Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

“Türk Kartalı” uçak filosu Almanya’nın en gözde havacılık fuarında

Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık’ın sahibi Celal Gökçen, son model teknolojilerle üretilmiş “Türk Kartalı” uçak filosunu, dünyanın en büyük havacılık ve uzay sanayi fuarları arasında gösterilen “Aero Friedrichshafen”da sergiledi.

Almanya’da düzenlenen Aero Friedrichshafen fuarında, Türkiye’de üretimi planlanan ve bu yıl mükemmel tasarım ödülü alan “Türk Kartalı ALPINA”nın ilk maketleri de  yer alıyor. Celal Gökçen, ilk kez fuarda görüceye çıkardıkları Türk Kartalı’nın 4 kişilik yeni turbo modeline ilişkin yeni mühendislik çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “Bu mühendislik analizleri sonrasında seneye 4 kişilik uçağımızı tanıtacağız. 2021 senesinin mart ayında da inşallah yeni modelimizin sertifikasyonunu alıp uçar hale getireceğiz.” dedi.

  Dünyanın havacılık ve uzay sanayinin en önemli etkinliklerinden kabul edilen “Aero Friedrichshafen” kapılarını açtı. Türkiye, bu seneki fuara Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık tarafından üretimi Berlin’de sürdürülen ancak fabrikanın Türkiye’ye taşınması planları devam eden “Türk Kartalı” filosundaki üretimi tamamlanan ve üretimine yeni başlanacak yeni model uçaklar ile katılım sağladı. Avrupa’nın en prestijli yarışmaları arasında gösterilen “German Design Awards”da “mükemmel tasarım” ödülüne layık görülen “Türk Kartalı ALPINA” uçak tasarımının hem görsel hem de üç boyutlu ilk maketleri fuarda sergilendi.

  Fuarda, Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık’ın sahibi Celal Gökçen, uçağın tasarımcısı ODTÜ Doktor Öğretim Üyesi Hakan Gürsu, Türk havacılık ve uzay firmasının Ar-Ge mühendisleri, teknikerler, Türk-Alman bayrakları ile donatılmış stantta, havacılık tutkunlarına son teknoloji ile ürettikleri uçak filolarını tanıttı. Celal Gökçen,  Türk Kartalı’nın turbo motorlu versiyonunun satışlarına başladıklarını belirten Gökçen, oto pilot sertifikasyonunu da yakında alacaklarını söyledi.Gökçen, uçakların yeni versiyonunun gece uçuşuna da imkan tanıyan aletli uçuş sistemi ile Garmin G3X kontrol sistemi ile donatılacağını kaydetti. “Türk Kartalı” uçak modellerinin 1150 kilometre uçabildiğini dile getiren Gökçen, “Buna göre, Bursa’dan kalkıldığında pek çok havaalanına ulaşabilme şansı olacak. Uçağımız, 100 kilometrede 9 litre normal benzin yakıyor. Dolayısıyla uçağımızın yakıt sarfiyatı bir otomobile yakın. Saatte 200 kilometre sürate ulaşmak mümkün. İzmir’den Bursa’ya 1,5-2 saatte havadan ulaşım sağlıyor. ” diye konuştu.

 4 kişilik yeni model görücüye çıktı    Celal Gökçen, ilk kez fuarda görüceye çıkardıkları Türk Kartalı’nın 4 kişilik yeni turbo modeline ilişkin yeni mühendislik çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “Bu mühendislik analizleri sonrasında seneye 4 kişilik uçağımızı tanıtacağız. 2021 senesinin mart ayında da inşallah yeni modelimizin sertifikasyonunu alıp uçar hale getireceğiz.” dedi.  Gökçen, “Bu uçağımızla birlikte farklı bir segmente giriyoruz. Rakibimiz olan 4 kişilik uçaklar, 950 kilogram ağırlıkla çalışırken biz 1100 kilogram ağırlığında uçabileceğiz. Bu modelimizde kullanacağımız ilk motor da 141 beygir gücündeki 915 İS Rotaks motoru olacak. Uçağımızın gövdesi alttan kanatlı olacak. Bu uçağımızı da tasarruflu uçurmak istiyoruz.” diye konuştu.

Bursa’lı İş İnsanı Celal Gökçen

Türk Kartalı ‘Mükemmel Tasarımıyla’ Dikkat Çekiyor      “German Design Awards”da “Mükemmel Tasarım” ödülüne layık görülen “Türk Kartalı ALPINA” isimli uçak tasarımının hem görsel hem de üç boyutlu ilk maketlerinin de fuarda sergilendiğini aktaran Gökçen, “Bu uçağımızın hem deniz hem karaya inebilen versiyonlarını Türkiye’de üretmek istiyoruz. Bunlar üstten kanatlı modellerimiz olacak. Bu modelimiz de 4 kişilik uçağımızın devamı olacağından bizim için çok önemli.” diye konuştu.    

Gökçen, Türk Kartalı’nın 4 kişilik versiyonlarının ardından 6 ve 8 kişilik uçaklar yapabileceklerini vurguladı.  Gökçen, “Büyük yatırım isteyen bir proje. Ancak ekibi oluşturmayı bildikten sonra normları ve standartları da kullanınca o yönde de çalışabiliriz. Ama bu yatırımlar, devlet programları ile eşgüdümlü gitmek zorunda. Çünkü yolcu uçaklarını dünyada da çok az yapabilen ülke bulunuyor. Bizim orada yer bulabilmemiz için farklı desteklere ihtiyacımız olabilir.” dedi.

Bursa

İnegöl’de 15 Temmuz’u anma doğa yürüyüşü düzenlendi

Haber Giriş:

on

Karanlık Gecenin aydınlığa erdiği, Türk milletin kurşunlara göğsünü siper ederek ölümü öldürdüğü 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak adına 12 Temmuz Pazar günü Arapoturağı ile Bahçekaya güzergahında 13 kilometrelik doğa yürüyüşü etkinliği gerçekleştirildi.

15 Temmuz Şehitlerini anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler İnegöl’de doğa yürüyüşü ile başladı. İnegöl Belediyesi Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (DOSTUM) organizasyonuyla 12 Temmuz Pazar günü Arapoturağı ile Bahçekaya güzergahında yapılan yürüyüşe 46 kişi katılım gösterdi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4’üncü yılında yapılan etkinlik, sabah 08.30’da start aldı. Yeni normalleşme sürecinde pandemi kurallarına uyularak yapılan etkinlik, sınırlı sayıda katılımla gerçekleştirildi. Arapoturağı mevkiinden başlayan yürüyüşte, 46 doğasever rehberler nezaretinde İnegöl’ün doğal güzellikleri içerisinde 8 kilometre yürüyerek Sütlük Yaylasına ulaştı. Burada verilen öğlen molasında doğaseverler eşsiz manzaralar eşliğinde öğlen yemeklerini yiyerek doğanın keyfini çıkardılar. Molanın ardından 5 kilometre daha yürüyerek Bahçekaya’ya ulaşıldı. Toplamda 13 kilometre yürüyen doğa tutkunları, güneşli Pazar gününü İnegöl’ün doğal güzelliklerini keşfederek geçirdi. Etkinlik Bahçekaya’da son bulduktan sonra yeniden araçlarla İnegöl’e dönüldü.

Devam Et

Bursa

Gemlik’te Çarşı Deresi’nde temizlik mesaisi

Haber Giriş:

on

Çarşı Deresi’nde temizlik çalışmaları hızlandı. Kepçeler ile dereden tonlarca balçık çıkarıldı.

Çarşı Deresi’nde geçtiğimiz günlerde başlayan yoğun temizlik çalışmaları aralıksız sürüyor. Özellikle yaz aylarında suyun durağanlaşması ile çamur birikmesi, biriken çamurda mikroorganizmaların çoğalması ile koku oluşması gibi şikâyetlerin tekrarlandığı dere, bölüm bölüm temizleniyor.

Gemlik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, dereyi temizlemek için kepçe, kamyon gibi iş makineleri ve onlarca personel ile mesai yapıyor. Temizlik İşleri Müdürü Ahmet Dedetürk’ün koordine ettiği çalışmalarda derenin Sosyal Yaşam Merkezi civarındaki bölümleri temizlendi. İş makineleri yardımıyla tonlarca balçık derenin zemininden çıkarıldı. Çalışmalar ile geçmişteki çevre düzenlemeleri sırasında derenin zeminine döşenen mavi fayanslar da gün ışığına çıktı.

Başkan Sertaslan: “Çarşı Deresi’ni Gemlik’e yakışır hale getireceğiz”

Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Çarşı Deresi’nin yeniden temiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için çalıştıklarını söyledi. Yaz aylarında derenin kurumasıyla istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasını engellediklerini belirten Başkan Sertaslan: “Gemlik’in sembollerinden biri olan deremiz, her geçen gün istediğimiz görünüme yaklaşıyor. Sıcak havalarda suyun durması ve derenin merkezi bölümlerinde, zeminine beton, fayans gibi malzemelerin döşenmesi ile toprakla ilişiğinin kesilmesi nedeniyle çeşitli şikayetler meydana geliyor. Deremizi yeniden temiz hale getirmek için uzun soluklu bir çalışmaya ihtiyacımız var. Ekiplerimiz çarşı deresinin durumunu takip ediyor ve gereken işlemleri gerçekleştiriyorlar. Deremizi ilçemize yakışır bir görünüme kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Devam Et

Bursa

Bursa’da Ayasofya için mehteranlı kutlama

Haber Giriş:

on

Bursa’da, Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi kararının ardından, şehrin tarihi simgelerinden İshakpaşa Külliyesi bahçesinde mehteranlı etkinlik düzenlendi. Külliyede lokma dağıtılarak, Ayasofya’nın ibadete açılması kutlandı.

İnegöl Belediyesi, Danıştay 10’uncu Dairesi tarafından Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal edilmesi ve tekrar ibadete açılması nedeniyle lokma dağıtıp, mehteran ile kutlama yaptı. Pandemi nedeniyle koronavirüs önlemlerine de dikkat edilirken, sosyal mesafeye özen gösterildi. İkramlar devam ederken, bir yandan da İnegöl Tarihi Mehteri cami bahçesinde mini konser verdi.

‘TARİHİ GÜNLER YAŞIYORUZ’

Etkinlik sonrası bir açıklama yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “İnegöl’ümüzün tarihi mekanında, İshakpaşa Külliyesi’ndeyiz. Tarihi günler yaşıyoruz. Biliyorsunuz Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla beraber bu yeniden geri dönüş coşku ve memnuniyetle karşılandı. 1934 yılında alınan bir kararla 86 yıldır ibadete kapalı olup müze olarak kullanılan bir yerdi. Onun öncesinde de yaklaşık 481 yıl boyunca cami olarak, ibadethane olarak kullanılan bir alandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ferasetiyle, girişimleriyle, yapmış olduğu çalışmalarla ibadete açılmış oldu. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Biz de bundan dolayı bulunduğumuz tarihi mekan içerisinde Ayasofya’nın ibadete açılışının mutluluğu ve sevinciyle yine fethin bir sembolü olan mehterimizle küçük bir sunum, lokma ikramları yaptık. İnşallah en kısa sürede Allah orada ibadet yapmayı herkese nasip etsin” dedi.

 

‘86 YIL SONRA ZİNCİRLERİ YENİDEN KIRILARAK CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ’

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş ise “Yaklaşık 6 asırdır fethin sembolü olan, Cennet Mekan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin bizlere emaneti Ayasofya Camimiz, 86 yıl sonra zincirleri yeniden kırılarak camiye dönüştürüldü. Öncelikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bizleri Cenabı Allah hem liderimize hem de yüce ceddimize layık evlatlar olmamızı nasip etsin. Dava arkadaşları olmamızı nasip etsin. Böyle güzel ve anlamlı bir organizasyon gerçekleştirdiği için belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devam Et

Trend