#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanlarında hasat başladı

Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanlarının bulunduğu Karacabey’de, hasat başladı. Bu yıl ıhlamurun kilosunun 150 lira olacağı tahmin ediliyor. Hasatta çalışan işçiler, yaklaşık bir ay süren hasat sezonunda ortalama 15 bin lira kazanıyor.

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan ıhlamur ormanlarında hasat sezonu başladı. Geçimlerini ıhlamurdan sağlayan birçok köylü, 30 metreyi bulan ağaçlara tırmanarak, ıhlamur yapraklarını topluyor. Yaklaşık 1 ay sürecek olan hasatta, ıhlamurlar toplandıktan sonra kurutulup, satışa sunulmak üzere hazır haline getiriliyor. Bu yıl kilogram fiyatının 150 lira olması beklenen ıhlamurun hasadına katılan işçiler ise ortalama 15 bin lira kazanıyor.  

‘IHLAMURUN EN KATİLE ÜRETİLDİĞİ ORMAN’

Hasadın ilk gününde ıhlamur toplayan mahalleliyle bir araya gelen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ıhlamur toplamanın kolay bir iş olmadığını söyleyerek, ”Burası doğa harikası. Bir tarafta tatlı sular, diğer tarafta Marmara Denizi var. Longoz Ormanları’nın karşısında da bulunduğumuz ıhlamur ormanları var. Bugün ıhlamur hasadı gerçekleştiriliyor. Burası Türkiye’de ıhlamurun en büyük ve en kaliteli üretildiği ormanlardır. Ağaçları kesip, yere indirmek ve onları harmanlamak zor bir marifettir” dedi.

Ihlamurun bölgedeki birçok ailenin geçim kaynağı olduğunu hatırlatan Ali Özkan, şunları söyledi:
‘’Bu yıl da hemşerilerimize hayırlı bir sezon diliyoruz. Defne üretim merkezimiz faaliyete geçtiğinde de inşallah bu ıhlamurlar da orada ambalajlanacak ve Karacabey’e özgü bir markayla dünya pazarlarına sunulacak. Dolayısıyla hemşerilerimizin gelirleri daha da artacak. Tüm vatandaşları ilçemize, sahil şeridimize tatile bekliyor, zorlu bir süreci olan ıhlamuru almalarını tavsiye ediyorum.”

‘İŞÇİLER ORTALAMA 15 BİN KAZANIYOR’

Zorlu geçen hasat dönemi hakkında bilgiler veren Boğazköy Mahallesi Muhtarı Kemal Kaya, ”Sabah erkenden kalkıyoruz, çoluk çocuk hepimiz traktörlerimize biniyoruz. Yaklaşık 2 kilometre yol yürüyüp ıhlamur hasadına başlıyoruz. Ağaçlarımızın boyları çok yüksek olduğu için herkesin yapabileceği iş değil. Gücü yeten ağaçların tepesine kadar çıkıp kesmeli ki, aşağıdaki hanımlar mahsulü toplayıp, kurutarak satsın. Bu sene ıhlamurun çok olacağından eminiz ve umutluyuz. Çünkü havalar çok güzel, serin gidiyor. Eğer 10-15 gün içerisinde yağmur yağmazsa çok yüksek rekolte olacağına inanıyoruz. Bu yıl ıhlamurun fiyatının 150 lira civarında olacağını düşünüyoruz. Bir kişi, yaklaşık 300 kilo yaş, 100 kilo kuru ıhlamur toplayabiliyor. Yani bir kişinin geliri yaklaşık 15 bin lira olabiliyor” dedi.

Bursa

Kaçak inşa edilen 3 katlı bina yıkıldı

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyesi, Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kaçak olarak inşa edildiği belirlenen 3 katlı kaçak binayı yıktı.

Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından Çiftehavuzlar Mahallesi’nde kaçak olarak inşa edildiği belirlenen 3 katlı kaçak bina yıkıldı. Ruhsatsız olduğu belirlenip hakkında yıkım kararı alınan binanın yıkımı için sabah erken saatlerde mahalleye giden belediye ekipleri, iş makinesi ile binanın yıkımını gerçekleştirdi. Çevik kuvvet ekiplerinin geniş güvenlik tedbiri aldığı yıkımda, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Belediye yetkilileri, vatandaşları ruhsatsız ve kaçak yapılaşmaya yönelmemeleri konusunda uyarırken, kaçağa asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Devam Et

Bursa

Bursa’da ıhlamur ormanlarında hasat başladı

Haber Giriş:

on

Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanlarına sahip Bursa’nın Karacabey ilçesinde hasat başladı. Verimin iyi olduğu ormanlarda bu yıl ıhlamurun kilogramı 200-250 liradan satılacak. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan hasada katılarak, “Piyasa gecikti, stoklarda ıhlamur kalmadı. Geçen yıl kilogramı 180 lira olan ürün 200-250 liradan satılıyor” dedi.

Bursa’nın Karacabey ilçesinin Bayramdere Mahallesi’nde bulunan Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanlarında hasat başladı. Hava şartlarından dolayı geçen yıla nazaran hasat 15 gün geç başladı. 20-25 metrelik ıhlamur ağaçlarına tırmanan ıhlamur toplayıcıları, makasla tek tek çiçekleri keserek istifliyor. Geçen yıl 180 TL çiftçiden alınan ıhlamurun bu yıl fiyatının 200 ile 250 TL arasında olması bekleniyor. Sadece yöre halkının aldığı izinle ıhlamur toplamaya müsaade ediliyor. 15 gün boyunca süren hasatla birlikte toplanan 20-25 ton ıhlamur Türkiye’nin çeşitli yerlerine gönderiliyor. Her derde deva, kış aylarının vazgeçilmez içeceği ıhlamurun aktarlarda ve büyük marketlerde kilogram fiyatı ise 350 ile 400 TL arasında satılıyor.

“Hava şartlarından dolayı 15 günlük gecikme söz konusu”

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Güzellikler şehri Karacabey’in Bayramdere Mahallesi’ndeki ıhlamur ormanlarındayız. Türkiye’nin en büyük ıhlamur ormanları burada, Marmara Denizi’nin kıyısında. vatandaşlar, ıhlamur hasadına başladı. Geçen yıla göre 10-15 günlük bir gecikme söz konusu. Vatandaşlar, alçaklardan yükseklere doğru bu hasadı yapıyor. Traktörlerle, römorklarla ıhlamur toplamak için yüksek kesimlere gidiyorlar. Ihlamur bu yörede yaşayan vatandaşlar için önemli bir gelir kaynağı, ama aynı zamanda çok meşakkatli bir uğraş” diye konuştu.

“Piyasa gecikti, stoklarda ıhlamur kalmadı”

Bu yıl ıhlamurun iyi bir fiyat yapmasını umduklarını dile getiren Özkan, “Zaten piyasa gecikti, stoklarda da ıhlamur kalmadığını biliyoruz. Ihlamurları keserek kurutmaya hazır hâle getiriyorlar. Ben bu ıhlamur sezonunun yörede yaşayan vatandaşlar için hayırlı, bereketli ve bol kazançlara vesile olmasını diliyorum. Yaklaşık 50 hanede vatandaşlar 200 kişi bu ıhlamur hasadını gerçekleştiriyor. Bunlar 100 yılı aşan ağaçlarda doğal bir şekilde yetişmiş. Orman Bölge Müdürlüğü de ormanlardan hayatını idame ettiren vatandaşların şartlarını kolaylaştırmak adına yol desteği veriyor, yol açıyor. Geçen yıl kilogramı 180 liraya kadar satılan ıhlamurun bu yıl 200 liradan başlamasını ümit ediyoruz. Pandemi döneminde bitkisel beslenme önemli. Kışın gripten, soğuk algınlığından ve çeşitli hastalıklardan korunmak adına ıhlamurun önemli bir bitki doğal bir ilaç olduğunu ifade edebiliriz. Bütün vatandaşlara Karacabey ıhlamur ormanlarında yetişen ıhlamuru afiyetle tüketmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Aktarlarda ve büyük marketlerde 350-400 TL’ye satılıyor

35 yıldır ıhlamur topladığını ve bu işin ne kadar meşakkatli olduğunu anlatan Zafer Durgut, “Yağışlardan dolayı hasat 15 gün gecikti. Allah’ın izniyle hasada başladık. Yağmurların yağması, havanın serin gitmesinden dolayı çiçekler daha dolgun. Bu sene daha iyi. Hasadımız çok meşakkatli, toplaması, ağaca çıkması, kesmesi zor. Bir ağaç en az 20-25 metre uzunluğunda. Onun üstüne çıkıp kesiyorsun, aşağı inip topluyorsun. Ondan sonra satıyorsun. Biz 35 senedir bu işi yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bu sene kazasız belasız bitirmek istiyoruz. Her sene düşen, kaza geçiren, yaralanan insanlar oluyor. 20 ton hasat ediliyor. İki çeşit topluyoruz. Temiz çiçek diyoruz, bir de yapraklı çiçek diyoruz. Her türü faydalı. 15-20 gün sürüyor hasat. Bu sene köylerde genç vatandaş kalmadı, bu işi yapan fazla insan yok. Eskiden dağlarımız insan doluydu, her yerden sesler geliyordu. Artık ağaca çıkan kalmadığı için hasat azalıyor. Fiyat geçen yıl 180 gibiydi, bu sene 200-250 lira olmasını bekliyoruz. Bir kişi 10-15 günde 25-30 kilo topluyor. Aktarlarda 350-400 liradan satılıyor” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Bursa

Bursa’da yolda yatan köpeğin üzerinden geçti

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir sürücü otomobiliyle yol ortasında yatan köpeğin üzerinden geçti. Bir süre aracın önünde sürüklenip can havli ile ayağa kalkarak kaçmaya çalışan köpek aracın altında kalmaktan kurtulamadı. Sürücü aracı ile hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam ederken, yaralı köpek olay yerinde dakikalarca can çekişti.

Gemlik Zeytin Hali yakınlarında akşam saatlerinde güvenlik kamerası görüntülerinde plakası alınamayan bir otomobil, yol ortasında yatan köpeğe doğru ilerleyerek önce yavaşladı. Araç sürücüsü, köpek ayağa kalkıp kaçmaya çalıştığı sırada durmayıp köpeğe çarptı. Aracın önünde bir süre sürüklenen köpek, kaçmaya çalışsa da aracın altında kalmaktan kurtulamadı.

Köpeğe önce çarpan sonra altında sürükleyen sürücü hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti. Güvenlik kameralarına an be an yansıyan görüntüler büyük tepki topladı. Ağır yaralanan köpek ise barınakta tedavi altına alındı.

Devam Et

Trend