#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

Son Dakika ; Bakan Açıkladı: İşte İl İl Koronavirüs Haritası

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklama sırasında Türkiye’nin koronavirüs haritasını paylaştı.

Sağlık Bakanı Koca güncel bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Türkiye genelinde bugün itibarıyla toplam 228 bin 868 test yapıldığını ve vaka sayısının 34 bin 109’a ulaştığını açıkladı.

Bugün yapılan 20 bin 23 koronavirüs testinden 3 bin 892’sinin pozitif çıktığını, 76 hastanın yaşamını yitirdiğini, toplam can kaybının 725’e yükseldiğini bildirdi.

Bakan Koca, “Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak bu noktalarda yoğunluk fazla.” ifadelerini kullandıktan sonra Türkiye’nin koronavirüs haritasını paylaştı.

HARİTADAKİ RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?

-Mavi renkler testler
-Mor renkler ikinci test
-Yeşil renkler vaka
-Kırmızı renkler ölüm

 

İşte İl İl Koronavirüs haritaları ve yoğunlukları

TOPLUM BİLİMLERİ KURULU’NU OLUŞTURDUK’

Bakan Koca, Bilim Kurulu’nun yanında Toplum Bilimleri Kurulu’nu oluşturduklarını belirterek, “Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz kurul, psikoloj, sosyoloji, din psikolojisi, istatistik gibi alanlarda etkin ve yetkin bildiğimiz kişilerden oluşacak. Biri daha çok sağlık ve tıp bilim kurulu gibi, burası daha çok toplumu ilgilendiren kurul olacak. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak bu kurul süreçle ilgili öngürülerde bulunacak, toplum, aile, biriyler olarak nelerden kaçınılması gerektiğine ilişkin hayatı kolaylaştıracak öneriler geliştirecek” dedi.

‘YATAK DOLULUK ORANI YÜZDE 50’Yİ BULMADI HENÜZ’

Bakan Koca, İstanbul’a yeni yapılacak hastanelerde geç kalındığına ilişkin soru üzerine Covid-19 ve diğer hastalar için toplam yoğun bakım doluluk oranının yüzde 62 olduğunu, yüzde 38’inin hala boş olduğunu söyledi. Koca, “Yatak doluluk oranımız ise yüzde 50’yi bulmadı henüz. Ama biz ihtimal dahilinde tedbir amaçlı İstanbul’un iki yakasında biner yataklı hastane yapılması ve yarın da kalıcı olması, başka amaçla kullanmak üzere planladığımızı söylemek istiyorum” diye konuştu.

‘YENİ BİR KURUL OLUŞTURDUK’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada ciddi tedbirlerin henüz alınmaya başlanmadığı dönemde Türkiye’nin örneği olmayan yapılanmalara gittiğini söyledi. Bu yapılanmaların ilk örneği olan 35 bilim insanının oluşturduğu ‘Koronavirüs Bilim Kurulu’nun bilimsel temelli, yöntemli bir mücadele yürütülmesine katkı sunduğunu belirten Koca, şöyle konuştu:

“Tavsiye kararları, ulusal politikalara rehberlik etti. Bugün mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda. Toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olabilmemiz için farklı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplumsal konularda alınacak tavsiye kararlarına yapılacak yönlendirmelere gerek duyuyoruz. Bu amaçla ‘Toplum Bilimleri Kurulu’ adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk. Kurul, süreçle ilgili öngörü çalışmaları yapacak, toplumsal öneriler getirecek, toplum, aile ve bireyler olarak nelerden kaçınmak gerektiğinin ötesinde, bize hayatı kolaylaştıracak tekliflerde de bulunacak. Bu uygulama salgınla mücadelede dünyada bir ilktir. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak olan ‘Toplum Bilimleri Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum.”

‘YAŞ, GÜVENCE OLARAK ALGILANMAMALIDIR’

Gelinen süreçte risk grubu kapsamının genişlediğini ifade eden Bakan Koca, “60 yaş üstü ile birlikte kronik hastalığı olan herkes yüksek risk grubuna dahil edilmiştir. Artık genç yaşlardaki hastaların da kaybına tanık oluyoruz. Yaş, bir güvence olarak algılanmamalıdır, değildir. Sağlıklı görünen asla belirti göstermeyen taşıyıcıların varlığı kesinlikle unutulmamalıdır. Bütün bu risklere karşı başvuracağımız çözüm izolasyondur. İzolasyon bugün için sağlıklı ve geçerli tek hayat tarzıdır. Şüphelilerin taranması konusunda önemli bir gelişme göstermiş durumdayız. Test kapasitemizi arttırdık. Günlük test sayısının önümüzdeki haftayla 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Test sayısı arttıkça doğal olarak pozitif vaka sayımız artmaktadır. Bilindiği üzere bu çalışmada tespit ettiğimiz her vakanın temas zincirini geriye doğru tarıyor, zincirde pozitif olan diğer vakaları saptamaya çalışıyoruz. Pozitif vakalarla test sayısı arasındaki artış ilişkisi tarama çalışmasındaki başarıdan kaynaklanmaktadır. Hastalığın seyrinde akciğer tutulumu, solunum yetmezliği en dikkat çeken tablolardan. Bu hastalarımıza olabildiğince erkenden tedavi uyguluyoruz. Eğer ilerleyişi durduramazsak tedaviye yoğun bakım şartlarında devam ediyoruz” diye konuştu.

‘HASTALARI DİJİTAL YÖNTEMLE TAKİP EDECEĞİZ’

Koca, Sağlık Bakanlığı’nın bilim insanlarının yürüttüğü aşı geliştirme çalışmalarına öncülük ettiğini, araştırmaların başarısı için umut olduğunu; fakat uygulamanın şu anki ihtiyaca cevap verecek hızda olmadığını kaydetti. İzolasyon, sosyal mesafe ve temastan kaçınmanın önemine bir kez daha vurgu yapan Bakan Koca, “Hastalarımızın ve temaslıların kendilerini izole etmesi koşulundan taviz vermemiz mümkün değildir. Bu yüzden evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde kendilerini hemen uyaracağımız bir sistemin hazırlıklarını da tamamladık. Yayılmaya karşı aldığımız bu sıkı tedbirin detaylarını daha sonra açıklayacağım. Hastalıkla mücadelede evde takip, ilk ve ön adımdır. Gerekli olduğunda her hastaya hastanede tedavi, ihtiyaç duyan her hastaya yoğun bakım hizmeti ve solunum desteği verecek alt yapımız, yeterli sağlık çalışanımız var. Hastanede yatışı gereken hastalarımız için ise bütün kaynaklar seferber edilmektedir. Bütün tedbirlerimize rağmen virüs kişiden kişiye bulaşmaya devam ediyor. Geldiğimiz noktada bunu kontrol altına almak zorundayız” dedi.

‘ATATÜRK HAVALİMANI VE SANCAKTEPE’DEKİ HASTANELER KALICI OLACAK’

Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da açılacağını söylediği 2 yeni hastane ile ilgili şu bilgiyi verdi:

“Her odaya 1 yatak olacak şekilde planlandı. Bu hastanelerden biri Atatürk Havalimanı’nda bir diğeri de Sancaktepe’de. Sancaktepe’deki yer bizim aynı zamanda Şehir Hastanesi’ni planladığımız bir bölge. Bu 2 hastaneyi, prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak hastaneler olarak düşünmedik. Yani bu 2 hastaneyi tek katlı, içinde ameliyathaneleri olan bütün odaları gerektiğinde yoğun bakım yatağına çevrilebilecek olan hastaneler olarak planladık, MR ve tomografi de dahil olmak üzere. Kalıcı, daha sonraki dönemde de benzer veya farklı amaçlarda gerektiğinde kullanacağımız hastaneler olacak. Bunu İstanbul ya da Türkiye’nin değişik yerlerinde de planlamayı düşünüyoruz. Bu şu anlama gelmesin; sonuçlar ve rakamlardaki gidişat, tahmin edilenin ötesinde olduğu için şu dönemde erken davranmak gibi bir yaklaşım içinde değiliz. Şu an bütün Türkiye’de yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 62-63’ü geçmedi. Böyle bir salgında, pandemide günler içinde aritmetik hatta geometrik artan doluluklar ve hasta sayılarıyla karşılaşırız. Bizde ise daha stabil giden, artış oranın giderek düştüğü ve önümüzdeki 1-2 haftanın son derece önemli olduğunu gördüğümüz bir tablo ile karşı karşıyayız. Hem bugün ihtimal dahilinde olduğunda kullanmak hem de yarın bu anlamda bu hastaneleri geçici gibi düşünmeyip kalıcı kullanmak üzere planladığımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle arzusunun bu yönde olduğunu da söylemek istiyorum. Sancaktepe’deki de zaten hastaneye yakın bir alan olmuş olacak. O anlamda bir sorun yok. Atatürk Havalimanı’ndaki hava ambulans uçağı için de uygun bir mekan olduğu için yeri geldiğinde iller arası veya yurt dışı hasta transferi için de bu anlamda vazgeçilmez bir yerimiz. Bunun için düşünülmüş oldu.”

‘YOĞUN BAKIMDAKİ HİÇBİR HASTADAN ÜCRET ALAMAZLAR’

Özel hastanelerin, yoğun bakımda tedavi gören hiçbir hasta için ücret talep edemeyeceğini vurgulayan Bakan Fahrettin Koca, “Eğer yoğun bakımdan ücret alımı gibi bir durum söz konusu olursa bununla ilgili yapılması gerekeni zaten yapmış oluruz. İş yerlerinde ve toplu alanlarda maskenin zorunlu olduğunu, bununla ilgili de yer yer denetimlerin yapılacağını da söylemek istiyorum” dedi.

‘KENDİ İMKANLARIMIZLA, KENDİMİZ İŞLETECEĞİZ’

Koca, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de yapılacak hastanelerin yapımı ve işletmesini hakkındaki soruya, “Kendi imkanlarımızla, kendimiz işletiyor olacağız” dedi.

‘MASKE PARAYLA SATILMAYACAK’

Maskelerin satışıyla ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Koca, “Maske parayla satılmayacak. Cumhurbaşkanımızın talimatı bu. Parayla maske satışı söz konusu olmayacak, market dahil olmak üzere. Bedava veriyorlarsa sorun yok” ifadelerini kullandı.

SALGINLA İLGİLİ TABLO, GRAFİK VE HARİTALAR PAYLAŞILDI

Sağlık Bakanlığı, Bakan Fahrettin Koca başkanlığında videokonferans ile gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından, koronavirüs salgınındaki son durumu gösteren tablo, grafik ve haritaları paylaştı. Bakanlığın yayınladığı görsellerde; Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, Türkiye haritası üzerine koronavirüs vakalarının görüldüğü yerler, vakaların en çok görüldüğü İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Sakarya ve Zonguldak illerindeki semtlere göre vaka dağılımları, günlük test sayıları ve pozitif vaka dağılımı, vakaların yaş ve cinsiyete göre yüzdelik dağılımı, vefatların yaş ve cinsiyete göre dağılımı ile vakaların pnömoniye (zatürre) dönüş oranları yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, tablolar üzerinden değerlendirmede bulunarak, özellikle Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Sakarya ve Zonguldak’taki yoğunluğun daha fazla görülebildiğini söyledi.

 

Gündem

BOTAŞ’tan ‘doğal gaz kısıtlaması’ açıklaması

Haber Giriş:

on

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağını ve diğer tüketicilerin etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını duyurdu.

İran sınırında meydana gelen arıza nedeniyle İran’dan 10 gün boyunca doğal gaz alınamayacak. Botaş yaşanan arızadan dolayı bazı tesislerde doğal gaz kısıtlamasına gidileceğini ve diğer tüketicilerin bu kısıtlamadan etkilenmemesi için gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

Botaş’tan yapılan açıklama şu şekilde;

Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir.

Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır.

Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.

do

Devam Et

Gündem

Hemşire Ömür Erez’i öldüren Rahmi Uygun yakalandı

Haber Giriş:

on

İstanbul Kartal’da aile sağlığı merkezinde görevli 33 yaşındaki hemşire Ömür Erez, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Katil zanlısı Rahmi Uygun’un hemşireyi sosyal medya hesabından takip ettiği ve takıntılı olduğu belirtildi. Olaydan sonra kaçan zanlı Bağcılar’da yakalandı. Şüphelinin ‘kasten yaralama’, ‘tehdit’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘evrakta sahtecilik’ suçlarından kaydı olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’un Kartal ilçesinde çalıştığı aile sağlığı merkezinde silahlı saldırıya uğrayan hemşire hayatını kaybetti.

Topselvi Mahallesi Kartal 10 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hemşire Ömür Erez (33), Rahmi Uygun adlı kişiyle kapının önünde bir süre konuştuktan sonra içeriye girdi.

Daha sonra şüpheli Rahmi Uygun da hemşirenin arkasından girdiği sağlık merkezinde Erez’e silahla ateş ettikten sonra kaçtı.

Ağır yaralanan Erez, olay yerine gelen sağlık ekiplerince Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hemşire Erez, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KAÇAN KATİL ZANLISI YAKALANDI

İddiaya göre, Rahmi Uygun, genç hemşireyi sosyal medya hesabından takip ediyordu ve takıntı haline getirmişti. Olaydan sonra kaçan katil zanlısı Bağcılar’da yakalandı.

SUÇ KAYDI KABARIK ÇIKTI

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şüpheliye ait arşiv araştırmasında ”kasten yaralama”, ”tehdit”, ”kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve ”evrakta sahtecilik” suçlarından kaydı olduğu tespit edildiği belirtildi.

Devam Et

Gündem

Silahlı saldırıya uğrayan hemşire öldü

Haber Giriş:

on

İstanbul Kartal’da aile sağlığı merkezinde hemşire Ömür Erez (33) silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

İstanbul Valiliği, “Şüpheliye ait arşiv araştırmasında ‘Kasten Yaralama, Tehdit, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Evrakta Sahtecilik’ suç kaydı bulunduğu tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Görgü tanığı ise “Kız bana ‘Konya’dan belalım geldi, gel’ dedi. 5 el ateş etti” diye konuştu.

Olay saat 14.00 sıralarında Kartal 10 Numaralı Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana geldi.

Silahı ile içeriye giren Rahmi Uygun (39), Ömür Erez ile tartıştıktan başına ateş ateş etti. Ömür Erez ağır yaralanırken 20 suç kaydı bulunduğu belirtilen Rahmi Uygun kaçarak uzaklaştı. Hemşireye ilk müdahale sağlık merkezinde yapıldı. Hemşire Ömür Erez daha sonra ambulansla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak Erez hayatını kaybetti.

İSTANBUL VALİLİĞİ SUÇ KAYITLARINI AÇIKLADI

Olay yerine gelen polis, emniyet şeridi çekerek inceleme yaptı. İl dışından geldiği belirtilen saldırganın daha önce hemşireyi rahatsız ettiği tespit edildi. İstanbul Valliği’nden yapılan açıklamada, “Şüpheliye ait arşiv araştırmasında ‘Kasten Yaralama, Tehdit, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Evrakta Sahtecilik’ suç kaydı bulunduğu tespit edilmiştir” denildi

Polisin kaçan saldırganı yakalamak için çalışması sürüyor.

“DIŞARIDA 20-25 DAKİKA KONUŞTULAR”

Görgü tanığı Savaş Kuru, “Dışarıda 20-25 dakika konuştular. Ondan sonra içeriye girdiler. Adam kadının kafasına sıkmış. Sağlık ocağında karşı komşumdu” diye konuştu.

Olayı gören Mevlüt Koç de, “Kız bana ‘Konya’dan belalım geldi, gel’ dedi. Ben de hemen içeri girdim. Polisi ara gelsin alsın dedim. Olay büyümesin derken içeri girdi, ateş etmeye başladı. Kız komşum. Bu belalısı, durmadan tehdit ediyordu kızı. 5 el ateş etti. Durmadan telefonla rahatsız ediyordu. Derdi kızla birlikte olmak, evlenmek. Ama kız istemiyordu bunu. Olayın tam karşısındaydım. Konuşuyordu kızla. Sonra kaçtı” diye konuştu

Devam Et

Trend