Line Haber Bursa'nın Tarafsız Haber Sitesi
Berrak_Yan_Banner

Putin 5 milyar dolarlık S – 400 anlaşması için Hindistan’da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan'a 5 milyar dolar değerindeki S-400 sistemlerinin gönderilmesine ilişkin anlaşmayı imzalamak için dün Yeni Delhi'ye gitti.

Dün akşam yemeğinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile akşam yemeğinde bir araya gelen Putin’in ziyareti iki gün sürecek ve iki ülke arasında  20 farklı anlaşma imzalanacak.

Bugün yapılacak Putin-Modi görüşmesinin en önemli kısmı ise 5 adet S-400 hava savunma füze sisteminin Hindistan’a temini için yapılan sözleşme olacak. 5 milyar 49 milyon dolar değere sahip olduğu belirtilen sözleşme gereği, Hindistan’a verilecek S-400’lerin diğer ülkelerdeki benzerlerine göre üstün özelliklere sahip olduğu bildiriliyor.

Hindistan’ın S-400’ler ile komşu ülkeleri Çin ve Pakistan’a karşı üstünlük sağlama amacıyla bu alımı gerçekleştireceği dile getiriliyor.

Dün bir açıklama yapan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Randall Schriver, Hindistan’ın Rus S-400 füzelerini alması halinde ABD’nin yaptırımlarıyla karşılaşabileceği konusunda bir kez daha uyardı.