Giriş:

Son Güncelleme:

Uncategorized

Süper Ay Bursa’da görüntülendi

Ay’ın Dünya’ya en yakın konumda olduğu, normalden daha parlak gözlemlenen ‘Süper Ay’ Bursa’da bu akşam da görüntülendi.

Normalden yüzde 14’e kadar daha büyük gözlemlenebilen ve yüzde 30 daha parlak görülen Süper Ay bu akşam da Bursa’da görüntülendi. Tarihi Ulu Cami ile bütünleşen ay kartpostallık görüntüler oluşturdu. Dün akşamda tüm dünyada gözlemlenen Süper Ay’ın bir sonraki tutulması ise 7 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Haberin Devamı

Uncategorized

Uludağ, 180 km mesafedeki Tekirdağ’dan görüntülendi

Tekirdağ’da yaşayan fotoğraf tutkunu İlker Uskan, oturduğu evin çatısından 180 kilometre uzaklıktaki Bursa Uludağ’daki karlı zirveyi görüntüledi.

Haber Giriş:

on

Dünya genelinde coronavirüs salgını nedeniyle herkes, evlerine çekilirken, şehirler arası seyahatlere kısıtlama getirilen Türkiye’de, 30 il ve Zonguldak’ta hafta sonları da sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Trafik yoğunluğu, en düşük seviyelere inerken, bazı fabrikalarda ise üretime ara verilmesiyle büyükşehirlerde hava kirliliği azaldı.

Tekirdağ’ın 100’üncü Yıl Mahallesi’nde yaşayan, reklamcı ve fotoğraf tutkunu İlker Uskan da oturduğu binanın 7’nci katına çıkıp, kamera ve fotoğraf makinesi ile kuş uçuşu 180 kilometre olan Bursa’daki Uludağ’ın karlı zirvesini görüntülediğini belirtti.

Kardeşinin, kendisine denizin karşısında bir dağın göründüğünü ve ‘Bu Uludağ olabilir mi?’ diye mesaj attığını anlatan Uskan, şunları kaydetti: “Karşı tarafı tek görebileceğim nokta evin çatısıydı. Hemen ekipmanımı alıp çatıya çıktım. Baktığınız da gözle de görünüyordu ama emin olmak istedim. Çünkü Marmara Adası’nda bulunan mermer ocakları da olabilir, diye düşündüm. Zaman zaman mermer ocakları da beyaz olarak gözüküyor.

Google Earth ile teyit ettim

İnsanları yanlış bilgilendirmemek için o noktayı hem görüntüledim, aynı zamanda doğrulamak istedim. Google Earth açarak Tekirdağ ile Bursa arasına bir çizgi çektim.

Bizim sahilde bulunan eski iskelenin ucunu referans noktası olarak orayı ayarladım. Ve karşıda görüntülemiş olduğum dağın kesinlikle Uludağ olduğunu teyit etmiş oldum.

 

Erdek Yarımadası ve adalar gözüküyordu ama Tekirdağ’dan Uludağ’ın görüneceği hiç aklıma gelmezdi. Tekirdağ’da çıplak gözle de Uludağ’ı gördüm bunu biraz daha kaliteli olarak görüntüledik ve bunu başardık”

 

Devam Et

Uncategorized

Kılıçdaroğlu’ndan Mahir Ünal’a paralel yapı yanıtı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, AK Partili Mahir Ünal’ın ‘paralel yapı’ benzetmesine sert tepki gösterdi.

Haber Giriş:

on

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz ekmek dağıtımı “Anadolu’da ‘ayrı baş çekmek’ deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır” yorumunda bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin yönettiği belediyelere koronavirüs nedeniyle yaptığı bazı uygulamalarının “paralel yapı”ya benzetilmesine tepki gösterdi.

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’a konuşan Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’a yanıt verdi:

Bir zamanlar bir paralel yapı vardı. Devletin bütün kılcal damarlarına sızan ve hükümetin ne istediyse verdiği bu yapı ile halka bedava ekmek dağıtmanın, sahra hastanesi açmanın ne tür bir benzerliği var Allah aşkına. Belediyelerimiz ekmek, gıda kolisi dağıtarak ya da sahra hastanesi açarak hangi kılcal damarlara sızmış olabilirler acaba. Paralel yapıyı en iyi bilen bizzat o yapının mensupları ile onlara ne istedilerse veren AKP hükümetleridir. Biz o işin erbabı değiliz.

Devam Et

Uncategorized

Osmangazi Meydanı’nda çalışmalar tedbirler eşliğinde sürüyor

Bursa’nın son dönemdeki en önemli projeleri arasında yer alan Osmangazi Meydanı’ndaki çalışmalar, alınan sağlık tedbirleri çerçevesinde, tüm hızıyla sürüyor.

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyesi, bir yandan halk sağlığı için koronavirüse karşı yoğun bir savaş verirken, bir yandan da kenti ve vatandaşların hayatlarını güzelleştirecek yatırımlara devam ediyor. Şehrin merkezinde 150 milyon lira bedel ödenerek kamulaştırılan, 100’den fazla binanın yıkılmasıyla elde edilen arazi üzerinde hayata geçirilen Osmangazi Meydanı Projesi için hafriyat ve temel kazı çalışmaları devam ediyor. Santral Garaj bölgesinde 40 dönüm alan üzerinde yapımına başlanan meydan inşaatının şantiyesinde de koronavirüse karşı önlemler üst seviyede tutuluyor. Görevli işçiler maske ve eldiven takarak kendilerini virüse karşı korurken, Bursa’nın en büyük meydanı için de çalışmalarını sürdürüyor. Proje için şu anda fore kazık ve temel kazı çalışmaları devam ediyor. Toplam 631 fore kazığın çakılacağı meydan çalışmasında şu ana kadar 423 fore kazık zeminle buluştu. Meydanın altında inşa edilecek olan 2000 araç kapasiteli 4 katlı kapalı otopark için 21 metre derinliğe kadar kazı yapacak olan belediye ekipleri, 14 metre derinliğe ulaşmayı başardı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, meydanda çalışan görevli işçiler gibi virüse karşı önlemlerini alıp maske ve eldiven takarak şantiye alanını gezdi. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler alan Başkan Dündar, “Belediye olarak, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı tedbirleri üst seviyede tutuyoruz. Dezenfeksiyon ve sosyal yardımlarımızın yanı sıra Bursa’ya değer katacak Osmangazi Meydanı projemizin inşaatına da tüm hızıyla devam ediyoruz. Şantiyede çalışan tüm personelin sağlık kontrolleri ve tedbirlerini dikkatle takip ediyoruz. Çalışanlarımızın sağlığı bizler için her şeyden önemli” dedi.

Osmangazi Meydanı’ndaki çalışmalar hakkında bilgiler veren Dündar, “Osmangazi Meydanı, sosyal ve kültürel tesisleri, millet kıraathanesi, aktivite alanları ile Bursa’mızın yeni marka değeri olacak. Ayrıca trafiğin yoğun olduğu bölgedeki otopark sıkıntısını çözerek, şehrimize ciddi anlamda nefes aldıracağız. Meydanımız 24 saat yaşayarak, tüm şehrin buluşma noktası olacak. Projemizi zamanında bitirmek adına ekiplerimiz hafriyat, fore kazık ve kazı çalışmalarını sürdürüyor. Toplam 631 fore kazığın çakılacağı inşaatta şu an 423’üncü kazık çakılmış durumda. Estetik görüntüsünün yanında depreme karşı dayanıklı bir yapı olacak. Sağlamlık adına inşaatta 32’lik demir kullanıyoruz. İnşallah, Osmangazi ve Bursa’mız güzel bir esere kavuşacak” diye konuştu.

Devam Et

Trend