#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Türkiye’nin ahududu üretimi Bursa’dan karşılanıyor

Türkiye’nin ahududu (frambuaz) üretiminin tamamına yakınının gerçekleştirildiği Bursa’da bu yıl kilogramı 11 liradan alıcı bulan meyve, üreticisini memnun etti.

Uludağ’ın eteklerindeki yüksek rakımlı köylerde yetiştirilen ahududu, genellikle küçük alanlarda aile işletmeleri tarafından üretiliyor ve Türkiye üretiminin neredeyse tamamına yakını bu bölgeden karşılanıyor.

Damlama yöntemiyle sulanan ve haziran sonunda olgunlaşan meyvenin hasadı gün aşırı dalından toplanmasıyla temmuz sonunda tamamlanıyor.

Ahudududan dönüm başına ortalama 1 ton verim alınıyor.

Geçen yıl bahçede kilogramı 7-8 liraya alıcı bulan ahududu, bu sene 11 liradan satılıyor.

Kentin yüksek kesimlerinde hava şartlarının olumlu seyretmesi sayesinde zarar görmeyen ve zamanında olgunlaşan meyve, kalitesi ve verimiyle göz dolduruyor.

“Bu sene meyve tutumu çok güzel”

Uludağ’ın eteklerindeki Kirazlı Mahallesi’nde ahududu yetiştiren Ali Yavaş, bu ürünün 3 yılda bir yetişen bir meyve olduğunu söyledi.

Hasadın verimli başladığını belirten Yavaş, “Bu sene meyve tutumu çok güzel. İnşallah böyle giderse ‘para kazandık’ diyebileceğiz.” ifadesini kullandı.

Yavaş, hasadın temmuz sonuna kadar süreceğini dile getirerek, ürünün genelde reçel, marmelat ve pasta sektöründe kullanıldığını aktardı.

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı İsmail Altınkaya da Uludağ’ın ahududunun merkezi olduğunu vurguladı.

Ahududunun yetiştiği rakıma göre olgunlaşma zamanının değiştiğini anlatan Altınkaya, “Bu yıl verim güzel, hastalık da yok.” dedi.

Bursa

Bursa’da seyir halindeki araç alev topuna döndü

Haber Giriş:

on

Bursa’da seyir halindeki otomobil, motor kısmında çıkan yangın sonucu alev alev yandı. Çıkan yangında can kaybı yaşanmazken, otomobil kullanılmaz hale geldi.

Olay, gece saatlerinde Ahmet Akyollu Caddesi’nde meydana geldi. Tolga Sağdıç (35) yönetimindeki 16 JV 355 plakalı otomobil seyir halindeyken, motor kısmından yanmaya başladı. Durumu fark eden sürücü, otomobili durdurup, indi. Alevler kısa sürede otomobilin her tarafını sardı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını yarım saatlik çalışmanın ardından söndürdü. Çıkan yangında can kaybı yaşanmazken, otomobil kullanılamaz hale geldi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da bağ evinden ormana sıçrayan yangın söndürüldü

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, bağ evinde çıkan ve ormanlık alana sıçrayan yangın havadan ve karadan müdahale sonucu söndürüldü.

İlçeye bağlı Narlıca Mahallesi’ndeki dağlık alanda bulunan ait bağ evinde, ev sahibi Arif Çelik’in arı kovanlarına tütsüleme yaptığı esnada sıçrayan kıvılcımlar nedeniyle önce arı kovanları, ardından da ağaçlık alan yanmaya başladı.

Yangını fark eden mahalle sakinleri bağ evine traktörleriyle ulaştı. Traktör tankerleriyle yangına müdahale eden köylüler, yangını söndürmeyince durumu jandarma ve itfaiyeye bildirdi.

Bağ evinin yanındaki ormanlık alana sıçrayan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayıldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, arazinin sarp olması nedeniyle yangın yerine ulaşamadı.

Havadan yangın söndürme helikopteriyle müdahale edilen alevler büyümeden söndürüldü.

Devam Et

Bursa

Yolda buldukları dövizin sahibini arıyorlar

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde otomobiliyle seyir halinde olan güvenlik görevlisi Seyhan Şengün (32) ile fabrika işçisi Fatih Limanoğlu (35), Kemalpaşa Mahallesi, Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki yeşil alanda, iki kişinin yere saçılmış bir şeyler topladığını fark etti. Merak edip yanlarına giden iki arkadaş, yeşil alandaki cisimlerin döviz olduğunu anladı. Şengün ve Limanoğlu, paraları toplayan kişilere, sahibini aramayı teklif etti.

Kabul edilmeyince, paranın miktarını bir yere yazıp, diğer iki kişinin de iletişim bilgilerini alan Şengün ile Limanoğlu, paraları döviz bürosuna götürüp, sahte olup olmadıklarını kontrol ettirdi. Dövizlerin gerçek oluğunu öğrenen Şengün ve Limanoğlu, paraların sahibinin bulunması halinde, dövizleri teslim edeceklerini söyledi.

Paranın sahibini bulmak için harekete geçtiklerini belirten Fatih Limanoğlu, “Arkadaşımla işimiz vardı. Yolda giderken bisikletli birinin yerde para topladığını gördük. Şüphelendik ve yardım etmek için durduk. Paraların toplanan kişinin olmadığını ve başkasının düşürdüğünü öğrendik. Paraları arkadaşım ve temizlik görevlisiyle topladık. Paranın miktarını bir yere yazdık ve parayı toplayanların telefon numaralarını aldık. Paranın sahibini bulmak için karakola ve belediyeye başvuruda bulunduk. Paraların sahibini bularak vatandaşlık görevimizi yerine getirmek istiyoruz” dedi.

Devam Et

Trend