#

Giriş:

Son Güncelleme:

Ekonomi

Tanpınar Edebi̇yat Yarışmasına yoğun ilgi̇

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda başvurular sona erdi. Bu yıl hikaye dalında gerçekleşecek yarışmaya toplam 320 eser başvuru yaptı.

Türk edebiyatına şiir, hikaye, makale, araştırma ve inceleme gibi çeşitli dallarda birçok eser kazandıran Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen yoğun ilgi gördü. “Geçmiş Zaman Aynasında Bursa” konu başlığı altında düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, Fransa, Kosova ve Azerbaycan gibi ülkelerden toplam 320 eser başvuru yaptı. Yarışmaya başvuru süresinin sona ermesiyle birlikte Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gönderilen eserler, jüri üyeleri tarafından değerlendirilmeye başlandı.

Jüri üyelerinin değerlendirmelerinin ardından sonuçlar, düzenlenecek basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulacak. Ayrıca yarışmacılar, Osmangazi Belediyesi’nin web sayfası ve Facebook’ta yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması sayfası üzerinden sonuçları öğrenebilecek. Yarışmada

Birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 7 bin 500 TL ve 2 adet 3 bin TL’lik mansiyon ödülü verilecek. Bunun yanı sıra dereceye giren eserler kitaplaştırılacak ve başvuru yapan herkese posta yoluyla ulaştırılacak.

Ekonomi

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Haber Giriş:

on

İhracat kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalat yüzde 16,07 artarak 21 milyar 158 milyon dolar oldu.

Rakamları değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Pandemideki artış, AB’deki küçülme ve takvim etkisiyle ihracatta sınırlı daralmaya rağmen yıl sonunda Yeni Ekonomi Programı hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz. Büyüme ve ihracattaki olumlu gidişat, toparlanmanın sürdüğünü gösterirken Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri güçlendiriyor” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Devam Et

Ekonomi

Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum

Haber Giriş:

on

Dolar kurunda 7,80 seviyesi üzerindeki seyir devam ediyor. Piyasalarda corona virüsü salgınında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan hızlanmanın ardından açıklanan yeni önlemlerin ekonomiye etkisi takip ediliyor.

Dolar/TL 8 seviyesinin hemen altında yatay bir seyir izlerken piyasalarda küresel gelişmeler corona virüsünde artan yayılım ve lokallerin döviz işlemleri izleniyor.

Dolar/TL 8.58 zirvesinden ekonomi yönetiminde değişimle birlikte daha ortodoks politikalara geçiş beklentileriyle gerilediği 7.5’li seviyelerde lokal döviz altın alımlarıyla kalıcı olamamış ve 8 seviyesine yükselişti. Bu yükseliş ardından ise kur 7.8 civarında genel olarak yatay bir seyir izledi.

Küresel piyasalarda Asya borsaları bazı yatırımcıların rekor seviyelere yükselişlerin ardından kar realizasyonuna gitmesiyle ilk işlemlerdeki kazanımlarını azaltsa da, ABD’nin ek ekonomik destek vereceğine ve corona virüsü aşısına yönelik umutlar piyasa genelindeki risk iştahını destekledi.

Bankacılar yılın geri kalanında yabancıların hacimlerinin yavaş yavaş azalacağı ve yeni pozisyon alma isteğinin 2021 yılına kalacağını belirtiyorlar.

NET REZERVLERİN GEÇEN HAFTA 5 MİLYAR GERİLEDİĞİ HESAPLANIYOR

Reuters’da dün yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere bankacıların TCMB’nin analitik bilanço verilerinden yaptığı hesaplamaya göre yarın açıklanacak haftalık rezerv verilerinde 5 milyar dolar düşüş bekleniyor.

Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu üç bankacı da TCMB net rezervlerinin 23-27 Kasım hafta sonunda 4.5-5 milyar dolar civarında azaldığını ve net rezervlerin 18 milyar dolardan 13 milyar dolara gerilediğini hesaplıyor. Bu 2003’ten beri en düşük seviye olacak.

TCMB’nin kamu bankaları aracılığıyla yaklaşık 1.5 yıl devam ettirdiği döviz satışları son dönemde görülmüyor. Ancak banka bu döviz arzı ile rezervlerinin yaklaşık 130 milyar dolarını kaybetti. Bankacıların hesaplamalarına göre sahipliği TCMB’ye ait döviz rezervi eksi 50 milyar dolar civarında. TCMB’nin döviz rezervlerinin önemli bölümünü altın ve lokal bankalardan aldığı dövizler oluşturuyor. Bankacılar son dönemde herhangi bir rezerv satışı görmüyorlar. Aksine bu uygulamaların terse çevrilmesini bekliyorlar.

Bu kapsamda piyasada her yılın Aralık ayında açıklanan Para ve Kur Politikası metni bekleniyor. Beklenti metnin önümüzdeki hafta açıklanması yönünde.

Piyasa TCMB’nin önümüzdeki dönemde rezerv birikimi yapması gerektiği konusunda hemfikir. Geçmişte rezerv artışı ile iligli en çok kulanılan yöntemler reeskont kredisi ve döviz alım ihaleleri. Hali hazırda reeskont kredileri ilk 11 ay itibarıyla TCMB rezervlerine yaklaşık 22 milyar dolar katkı yaptı. Döviz alım ihalesi ise 2020’de yapılmadı.

PARA VE KUR POLİTİKASI AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, ‘TCMB’nin kısa süre içinde 2021 yılına ilişkin Para ve Kur politikası metnini açıklamasını bekliyoruz. TCMB’nin önümüzdeki dönemde rezerv biriktirmesi gerektiği kesin. Ancak bunun hangi yöntemle ne zaman ve nasıl yapılacağı kritik’ dedi ve ekledi: ‘En önemlisi rezerv birikimi için kalıcı portföy girişi olması gerekliliği ki 3 hafta süren giriş rezerv biriktirmek için bizce yeterli değil dolayısıyla kısa sürede bankanın rezerv için döviz alım ihalelerine başvurmasını beklemiyoruz. Ancak 2021 yılının belki ortasında bu sistem devreye girebilir. Bu adımların detayları için Para ve Kur Politikası açıklamasını takip edeceğiz’

İç piyasada ABD ile seçim sonrası ilişkiler ve AB ile artan gerilimin nasıl şekilleneceği de takip ediliyor. Kısa sürede Türkiye’ye yönelik bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı piyasada izleniyor. İlgili adımlar piyasada endişe yaratsa da yabancı yatırımların Türkiye pozisyonlarını tahvil bono gibi alanlarda neredeyse sıfırlamış olması nedeniyle endişelere rağmen portföy girişleri sürüyor.

Yabancı yatırımcıların yıllar içinde oldukça azalttıkları Türkiye pozisyonlarını Berat Albayrak’ın istifası ile birlikte Kasım ayı başından beri artırmaya başlamasına karşın lokallerin benzer bir adım izlememesi TL’deki değer kazançlarını sınırlayan en önemli etken olarak ön plana çıkıyor.

BORSA

Marbaş Menkul Değerler tarafından hazırlanan teknik analizde dün 1325.29 ile 1287.62 seviyeleri arasında dalgalanan BIST 100 endeksinin günü %3.25’lik değer kazancıyla 1325.29 puandan tamamladığı hatırlatılarak, 16 Kasım tarihinde görülen 1309.98 seviyesinin üzerinde günü tamamlayan endekste alıcılı seyrin devamı durumunda 1350-1375 direnç noktaları konumunda takip edilecektir. Geri çekilmelerde ise 1310-1300 kısa vadeli destekler olarak izlenecektir.” denildi.

DOLAR

Ikon Menkul tarafından hazırlanan bültende şu ifadelere yer verildi:

Dolar/TL geçtiğimiz işlem gününde 7.7820 destek bölgesinden gelen alımlarla 8.04’ten gelen düşen trend çizgisi üzerine kırdı ve 8.04-7.74 düşüşünün %61.8 fibonacci düzeltme bölgesi olan 7.9175 seviyelerine yakın yükseliş kaydetti.

Ancak parite gün içerisinde bu bölgede tutunamadı ve kazançlarının büyük bir kısmını geri vererek 7.80 ve üzerine kırdığı siyah alçalan trend çizgisine doğru geri çekildi. Siyah alçalan trend çizgisi ve mavi yükselen trend çizgisi kesişiminin hemen üzerine seyreden parite bu bölge altına kırması halinde TL lehine işlemler yeniden güç kazanabilir.

ALTIN

Işık Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde ise dünkü işlem gününe alım ağırlıklı başlayan altında gün içerisinde 1817 dolar seviyesine kadar çıkıldıktan sonra 1815 civarından güçlü bir pozitif kapanış görüldüğü hatırlatılarak, “Yeni güne ise kısmen satıcılı başlayan emtiada, şu an için 1809 dolar civarında fiyatlama oluşmuş durumda. Günün devamında, bu yöndeki işlemlerin de devam etmesi halinde 1806, 1802, 1795 ve 1784 destek seviyeleri ilk etapta takip edilebilir. Yeniden oluşabilecek alıcılı işlemlerde ise 1815, 1823 ve 1840 direnç seviyeleri sırasıyla izlemeye alınabilir.” ifadelerine yer verildi.

Devam Et

Ekonomi

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’ten asgari ücret açıklaması

Haber Giriş:

on

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 4 Aralık’ta başlayacak asgari ücret görüşmelerinde işçi kesiminin talepleri konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldiği toplantıda üç konfederasyonun dirsek temasını sürdürmesi kararlaştırıldı.

Zam pazarlığı öncesi Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, işçi kesiminin talepleri konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Türk-İş’in ev sahipliğinde bir araya geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız ve DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün’ün katıldığı toplantıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi heyetine başkanlık eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da yer aldı.

Samimi bir havada geçen toplantıda, 4 Aralık’ta başlayacak asgari ücret görüşmelerinde işçi kesiminin talepleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Daha önce kıdem tazminatının fona devredilmesi ile esnek çalışma düzenlemelerine karşı birlikte hareket eden 3 konfederasyon, asgari ücret konusunda da dirsek temasını sürdürme kararı aldı.

ATALAY, 3 ARALIK’TA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi kesimi temsil eden Türk-İş, 2018’deki asgari ücret görüşmelerinde farklı bir uygulamaya giderek komisyonun 5 kişilik işçi heyetinde kadın bir çalışana yer vermişti. Yalova Üniversitesinde özel güvenlik görevlisi olan Gülden Görmez, o yılki komisyonda yer almıştı.

Türk-İş’in bu yıl da benzer bir değişikliğe gidip, işçi heyetinde engelli bir asgari ücretli çalışana yer vereceği öğrenildi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bir basın toplantısı düzenleyip, işçi heyetinde yer alacak üyeleri tanıtması ve asgari ücret görüşmelerindeki taleplerini dile getirmesi bekleniyor.

Devam Et

Trend