Giriş:

Son Güncelleme:

Ekonomi

Otobüslerin bilet fiyatları ne kadar?

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü Mart ayı ile birlikte birçok ulaşım aracının seferleri durdurulmuştu. Şehirler arası gelen yasak sonrası, uçak, tren ve otobüs seferleri iptal edilmiş, ulaşım seyahat izni ile yapılmaya başlanmıştı. Peki, uçak, tren ve otobüs seferleri ne zaman başlayacak?

OTOBÜS SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye’de en merak edilen konulardan biri de otobüs seferlerinin ne zaman başlayacağı konusu. Türkiye’de en büyük dört otobüs firması, yaptığı açıklama ise 4 Haziran’da seferlerin başlayacağını belirtti. Pamukkale, Ulusoy, Metro ve Kamilkoç’tan yapılan açıklamada, “4 Haziran’da yola çıkıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

UÇAK SEFERLERİ 4 HAZİRAN’DA

Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye’de havayolları firmaları bütün seferlerini iptal etmişti. Yapılan yeni açıklamaya göre Türk Hava Yolları (THY) 4 Haziran’da iç hat seferlerini başlatacak. Pegasus, SunExpress gibi ülkemizdeki diğer havayolları firmaları da uçuşlarını aynı tarihte başlatmayı planlıyor.

TREN SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye’de ulaşımın sağlandığı bir diğer önemli ulaşım aracı da trenler. Corona virüsü sebebiyle uzun zamandır seferlerini iptal eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri de 28 Mayıs Perşembe günü başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Perşembe günü il seferin Ankara-İstanbul arasında 07.00’de olacağını belirtti. Yüksek Hızlı Tren için biletler ise 25 Mayıs tarihinde satışa çıkmıştı.

BAZI ŞEHİRLERİN OTOBÜS İLE ULAŞIM FİYATLARI

Bursa – İstanbul : 100 TL

Bursa – İzmir : 115 TL

Bursa – Ankara : 115 TL

Bursa – Antalya : 170 TL

Bursa – Artvin : 350 TL

Bursa – Balıkesir : 70 TL

Bursa – Zonguldak : 150 TL

İstanbul – Ankara : 160 TL

İstanbul – İzmir : 170 TL

İstanbul – Antalya : 225 TL

İstanbul – Artvin : 375 TL

İstanbul – Sivas : 250 TL

İstanbul – Zonguldak : 140 TL

Bursa – Eskişehir : 60 TL

Bursa – Çanakkale : 95 TL

Bursa – Samsun : 225 TL

Bursa – Erzurum : 325 TL

Bursa – Giresun : 275 TL

Bursa – Konya : 160 TL

Bursa – Rize : 325 TL

Bursa – Samsun : 225 TL

Bursa – Sivas : 225 TL

Bursa – Trabzon : 300 TL

Bursa – Van : 400 TL

Bursa – Bingöl : 360 TL

Bursa – Bitlis : 400 TL

Bursa – Denizli : 170 TL

Bursa – Elazığ : 300 TL

Ekonomi

BDDK’dan 7 bankaya ceza

Haber Giriş:

on

BDDK, Bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma gelen şikayetler üzere 7 bankaya para cezası uyguladığını duyurdu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

”Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen Raporlarda yer alan tespitlere ilişkin olarak ilgili mevzuat ve Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem

tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 09.07.2020 tarihli toplantısında alınan Kararlar ile ilgili mevzuat uyarınca 7 bankaya toplam 204.651 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir”

Devam Et

Ekonomi

Bakan Pekcan: Türk ve Letonyalı firmaların bir araya gelmesini bekliyoruz

Haber Giriş:

on

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Baltık bölgesinin önemli ekonomilerinden ve bizim de iş birliği yaptığımız önemli ülkelerden biri olan Letonya ile ticaret hacmimiz maalesef 293 milyon dolar seviyesindedir. Türk ve Letonyalı firmaların bir araya gelmesini bekliyoruz” dedi.

Ticaret Bakanı Pekcan, bakanlık binasında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen ‘Türkiye-Letonya I. Dönem JETCO Toplantısı İmza Töreni ve İş Forumu’na katıldı. Burada konuşan Bakan Pekcan, Türkiye’nin Letonya’yı 1925 yılında tanıdığını ve 1929’da büyükelçilik açtığını söyledi. Pekcan, “Türkiye ve Letonya arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin en az tarihsel ilişkiler kadar ön plana çıkmasını hedefliyoruz. Baltık bölgesinin önemli ekonomilerinden ve bizim de iş birliği yaptığımız önemli ülkelerden biri olan Letonya ile ticaret hacmimiz maalesef 293 milyon dolar seviyesindedir. Sayın bakanla da bunu en kısa zamanda 1 milyar dolara ulaştırmak için atacağımı adımları kararlaştırdık” diye konuştu.

‘FİRMALARIN BİR ARAYA GELMESİNİ BEKLİYORUZ’

Bakan Pekcan, Türkiye olarak toplantıda alınan kararların ve atılacak adımların takipçisi olacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Letonya’nın bizimle aynı fikirde olduğunu görmekten memnuniyetimizi dile getiriyoruz. İkili ilişkilerden karşılıklı yatırımlara, ticaretten sanayi alanındaki iş birliğine, kültür ve turizmden tarım ve eğitim alanında iş birliğine kadar pek çok farklı alanı kapsayan konuları konuşmuş bulunuyoruz ve mutabakat zaptında yer alan hususların da vaktinde hayata geçirilmesi için karşılıklı olarak bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yatırımların karşılıklı olarak artırılmasını da teşvik ediyoruz. Türkiye’nin Letonya’da 91 milyon dolar, Letonya’nın da 77 milyon dolar yatırımları var. Makine, otomotiv, medikal, yenilebilir enerji gibi sektörlerde Türk ve Letonyalı firmaların bir araya gelmesini bekliyoruz.”

‘DESTEKLERİNİ TALEP ETTİK’

Bakan Pekcan, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) önemli yatırım ve ticaret ortağı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Pandemi süresince gerek Türk iş insanlarıyla gerek AB’nin iş dünyasının temsilcileri ile yaptığımız görüşmelerde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, ilişkilerin daha da etkinleştirilip derinleştirilmesi için de her iki tarafın da talebi ve ihtiyacı haline gelmiştir. Biz de Türkiye ekonomisinin AB endüstrilerinin rekabetçiliğine katkı sağladığını ve Türkiye sanayisi ile AB sanayisinin çok iyi bir entegrasyon gerçekleştirdiğini görüyoruz. Ancak pandemi süresince dijital ekonomi, e-ticaret hizmetler sektörü, kamu alımları ön plana çıkmış durumda. Bunlar bizim mevcut Gümrük Birliği anlaşmamızda yok. 2020 yılında içinde Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi için Letonya tarafından desteklerini talep ettik ve bunları beklediğimizi sayın bakana iletme fırsatımız oldu.”

Devam Et

Ekonomi

Dolar güne yükselişle başladı

Haber Giriş:

on

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 6,8640’tan işlem görüyor.

Dün 6,8479-6,8684 bandında işlem gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,05 azalışla 6,8605’ten tamamladı.

Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 09.40 itibarıyla önceki kapanış seviyesinin yaklaşık yüzde 0,1 üzerinde 6,8640’tan işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL önceki kapanışın hemen altında 7,7620’den, sterlin/TL ise yüzde 0,1 artışla 8,5775’ten satılıyor.

Dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 96,9 seviyesinde dengelendi. Avro/dolar paritesi ise yatay bir seyirle 1,1307 seviyesinde seyrediyor.

Analistler, bugün veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ABD’de JOLTS açık iş sayısı verilerinin izleneceğini aktararak, yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin haber akışının yatırımcıların odağındaki yerini koruduğunu ifade etti.

Teknik açıdan dolar/TL’de 6,84’ün destek konumunda bulunduğunu belirten analistler 6,88’in direnç olarak izleneceğini kaydetti.

Devam Et

Trend