#

Giriş:

Son Güncelleme:

Ekonomi

Otobüslerin bilet fiyatları ne kadar?

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü Mart ayı ile birlikte birçok ulaşım aracının seferleri durdurulmuştu. Şehirler arası gelen yasak sonrası, uçak, tren ve otobüs seferleri iptal edilmiş, ulaşım seyahat izni ile yapılmaya başlanmıştı. Peki, uçak, tren ve otobüs seferleri ne zaman başlayacak?

OTOBÜS SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye’de en merak edilen konulardan biri de otobüs seferlerinin ne zaman başlayacağı konusu. Türkiye’de en büyük dört otobüs firması, yaptığı açıklama ise 4 Haziran’da seferlerin başlayacağını belirtti. Pamukkale, Ulusoy, Metro ve Kamilkoç’tan yapılan açıklamada, “4 Haziran’da yola çıkıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

UÇAK SEFERLERİ 4 HAZİRAN’DA

Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye’de havayolları firmaları bütün seferlerini iptal etmişti. Yapılan yeni açıklamaya göre Türk Hava Yolları (THY) 4 Haziran’da iç hat seferlerini başlatacak. Pegasus, SunExpress gibi ülkemizdeki diğer havayolları firmaları da uçuşlarını aynı tarihte başlatmayı planlıyor.

TREN SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye’de ulaşımın sağlandığı bir diğer önemli ulaşım aracı da trenler. Corona virüsü sebebiyle uzun zamandır seferlerini iptal eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri de 28 Mayıs Perşembe günü başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Perşembe günü il seferin Ankara-İstanbul arasında 07.00’de olacağını belirtti. Yüksek Hızlı Tren için biletler ise 25 Mayıs tarihinde satışa çıkmıştı.

BAZI ŞEHİRLERİN OTOBÜS İLE ULAŞIM FİYATLARI

Bursa – İstanbul : 100 TL

Bursa – İzmir : 115 TL

Bursa – Ankara : 115 TL

Bursa – Antalya : 170 TL

Bursa – Artvin : 350 TL

Bursa – Balıkesir : 70 TL

Bursa – Zonguldak : 150 TL

İstanbul – Ankara : 160 TL

İstanbul – İzmir : 170 TL

İstanbul – Antalya : 225 TL

İstanbul – Artvin : 375 TL

İstanbul – Sivas : 250 TL

İstanbul – Zonguldak : 140 TL

Bursa – Eskişehir : 60 TL

Bursa – Çanakkale : 95 TL

Bursa – Samsun : 225 TL

Bursa – Erzurum : 325 TL

Bursa – Giresun : 275 TL

Bursa – Konya : 160 TL

Bursa – Rize : 325 TL

Bursa – Samsun : 225 TL

Bursa – Sivas : 225 TL

Bursa – Trabzon : 300 TL

Bursa – Van : 400 TL

Bursa – Bingöl : 360 TL

Bursa – Bitlis : 400 TL

Bursa – Denizli : 170 TL

Bursa – Elazığ : 300 TL

Ekonomi

Borsa İstanbul vergi kesintisi sonrası günü yükselişle tamamladı

Haber Giriş:

on

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,96 değer kazanarak günü 1.145,24 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 21,99 puan artarken, toplam işlem hacmi 27,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,94, holding endeksi yüzde 1,38 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,91 ile KOBİ Sanayi, tek kaybettiren ise yüzde 2,51 ile spor oldu.

Analistler, jeopolitik gelişmeler ile yeni tip koronavirüs aşısı ve ABD’deki teşvik paketine ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararlarıyla salgın sonrası normalleşme adımlarının devam ettiğini ifade eden analistler, birbiri ardına atılan adımların pay piyasalarını desteklediğini kaydetti.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararlar ile Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintileri düşürülürken, kambiyo işlemlerinde uygulanan banka sigorta ve muamele vergisi oranı da yüzde 1’den binde 2’ye indirildi.

Analistler, yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Para Politikası Toplantı özeti, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ABD’de kişisel gelir ve harcamalar, Avro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.155 seviyesinin direnç olarak öne çıktığını, 1.120 puanın ise destek konumuna geldiğini bildirdi.

Devam Et

Bursa

“Pandemiye rağmen kurulan şirket sayısı artıyor”

Haber Giriş:

on

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen kurulan şirket sayısında artış yaşandığını bildirdi.

Odadan yapılan açıklamaya göre, BTSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı ve Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplamda 63 meslek komitesinin temsilcilerinin katıldığı programda ekonomi gündemine ilişkin istişareler yapıldı.

Toplantıda, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Burkay, 2021 ve 2023 yılları arasını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nın öncelikleri arasında istihdam, dijitalleşme, girişimcilik ve yüksek katma değerli üretim gibi konuların yer almasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, finansal istikrarla tasarrufların artırılması gibi temel dinamikler sayesinde programın Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine imkan sağlayacağına inandığını kaydetti.

Yeni programdaki hedeflerin yakalanması adına da Bursa iş dünyası olarak var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Burkay, şöyle devam etti:

“Bursa’da haziran, temmuz ve ağustos aylarında kurulan şirket sayısı 201’in aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artışla 1223 oldu. Kapanan firma sayısı 268 ile sınırlı kaldı. Geçtiğimiz yıl eylül ayının tamamında 319 firma açılırken, bu yıl eylülün sadece ilk 3 haftasında 360 yeni firma kuruldu. Pandemiye rağmen kurulan şirket sayısı artıyor. Karamsarlığa kapılmadan, motivasyonunu yitirmeden, ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla kentimizin ve ülkemizin geleceği için çalışan tüm girişimcilerimizi tebrik ediyorum.”

Burkay, yılın son çeyreğine girerken Kovid-19 salgınının ekonomide en önemli belirsizlik unsuru olmaya devam ettiğini ifade ederek, BTSO olarak pandeminin ilk günlerinden bu yana 46 bin oda üyesini ve çalışanlarını virüsün etkilerinden korumak için büyük bir çaba gösterdiklerini anlattı.

Reel sektörün zorluklarla dolu bir süreçten geçtiğini belirten Burkay, “Salgın, uzun yılların getirdiği birikimi tahrip etti. Ancak aşı bulununca bu kaos ortamından kurtulabileceğiz. Ardından belirsizliklerin yanında çok önemli fırsatları da barındıran yeni normale başlayacağız. Pandemiden çıkış sürecinde bu fırsatları değerlendirebilmemiz için işletmelerimizin ayakta kalabilmesi çok önemli. Bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımları koruyarak yeni normalde tüm sektörleriyle daha güçlü bir Bursa ekonomisi oluşturmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Burkay, toplantıda Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) ve Gökmen Uzay Havacılık Eğitim ve Deneyim Merkezi (GUHEM) yatırımlarının son durumları hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından BTSO meclis ve komite üyeleri söz alarak gündemle ilgili görüşlerini paylaştı.

Devam Et

Ekonomi

Ekonomik güven endeksi arttı

Haber Giriş:

on

Ekonomik güven endeksi, eylülde aylık bazda yüzde 3,1 artarak 88,5 değerine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı.
Endeks bu ay, ağustosa göre yüzde 3,1 artarak 88,5 değerine ulaştı. Ekonomik güven endeksindeki yükseliş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
Tüketici güven endeksi eylülde aylık bazda yüzde 3,2 artarak 82, reel kesim güven endeksi yüzde 0,5 yükselerek 105,7, hizmet sektörü güven endeksi de yüzde 6,4 artarak 74,9 değerini aldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise aynı dönemde yüzde 1,5 azalarak 93,5’e ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2 gerileyerek 83,3’e düştü.

Tüketici güven endeksi “Eylül 2020 Haber Bülteni”nde gerçekleştirilen güncelleme ekonomik güven endeksine de yansıtıldı. Ayrıntılı metodolojik bilgiye, “Ekonomik güven endeksinde yapılan ana revizyona ilişkin metodolojik doküman” dosyasından ulaşılabilecek.

Devam Et

Trend