#

Giriş:

Son Güncelleme:

Ekonomi

Togg için tarih verildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Allah nasip ederse Türkiye’nin kendi markasını taşıyan yüzde 100 elektrikli otomobilinin açılışını 29 Ekim’de gerçekleştireceğiz” dedi.

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere havayolu ile Muş’a gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ilk olarak Muş Belediyesini ziyaret etti. Burada bir süre Belediye Başkanı Feyat Asya ile sohbet eden Başkan Hisarcıklıoğlu, daha sonra Muş TSO’da düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

“Muş Ovasını akıl yoluyla, ilim yoluyla eğer ekebilsek, biçebilsek Türkiye’yi besleyecek bir ovanın içindeyiz şu anda”

Burada konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Muş Ovası’nın akıl ve ilim yoluyla ekilmesi ve biçilmesiyle Türkiye’yi besleyeceğini söyledi.

Muş’un, tarım ve hayvancılıkta çok önemli bir şehir olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Her geldiğimde hayranlıkla ve imrenerek bakıyorum. Bir de maalesef bu ovayı istediğimiz gibi değerlendiremediğimizden dolayı üzülerek bakıyorum. Muş Ovasını akıl yoluyla, ilim yoluyla eğer ekebilsek, biçebilsek Türkiye’yi besleyecek bir ovanın içindeyiz şu anda. Türkiye’yi bura besler, geri kalan tüm ovaları da dünyaya göndeririz. İnşallah o günleri de göreceğiz. Türkiye’nin en fazla mera alanına sahip iller arasındayız. 3,5 milyon dönüm mera, 800 bin dönüm çayır alanlığı var. Meralar tamamen doğal. Bu sayede süt et, yağ peynir en doğal ve organik. Ama biz bu nimetin tam hakkını veremiyoruz. Muş’ta hem tarım hem hayvancılığa bağlı sanayiyi de geliştirmemiz lazım” dedi.

“Dünyanın en stratejik sektörü tarım ve hayvancılıktır”

Dünyanın en stratejik sektörünün tarım ve hayvancılık olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Pandemi, Rusya, Ukrayna savaşı dünyaya gösterdi ki tarım ve hayvancılık dünyanın bir numaralı sektörü. Ben yıllardır bunu söylüyorum fakat kimseye dinletemedim. Son 10 yılda fiyatı artan ürünlere bakın altın, petrol aklınıza ne geliyorsa kıymetli maden. Son 10 yılda fiyatı artan ürünler nedir diye bakın tarım ve hayvancılık ürünleri açık arayla birinci. Muş Ovası elimizin altında bakir vaziyette duruyor. Muş’ta genç ve dinamik bir nüfusumuz var. O yüzden emek yoğun sektörleri de buraya çekmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin kendi markasını taşıyan yüzde 100 elektrikli otomobilinin açılışını 29 Ekim’de gerçekleştireceğiz”

Türkiye’nin 120 yıllık hayalini gerçekleştirmek için önemli bir adım attıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Türk iş dünyası adına aldığımız görevi hakkıyla yapalım diye 120 yıllık insanlarımızın hayali, 1960’da yarım kalmış bir rüyamız vardı. Geçen hafta sonu Gemlik’te fabrikanın gidişatını gördük, bilgilerini aldık. Allah nasip ederse Türkiye’nin kendi markasını taşıyan yüzde 100 elektrikli otomobilinin açılışını 29 Ekim’de gerçekleştireceğiz. İnşallah martta da TOGG’u Muş’un yollarında göreceksiniz” diye konuştu.

“Pandemiyi en az hasarla atlatan ülke Türkiye oldu”

Ankara’da ekonomi şurası düzenlediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakanlarımız, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’ın başkanlığında 7 bakanla bir araya geldik. Ankara’da ekonomi şurası düzenledik. Orada Erdal Koç, sizler adına söz aldı ve taleplerinizi anlattı. Koç’un anlattıkları konularından biri kredi konusunda yaşanan sıkıntılar, tarım ve hayvancılığa verilen desteklerin yükseltilmesi ve uçak seferlerinin artırılması gerektiğini bizzat söyledi.

Avrupa’sında, Asya, Pasifik’i dahil İslam ülkeleri, Türk cumhuriyetleri hepsini içine alın. Pandemiyi en az hasarla atlatan ülke Türkiye oldu. Burada sizler sağ olun. Başkanlarımız, yönetim kurulu üyelerimizin vasıtasıyla bana, bende bunları başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere bütün bakanlara ve bürokrasiye ilettik. Ticaretin tek istediği şey huzurdur. Huzur olmayan yerde ticarette olmaz zenginlikte olmaz. Bunu akıldan çıkarmayalım. Bu şehrimizde, ülkemizde, komşu coğrafyalarımızda bu hepsi birbirini etkiler. Komşudaki ateş bize zarar verir.”

Toplantıya; Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özegen, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri Engin Yeşil ve Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal, çevre il ve ilçelerden oda ve borsa başkanları katıldı.

Ekonomi

Bakan Nebati’den KKM açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı TL Mevduat hesabının ekonomiye önemli bir katkı sağladığını savunarak, “Kur Korumalı TL Mevduat hesabını haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Giriş:

on

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamada, Kur Korumalı TL Mevduat hesabının vatandaşların tasarruflarını döviz yerine Türk lirasına yatırmasını teşvik etmesi dolayısıyla ekonomiye önemli katkı sağlayan bir enstrüman olduğunu belirtti.

“Kur Korumalı TL Mevduat hesabını haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum”

Bakan Nebati, açıklamasına şöyle devam etti:

“Tasarruf sahiplerinin üçte biri döviz yerine bu faydalı yatırım aracını tercih ediyor. Böylece hem ekonomik büyümemize katkı sağlıyor hem tasarruf ediyor hem de döviz kurlarında manipülasyon yapmak isteyen kötü niyetli güçlerin yoluna taş koyuyor. Ülkemizde enflasyonu tetikleyen aşırı kur hareketleri ile mücadelemizde vatandaşlarımızla birlik olmamızı sağlayan en önemli enstrümanlardan biri olan Kur Korumalı TL Mevduat hesabını haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum.”

Devam Et

Bursa

Yerel marketlerin gözü Perakende Yasası’nda

Perakende Yasası’nın hayata geçmesinin hem işletmeci, hem de tüketicinin yararına olacağını dile getiren Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, Ticaret Bakanlığı’na dosya halinde sundukları taleplerine kulak verilmesini beklediklerini söyledi.

Haber Giriş:

on

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, TPF Yönetim Kurulu ve PERDER üyeleri ile birlikte Ankara’da Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar’ı ziyaret eden Bursa Perakendeciler Derneği (Bursa PERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Kılıç, Perakende Yasası ile ilgili talepler ve sektörün sorunları ile ilgili dosya sundu.

‘BAKANLIĞA TALEPLERİMİZİ İLETTİK’

Yüksek maliyetler, lojistik ve hammaddeye erişimde yaşanan sorunların gıdada fahiş fiyat artışını tetiklediğini kaydeden Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, “Yerel zincir marketler olarak, minimum kâr marjı ile çalışırken ortalama 15-20 istihdamın getirdiği maliyet yüküne rağmen hizmet sağlamaya devam ediyoruz. Rekabet ortamını bozan bazı faktörler, yerel marketlerin zorlu şartlarda yatırım yapmaları bir yana mevcudu korumalarını da engelliyor. Nihayetinde ülke ekonomisine, tüketicinin cebine olumsuz şekilde yansıyan bu sürecin önüne geçilmesi için Perakende Yasası’nın taleplerimiz dikkate alınarak şekillendirilmesini ve yürürlüğe konmasını bekliyoruz. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar’a da taleplerimizi ve kaygılarımızı içeren bir dosya sunduk. Umuyoruz ki taleplerimiz gözetilerek çalışma güncellenir” diye konuştu.

‘BÜYÜK MARKETLERİN PAZAR GÜNÜ KAPANMASI DÜŞÜNÜLEBİLİR’

Sektörün hassasiyetleri dikkate alınarak yürürlüğe konması beklenen Perakende Yasası’nın uzun süredir askıda olduğunu da vurgulayan Haşim Kılıç, “Daha fazla istihdam sağlamasına rağmen yerel marketlerin haklarının, haksız rekabete karşı gözetilmesi gerekiyor. Onlarca kişiyi istihdam eden yerel marketlere ek istihdam noktasında ayrıcalıklar tanınmalı, kira desteği gibi mekanizmalar da geliştirilmelidir. Ayrıca yerel marketlere tanıtım ve pazarlama konusunda teşvik ve eğitim desteği de sağlanmalıdır. Ayrıca pazar günü yerel-ulusal tüm marketlerin kapalı olması ve o günlerde sadece bakkallar ya da mini marketlerin hizmet vermesi de düşünülebilir” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Ekonomi

Buğdayın tarladan değirmene yolculuğu

Muş’ta 17 bin çiftçi tarafından 1 milyon 250 bin dekarda hasadı yapılan buğday, akarsularda yıkanarak değirmenlerde öğütülmek için çeşitli aşamalardan geçiriliyor.

Haber Giriş:

on

Muş’ta geçimlerini çiftçilikle sağlayan vatandaşlar, kışlık ihtiyaçları olan un ve bulgur hazırlıklarına başladı. Hasadı yapılan buğdayları önce akarsularda yıkayarak güneşte kurutan çiftçiler, daha sonra mahsulleri elekten geçirerek, yemeklik ve ekmek pişirimi için hazır hale getiriyorlar. Çeşitli aşamalarda geçirilen buğday, son olarak değirmenlerde öğütülerek una dönüştürülüyor.

Hasadı yapılan buğday elek yardımıyla temizlediklerini ifade eden çiftçilerden Yunus Tekin, “Rüzgarın yardımıyla buğday arasındaki otlar daha güzel ayıklanıyor. Buğdayımızın belli bir miktarını tohumluk olarak ayırıyoruz. Geri kalan kısmını da değirmene götürüp ihtiyaçlarımızı karşılamak için una dönüştürüyoruz. Kış için hazırlık yapıyoruz. İhtiyaç durumunda da 10-20 teneke kaynatıp bulgur yapıyoruz. Unu da tandır ekmeği yapmak için hazırda bulunduruyoruz” dedi.

Buğdayın önce yıkamaya alındığını ve sonrasında ise kurutup değirmene götürüldüğünü anlatan Eşref Yılmaz ise “Değirmende, buğdayın içerisindeki taşları ayırıyorlar. Unun yanı sıra bulgur da yapıyoruz. Buğday 2-3 günlük bir aşamadan geçiyor. Kışa hazırlık için bu çalışmaları yapıyoruz. Bu bizim bir geleneğimiz. Her sene devam ettiriyoruz. 3 nüfuslu bir aileyiz, onun için bize 30 teneke buğday yetiyor. Dışarıdan gelen misafirlerimiz olduğu zaman 50 teneke un da bize yetmiyor. Tandır ekmeği daha güzel ve maliyeti de daha düşük. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman un tüketmek daha mantıklı geliyor” diye konuştu.

Devam Et

Trend