinen Sevim, Osman Gazi’nin de devlet yönetimini adalet temeline oturttuğunu anlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Sevim, devletin Osman Gazi’nin elinde büyüyerek ortaya çıktığını dile getirdi.

Osman Gazi’yi “atılgan bir insan” olarak nitelendiren Sevim, “Sonuç alıcı bir ruha sahip. Yani ‘bekle, gör’ yerine ‘çöz, çalış, gayret et, ortadan kaldır.’ Atılgan, mücadeleci, çözümcü. Problemi görmezden gelme değil, çözme anlayışına sahip. Zaten bu anlayışa sahip olmasaydı devlet kurması mümkün olmazdı. Problemi gördüğü yerde hemen çözüme kavuşturma anlayışı, Osman Gazi’nin karakteridir.” ifadelerini kullandı.

Şeyh Edebali’nin kızı Malhun Hatun ile evlenen Osman Gazi’nin Fatma adında bir kızının dünyaya geldiğini söyleyen Sevim, diğer çocuklarının erkek olduğunu aktardı.

Naaşının Gümüşlü Kümbet’e defnedilmesini vasiyet etti

Sevim, Osman Gazi’nin naaşının, vasiyeti üzerine oğlu Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethetmesinin ardından Tophane mevkisinde “Gümüşlü Kümbet” olarak bilinen ve sonradan türbeye çevrilen eski Doğu Roma şapeline defnedildiğini belirtti.

Bursa’nın 1302’de Osman Gazi tarafından kuşatıldığını, bu kuşatma sırasında Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi ile arasında, Balabancık Hisarı’ndaki kalede bir diyalog geçtiğini kaydeden, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osman Gazi, göstererek, ‘Ey oğul, beni şol Gümüşlü Kümbet’e koyasın’ demiş. Bu, iki hedef ortaya koyar. Bunlardan biri; ‘Bursa’yı al, neticesiz bırakma.’ İkincisi; ‘Burayı aldıktan sonra beni kubbenin altına defnet.’ Bu kilisenin ana kubbesi, şu anda Orhan Gazi’nin türbesinin olduğu yerdir. Oraya defnetmez çünkü orası şehrin en büyük kilisesidir. En büyük kilise, Müslüman Türk devletlerinde fethin nişanesi olarak camiye çevrilir; Ayasofya’da olduğu gibi. Ayasofya da burası da fethin nişanesidir. Ana kubbenin altı cami olmuştur, Osman Gazi’nin türbesinin olduğu yer şapeldir. Orhan Gazi, babasının vasiyetini yerine getirerek onu buraya defnediyor.”

Sandukasından çıkan mermi çekirdeği

Osman Gazi’nin naaşının, zeminin altındaki toprakta gömülü olduğunu bildiren Sevim, şunları kaydetti:

“Halk arasında, Yunan işgali sırasında bir Yunan komutanın Osman Gazi’nin türbesine tekme atıp kurşun sıkarak, ‘Ey Osman, bak bizden aldığın yeri geri aldık. Kalk, kurtarabiliyorsan kurtar’ dediği anlatılır ancak bunun izi ve delilinden bahsedilmiyordu. Son restorasyonda sanduka ve örtünün de tamiri yapıldı. Bu işi yapan arkadaşlar, sandukanın ve kumaşın delik olduğunu hatta sanduka içinde mermi çekirdeği tespit ettiklerini söylediler. Halk arasında söylenen rivayetin gerçek olduğunu anlamış olduk. Sonradan ortaya çıktı ki Yunanistan’da bazı gazetelerde, Yunan komutanın Osman Gazi Türbesi’nin başında kurşun sıkma ve tekmeleme sırasında çekilmiş fotoğrafı yayımlanmış.”

Sevim, sekizgen planlı, üzeri kubbeyle örtülü türbenin ortasındaki Osman Gazi’ye ait ahşap sandukanın etrafının sedef kakmalı, pirinç parmaklıklarla çevrili ve sandukanın üzerinin sırma işlemeli kadifeyle örtülü olduğunu sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Bursa

Bursa’da 1 haftada 20 tututuklama

Haber Giriş:

on

Bursa’da son bir haftada yaralama, hırsızlık ve uyuşturucu madde ticareti yapmak suçlarına karışan 20 şüpheli tutuklandı.

Osmangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Araştırma Büro Amirliği ekipleri, son bir hafta içerisinde yaralama, hırsızlık ve uyuşturucu madde ticareti yapma suçlarını işleyen 20 şüpheliyi yakaladı.

Yakalan zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından, sevk edildikleri hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ekipler ayrıca, Küçükbalıklı Mahallesi Küçükbalıklı Caddesi üzerinde bulunan boş arazide yaptıkları çalışmalarda uyuşturucu ticareti yaptığı tespit edilen 3 şüpheliyi yakaladı.

Yakalanan E.P’nin 16, B.B’nin 14, B.K’nin de 21 adet suç kaydı bulunduğu tespit edilirken, şüphelilerin üstlerinde yapılan aramalarda ise bir miktar uyuşturucu madde, 1 adet hassas terazi, 2 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet pompalı tüfek ile bu silahlara ait mermiler ele geçirildi.

Zanlılardan E.P’nin emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Devam Et

Bursa

Gölyazı: Avrupa’nın en güzel 30 kasabasından biri

Haber Giriş:

on

Bursa’da, Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) verilerine göre Avrupa’nın en güzel 30 kasabasından biri seçilen Gölyazı Mahallesi, dronla havadan görüntülendi. Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’yi Gölyazı Mahallesi’nin temsil etmesi, bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Gölyazı Mahallesi listeye 10’uncu sıradan girdi.

Ajans Press’in, Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Avrupa’nın en güzel 30 kasabasının yer aldığı liste belli oldu. Türkiye’den Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı Mahallesi listede 10’uncu sırada yer alarak, en güzel kasabalar arasına girdi. Listenin ilk 5’inde yer alan diğer yerleşim yerleri ise Kilkenny (İrlanda), Berat (Arnavutluk), Civita Di Bagnoregio (İtalya), Procida (İtalya), Conwy (Galler) olarak açıklandı. Listede Polonya, Fransa, Almanya ve Norveç gibi birçok farklı ülkeden kasabaların yer aldığı belirtildi.

‘DAHA İLERİ SIRALARA ÇIKACAĞIZ’

Bursa’nın en zengin antik yerleşim yerlerinden biri olan Gölyazı’nın JATA verilerine göre Avrupa’daki en güzel 30 kasaba arasına girmesi, bölge halkı tarafından gururla karşılandı.

Derin bir yarımadanın üzerinde kurulan Gölyazı’nın tarihinin M.Ö. 6’ncı yüzyıla uzandığını belirten Gölyazı Mahalle Muhtarı İbrahim Şahin, bölgenin eski isminin Apolyont olduğunu belirtti. Gölyazı’nın Antik Yunan kentinin üzerine kurulmuş bir yerleşim olduğunu belirten Şahin, “Gölyazı, tarihi ve doğal konumu ile ender yerlerden biridir. Eski ismi Apollonia’dır. 1322 yılında Osmanlı Devleti zamanında buraya Türkler yerleşmiş. İlk defa gelenler buraya hayran kalıp arkadaşlarına da tavsiye ediyorlar. Yapılan reklamlar sayesinde ziyaretçi sayımız her geçen gün artıyor. Böyle bir yerde yaşamak bizler için bir şans. Gelen misafirlerimiz de burayı görünce hayrete düşüyorlar. Bu yıl koronavirüsten dolayı biraz azalma oldu. Bugün Avrupa’da, mahallemizin en güzel kasabalar arasında 10’uncu sırada olması bizleri mutlu etti. İnşallah eksiklerimizi de tamamlayınca daha ileri sıralara çıkacağız” dedi.

“GELEN MİSAFİRLER ‘TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR YER VAR MI’ DİYOR”

Gelen misafirlerin mahalleyi çok beğendiğini ve Türkiye’de böyle bir yerin olduğuna inanamadıklarını söyleyen mahalle sakinlerinden Atilla Yılmaz ise, “Gölyazı Türkiye’de tek olan bir yer. Gelen misafirlerimiz burayı beğenerek geri dönüyorlar. İlk defa gelenler ‘Türkiye’de böyle bir yer var mı’ diye soruyorlar. Biz burada sandal turu yapıyoruz. Gelen misafirlerimizi göl etrafında gezdiriyoruz. Gölyazı’nın Avrupa’daki en güzel 30 kasaba arasına girmesi sebebiyle gururluyuz, mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Bursa

Bursa’da tarlada eşini vurmuştu! Yasak aşk iddiası

Haber Giriş:

on

Bursa’da Tuğrul B. (35), aralarında ilişki olduğundan şüphelenip tartıştığı eşi Duygu B. (34) ile yeğeni Ünal B.’yi (31) tüfekle vurarak, yaraladı.

​Olay, perşembe günü, Orhangazi ilçesinin kırsal Çeltikçi Mahallesi’nde meydana geldi. Tuğrul B. ile aralarında ilişki olduğundan şüphelendiği eşi Duygu B. ve yeğeni Ünal B. arasında tarlada çalışırken tartışma çıktı. Tartışmanın ardından Tuğrul B., eve gidip tüfeği alarak geri döndü, eşi Duygu ve yeğeni Ünal’a ateş etti. Duygu ve Ünal B. kanlar içinde yere yığılırken, Tuğrul B. ise kaçtı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralılar, ambulansla Orhangazi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan yaralılardan Duygu B. Bursa Şehir Hastanesi’ne, Ünal B. ise Yalova Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

‘EŞİMİN, BENİ YEĞENİMLE ALDATTIĞINDAN ŞÜPHELENDİM’

Olaydan bir gün sonra jandarmaya teslim olan Tuğrul B., işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Tuğrul B.’nin jandarmadaki ifadesinde, “Eşimin, öz yeğenim Ünal ile ilişkisi olduğundan bir süredir şüpheleniyordum. Tarlada çalıştığımız sırada bu konuda aramızda tartışma çıktı. Sinirlerime hakim olamayarak, ikisine de ateş ettim. Öldürmek için ateş etmedim” dediği öğrenildi.

Devam Et

Trend