#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Temiz bir Marmara için Bursa’da ‘Mavi Sit’ çağrısı

Marmara Denizi’in çevresel durumu ve geleceğinin konuşulduğu Mudanya Deniz Çalıştayı, Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Marmara Deniz’i ile ilgili ‘Mavi Sit’ ilan edilmesi için çalışmalar yapacaklarını duyurdu.

Bursa Mudanya Belediyesi, Mudanya Deniz Çalıştayı’nı düzenledi. Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Ali Öztunç, geçmiş dönem bakanlarından Murat Karayalçın, milletvekilleri, İtalya Pisa Üniversitesi Deniz Biyoloğu, International School for Scientific Diving (ISSD Onlus) Bilimsel Dalış Okulu Kurucu Başkanı Prof. Francesco Luigi Cinelli, WWF Akdeniz Ofisi Temsilcisi, Dr. Paolo Guglielmi, Bursa Uludağ Üniversitesi Arkeoloji / Sualtı Arkeolojisi, Dr. Öğretim Üyesi Serkan Gündüz, Çekül Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu, Çekül Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Göksu, Hidrobiyolog Levent Artüz ve davetliler katıldı.

Evsel ve endüstriyel atıklar sonucu organik ve inorganik toksik kirleticilerin her geçen gün arttığı, deniz yaşamının olumsuz etkilendiği Marmara Denizi’nin geleceği Mudanya’da masaya yatırıldı. Mudanya Belediyesi, “Yeniden Temiz Bir Marmara” için Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve bunun deniz ekosistemine etkilerini, kentsel atıksu yükü, su ürünleri ve arkeolojik kültür mirasını Mudanya Deniz Çalıştayı’nda ele aldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yaptı. Doğal, tarihi ve kültürel Sit alanlarına sahip Mudanya’nın ‘Mavi Sit’ ilan edilmesi için bugünden itibaren çalışmalara başlayacaklarını dile getiren Türkyılmaz, “Bugün denizimiz ile ilgili bir sit alanı daha olacak. Belki bazılarımızın ilk defa duyduğu deniz Siti bununla ilgili kararlar alınacak. Bilim insanları konuşacak. Benim çok sevdiğim arkadaşım Faruk Göksu, Deniz Siti demeyelim de ‘Mavi Sit’ diyelim dedi. Mudanya’da başlayan bu çalışma Türkiye ve dünyaya örnek olacaktır” diye konuştu.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bu çalıştayın önemli olduğunu ve tüm denize kıyısı olan şehirlere örnek olacağının altını çizdi. Geçmiş dönem bakanlarından Murat Karayalçın, ‘Glasgow’dan Türkiye’ye İklim Değişikliği’ başlığı ile çalıştaya katkı sundu. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da çevre ile ilgili duyarlılıkların artması ve daha fazla ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, panellerle devam etti.

Bursa

Bursa’da cesedi bulunmuştu! İlk kez hakim karşısına çıktı

Haber Giriş:

on

Bursa’da, eşine ‘Halama gidiyorum’ diyerek evden çıkan, bir gün sonra da bir binanın önünde cesedi bulunan Nuray Erdem’in (32) ölümüyle ilgili tutuklanıp hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Yusuf Akkoyun, ilk kez hakim karşısına çıktı. Akkoyun mahkemedeki savunmasında, önceki savunmalarını tekrar ederek geceyi Nuray Erdem ile birlikte geçirdiğini belirtip, “Panik atağının olduğunu söyledi. Sabah tekrar ilişkiye girmek istedi. Lavaboya gittim. Dönüşte morarmış yatıyordu. Kalp masajı yapıp, elbiselerini giydirerek binanın girişine bıraktım. Beraatimi istiyorum” dedi.

BİR GÜN SONRA CANSIZ BEDENİ BULUNDU

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde 30 Kasım 2021’de meydana gelen olayda Orhaneli ilçesinde oturan Nuray Erdem, eşine halasına gideceğini söyleyip evden çıktı. Erdem, bir süre sonra eşini arayıp sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle halasında kalacağını ifade etti. Bir gün sonra Nilüfer ilçesi Görükle Dumlupınar Mahallesi’ndeki bir binanın önünde Nuray Erdem’in cansız bedeni bulundu. Polis, olayla ilgili aynı binada oturan Yusuf Akkoyun’u, Orhangazi ilçesindeki iş yerinde gözaltına aldı.

“İLİŞKİMİZ ORTAYA ÇIKSIN İSTEMİYORDUM”

Yusuf Akkoyun ifadesinde, Nuray Erdem ile geceyi birlikte geçirdiklerini belirterek, “Nuray’la aramızda ilişki vardı. Evli olduğunu biliyordum. Gündüz buluştuk. Geceyi de birlikte geçirmek istedik. Eşini arayıp, halasında kalacağını söyledi. Gece birlikte olduk. Ben cinsel gücü artırıcı ilaç kullandım ama o kullanmadı. Duşa girdim. Çıktığımda Nuray’ın fenalaştığını gördüm. Yanına gittiğimde bilinci kapandı. Kendine getirmeye çalıştım ama olmadı. Ben de üstünü giydirip, kapıya bıraktım ve polisi arayıp, olay yerinden ayrıldım. İlişkimiz ortaya çıksın istemiyordum. Sonra ne olduğunu merak edip, geri döndüm. Öldüğünü söylediler. Korkup kaçtım. Nuray’ın evimde kalan telefonunu da aldım ve götürüp bir yere attım. Ben öldürmedim” dedi.

Yusuf Akkoyun, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ADLİ TIP RAPORUNDA ÖLÜM NEDENİ BOĞULMA

Olayla ilgili soruşturma başlatan Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan istenilen otopsi raporunda, nefes darlığı olan Nuray Erdem’in ölüm nedeninin ‘boğulma’ olduğu belirtilince yeniden gözaltına alınan Yusuf Akkoyun, bu kez tutuklandı.

İLK KEZ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘adam öldürmek’ suçundan hakkında dava açılan Yusuf Akkoyun, ilk kez hakim karşısına çıktı. Akkoyun duruşmaya cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

“ÜSTÜNÜ GİYDİRİP 2 KAT AŞAĞI İNDİRDİM”

Yusuf Akkoyun savunmasında, Nuray Erdem ile olaydan birkaç gün önce köylüsü aracılığıyla tanıştığını belirterek, “Kendisiyle birkaç gün sonra buluştuk. Geceyi birlikte geçirdik. İlişki sırasında titremeye başladı. Bana panik atağının olduğunu söyledi. Sabah tekrar ilişkiye girmek istediğini söyledi. Ben lavaboya gittim. Döndüğümde küçük abdestini yatağa yapmıştı ve morarmıştı. Kalp masajı yaptım. Üstünü giydirip iki kat aşağı indirdim. Apartmanın zillerine bastım. Sonra da oraya bırakıp, cep telefonumda kontör olmadığından başka bir telefon bulmak için koştum. 112 Acil Servis’e telefon açması için birinden ricada bulundum. Ambulans gelmeden polis aracı geldi. Sağlık ekibi geldiğinde öldüğünü söylediler. Suç işlemedim. Beraatimi istiyorum” dedi.

Hayatını kaybeden kadının eşi D.E. ise eşiyle hiçbir sorununun olmadığını, sanığı da tanımadığını, olaydan bir gün öne eşinin halasına gideceğini söyleyerek evden ayrıldığını belirterek, “Sanıktan şikayetçiyim” dedi.

Mahkeme heyeti, Yusuf Akkoyun’un tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı eksik evrakların tamamlanması için erteledi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da otomotiv devi üretime 15 gün ara veriyor

Haber Giriş:

on

Otomotiv sektöründe küresel bazda yaşanan ve birçok markayı zora sokan çip krizi Renault’u etkiledi.

Oyak Renault, çip krizi nedeniyle Bursa’daki fabrikasının 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren üretime 15 gün ara vereceğini açıkladı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre fabrikanın mekanik bölümlerinin hizmet vermeye devam edeceğini, otomobil üretimin ise tamamen duracağını iletti.

Şirketin insan kaynakları söz konusu durumu 21 Ocak Cuma günü öğleden sonra çalışanlara bir e-posta ile bildirdi.

Oyak Renault, daha önce de yine çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle 18 Ekim ile 4 Kasım arasında ve 16 Haziran-26 Temmuz arasında üretime ara vermişti.

Devam Et

Bursa

Türkyılmaz’dan Kılıçdaroğlu ve Akşaner’e açılış daveti

Haber Giriş:

on

Bursa Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Türkyılmaz, her iki genel başkanı Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılışına davet etti.

Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret eden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, nisan ayında yapılacak olan Yıldıztepe Yaşam Merkezi Projesi 1. etabının açılışına genel başkanları davet etti. İlk Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Türkyılmaz, Taş Mektep, Tirilye Sanat Evi, Zübeyde Ana Çocuk Akademisi, Girit Mahallesi Cephe Sağlıklaştırma ve Yıldıztepe Yaşam Merkezi projeleri ile diğer çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İkinci ziyaretini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yapan Hayri Türkyılmaz, Bursa ve ülke siyasetine dair gelişmeleri görüştüğü Akşener’i Yıldıztepe Yaşam Merkezi Projesi açılışına davet etti. İktidarın yerelden genele başarılı halkçı belediyecilik çalışmalarıyla geleceğine inandığının altını çizen Türkyılmaz, “Genel başkanımız gibi önceliği yurttaşlarımıza vererek, halkımızı en iyi hizmetlerle buluşturmaya, birlik ve beraberlikle yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz. Genel başkanlarımızı hizmete açacağımız Yıldıztepe Yaşam Merkezimizin açılışına davet ettim. CHP ve İYİ Parti’nin güç birliğiyle ülkemizin yarınları daha aydınlık olacak” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend