Giriş:

Son Güncelleme:

Türkiye

Samsun Bafra’da bir mahkumun koronavirüsten öldüğü iddia edildi! Başsavcılık yalanladı!

Bafra Cezaevi’nde şeker hastası olduğu öğrenilen Mehmet Yeter adlı bir hükümlünün geçtiğimiz günlerde bacağı kesilerek yeniden cezaevine gönderildiği ve üç gün sonra koronavirüs hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edildi. Söz konusu iddiayla ilgili Yeter’in ailesi ve Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi.

Mart ayında 19 Mayıs Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan 70 yaşındaki Mehmet Yeter’in ayağında gelişen kangren nedeniyle bacağı kesildi. Taburcu edildikten sonra cezaevine yeniden gönderilen Mehmet Yeter, burada fenalaşarak tekrar hastaneye kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen  hayatını kaybetti.

Mehmet Yeter’in Koronavirüs hastalığından öldüğü iddia edildi. Mehmet Yeter’in oğlu Ferhat Yeter de sosyal medya hesabından Cumhuriyet Savclığınca, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderilen yazıyı paylaştı.

Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderilen yazı

Nereden alındığı bilinmeyen ve Cumhuriyet Savıcı tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda “Mehmet Yeter isimli ….. T.C kimlik numaralı hükümlü koronavirüs salgın hastalığına bağlı nedenlerden dolayı vefat etmiştir.” denildi.

Yazıda ayrıca hükümlünün ailesine ulaşılamadığı ve morgda bekletilmesinin toplum sağlığı için tehdit oluşturacağı gerekçesiyle kişinin defnedilmesi talebi iletiliyor.

Ferhat Yeter: Bize bilgilendirme yapılmadı

Mehmet Yeter’in oğlu olduğunu söyleyen Ferhat Yeter adlı kullanıcı, sosyal medya hesabından cumhuriyet savcılığına ait olduğu ileri sürülen yazı ile babası Mehmet Yeter’in cenaze işlemlerinin yazıldığı belgeleri paylaştı. Oğlu Yeter, cezaevinden bir mahkum yakınının kendilerini arayarak babasının vefat ettiği bilgisini ilettiğini söyledi.

Başsavcılıktan ‘Koronavirüs iddiasına’ yalanlama: Testleri negatif çıktı

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosundan yapılan yazılı açıklamada ‘Bafra Cezaevinde koronavirüs’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada Bafra T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan M.Y’nin daha önce yakalandığı şeker hastalığından dolayı ayağında gelişen kangren nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesine sevk edildiği hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi: “Tedavi sürecinde koronavirüs belirtileri gözlemlenen hükümlüye iki defa uygulanan test de negatif çıkmıştır. Bacağındaki kangrene bağlı olarak hayatını kaybeden hükümlünün vefatı, telefon edilerek ailesine bildirilmiştir. Bafra T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda koronavirüse karşı tüm tedbirler en üst düzeyde alınmış olup, kurum çatısı altında pozitif vaka bulunmamaktadır. Söz konusu haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Haberin Devamı

Türkiye

Kanal İstanbul’da ihale hazırlıkları başladı

Haber Giriş:

on

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’da ihale sürecini hızlandırmak için düğmeye basarken, kanalın iki yakasında kurulacak şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleriyle yapılan görüşmelerde son aşamaya gelindi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, temmuz ayı içerisinde de imar planlarının askıya çıkması bekleniyor.

Eski bakan Cahit Turhan’dan görevi devraldığı andan itibaren Kanal İstanbul’la ilgili yoğun bir mesai içerisine girdiği öğrenilen Bakan Adil Karaismailoğlu’nun, ihalenin bu yılın ikinci yarısında yapılmak üzere, ilgili birimlerle hazırlık içinde olduğu ifade edildi.

PLANLAR TAMAMLANIYOR

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğindeki kanalın yapım işlerine ait ihale dökümanlarını hazırladığı da öğrenilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 1/100 bin ölçekli imar planını tamamladığı projede bin ve 5 binlik uygulama imar planlarında son aşamaya geldi.

Öte yandan kanalın her iki yakasında kurulacak akıllı şehirler için de Arnavutköy ve Başakşehir belediyeleri ile bazı alanlarda başlayan yer tahsisine ilişkin görüşmelerde son detaylara gelindi. Yapılacak bu görüşmelerin ardından temmuz ayı içerisinde imar planlarının askıya çıkması beklenirken, itirazların sonuçlanmasıyla kanal inşaatındaki tüm süreç ve yetki Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına geçecek. Kanal inşaatı öncesi çevre yollarla ilgili süreç başlayacak ve bu hazırlık yaklaşık 1.5 yıl sürecek. Toplam kanal inşaatının süresinin 5 yılı aşması öngörülürken, projenin tamamlanma süresi 7 yıl olarak planlandı.

Devam Et

Gündem

Cezaevlerinde kapalı görüş başladı

Haber Giriş:

on

Hükümlü ve tutuklular, kapalı görüşte sadece bir yakınıyla görüşebilecek, ateşleri ölçülerek cezaevine alınacak ziyaretçiler maske takacak.

Cezaevlerinde, koronavirüs önlemleri kapsamında 13 Mart’tan itibaren durdurulan kapalı görüşler, bugün yeniden başlatıldı.

Hükümlü ve tutuklular, kapalı görüşte sadece bir yakınıyla görüştürülecek. Salgın nedeniyle görüş hakkını kullanamayan hükümlü ve tutuklulara, ilave görüş hakkı da verilecek.

Cezaevlerine ateşleri ölçülerek alınacak ziyaretçiler, maske takacak. Kapalı görüşlerin yapıldığı bölümlerde, belirlenen aralıklarla dezenfeksiyon gerçekleştirilecek, ziyaretçiler ile hükümlü ve tutuklular için gerekli önlemler alınacak.

Adalet Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri kapsamında cezaevlerindeki açık ve kapalı görüşleri 13 Mart’tan itibaren ertelemişti. Açık görüşlerin durdurulması kararı devam edecek.

Devam Et

Gündem

Yunanistan’dan provakasyon! Camiye Yunan bayrağı astılar

Haber Giriş:

on

Yunanistan’ın Edirne sınırında bulunan Dimetoka kentinde ibadete kapalı bulunan tarihi Çelebi Mehmet Camii’nin minaresine Yunanistan bayrağı asıldı. Bayrak, fark edilmesinin ardından belediye tarafından indirildi.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinin karşısında bulunan Yunanistan’ın Dimetoka kentinde bulunan ve restore edilmeyi bekleyen ibadete kapalı 579 yıllık tarihi Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin minaresine dün gece henüz kimliği belirsiz kişiler tarafından Yunan bayrağı asıldı. Bu sabah bayrağın asıldığını fark edenlerin uyarısı ile belediye yetkilileri, Yunan bayrağını minareden indirdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Dimetoka Belediye Başkanı Ramilos Haciyannoğlu, Yunan medyasına yaptığı açıklamada, bayrağın cuma akşamı minarede bulunmadığını belirterek, olayın cumartesi ya da sabaha karşı yaşandığını kaydetti. Haciyannoğlu, bayrağın fark edilmesi üzerine indirildiğini, polisin de olayla ilgili soruşturma başlattığını belirtti.

Devam Et

Trend