#

Giriş:

Son Güncelleme:

Osmangazi

Yağcıbedir Halıları Bursa’da sergileniyor

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 3 bin yıllık geçmişe sahip Yağcıbedir El Dokuması Halı ve Yöresel El Sanatları sergisini ziyaret ederek, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’tan, halılar hakkında bilgi aldı.

Tayyare Kültür Merkezi’nde açılan sergiyi ziyaret eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş tarafından karşılandı. Sergide yer alan el dokuması Yağcıbedir halıları hakkında Başkan Dündar’a bilgi veren Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, yüzde 100 koyun yününden dokunan, boyası ağaç ve bitki köklerinden yapılan ve geçmişi Orta Asya’ya uzanan Yağcıbedir halılarının, yaşayan bir tarih ve kültür hazinesi olduğunu söyledi. Bu kültüre sahip çıkıp yaşatmak için pek çok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Yavaş, “Bu kültürü yaşatmak için Yağcıbedir Halı Festivali’nin bu yıl 22’incisini düzenliyoruz. Halımızı, farklı platformlarda gündemde tutmaya gayret ediyoruz” dedi.

El dokuması Yağcıbedir halısının her bir deseninde, onu dokuyanın hikayesi ve bir sırrının gizli olduğunu ifade eden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Bunu gelecek nesillerin anlaması, algılaması, üzerine bastıkları bir halının ne sırlar, ne gizemler taşıdığını öğrenmeleri çok önemli. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar abimiz bizleri ziyarete geldi. Kendisinin de sanat ve kültürümüzün yaşatılması için ne kadar büyük bir çaba sarf ettiğini biliyorum. Sergimizi ziyaret ederek bizleri onurlandırdılar. Bursalı sanatseverleri, 11 Aralık tarihine kadar açık olan sergimizi ziyaret ederek, Yağcıbedir halısını yakından görüp tanımaya davet ediyorum” diye konuştu.

“Halı Değil, Birer Sanat Eseri”

Balıkesir Sındırgı yöresine has Yağcıbedir halılarının yer aldığı sergiyi ziyaret ederek, Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’tan bilgi alan Başkan Mustafa Dündar, “El dokuması halılar, kişilerin sadece tezgahın başına geçip iplikleri dokuyarak elde ettiği bir ürün değil, onu dokuyanın kendi duygularını, kendi kültürünü yansıttığı bir sanat eseri olduğunu söyleyebiliriz. Sındırgı Yağcıbedir halıları da geçmişi Orta Asya’ya uzanan, dokuyanın kendi duygularını nakşettiği desenleri, her birinin kendine has hikayeleri ile çok özel bir halı. Bu sanatın, bu kültürün yaşatılması için böyle etkinlikler düzenleyen Sındırgı Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş kutluyorum” dedi.

Osmangazi

Mevlana Şiir Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Haber Giriş:

on

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri, düzenlenen törenle verildi.

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırmak ve çocukların manevi dünyasını zenginleştirip, onlara Mevlana’yı tanıtmak amacıyla bu yıl 11’incisini düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nda kazananlar ödüllerine kavuştu. Bu yılki konusu serbest olarak belirlenen yarışmanın ödül töreni, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi. 24 şehirden toplam 111 eserin katıldığı yarışmanın birincisi, “Lâ” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beyzanur Demir oldu. Mevlana sevgisinin satırlara döküldüğü yarışmada; Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Ela Nur Tabaklı, “Her Geliş İhtimalinde Tekrarlanan Medcezire Feryat” isimli şiiriyle ikinci, Bursa Tofaş Fen Lisesi’nden İclal Karakaş da, “Âhüzâr” isimli şiiriyle üçüncü oldu.

“Bir Dilrüba” isimli şiiriyle İstanbul Asiye Ağaoğlu Anadolu Lisesi’nden Merve Nur Çokol, “Mutlak Geçersizliği Kabul Etmeye Sevk Edilirken Yenilenen Antlaşma” isimli şiiriyle Kastamonu Göl Anadolu Lisesi’nden Sevginur Kırmızıoğlu ve “Perde” isimli şiiriyle Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nden Beraat Yıldırım da mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

Dereceye giren eserlerin sahipleri, şiirlerini tek tek okuduktan sonra ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan aldı.

Dündar: “Çok Önemli Eserler Ortaya Çıkıyor”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ödül töreninde yaptığı konuşmada edebi faaliyetlere büyük önem verdiklerini belirterek, “Göreve geldiğimiz günden itibaren var olan etkinleri sürdürürken, yenilerini de ilave ettik. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın bu yıl 21’inci yılındayız. Yine bir marka haline gelen Liseler Arası Mevlana Şiir Yarışması’nın 11’incisinin ödül törenini gerçekleştiriyoruz. Jüri üyelerimiz, 11’inci yılında 111 eserin yer aldığı yarışmamızda dereceye girenleri belirlemekte oldukça zorlandı. Bu yarışmalar vesilesiyle yeni yazarlar, şairler yetişiyor. Çok önemli eserler ortaya çıkıyor. Önceki yıllarda yarışmamıza katılarak derece alan bir arkadaşımız, daha sonraki bir yarışmada jüri üyeliği yaptı. Kurumsal hale gelen bu etkinliklerimizde güzel ve kaliteli işler ortaya çıkıyor. Bizim düzenlediğimiz yarışmaların en önemli tarafı, katılan eserlerin kitap haline getirilip edebiyat dünyasına kazandırılması. Genç şairleri Türk edebiyatına kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Yarışmaya katılan öğrencilerimize ve jüri üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmanın jüri üyelerinden Yazar Metin Önal Mengüşoğlu da yarışmada ödül alan ve almayan bütün katılımcılara teşekkür ederek, “Sevgili velilerden, çocukların kalplerini dinlemelerini, yeteneklerini görmelerini istirham ediyorum. Çocukların musiki, şiir, edebiyat, fen ve teknolojiye yönelik yetenekleri varsa, o alanda resmi müfredatın dışında meşguliyetler ile yetişmesini sağlayın. Tek bir müfredat sadece meslek sahibi yapar. Geleceğimizin kurtuluşu eğitim ile başlayacak ama kültür ile olacaktır. Kültürün de musikiden resme, şiirden edebiyata, fen ve teknolojiye uzandığını unutmayalım. Çocuklarını bu alanlara teşvik eden ailelere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sûz-i Dilara Mevlevi Gösterisi Mest Etti

Ödül töreni sonrasında Bursa Türk Müziği Topluluğu, Sultan 3. Selim Han’ın Sûz-i Dilara Mevlevi Ayin-i Şerifi gösterisini sundu. Doç. Dr. Zinnur Kanık yönetimindeki topluluk, seslendirdikleri eserlerle Fetih Müzesi’ndeki vatandaşları mest ederken, program semazen gösterisiyle sona erdi.

Devam Et

Osmangazi

Fetih Müzesi’nde öğrencilere karne hediyesi

Haber Giriş:

on

Bursa Osmangazi Belediyesi düzenlemiş olduğu ‘Karneni Göster Hediye Biletini Al’ kampanyası ile Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni ziyaret eden öğrencilerin yüzünü güldürdü. Müze girişinde yetkililer tarafından verilen sürpriz karne hediyeleri ile büyük mutluluk yaşayan öğrenciler, yarıyıl tatillerini en iyi şekilde değerlendireceklerini söyledi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, karnelerini alan öğrencilere hem güzel bir hediye sunmak, hem de tarih bilincini aşılamak amacıyla böyle bir kampanya düzenlediklerini belirtti. Yorucu bir eğitim döneminin ardından tatile çıkan tüm öğrencileri Fetih Müzesi’ni gezmeye davet eden Başkan Dündar, “Öğrencilerimizin yıl boyunca özverili çalışmalarını ödüllendirmek istedik. Tatil süresince karnesiyle gelen çocuklarımız, müzemizi ücretsiz gezebilecek. Böylece evlatlarımız burada moral depolayıp yeni dönemde başarıdan başarıya koşacaklar” dedi.

Devam Et

Osmangazi

Osmangazili judocular 14 madalyayla döndü

Haber Giriş:

on

Osmangazi Belediyespor Judo Takımı sporcuları, Okullar Arası Gençler Judo Grup Müsabakaları’ndan 4 altın, 5 gümüş ve 5 bronz madalya ile döndü.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Balıkesir’de düzenlenen Okullar Arası Gençler Judo Grup Müsabakaları, kıyasıya mücadelelere sahne oldu. Toplam 315 sporcunun boy gösterdiği turnuvada Osmangazi Belediyespor’un başarılı judocuları göz doldurdu.

Kendi sıkletlerinde ter döken Osmangazili yıldızlardan Harun Temel, İlhan İlham, Caner Çetin birincilik, Eren Acar, İbrahim Yıldırım, Hüseyin Doktur ile Yunus Efe İlhan ikincilik, Recep Turhan, Ahmet Can Korkusuz, Berşan Yüksel Cerrah ise üçüncülük kürsüsüne çıktı. Bunun yanı sıra bayanlar kategorisinde Berfin Nur Karataş birincilik, Kardelen Canan Zorlu ikincilik, Şirvan Fidan ve Kadriye Çakır da üçüncülük başarısı elde etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yakaladıkları dereceler ile Mart ayında Kırıkkale’de yapılacak Türkiye finallerinde Bursa’yı temsil etmeye hak kazanan genç sporcuları tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Devam Et

Trend