#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Tek hamlede 2 bisikleti böyle çaldı

Bursa’da birbirine kilitli bisikletleri çalan hırsız, güvenlik kameralarına yakalandı.

Bursa’nın İnegöl ilçesi Kemalpaşa Mahallesi Mahmut Esatbey Caddesi üzerinde sabah saat 05.00 sıralarında hurdacı aracıyla cadde üzerinde yürüyen 2 kişi,  birbirine kilitli bir şekilde duran 2 bisikleti gözlerine kestirdiler. 2 şahıstan biri, iki bisikleti tek hamlede oldukları yerden alarak hurdacı aracına koyup kayıplara karıştı. Hırsızlık anı ise iş yerinin güvenlik kamelarına saniye saniye yansırken şikayet üzerine ekipler şüpheli şahısların yakalanması için çalışma başlattı.

Bursa

Zeki Müren’in Bursa’daki yeğeni: Anıt mezar sözü tutulmadı

Haber Giriş:

on

Türk sanat müziğinin ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren’in yeğenleri Sevtuğ Olgaç ve Özlem Güner, ölüm yıl dönümünde dayılarıyla olan anılarını anlattı. Zeki Müren için verilen anıt mezar sözünün tutulmadığını belirten Olgaç, “Gerek belediye yetkilileri, gerekse Bursa’daki önemli kişiler Zeki Müren’in bir anıt mezara gömüleceğini ifade ettiler. Böyle dendiği için ben Zeki Müren’i tabutuyla birlikte gömdürdüm. O anıt mezar nedense hala yapılmadı” dedi. Olgaç, Zeki Müren’in hastane yapılması vasiyetinin de yerine getirilmediğini söyledi.

Zeki Müren, ölümünün 25’inci yıl dönümü olan bugün, Bursa’da da törenle anılıyor. Zeki Müren’in yeğenleri Sevtuğ Olgaç ve Özlem Güner, ölüm yıl dönümünde, dayılarıyla olan anılarını anlattı. Ölümünün üzerinden yıllar geçse de, acılarının dinmediğini söyleyen Sevtuğ Olgaç, “Her ölüm yıl dönümünde öne çıkarıp söylemeye çalıştığım şey şu, çok güzide önemli vakfa mirasını bıraktı. Zamanında o mirası bize bırakmışken, biz istemiyor duruma düşmüş bir aileyiz. Ama biz ölümünden bir ay önce bile beraberdik. Her şeyi, her türlü konuyu konuştuk, detayları konuştuk, yedik, içtik, bu kadar birbirine aile yakınlığı varken Zeki Müren’le ilgili yapılan çalışmalarda bize danışılmaması içimizi acıtan bir konu. Zeki Müren’in hayatıyla ilgili ‘Sanat Güneşi’ adı altında bir film çekilmek isteniyor. Muhtemelen önümüzdeki aylarda çekimine başlanacak. Bir kere bile sorulmadı, danışılmadı” dedi.

‘ANIT MEZAR SÖZÜ TUTULMADI’

Zeki Müren için yapılacağını söylediği anıt mezar hakkında konuşan Sevtuğ Olgaç, “Gerek belediye yetkilileri, gerekse Bursa’daki önemli kişiler, Zeki Müren’in bir anıt mezara gömüleceğini ifade ettiler. Böyle dendiği için ben Zeki Müren’i tabutuyla birlikte gömdürdüm. Kısa bir süre sonra oradan çıkaracağız, kemikleri çürüyüp parçalanmış olmasın diye, tabutuyla alıp anıt mezara götürmek istedim. O anıt mezar nedense yapılmadı. Gerek mirasçıları olan kurumlar, gerekse belediye yetkilileri verdikleri sözü tutmadılar. Ona yakışır bir anıt mezar ve mezarın yanında bir Zeki Müren Müzesi düzenlemediler. Zeki Müren’e bu vaat edilenler yapılmadı. Buna üzüntümüz var” diye konuştu.

‘ZEKİ MÜREN HASTANESİ KURULMASINI İSTİYORDU’

Müren’in hastane vasiyetinin yerine getirilmediğini belirten Olgaç, “Mirasını bıraktığı yetkililer o vasiyeti tekrar okusunlar ve o vasiyette Zeki Müren’in isteği doğrultusunda yapılması gerekenleri sorgulasınlar. Bir Zeki Müren Vakfı kurulsun. Bu vakıf, özelliği olan, kabiliyeti olan Türk gençlerine bir sanat müziği konservatuvarı şeklinde çalışsın. Arzusunun biri buydu. İkincisi de tam teşekkülü bir Zeki Müren Hastanesi’nin kurulmasını arzu ediyordu. Bunları, mirasıyla alakalı bana bıraktığı zamanda bu gerçekleşmiş olsaydı, ben o hastaneyi ve sanat müziği vakfını da şimdi kurmuştum” ifadelerini kullandı.

‘BEN SİZİN GÜNEŞİNİZİM’

Zeki Müren ile olan anılarını anlatan Özlem Güner, “Bize hep şunu söylerdi, ‘Ben herkes için sanat güneşi olabilirim ama sizin güneşinizim. Ben herkes için Zeki Müren olabilirim ama ben sizin dayınızım. Beni yaşatıp, koruyup, kollayacak olan sizlersiniz’ dedi ve bunu defalarca tekrarladı. Ben bunu her yerde anlattım. ‘Benim sevenlerim benim baş tacım, benden sonra da onlar sizin başınızın tacı’ dedi. Dolayısıyla öyle büyük bir kitle var ki, onu tahmin demezsiniz. Onun seven kitlesi tahminlerin çok üzerinde. Bir akşam onun evinde kalırken, eşimle ben arkadaşlarımızla buluşmak için kaçtık. Zeki Müren’e, arkadaşlarımızın geldiğini, ayrı bir akşam geçireceğimizi söyledik. O da bizimle zaman geçirmeyi çok seviyordu. ‘Tamam’ dedi. Eşimle gittiğimiz yerde bir anda kapılar açıldı. İçeri Zeki Müren girdi. Başımı önüme eğdim. ‘Sizi kaçaklar sizi’ dedi ve beni dansa kaldırdı. Bu anımızı hiç unutamıyorum” dedi.

‘MADDİ MİRASÇISI DEĞİLİZ AMA AİLESİYİZ’

Miras konusunda konuşan Güner, “Biz Zeki Müren’in maddi mirasçıları değiliz. Maddi olarak bütün mirasını iki vakfa bıraktı. Bu bizim için çok güzide olan iki kurum. Ama biz ailesiyiz. Mirasçısı değiliz. Biz onun ‘Beni siz koruyup kollayıp yaşatacaksınız’ dediği kişileriz” diye konuştu.

Devam Et

Bursa

Gemlik Belediyesi’nden öğrenciler için dayanışma çağrısı

Haber Giriş:

on

Geçtiğimiz günlerde belediyeye ait sosyal konutların üniversite öğrencilerine 25 liraya kiraya verileceğini açıklayan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemliklilere öğrencilere eşya desteğinde bulunma çağrısı yaptı.

Gemlik Belediyesi’ne ait sosyal konutlarda 21 daireyi kişi başı 25 lira karşılığında kiralayacağını açıklayarak Türkiye gündeminde yer bulan Gemlik Belediyesi, şimdi de gerek bu konutlarda, gerek kendi kiraladıkları evlerde kalacak üniversite öğrencileri için eşya dayanışması çağrısında bulundu. Başkan Mehmet Uğur Sertaslan, “Sıfır ya da kullanılabilir durumdaki ikinci el beyaz eşya, koltuk, kanepe, tencere, tava gibi eşyalarınızı üniversite öğrencilerimize ulaştıracağız” dedi.

Sertaslan şöyle konuştu: “Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz, özellikle bu yıl ilk defa üniversite kazanmış ve Gemlik’te okuyacak kardeşlerimiz ile ilgili onların ikametlerini sağlamak ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak adına 21 dairemizi kullandırma kararı aldık. Bir ihtiyaç daha var. Öğrencilerin barınmanın yanında eşyaya da ihtiyaçları var. Biz toplumsal dayanışmayı seven bir milletiz. Gemlik’te yaptığımız hiçbir çağrı karşılıksız kalmadı. Çocuklarımızın bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, bizim sağlayacağımız konutlarda kendileri ev bulup kalacak ve çocuklarımızın da her türlü eşyaya ihtiyacı olacak. Beyaz eşya, yatak, baza, giysi dolabı, masa, sandalye, kanepe, koltuk, tava, tencere aklınıza ne geliyorsa, mümkünse kullanılmamış, kullanılabilir durumda ikinci el eşyalarınızı bizimle irtibat kurmanız halinde sizin namınıza talep eden kardeşlerimize teslim edeceğiz.”

Sosyal konutlara şimdiye kadar 121 öğrenci başvurdu

Sosyal konutlara müracaatlar hakkında bilgi veren Başkan Sertaslan, şimdiye kadar 121 öğrencinin belediyeye başvurduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdiye kadar 21 konutumuzda kalmak için 121 kardeşimiz belediyemize müracaatta bulundu. 46 öğrenci kız, 75 öğrenci erkek. İlk defa Gemlik’e gelip üniversiteye kayıt yaptıran 83 kardeşimiz var. 21 konutumuzdan üç tanesi 50 metrekare, geri kalan 18 konut 95 metrekare. Encümenimizde kararını aldık. Kız öğrenciler ve Gemlik’e ilk kez gelen öğrenciler avantajlı olacak. Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurmuş ama yedeklerde ya da çıkmamış, şehit yakınları, anne babası sağ olmayanlar, ekonomik durum gibi kriterlerle çocuklarımızı konutlarımızda ağırlayacağız.”
Barınma desteği ve eşya yardımından faydalanmak isteyen üniversite öğrencileri ile eşya desteğinde bulunmak isteyenler 0224 513 45 21 ve 444 16 05 numaralı telefonlardan bilgi alabilecekler.

Devam Et

Bursa

Bursa’da 150 yıllık tarihi bina alevlere teslim oldu

Haber Giriş:

on

Bursa’da sabah saatlerinde 150 yıllık tarihi bulunan bina alevlere teslim oldu. İtfaiye ekiplerinin yoğun çabalarının sonucu 2 saatte kontrol altına alındı.

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi Yahşibey Mahallesi Çarıklı Değirmen Sokak’ta bulunan 150 yıllık tarihi binanın çatısında sabah saat 08.00 yangın çıktı.

Edilen bilgiye göre, madde bağımlıların yaktığı iddia edilen tarihi binada çatıdan çıkan alevleri gören vatandaşlar durumu polis ve itfaiye ekiplerine bildirdi.

Olay yerine çok sayıda itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler, binanın çatısında başlayan ve giderek büyüyen yangına müdahale etti.

Ekipler 2 saatlik çalışmalar sonunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonunda binanın büyük hasar aldığı ve yıkılma derecesine geldiği görüldü.

Daha önce kafe olarak kullanılan binanın boş ve kullanılmadığı öğrenildi.

    

Devam Et

Trend