#

Giriş:

Son Güncelleme:

Osmangazi

Osmangazi’den gönülleri fetheden ziyaretler

Osmangazi Belediyesi’nin “Biz Anadoluyuz” adıyla başlattığı dostluk ve kardeşlik projesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu illerine gerçekleştirilen ziyaretler, bölge insanı ile Bursa arasında var olan gönül bağını daha da güçlendirdi.

Proje kapsamında Osmangazi’nin kardeş şehirleri olan Muş’un Korkut, Bingöl’ün Solhan ilçelerinde kendilerini büyük bir coşkuyla karşılayan bölge insanına, gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Gezdiğimiz coğrafya oldukça geniş bir coğrafya. Ancak, gittiğimiz yerlerde şunu görüyoruz ki, bu coğrafyada yaşayan insanlarımızın gönlü daha da geniş. Bugüne kadar komşularımızdan duyduğumuz bu güzellikleri bizzat yaşıyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’dan başlayan program kapsamında sırasıyla Mardin, Siirt, Van, Muş ve Bingöl illerine ziyaretler gerçekleştirildi. Ziyaret edilen il ve ilçelerin vali, kaymakam, belediye başkanı, STK temsilcileri ile kanaat önderi isimlerin de yer aldığı programlarda, yörenin tarihi ve kültürel zenginlikleri ziyaretçileri adeta büyüledi. Diyarbakır’da terör örgütü tarafından yakılıp yıkılan Sur ilçesi, devlet tarafından yeniden imar edilirken, tarihi çarşının ise bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler sayesinde oldukça hareketlendiği gözlendi. Diyarbakır’ın ardından ziyaret edilen Mardin ve Midyat, birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarihi ve kültürel zenginlikler, turistler tarafından hayranlıkla inceleniyor. Siirt merkezin ardından ziyaret edilen Tillo beldesindeki İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası Fakirullah’ın kabrine, günün ilk ışığını düşürmek için kurduğu düzenek, ziyaretçileri adeta büyüledi. Van ziyareti ile birlikte Akdamar adasını da gezen heyet, daha sonra Muş’a geçti.

Muş ve Bingöl’de Kardeş Buluşması

Osmangazi Belediyesi ile kardeş şehir olan Muş’un Korkut ilçesinde düzenlenen karşılama töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilk kez geldikleri Korkut’ta düzenlenen coşkulu karşılama için meydanı dolduran Korkut halkına teşekkür etti. Ardından Bingöl’ün Solhan ilçesine geçen ‘Biz Anadoluyuz’ ekibi, Solhanlılar tarafından ilçenin girişinde büyük bir coşku ile karşılandı. Her iki kardeş belediye tarafından düzenlenen törenlerde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Korkut ve Solhan halkına, gösterdikleri sıcak ve içten karşılama için teşekkür etti.

“Bu Kardeşlik, Teröre Karşı Güçlü Bir Mesajdır”

Her iki kardeş belediye programında yaptığı konuşmada, var olan güçlü kardeşlik bağlarına vurgu yapan Başkan Mustafa Dündar, terörün ortadan kalkması ile birlikte bölgenin kavuştuğu huzur ve barış ikliminin hakim olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği Kardeş Belediye çalışmaları kapsamında Bingöl Solhan ve Muş Korkut ilçeleri ile kardeş şehir olduklarını belirten Başkan Dündar, “Biz Anadoluyuz mottosu ile başlattığımız gezi programımıza sayın bakanımız ve milletvekillerimizi dahil ederek, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van Muş ve Bingöl’ü ziyaret ettik. Bu güzel coğrafyayı görme, insanlarını, kültürünü tanıma fırsatı bulduk. Sizlerin sıcaklığını, kardeşliğinizi gördük. Tüm bunlar, bizlerin güzel hasletleri, kültürü. Bu kültürümüzü, bu kardeşlik bağlarımızı bozmaya yönelik saldırılar bitmedi, bitmeyecek. Bölgeyi gezerken görüyoruz ki, bu bölücülerin mücadelesine karşı, bizler çok daha güçlü bir mücadele vererek onların bu heveslerini kırdık. Bu kardeşlik, onlara karşı buradan verilmiş güçlü bir mesajdır. Solhan ve Korkut Belediye ile imzaladığımız kardeşlik protokolü çerçevesinde, bu bölge ile sürekli irtibat halinde olacağız. Bu kardeşlik, ülkemizin ve bizlerin gönül coğrafyasında her daim olacak” diye konuştu.

“Bu Kardeşlik Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacak”

Kardeş belediye ziyaretlerinin kapsamını genişleterek bölgeyi bir bütün olarak görmek istediklerini ve bunun için programı biraz geniş tuttuklarını söyleyen Başkan Dündar, “Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van ve Bingöl’ü de programımıza dahil ederek, bölgeyi yakından görelim, tanıyalım istedik. Gezdiğimiz coğrafya oldukça geniş bir coğrafya ancak, gittiğimiz yerlerde şunu görüyoruz ki, bu coğrafyada yaşayan insanlarımızın gönlü daha geniş. Bursa’daki komşularımızdan duyduğumuz bu güzellikleri bugün bizzat yaşıyoruz. Hatta anlatılanın çok daha üzerinde bir güzellikle karşılaştık” dedi. Muş Korkut ve Bingöl Solhan ile yeni bir kardeşlik süreci başladığına dikkat çeken Başkan Dündar, “Bizim birçok kardeş belediyemiz var. Şimdi bunların arasına Korkut ve Solhan da eklendi. Sizlerin Bursa Osmangazi’de yaşayan çok sayıda akrabalarınız var. Bizler de bu kardeşliğin sürmesi adına güzel projelere imza atmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başta yaşadığımız şehirler olmak üzere, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacağız. Rabbim, çıkmış olduğumuz bu yolculuğu bizlere mübarek eylesin. Göstermiş olduğunuz misafirperverlik için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Korkut Belediye Başkanı Sami Pekbay da Osmangazi Belediyesi ile ‘kardeş belediye’ olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu ziyaretin ilçeleri için gurur verici olduğunu söyledi. Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ise konuşmasında, evliyalar şehri Bursa’nın Osmangazi İlçesi ile imzaladıkları kardeş şehir protokolünün mucizelerle dolu olduğuna inandıklarını söyledi. Kardeşliğin kutlu ve güçlü bir bağ olduğu kadar, büyük bir sorumluluk olduğuna dikkat çeken Solhan Belediye Başkanı Yıldız, “Aynı dine mensup insanların adedince büyüyen bir sorumluluk. Kardeşlik, karşılıksız sevmektir. Birinin canı yandığında diğerinin de canı yanmasıdır. Zorluklara karşı birlikte göğüs gerip, kardeşlik düşmesin diye birbirimize omuz vermeyi ilan ediyoruz aslında bugün. Bu kardeşlik ahdimize iştirak eden değerli konuklarımıza da teşekkür ediyorum. Kardeşliğimiz daim, birliğimiz kaim olsun” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın başkanlığında “Biz Anadoluyuz” sloganıyla düzenlenen gezi programına; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Muhammed Müfit Aydın, Osman Mesten, Refik Özen, Zafer Işık, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcıları Bülent Hamdi Cingil, Cem Kürşad Hasanoğlu, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Erol Bodur, belediye meclis üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları katıldı.

Osmangazi

Yenikent Camii ibadete açıldı

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyesi tarafından inşa edilen Yenikent Camii ibadete açıldı. Selçuklu motiflerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkan farklı mimarîsi ile dikkat çeken caminin yanı sıra, caminin hemen yanında yapılan park ile birlikte Yenikent Mahallesi iki önemli hizmete kavuşmuş oldu.

Osmangazi Belediyesi, ilçenin yeni kurulan mahallelerinden biri olan Yenikent Mahallesi’nin en önemli eksikliklerinden ikisini birden giderdi. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı Yenikent Mahallesi’nde mevcut caminin kapasitesinin yetersiz kalması üzerine çalışma başlatan Osmangazi Belediyesi, mahalleye günümüz mimarisi ve Selçuklu motiflerini harmanlayarak modern bir cami inşa etti. İki katlı olarak inşa edilen ve 200 kişilik cemaat kapasitesine sahip olan Yenikent Camii, Cuma namazı sonrasında düzenlenen tören ile ibadete açıldı. Yenikent Mahallesi’ne önemli bir eser kazandırdıklarına vurgu yapan Başkan Dündar, cami etrafında yaptıkları çevre düzenleme çalışmaları ve yeni park ile birlikte, mahalleye nefes aldıran bir sosyal donatı alanı kazandırdıklarını ifade etti.

Osmangazi Belediyesi, Yenikent Mahallesi’ne modern caminin yanı sıra bir de park kazandırdı. Yaklaşık 1120 metrekare alan üzerine yapılan Yenikent Parkı, 555 metrekare yeşil alan, 315 metrekare oyun alanı ve 250 metrekarelik sert zeminden oluşuyor. Çocuk oyun grupları ve fitness aletlerinin yanı sıra oturma guruplarının da yer aldığı park, vatandaşların bir araya gelmelerine imkan sağlayacak.

Osmangazi Belediyesi olarak merkezden en uç noktalara kadar 136 mahallenin tamamına hizmet götürdüklerini dile getiren Başkan Dündar, “Mahallelerde sıkıntılar oluyor. Vatandaşlarımızdan talepler geliyor. Bizler meseleleri hallediyor, talepleri yerine getiriyoruz. Yenikent Mahallemiz, TOKİ tarafından planlara uygun şekilde inşa edildi. Mahallemiz yeni olduğu için eksiklikler de oluyor. Mahallede bir cami mevcut. Ancak mahalle büyük olduğu için ikinci bir camiye ihtiyaç duyuldu. Bizler de güzel bir mimari ile çok güzel bir yapı inşa ettik. Cemaatimiz de oldukça kalabalık. Mahallemize hayırlı olsun” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen de yaptığı konuşmada, “Osmangazi, Türkiye’nin 4. büyük ilçesi. 1 milyona yaklaşan nüfusu ile yaklaşık 60 ilden daha büyük. Böylesi önemli bir ilçede her mahalleye dokunan, her mahalleye bir eser kazandıran, hizmet noktasında gecesini gündüzüne katan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi üç dönemdir belediye başkanlığı görevini layıkıyla yerine getiriyor. Osmangazi Belediyesi’nin hizmetleri ilçe sınırları ile sınırlı değil. Osmangazi’nin bir ayağı Doğu ve Güneydoğuda bölgesinde, bir ayağı ise Rumeli ve Balkanlar’da. Ecdat yadigârı eserlerin ayağa kaldırılmasının yanı sıra kardeşliğin pekiştirilmesi noktasında da attığı güzel adımlara şahitlik ediyoruz. Yenikent Mahallesi’ne bu güzel eseri kazandırdığı için de Mustafa Başkanımıza ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
Osmangazi Müftüsü Mehmet Uzun ise Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a Yenikent Camii’ni ilçeye kazandırdığı için teşekkür etti. Müftü Uzun, yeni caminin kadrosunu da tahsis ettiklerini sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından Yenikent Cami, kurdele kesimi ve okunan dualar eşliğinde açıldı.

Devam Et

Osmangazi

OSMEK kursiyerlerinden organik sabun

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) bünyesinde eğitim gören kursiyerler, ‘15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’ kapsamında sağlık çalışanlarına el yapımı organik sabun hediye etti.

Osmangazi Belediyesi, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) tarafından kabul edilen 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü’nde farkındalık oluşturdu. OSMEK Eğitmeni Hande Yıldırım, bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeninin önemli bir silah olduğuna dikkat çekerek sağlık çalışanlarına organik sabun yapımını anlattı.

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik sonunda Osmangazi Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Sevcan Yaman ve kursiyerler, pandemi kahramanlarına organik sabun dağıttı. Sağlık çalışanları ise anlamlı etkinlikten dolayı Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti.

Devam Et

Osmangazi

Çarşı esnafından Başkan Dündar’a teşekkür

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi esnafı ile bir araya geldi. Başkan Dündar, tüm dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik açıdan sıkıntılar yaşanmasına neden olan korona virüsle mücadele noktasında da her zaman esnafın yanında olduklarını ifade etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde yaşanan sıkıntıları dinleyip, çözüm konusunda fikir alışverişinde bulunmak adına bölge esnafı ile bir araya geldi. Çarşı esnafı, kendilerine verdiği destek ve yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Dündar’a teşekkür etti.

Başkan Dündar, özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik açıdan büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olan korona virüs salgını ile mücadele noktasında yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda esnaf ile istişarede bulundu. Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Yönetimi tarafından vatandaşların gönül rahatlığıyla çarşıya gelerek, güvenli bir ortamda alışveriş yapabilmelerini sağlamak adına bölge esnafının ve çalışanların aşı olması, aşı olmayanların ise düzenli olarak test yaptırması konusunda yürütecekleri çalışmayı dinleyen Dündar, “Türkiye’de şuan resmi kurumlarda bu tarz uygulamalar konuşuluyor. Sizlerin özel sektör olarak bunu düşünmeniz bence Türkiye’ye örnek bir çalışma. Destek noktasında bizler de sizlere yardımcı olmaya hazırız. Buraya gelen vatandaşların korona virüse karşı mücadele olduğunu bilmesi lazım” dedi.

“TARİHİ ÇARŞININ HER NOKTASINDA HİZMETİMİZ VAR”

Osmangazi Belediyesi olarak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin her noktasında bir çalışma yaptıklarına vurgu yapan Başkan Dündar, “Tarihi dokuya sahip çıkmak, bizim için temizlik işleri gibi rutin bir hizmet haline geldi. Bu alanda öncü belediyeyiz. Şimdi tüm Türkiye’deki belediyeler bu tarz çalışmalar için elinden gelen gayreti gösteriyor. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında Ulu Cami Caddesi, Ulu Çarşı ile bütünlük oluşturacak şekilde yenilendi. İpek Han ve Bedesten arasında kalan bölgede üst örtü yenilenerek estetik ve şeffaf hale getirildi. Çarşı zeminine yapılan granit ve kesme taş uygulaması caddeyi konforlu ve Bursa’nın tarihi kimliğine yakışır bir görüntüye kavuşturdu. Tuzpazarı, Uzun Çarşı ve Okçular çarşılarında cam çatılarını yeniledik. Şimdi çarşıdaki her sokağın üstünün örtülmesi yönünde bize talep geliyor. Sürekli bir hareket halindeyiz. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ne değer katacak, ekonomik hareketlilik kazandıracak çalışmalar yapmaya önem veriyoruz. Ancak asıl önemli olan yapılanlara sahip çıkılması. Buraya sahip çıktığımız oranda hem esnafımız hem şehrimiz hem de ülkemiz kazanacaktır” dedi.

“ÇARŞININ CAM ÇATISINI YENİLEDİK”

Tuzpazarı, Uzun Çarşı ve Okçular Çarşısı’nın eskiyen ve güneşten zarar gören cam çatı sisteminde yürütülen tadilat çalışmaları hakkında esnafa bilgiler veren Başkan Dündar, “Camlarda kırıklar oluşmuş ve üzerindeki güneş engelleyici filmler eskimişti. Camlar yenilendi ve güneşi engellemesi için yeni filmler çekildi. Çatının yan taraflarından gelen rüzgar ve yağmurun engellenmesi için bize talepler geldi. Arkadaşlarımız bu konuda uzun zamandır çalışıyor. Ancak çatı kaplamanın düz bir şekilde değil de dalgalı yapıda olmaması bu çalışmayı biraz zorlaştırıyor. Kullanılacak malzemenin yangına dayanıklı olması gerekiyor. O tarzda bir malzemeyi kullandığımızda da çatı bu yükü kaldırmıyor. Arkadaşlarımız bu çalışma için yeni malzemeler araştırıyor. Hafif bir malzeme ile çatının yan taraflarını kapatıp yağmurun ve rüzgarın girmesini engellemek istiyoruz” diye konuştu.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı İsa Altıkardeş de, korona virüs nedeniyle ortaya çıkan sağlık, ekonomik ve sosyal alandaki sorunları en aza indirmek adına esnafın aşılanması ve düzenli test yaptırması noktasında çalışma başlattıklarını ifade etti. Çarşıların güvenli olduğunu vatandaşlara hissettirmek adına böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini dile getiren Altıkardeş, Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a da hem esnafa verdiği desteklerden hem de Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkürlerini sundu.

Devam Et

Trend