#

Giriş:

Son Güncelleme:

Sivas

Oyuncak arabasından esinlenerek kendi aracını yaptı

Sivas’ta 16 yaşındaki lise öğrencisi oyuncak arabasından esinlenerek hayalini kurduğu aracı kendisi yaptı.

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde Şehit Onur Alkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören Erdal Eser, sürekli şarjı biten oyuncak arabası için bir güneş pili satın aldı. Güneş pilini oyuncak arabasına takan Eser, oyuncağındaki problemi ortadan kaldırdı. Bilim ve teknolojiye bu şekilde giriş yapan genç öğrenci, o günden sonra hayallerini bir adım ileri taşıyarak kendi aracını yapmaya karar verdi.

Ailesinin de destek verdiği Eser, evlerinin altında ki garajı atölyeye dönüştürerek çalışmalara başladı. Genç öğrenci yaklaşık 2 yıl içerisinde atık malzemeler kullanarak 2.5 litre benzin ile 100 kilometre yol giden motorlu bir araç yapmaya başladı. Yaklaşık 60 kilometre hıza ulaşan araçla birlikte ilk hayalini gerçekleştiren Eser, şimdilerde ise yerli ve milli otomobil TOGG’ dan ilham alarak tamamen elektrikli ve günümüz donanımlarına sahip otomobil yapmak istiyor.

Çamaşır makinesi kasnağından direksiyon yaptı

Erdal Eser, yaptığı aracın direksiyonunu çamaşır makinesinin arka kasnağından yaptığını belirterek, “Küçüklükten beri elektrik ve makinelere karşı ilgim var. Yıllardır yapmak istediğim bir arabaydı. Bir gün İstanbul gezisinde bir güneş pili satın aldım. Oradan aldığım pili güneş paneliyle birlikte uzaktan kumandalı oyuncak bir arabaya takarak şarjının bitmemesini sağladım. Daha sonra hayalimi geliştirip büyük araba yapmaya karar verdim. Evimizin altında bulunan garajı değerlendirerek atölyeye dönüştürdüm ve hayalini kurduğum arabayı yapmaya başladım. Hurdacıya giderek dişli aldım ve şanzımanını yaptım. Ankara’dan bir firmadan lastik, süspansiyon ve motor aldım. Atık profil demirlerden arabaya koltuk, çamaşır makinesi arka kasnağından direksiyon yaptım” dedi.

TOGG’dan esinlenerek yeni araba yapacak

Eser, yerli ve milli otomobil TOGG’dan esinlenerek elektrikli bir araba yapmayı hedeflediğini belirterek, “Babam bu işle uğraşıyordu bende babamı izleyerek ve örnek alarak bu arabayı yaptım. Aracımız 2.5 litre benzinle 100 kilometre yol yapıyor. Aracımız 50-60 km hıza ulaşıyor. Bu küçük arabamı yaptıktan sonra yerli ve milli otomobilimiz olan TOGG çıktı. Ondan esinlenerek bizde aracımızı büyütmeye başladık. Daha az enerjiyle daha verimli araç yapmaya çalışıyoruz. Kaportasını tamamen güneş panellerinden yapacağız. Günümüzde ki donanımlı araçları bunu eklemeye çalışacağız. Telefondan bir tuşa basıp arabayı çalıştırabileceksiniz. Işıkları yak dediğinizde ışıkları yakacak. Silecekleri çalıştır dediğinizde silecekleri çalıştıracak. Bu özelliklere sahip araba yapmak istiyorum. İleride kendimi mekatronik mühendisi olarak görmek istiyorum. Kendi firmamı açarak elektrikli arabalar yapmayı hedefliyorum” ifadelerini kullandı.

Gündem

Yatalak babası için köy evine asansör kurdu

Sivas’ın Zara ilçesinde yaşayan Mustafa Yüksel, yatalak olan babası için köy evinde ilkel bir asansör sistemi geliştirdi.

Haber Giriş:

on

Zara ilçesi Gümüşçevre Köyü’nde yaşayan Abdullah Yüksel, yaklaşık 3 yıl önce felç geçirip yürüme yetisini kaybetti. Yüksel, birilerinin yardımı olmadan evden dışarı çıkamayınca yatağa bağımlı hale geldi.

Oğlu Mustafa yüksel, babasının bu durumuna çok üzülerek köy evine kendi geliştirdiği bir sistemle ilkel bir asansör kurdu. Yüksel, kurduğu asansör sistemiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve ikinci katta yaşayan babasının rahatça dışarı çıkıp eve girmesini sağladı.

“Babamı sırtımızda çıkarıyorduk”

Daha önceleri köylülerin yardımı olmadan babasını dışarı çıkartamadığını belirten Yüksel, asansör sayesinde bu problemleri çözdüklerini ifade etti. Mustafa Yüksel, asansör olmadan önce babasının eve giriş çıkışını köylülerden yardım alarak sağladığını belirterek, “Babam 3 yıl önce yatalak oldu. Ne yapabilirim diye düşünüyordum. Ben de bu asansörü düşündüm. Köyden arkadaşım Faruk Yücel’le birlikte tasarladık yaptık. Daha önce babamı sırtımızda, kucağımızda, köylü arkadaşlardan yardım alarak evden çıkarıyorduk. Fakat bunu tasarlayınca kimsenin yardımına ihtiyacımız kalmadı. Tek başıma sandalyesine oturtuyorum, indiriyorum aşağıya.” dedi.

Baba Abdullah Yüksel, asansörün oldukça kolaylık sağladığını belirterek, “Kolaylık oldu. Allah razı olsun oğlumdan. Çok rahat. Asansör olmadan önce zorlanıyordum” diye konuştu.

Anne Keziban Yüksel de, “Bu asansör olmadan önce arkasından tutarak çıkartıyorduk. Benim için çok zor oluyordu. Komşuları çağırıyordum. Dört erkek geliyordu. Buluyordum sokaklardan. Çağırıyordum, Allah razı olsun geliyorlardı. İşim biraz rahatladı. Şimdi kolay oldu. İstediği zaman indiriyoruz, istediği zaman çıkarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Ekonomi

Habeş buğdayı tarıma umut oldu

Sivas’ta 8 yıl önce harabe halindeki bir binanın enkazında bir avuç bulunan Anadolu’da kaybolduğu düşünülen ata tohum Habeş buğdayı, bugün yaklaşık 70 tonluk üretimle yerli tarım için umut oldu.

Haber Giriş:

on

Sivas’ta 8 yıl önce Zaralı iş adamı Sedat Çoşkun tarafından harabeye dönüşen bir binanın enkazında bir avuç buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin Anadolu’da kaybolduğu düşünülen ata tohum Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı. Asırlardır enkazda olduğu düşünülen tanelerin günümüz buğday çeşitlerine göre protein değerinin daha yüksek ve hastalıklara kaşı daha dirençli olduğu görüldü. Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara sahip çıktı. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek, tohum miktarı arttırıldı. Elde edilen tüm tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Bir avuç buğday tohumu ile başlayan çalışmada 8 yılın sonunda tohum miktarı yaklaşık 70 tona çıkartıldı.

Hasat törenle yapıldı

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Yukarı Sedille köyünde ekimi yapılan ata tohumu buğdaylar bugün düzenlenen törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Vali Şimşek, konuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Zara Vakfımız ve ZASİAD’in öncülük yaptığı gerçekten çok güzel bir çalışma. Akademisyenlerimiz de destek vermiş ve ata tohumumuz, yerli ve milli tohumumuz, bu bölgeye has bir çeşit olan Habeş buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu yerli ve milli tohum çeşidimize sahip çıkmak, bunu tanıtmak ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi teşvik etmek istiyorum. Kaliteli ve verimli bir buğday türü, protein değeri çok yüksek. Hastalıklara ve soğuğa karşı dayanıklı. Bu çeşide sahip çıkmamız gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına her karışında bir lütuf var. Atalarımız yıllarca bu topraklarda tarım yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa saygı duymuş. Ülkemizde tarım milli ekonomi için lokomotif görevi görüyor. İnşallah bizler de bu çalışmalarla milli ekonomimize katkı sağlamış olacağız. İnşallah bu çalışmamız amaçlarımıza hizmet eder ve bu çeşit çiftçilerimiz tarafından benimsenip daha çok ekilir” dedi.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Bundan 8 yıl önce harabe bir bina içerisinde sandıktan çıkartılan bir avuç buğdayın yeniden var olma mücadelesine katkı sunmak için buradayız. Öz buğdayımız olan Habeş buğdayımızı ZASİAD ve Zara Vakfının destekleri, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Karaköy’ün değerli katkılarıyla üreticimizle buluşturduk. Bu vesile ile ata tohumumuzu yok olmaktan kurtarıp bu günlere getirdik.”

Konuşmaların ardından buğday hasadına geçildi. Vali ve beraberindekiler önce sembolik olarak tırpanla buğday biçti. Ardından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi.

Devam Et

Sivas

Sivas’ta baraja giren genç boğuldu

Sivas’ta arkadaşları ile serinlemek için baraja giren 17 yaşındaki genç boğularak hayatını kaybetti.

Haber Giriş:

on

İmranlı ilçesinde arkadaşlarıyla birlikte serinlemek için İmranlı Barajı’na giren Kaan Tekin (17) suda boğuldu.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine AFAD, İMAYKUT ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Bölgeye çağrılan Ordu Kıyı Emniyet Müdürlüğüne bağlı balık adamlar, genci sabaha karşı 02.00 sıralarında bularak sudan çıkardı.

Tekin’in boğularak hayatını kaybettiği belirlenirken, olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Devam Et

Trend