#

Giriş:

Son Güncelleme:

Genel

SOLOTÜRK, Etna Yanardağı üzerinde uçtu

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri’nin gösteri ekibi SOLOTÜRK’ün, Avrupa kıtasının en yüksek yanardağı olan İtalya’daki Etna Yanardağı üzerinde uçuşunun görüntülerini paylaştı.

Bakanlığın Twitter’daki hesabından yapılan açıklamada, “14 gün boyunca Çekya, İstanbul/Teknofest ve Malta’da toplam 7 hava gösterisi uçuşu yapan ve 7 bin kilometre yol giden SOLOTÜRK ekibimiz, Avrupa kıtasının en yüksek yanardağı olan İtalya’daki Etna Yanardağı üzerinde” denildi.

Paylaşımda, SOLOTÜRK’ün Etna Yanardağı üzerindeki uçuş görüntüleri de yer aldı.

Genel

Engelli ve eski hükümlü projelerinin son başvuru tarihi uzatıldı

Haber Giriş:

on

Türkiye İş Kurumu’nda yeni dönem engelli kendi işini kurma başvuruları 17 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Yapılan açıklamada, “Eski hükümlü kendi işini kurma başvuruları ise Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Müdürlükleri’ne 17 Aralık 2021 tarihi mesai saati sonuna kadar yapılabilecektir. “Engelli Hibe Desteği Proje Başvuru Kılavuzu” yer alan diğer proje başlıklarındaki başvurular ise 17 Aralık 2021 tarihi mesai saati sona erene kadar İl Müdürlükleri’ne veya Hizmet Merkezleri’ne bir asıl ve bir kopya olarak elden verilecek veya posta ile gönderilecektir. Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’müzden konuyla ilgili detay bilgi almak isteyen engelli ve eski hükümlüler ile kurum ve kuruluşlar; proje birimine şahsen başvuru yapabilecektir. Ayrıca 0 224 220 41 65 numaralı telefondan mesai saatleri içerisinde danışmanlık hizmeti alınabilecektir. denildi.

Devam Et

Genel

İnegöl Belediye Başkanı Taban İNESMEK kurslarını ziyaret etti

Haber Giriş:

on

Bursa İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) 2021-2022 eğitim öğretim dönemi başladı. Belediye Başkanı Alper Taban, devam eden 8 kursu ziyaret ederek kursiyerlere başarılar diledi.

Pandemi sürecinde ara verilen İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) 2021-2022 eğitim öğretim dönemi başladı. Bu yıl toplam 1800 ön kaydın alındığı kurslarda şu ân mevcut 1200 kursiyer 33 farklı branşta 57 grup ile eğitimlerini sürüyor.

Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezi ile birlikte Gençlik Merkezi, Alanyurt Köy İçi Kurs Merkezi, Alanyurt Yunusemre Kurs Merkezi ve Huzur Mahallesi Kurs Merkezinde 5 ayrı noktada devam eden kurslarda hem kişisel gelişim, hem de anlamda eğitimler veriliyor. Belediye Başkanı Alper Taban, çarşamba akşamı Beşinci Mevsim Kültür Merkezinde devam eden 8 ayrı kursu ziyaret ederek kursiyerlerle bir araya geldi. Başkan Taban beraberindeki Başkan Yardımcısı Rıdvan Kocaağa ve meclis üyeleri ile birlikte genel muhasebe, bilgisayar işletmenliği, saça geçici ve kalıcı şekil verme, İngilizce seviye A1, fotoğraf çekimi ve görsel düzenleme, diksiyon, ev yemekleri hazırlama ve kadın düz dar etek giyimi kurslarını ziyaret etti.
Kursiyerlerle sohbet edip istişarelerde bulunan Başkan Alper Taban, ev yemekleri hazırlama kursunda hazırlanan ikramların da tadına baktı.

Devam Et

Genel

CHP’li Sarıbal: Çiftçinin kuralık kaybı 20 bin lira oldu

Haber Giriş:

on

Avrupa Birliği krizden etkilenen çiftçilere bu ay (Aralık) 686 milyon Euro ödeyeceğini açıklarken, Tarım ve Orman Bakanlığı 1 Eylül’de Resmi Gazete’de yayınlandığı halde tarımsal kuraklık yaşayan üreticilere henüz ödeme yapmadı.

Bu yıl ülkemizde yaşanan kuraklıktan zarar gören çiftçiler için yüzde 30 ila yüzde 100 arasında verim kaybı yaşayan çiftçilere dekar başına 30 lira ila 100 lira arasında destekleme ödemesi kararı alınmış ve 1 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Ödeme, yetersiz yağış nedeniyle kuru şartlarda üretim yapılan buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut ve mercimek ürünleri için verilecekti. Ancak geçen 3 aylık sürede çiftçilere ödeme yapılmadı.

Çiftçi Borcunu Ödeyemiyor

Konuyu değerlendiren CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, son 3 yıldır etkisi ağırlaşan ekonomik krizden en fazla etkilenen kesimin çiftçi olduğunu belirterek, ödemesi geciken kuraklık desteğinin artan girdi maliyetleri karşısında eridiğini söyledi. Sarıbal, şunları aktardı:

“Çiftçimiz yazın yaşadığı kuraklıktan kaynaklanan üretim kaybı nedeniyle gelir kaybı yaşadı. Borçlarını ödemekte zorlanan çiftçimiz artan girdi maliyetleri karşısında ödenmeyen desteklerle savunmasız bırakıldı. Kararın yayınlandığı tarihte ÜRE gübresi ton başına 4 bin 700 lira, DAP gübresi ton başına 6 bin 600 lira idi. Şimdi ÜRE ve DAP gübresinin tonu 14 bin lirayı buldu. Çiftçi dekar başına 100 lira kuraklık desteği ile eylül ayında dekar başına 21 kilo ÜRE, 15 kilo DAP alabiliyorken bugün ÜRE ve DAP gübresinden 7 kilo alabiliyor.”

Çiftçiye kredi değil destek lazım

100 dekar tarımsal alanda zarar gören çiftçinin desteğin ödenmemesinden dolayı bin 400 kilo ÜRE, 800 kilo DAP gübresi kaybı olduğuna dikkat çeken Sarıbal, “Geçen 3 ay süre içerisinde çiftçimiz o günün parası ile alacağı gübreyi şimdi alsa ÜRE gübresine 30 bin lira, DAP gübresinde 21 bin lira verecek. Bugün yüzde 100 zarar gören 100 dekarı olan çiftçiye ödenecek destek miktarı 10 bin liradır. Görüldüğü gibi ödenecek desteğin üstüne bugün ÜRE gübresi alsa 20 bin lira, DAP gübresi alsa 11 bin lira para çiftçimizin cebinden çıkacaktır. Çiftçiye kredi değil, şu an para lazım. Zamansız yapılan ödeme çiftçinin yaralarına merhem olmaz” uyarısında bulundu.

Devam Et

Trend