#

Giriş:

Son Güncelleme:

Sağlık

Sivrisineklerden korunmanın doğal yolları

Yaz aylarında korkulu rüya haline gelen sivrisineklerden korunmak isterken bir yandan da kimyasal ürünler kullanmak istemeyenler için doğal yollarla sivrisinekleri uzaklaştırmanın yolları…

Yaz aylarında vatandaşların korkulu rüyası haline gelen sivrisinekler kimi zaman değişik komplikasyonlara sebep olabiliyor.

Uzmanlar, yaşanılan yere bağlı olarak hastalık taşıyabilen sivrisinekler enfekte olma ihtimali oluşturduğu ifade ediliyor.

Bu çerçevede Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görev alan Dr. Biyolog Tuğçe Ağba, sivrisineklerden korunma yollarına ilişkin bilgi verdi.

“Karanfilin tomurcuk kokusu limonla birlikte etkili bir çözüm sağlıyor”

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görev alan Dr. Biyolog Tuğçe Ağba, kimyasal koruyucu ürünlerin yerine tıbbi aromatik bitkileri kullanarak hiç karışım yapmadan bile sivrisineklere çözüm bulunabileceğini belirtti. Ağba, “Bu bitkilerden ilk bilineni fesleğen bitkisidir. Saksı içerisinde balkonumuzda ya da pencere kenarında bulundurabiliriz. Hem öldürmeden doğal döngüye katkı sağlamış oluruz hem de hoş kokusuyla ortamı ferahlatabiliriz. Ayrıca limon çimeni, okaliptüs, kekik, biberiye, lavanta gibi bazı bitkileri de kullanabiliriz. Örneğin; okaliptüsün yapraklarını kaynatıp bu suyu kollarımıza ve bacaklarımıza sprey yaparak sivrisineklere karşı koruyucu etkiden yararlanabiliriz. Limonu kesip karanfilleri içerisine batırarak pencere önlerine koyduğumuzda da sinekleri uzaklaştırabiliriz. Karanfilin tomurcuk kokusu limonla birlikte etkili bir çözüm sağlıyor. Bebekleriniz uyurken etrafına da dizebilirsiniz” diye konuştu.

Dr. Biyolog Tuğçe Ağba, “Sprey olarak 100 ml lavanta suyuna fesleğen bitkisinin uçucu yağından iki damla, limon çimeni yağı da ekleyerek sinek kovucu olarak kullanabiliriz. Çocuklara, bebeklere alerjen bir sorun olmaması açısından yüzüne sürmeden kollarına, bacaklarına rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu yağlar uçucu yapıda olduğu için anlık yapmanızı öneririm” dedi.

Haberin Devamı

Sağlık

‘Covid-19 belirtileri klima çarpması ile karıştırılabiliyor’

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Covid-19 hastalığı artık daha hafif seyirli olması nedeniyle çoğunlukla gözden kaçırılmakta, hastalar grip, nezle olduğunu ifade etmektedir. Sıklıkla klima çarptı, cam açık kalmıştı, cereyan çarptı, tarlada çok terledim, üşüttüm, soğuk su içtim ve dondurma yedim gibi gerekçelerle şikâyetler açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu hastalarda sıklıkla Covid-19 testleri pozitif çıkmaktadır” dedi.

Haber Giriş:

on

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yaz aylarında Covid-19 hakkında bilgilendirdi.

Günlük vaka sayısı 58 bini geçti, ölüm sayısı 2 kat arttı
Covid-19 dünyada ve ülkemizde yaz aylarında yeni bir dalgaya neden olduğunu belirten Prof. Dr. Leblebicioğlu, “Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen rakamlara göre günlük Covid-19 vaka sayısı 58 binin üzerindedir. Daha hafif fakat daha bulaşıcı Omicron alt varyantı BA.5 ile enfeksiyon sıklığı artmaktadır. Hastalık daha hafif seyirli olsa da bağışıklık yetmezliği, kronik hastalık, obezite gibi risk faktörü olanlarda, yaşlılarda ve aşısızlarda ağır seyredebilmekte, yoğun bakımda tedavi gerektirmekte ve ölüme neden olmaktadır” diye konuştu.

Covid-19 belirtileri daha az görülüyor
Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “BA.5 ile enfekte olan kişilerde öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları gelişebileceğini ancak Delta veya korona virüsün diğer varyantları ile enfekte olanlara kıyasla tat ve koku duyularını kaybetme veya nefes darlığı şikâyetlerinin daha az görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Hastalığın daha hafif seyirli olması nedeniyle gözden kaçırılmakta, hastalar grip, nezle olduğunu ifade etmektedir. Sıklıkla klima çarptı, cam açık kalmıştı, cereyan çarptı, tarlada çok terledim, üşüttüm, soğuk su içtim ve dondurma yedim gibi gerekçelerle şikâyetler açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu hastalarda sıklıkla Covid-19 testleri pozitif saptanmaktadır” şeklinde konuştu.

Destek aşısı önemli
Omicron BA.5 varyantı en son varyant olmayacağını ifade eden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Dünyanın birçok yerinde Covid-19 salgınının devam etmesi ve Covid-19 virüsünün bu değişken yapısı göstermektedir ki, omicron BA.5 varyantı en son varyant olmayacaktır. Yeni dalgaların olup olmayacağı, virüsteki değişimler kadar aynı zamanda korunma önlemlerinin düzeyi ve toplumda ne kadar bağışıklığın oluştuğuna da bağlı olacaktır. Yeni varyantları önlemenin en iyi yolu aşı olmak ve destekleyici aşı yaptırmaktır, çünkü daha fazla insan tam olarak aşılanırsa, virüsün yayılma ve mutasyona uğrama olasılığı azalır. Son aşıdan veya Covid-19 enfeksiyonundan sonra 6 ay geçmiş ise destek aşısı yaptırılmalıdır. Özellikle kapalı ortamlarda maske takılmalı, mesafeye dikkat edilmeli ve ortam doğal olarak havalandırılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Devam Et

Dünya

Covid-19’a karşı zafer ilan etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, korona virüs salgını karşısında zafer ilan ederek salgının kontrol altına alınmasında emeği geçen sağlık sektörü temsilcilerini tebrik etti. Kim Jong-un’un kız kardeşi, Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo-Jong ise abisinin virüse yakalandığını işaret ederek, “Yüksek ateşle ağır şekilde hasta olmasına rağmen salgınla mücadele kararlılığıyla bir an bile dinlenmeden, sorumluluğu olan insanları düşündü” diye konuştu.

Haber Giriş:

on

İki yılı aşkın süre boyunca ülkede Covid-19 enfeksiyonu görülmediğini savunan ancak geçtiğimiz 12 Mayıs’ta ilk vakayı resmi olarak doğrulayan Kuzey Kore’de lider Kim Jong-un Covid-19 salgını karşısında zafer ilan etti.

Salgının kontrol altına alınmasında emeği geçen sağlık sektörü temsilcileri ile bir araya gelen Kim, zaferin kazanılmasına katkıda bulunanları tebrik etti. Salgınla mücadele ve halk sağlığı sektörlerindeki çalışanları “kanları pahasına ülkenin ve halkın güvenliğini fedakarca savunan cesur cephe savaşçılarına” benzeten Kim, Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alanları “çağın gerçek vatanseverleri” olarak niteledi. Kuzey Kore’nin sosyal sisteminin “dünyanın en iyisi” olduğunu kaydeden Kim, bu nedenle insan hayatının güvenilir koruyucularından beklentilerinin çok yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Kardeşi, Kim Yong-un’un korona virüse yakalandığını işaret etti

Kim Jong-un’un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo-Jong ise daha önce devlet medyası aracılığıyla Güney Kore’ye yöneltilen “salgına neden olma” suçlamasını yineledi. Güney Kore sınırından balonlarla gönderilen propaganda broşürleri ve yabancı cisimlerin ülkeye Covid-19’u taşıdığını kaydeden Kim Yo-Jong, Seul’ün sınırdan gönderilen cisimleri önleyememesi durumunda misilleme yapılacağı tehdidinde bulundu. Kim Jong-un’un salgınla mücadeledeki fedakar tutumundan övgüyle bahseden kız kardeş Kim, abisinin virüse yakalandığını işaret ederek, “Yüksek ateşle ağır şekilde hasta olmasına rağmen salgınla mücadele kararlılığıyla bir an bile dinlenmeden, sorumluluğu olan insanları düşündü” diye konuştu.

74 kişi hayatını kaybetmişti

Öte yandan, 12 Mayıs’ta ilk enfeksiyonu resmi olarak doğrulayan Kuzey Kore’de devlet medyası 29 Temmuz’dan bu yana “şüpheli vaka” görülmediğini açıklamıştı. Yeterli Covid-19 test kapasitesine sahip olmaması nedeniyle gerçek vaka sayısının bilinmediğine inanılan ülkede, 4.77 milyon vaka devlet tarafından doğrulanmıştı. 12 Mayıs’tan bu yana 74 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Devam Et

Gündem

Dana sucuğundan tavuk eti çıktı

Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan gıda denetiminde etiketsiz dana eti olarak satışa sunulan 10 kilogram sucuğun içerisinde tavuk eti olduğu ortaya çıktı.

Haber Giriş:

on

Tarsus Belediyesi Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, gıda üretimi ve satışına yönelik yaptıkları denetimde Ergenekon Mahallesi’nde etiketsiz olarak satılan dana etinden sucuklara el koydu.

Serolojik analiz incelemesi sonucunda dana eti olarak piyasaya sunulan sucuğun tavuk eti içerdiği ortaya çıktı. Bu ürünlerin satışıyla alakalı gerekli incelemeyi yapan ekipler, vatandaşa da gerekli bilgilendirmeyi yaptı. Yetkililer, ilçede denetimlerin aralıksız süreceğini bildirdi.

Devam Et

Trend