#

Giriş:

Son Güncelleme:

Gündem

Virüse karşı cep telefonu ve mikrofonlar nasıl temizlenmeli?

SARS-CoV-2 adı verilen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 küresel salgını sürerken gazeteciler bir yandan mesleklerini yapmaya, bir yandan kendilerini korumaya çalışıyor. Uzmanlar iş araçlarının temiz tutulması gerektiğini vurguluyor ama gazetecilerin ekipmanları arasında yer alan cep telefonları ve mikrofonlar en çok mikrop bulaşabilecek yüzeyler arasında yer alıyor. Peki cep telefonu ve mikrofon gibi sık kullanılan araç gereçler nasıl temizlenmeli?

Yeni tip koronavirüs cep telefonu ekranlarında kullanılanlar da dahil cam yüzeylerde 96 saate kadar, yani dört gün “canlı” kalabiliyor. Hem telefonlarda, hem de mikrofonlarda sıkça kullanılan plastik malzemeler üzerinde ise 72 saat, yani üç gün yaşıyor.

Bu nedenle gazeteciler başta olmak üzere bu cihazları sık kullanan herkesin, el temizliğiyle birlikte cep telefonu ve mikrofon temizliğine de dikkat etmesi gerekiyor.

Cep telefonları nasıl temizlenmeli?

University College London’da görevli mikrobiyolog Dr. Lena Ciric, cep telefonunu temizlerken dikkat edilmesi gerekenleri BBC’ye özetle şöyle anlatıyor:

 • Cep telefonunu etkili bir şekilde dezenfekte etmek için ihtiyacınız olan tek şey su, sabun ve temizlik bezidir.
 • Öncelikle telefonu kapatın ve kılıfı çıkarın.
 • Mikrofiberli bir temizlik bezini sabunlu suda ıslatın. Telefonun tüm yüzeylerini ıslak bezle fazla bastırmadan silin.
 • Telefon kasasının (şarj girişi gibi) açık kısımlarının ıslanmamasına dikkat edin.
 • Son olarak bir başka mikrofiber bezle telefonu kurulayın.

Bu şekilde temizlenen telefonlarda bakteri ve virüs kalmadığını biyolojik test cihazlarıyla yapılan ölçümler doğruluyor. Tüm büyük telefon üreticileri, temizlik işleminde kimyasal ve jel gibi maddeler kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Apple, yüzde 70 oranında izopropil alkol içeren ıslak mendillerle temizlik yapılabileceğini belirtiyor. Her halükarda el temizliğine dikkat etmelisiniz. Çünkü temiz olmayan bir elle her dokunduğunuzda telefonunuza yine bakteri ve virüs transfer etmiş olursunuz ve tekrar tekrar temizlemek zorunda kalırsınız.

Uzaktan röportaj yapmak riski azaltabilir

Kamu yayıncılığı konusunda eğitimler veren ve kar amacı gütmeyen ABD merkezli Transom’un deneyimli bir radyocu olan editörü Jeff Towne özetle şu cevabı veriyor:

İçinde bulunduğumuz ağır şartlarda öncelikle bir söyleşinin yüz yüze yapılmasının gerekli olup olmadığını yeniden düşünmeliyiz. Teknik bir açıdan bakıldığında, görüştüğünüz kişinin önüne kaliteli bir mikrofon koyarsanız, bir telefon görüşmesinden veya bilgisayar üzerinden yapılan bir bağlantıdan daha iyi bir ses kaydı alırsınız.

Ancak herkesin kişiler arası etkileşimi sınırlamaya teşvik edildiği bugünlerde, yakın mesafe görüşmelerin risk yarattığı da düşünülürse, belki de uzaktan söyleşi yapmak en iyisidir. Yine de yüz yüze bir söyleşi yapacaksanız, sizin veya karşınızdakinin virüs kapmayacağının garantisi yok. Ancak bir dizi önlem, riski azaltabilir. Örneğin görüştüğünüz kişiye daha yakın olmanız gereken çok yönlü (omnidirectional) bir mikrofon yerine, “kapsama alanı” daha geniş olan bir shotgun mikrofon kullanabilirsiniz.

Mikrofonlar nasıl temizlenmeli?

Hijyen konusuna gelince, mikrofonlar hassas elektronik cihazlardır. Temizlemesi zor olabilir.

 • Birçok mikrofonun “kafa ızgarası” da denilen çıkarılabilir başlıkları vardır.
 • Mikrofonun ucundaki metal ağı saran bu başlıklar sökülebilir şekilde üretildiyse söküp bunları bir diş fırçası veya sünger kullanarak dikkatle temizleyebilirsiniz.
 • Bazen bu başlıkların iç kısmında köpüksü bir astar bulunur.
 • Temizlemeden önce bu astarı dikkatli bir şekilde çıkarın.
 • Hem başlığı, hem de astarı biraz sabun kattığınız suda yıkayabilirsiniz.
 • Bunları mikrofona tekrar takmadan önce iyice kuruduklarından emin olun. Her mikrofon aynı değildir, bu yüzden bu önerileri uygulamadan önce kullanma kılavuzuna bakın.

Örneğin popular bir mikrofon markası olan Shure, kendi kılavuzunda, mikrofonun kafa ızgarasının çıkarılıp bulaşık makinesi deterjanı gibi hafif bir deterjanla yıkanabileceğini söylüyor. Buna karşın söz konusu marka, bu yönergeleri COVID-19 salgınına karşı tasarlamadığını da vurguluyor.

Birkaç şirket, mikrofonlara özel temizlik spreyleri satıyor. Fakat bunlar kullanılırken dikkat edilmeli. Sökülmemiş bir mikrofona doğrudan bir sprey sıkmak iyi bir fikir olmayabilir. En iyisi başlığı söküp köpüğü sadece ona sıkmaktır. Microphome ve Hosa gibi markaların bu tür köpük spreyleri var. Bunların avantajı, sabunlu sudan daha hızlı kurumaları.

Mikrofon kılıfları insan ağzından saçılabilecek parçacıklara karşı mikrofonu koruyor

Ama en iyisi, hem kendimizi, hem de cihazlarımızı başkalarından uzak tutmak. Boom pole da denilen bir uzatma çubuğu veya bir mikrofon standı kullanarak kendimiz ile görüştüğümüz kişi arasındaki mesafeyi artırabiliriz.

Köpükten yapılan koruyucu kılıflar ise ses kalitesini düşürmeden hem rüzgara karşı, hem de karşımızdaki insanın ağzından saçılabilecek parçacıklara karşı mikrofonu koruyor. Bu köpükler de sabunlu suyla yıkanabiliyor.

Birçok ülkedeki karaoke salonlarında kullanılan ucuz ve tek kullanımlık koruyucu mikrofon kılıflarını da tercih edebilirsiniz. Ne yazık ki bugünlerde talep aniden artınca internetten bu ürünleri bulmak zorlaştı. Yine de en iyisi uzaktan kayıttır. Cep telefonu ve bilgisayar uygulamalarını kullanarak, görüşmek istediğiniz kişinin kendi sesini yeterli bir kalitede size iletmesini sağlayabilirsiniz.

Windows’da Total Recorder, Mac ortamında Audio Hijack ve tüm platformlarda Skype ve Google Hangouts gibi programlar tecih edilebilir. Android için de Google Play’de ASR Voice Recorder ve Easy Voice Recorder gibi birçok seçenek mevcut.”

Gündem

BOTAŞ’tan ‘doğal gaz kısıtlaması’ açıklaması

Haber Giriş:

on

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağını ve diğer tüketicilerin etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını duyurdu.

İran sınırında meydana gelen arıza nedeniyle İran’dan 10 gün boyunca doğal gaz alınamayacak. Botaş yaşanan arızadan dolayı bazı tesislerde doğal gaz kısıtlamasına gidileceğini ve diğer tüketicilerin bu kısıtlamadan etkilenmemesi için gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

Botaş’tan yapılan açıklama şu şekilde;

Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir.

Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır.

Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.

do

Devam Et

Gündem

Hemşire Ömür Erez’i öldüren Rahmi Uygun yakalandı

Haber Giriş:

on

İstanbul Kartal’da aile sağlığı merkezinde görevli 33 yaşındaki hemşire Ömür Erez, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Katil zanlısı Rahmi Uygun’un hemşireyi sosyal medya hesabından takip ettiği ve takıntılı olduğu belirtildi. Olaydan sonra kaçan zanlı Bağcılar’da yakalandı. Şüphelinin ‘kasten yaralama’, ‘tehdit’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘evrakta sahtecilik’ suçlarından kaydı olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’un Kartal ilçesinde çalıştığı aile sağlığı merkezinde silahlı saldırıya uğrayan hemşire hayatını kaybetti.

Topselvi Mahallesi Kartal 10 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hemşire Ömür Erez (33), Rahmi Uygun adlı kişiyle kapının önünde bir süre konuştuktan sonra içeriye girdi.

Daha sonra şüpheli Rahmi Uygun da hemşirenin arkasından girdiği sağlık merkezinde Erez’e silahla ateş ettikten sonra kaçtı.

Ağır yaralanan Erez, olay yerine gelen sağlık ekiplerince Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hemşire Erez, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KAÇAN KATİL ZANLISI YAKALANDI

İddiaya göre, Rahmi Uygun, genç hemşireyi sosyal medya hesabından takip ediyordu ve takıntı haline getirmişti. Olaydan sonra kaçan katil zanlısı Bağcılar’da yakalandı.

SUÇ KAYDI KABARIK ÇIKTI

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şüpheliye ait arşiv araştırmasında ”kasten yaralama”, ”tehdit”, ”kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve ”evrakta sahtecilik” suçlarından kaydı olduğu tespit edildiği belirtildi.

Devam Et

Gündem

Silahlı saldırıya uğrayan hemşire öldü

Haber Giriş:

on

İstanbul Kartal’da aile sağlığı merkezinde hemşire Ömür Erez (33) silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

İstanbul Valiliği, “Şüpheliye ait arşiv araştırmasında ‘Kasten Yaralama, Tehdit, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Evrakta Sahtecilik’ suç kaydı bulunduğu tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Görgü tanığı ise “Kız bana ‘Konya’dan belalım geldi, gel’ dedi. 5 el ateş etti” diye konuştu.

Olay saat 14.00 sıralarında Kartal 10 Numaralı Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana geldi.

Silahı ile içeriye giren Rahmi Uygun (39), Ömür Erez ile tartıştıktan başına ateş ateş etti. Ömür Erez ağır yaralanırken 20 suç kaydı bulunduğu belirtilen Rahmi Uygun kaçarak uzaklaştı. Hemşireye ilk müdahale sağlık merkezinde yapıldı. Hemşire Ömür Erez daha sonra ambulansla Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak Erez hayatını kaybetti.

İSTANBUL VALİLİĞİ SUÇ KAYITLARINI AÇIKLADI

Olay yerine gelen polis, emniyet şeridi çekerek inceleme yaptı. İl dışından geldiği belirtilen saldırganın daha önce hemşireyi rahatsız ettiği tespit edildi. İstanbul Valliği’nden yapılan açıklamada, “Şüpheliye ait arşiv araştırmasında ‘Kasten Yaralama, Tehdit, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Evrakta Sahtecilik’ suç kaydı bulunduğu tespit edilmiştir” denildi

Polisin kaçan saldırganı yakalamak için çalışması sürüyor.

“DIŞARIDA 20-25 DAKİKA KONUŞTULAR”

Görgü tanığı Savaş Kuru, “Dışarıda 20-25 dakika konuştular. Ondan sonra içeriye girdiler. Adam kadının kafasına sıkmış. Sağlık ocağında karşı komşumdu” diye konuştu.

Olayı gören Mevlüt Koç de, “Kız bana ‘Konya’dan belalım geldi, gel’ dedi. Ben de hemen içeri girdim. Polisi ara gelsin alsın dedim. Olay büyümesin derken içeri girdi, ateş etmeye başladı. Kız komşum. Bu belalısı, durmadan tehdit ediyordu kızı. 5 el ateş etti. Durmadan telefonla rahatsız ediyordu. Derdi kızla birlikte olmak, evlenmek. Ama kız istemiyordu bunu. Olayın tam karşısındaydım. Konuşuyordu kızla. Sonra kaçtı” diye konuştu

Devam Et

Trend