#

Giriş:

Son Güncelleme:

Yıldırım

Yeni yetenekler ‘Yıldırım’dan çıkıyor

Bursa Yıldırım Belediyesi, yeni döneme perdelerini araladı.

Yıldırım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Adile Naşit Tiyatrosu’nda, 9-15 yaş aralığındaki çocukları dramayla buluşturdu. Tiyatronun ilk adımı olan dramayla tanışan çocuklar, eğitim boyunca eğlenerek öğrenecek. Psikodrama tekniklerinin kullanıldığı kurs 2 ay sürecek.

Yıldırım’ı sanatın merkezi hâline getirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Çocuklara küçük yaşta sanatı sevdirmek maksadıyla birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Adile Naşit Tiyatrosu’nda uzmanlar eşliğinde verilen ‘çocuk drama’ kursu da bunlardan biri. Bu kurslar sadece çocuklara sanatı sevdirmiyor. Dramatik canlandırmalar çocuklara geçmiş ve güncel sıkıntılarını ele almayı ve başa çıkma becerilerini görme imkânı da sağlıyor” şeklinde konuştu.

Yıldırım

Bursa Yıldırım’a kazandırılacak yeni tesisin temeli atıldı

Haber Giriş:

on

Bursa Yıldırım Belediyesi’nin hayırsever desteği ile ilçeye kazandıracağı Makbule-Tevfik Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temeli törenle atıldı. Merkez, hasta bakım birimlerinden iş atölyelerine, sosyal alanlardan spor salonuna kadar engellilerin bütün ihtiyaçlarına cevap verecek.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde insana dokunan önemli bir hizmeti hayata geçirdikleri için büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak yaptığımız hizmetlerden bizim için en önemlisi, özel çocuklarımız ve kardeşlerimiz için yaptığımız çalışmalar. Özel durumu bulunan kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak ve onları sosyal yaşamın içinde tutacak projelere öncelik veriyoruz. Bugün, hayırsever Yıldırım ailesinin destekleri ile ilçemize kazandıracağımız Makbule-Tevfik Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi’mizin temelini atıyoruz” dedi.

Her ihtiyaçlarına cevap verecek

Toplam inşaat alanı 5 bin 305 metrekare olacak tesisin bünyesinde hasta bakım odaları, fizik tedavi ve fizyoterapi odaları, psikolog, bireysel ve aile terapi odaları, spor salonu, danışma, revir, eğitmen odası ve bekleme salonu olacak. Ayrıca özel kardeşlerimizin sosyalleşmesi adına yüzme havuzu, kafeterya, yemekhane, kuaför, tekstil atölyesi, ahşap atölyesi, bağlama ritim kursu, filografi atölyesi, sergi alanı, konferans salonu, seminer salonu, çocuk oyun alanı ve dersliklerin yer alacağını belirten Başkan Yılmaz, “İnşallah merkezimiz tamamlandığında sadece Yıldırım’a değil Bursa’ya değer katacak. Ben bu hizmetin ilçemize kazandırılması noktasında elini taşın altına koyan Yıldırım ailesine yürekten teşekkür ediyorum ve isimleri merkezimizde ebeden yaşayacak olan Makbule annemizi ve Tevfik babamızı rahmetle anıyorum. İnşallah bugün temelini attığımız Makbule-Tevfik Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi’mizin açılışını 3 Aralık 2022’de yine hep birlikte yaparız” diye konuştu.

‘Bizim lügatımızda engel yok’

Engelli tabirini kabul etmediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Biz bu kardeşlerimizi özel ihtiyacı bulunan bireyler olarak değerlendiriyoruz. Amacımız da bu kardeşlerimizin geleceğe en iyi şekilde hazırlanmasına katkı sağlamak. Yıldırım İstihdam Merkezimiz vasıtasıyla son 2 yılda 966 özel gereksinimli hemşehrimizi iş sahibi yaparken bunun yanı sıra merkezimizde istihdamı desteklemek adına mesleki eğitimler, işbaşı eğitim programları ve e-KPSS kursu hizmeti veriyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak bugüne kadar 103 tekerlekli sandalye ve 100 özel yatağı da ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize hediye ettik. Ayrıca kardeşlerimizin kullandığı özel araçların bakımı ve tamiri noktasında da ücretsiz hizmet veriyoruz. Engelsiz Nakil Hizmeti projemiz ile de, özel gereksinimli kardeşlerimizin kamu kurumlarına, hastanelere ve sınavlara ulaşımını sağlıyoruz. Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksimizde özel öğrencilerimize temel spor eğitimi veriyoruz. 4 antrenör ile 150 öğrencimize verdiğimiz eğitimler ile özel gereksinimli çocuklarımızın yaşamına dokunuyoruz. Engelsiz Yıldırım yolunda üstümüze düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hayırsever Harun Yıldırım, “Makbule-Tevfik Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi. anne ve babamızın ismini yaşatacak ve amel defterini açık bırakacak. Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz Engelsiz Yaşam Merkezi’mizin önümüzdeki 3 Aralıkta açılışını yapmayı Allah nasip etsin inşallah. Hayrı yapmak kadar hayra vesile olmak da mühimdir. Yıldırım Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’a da vesile olduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Dört duvar arasından kurtuldular

Türkiye’de AK Parti iktidarı ile birlikte engellilerin hayatının değiştiğini söyleyen Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, “Engelsiz kardeşlerimiz, adeta evlere hapsolmuş ve sosyal hayatın dışında kalmıştı. AK Parti iktidarı döneminde gerek çıkarılan yasal düzenlemeler ile gerek ise yapılan yatırmalarla bu kardeşlerimiz dört duvar arasından kurtularak, dışarıdaki dünyanın farkına vardılar. Sosyal ve ekonomik hayata dâhil oldular. İşte bu gün bu hayırlı yatırımlardan birisinin daha temelini burada hep birlikte atıyoruz. Bu vesileyle Yıldırım’ın çehresini değiştirmek, Yıldırımlıların mutluluğuna mutluluk katmak için çalışan belediye başkanımızı kutluyor ve Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Temel Atma Töreni’nde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Engelsiz Türkiye olma yolunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Hiçbir zaman yalnız bırakmadık”

AK Parti ile birlikte yerel yönetim anlayışının büyük bir değişim geçirdiğini bürokrasi belediyeciliğinin yerini hizmet belediyeciliğinin aldığını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Sayan, “Bizim hizmet anlayışımızın merkezinde insan var. AK Parti, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, insanların mutluluğu ve huzur için kendini vakfeden insanların mensubu olduğu kutlu davanın siyasi tezahürüdür. Bu anlayışımız ve adanmışlığımız bizi sadece Türkiye’nin değil dünyanın da umudu haline getirmiştir. Bu bilinç ve sorumlulukla 20 yıllık hizmet sürecimiz boyunca bu özel kardeşlerimiz için de çok önemli adımlar attık. Kendilerine sosyal haklar alanında önemli kazanımlar sağladık. Ailelerine destekler sağladık. Özel kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek için çalıştık. İşte bugün yine bu doğrultuda önemli bir hizmetin temeli atıyoruz. Başkanımız Oktay Yılmaz’ın ve hayırsever Yıldırım ailesinin böylesi özel bir projeyi ilçeye kazandıracağı için tebrik ediyorum ve Dünya Engelliler Günü’nde toplumun her kesiminde bu hassasiyetin oluşmasını temenni ediyorum” dedi.

Engelsiz bir Bursa yolunda çalışmalar yürüttüklerini aktaran Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bugün temelini attığımız Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engelli kardeşlerimizin yanında ailelerine de terapi hizmeti sunulacaktır. Ben böylesi bir hizmeti hayata geçirdikleri için Yıldırım Belediyemize ve hayırsever Yıldırım ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

“Engel zihinde başlar”

Çok kısa bir süre öncesine kadar bu özel insanların adeta yalnızlığa terk edildiğini, evlerinden dahi çıkamadığını aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, “Yollarımızı, şehirlerimizi, binalarımızı özel kardeşlerimiz için yeniden dizayn ettik. Onların sosyal hayatın içerisinde aktif olarak yer alabilmesi için etkinlikler düzenledik. Becerilerini geliştirmek için kurslar açtık, eğitimler verdik. Ve gördük bu yatırımlarımız sadece özel insanlarımızı mutlu etmekle kalmadı. Onlar toplum için üretir hale geldi. Ekonomik hayatın içerisinde, sosyal ve kültürel faaliyetleriyle sportif başarıları ile bizleri gururlandırdılar. Onlar azimleriyle çalışkanlıklarıyla engelin bedensel değil zihinsel bir durum olduğunu gösterdiler. Bu vesileyle özel kardeşlerimiz için yeni ufuklar açacak, yeni başarı hikâyelerinin yazılacağı bu merkezin şehrimize kazandırılmasında emeği geçenleri kutluyorum. Oktay Başkanımıza da böylesi güzel bir merkezin oluşmasına aracılık ettiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın hayırsever Yıldırım ailesine hediye takdimi ile devam eden program Başkan Oktay Yılmaz ve protokolün temel atma töreni ile sona erdi.

Törene Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Sayan, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Yıldırım Kaymakamı Adem Yazıcı, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan, Yıldırım İlçe Emniyet Müdürü Selahattin Şerbet, Yıldırım ailesi, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Devam Et

Bursa

Bursa’da enişteden 15 yaşındaki kıza istismar

Haber Giriş:

on

Bursa’da, eşinin erkek kardeşinin liseye giden kızı S.K.’ye (15) cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Rıza Özdemir (39) hakkında dava açıldı. Özdemir’in, ‘çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘çocuğa karşı cinsel taciz’ suçlarından 8 ile 18 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlanacak.

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yaşayan ve liseye giden, babası cezaevinde olduğu için babaannesiyle kalan S.K. adlı kız çocuğu, kasım ayında rehberlik öğretmenine gidip, eniştesi Rıza Özdemir’in, yazın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu söyledi.

Rehber öğretmenin durumu polise bildirmesi üzerine S.K.’nin, psikolog eşliğinde ifadesi alındı. S.K., “Evlerinde otururken eniştem bana ‘Hadi sigara almaya gidelim’ dedi. Ben de kabul ettim. Kullandığı otomobilde ön koltuğuna oturdum. Bu sırada bana şoförlük öğretmek istediğini söyleyip, bacaklarımı okşamaya başladı. Rahatsız oldum. Daha ileri gitmeye başladı. Kendimi geri çekince bana ‘Benden iğreniyorsun değil mi? Evet iğreniyorsun. İstediğin kişiye anlatabilirsin ama sana kimse inanmaz’ dedi ardından beni eve bıraktı. Diğer olayı ise hastaneye gittiğimizde yaşadık. Bu kez para uzatıp, ‘Sigara alırsın’ dedi. Parayı alınca ‘Ama bu karşılıksız olmaz’ diyerek gözleriyle rahatsız edici şekilde beni süzmeye başladı” dedi.

‘ÇOCUĞUM GİBİ SEVDİM’

S.K.’nin ifadesinden sonra Rıza Özdemir, polis ekiplerince gözaltına alındı. Suçlamaları kabul etmeyen Özdemir, “Kendisi yalan söylüyor. Annesinin dolduruşuna geldi. S.K.’yi kendi çocuklarımdan ayırt etmedim. Onlar gibi sevdim. Yöneltilen suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum” diye konuştu.

Adliyeye sevk edilen Özdemir, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma sonunda Rıza Özdemir hakkında, ‘çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘çocuğa karşı cinsel taciz’ suçlarından 8 ile 18 yıl arasında hapis cezası istemiyle ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. Tutuklu sanık Özdemir’in yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Devam Et

Yıldırım

Aşıklık geleneği Yıldırım’da yaşatılıyor

Haber Giriş:

on

Bursa Yıldırım Belediyesi, geleneksel aşıklık kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

Yıldırım Belediyesi, aşıklık geleneğini yaşatıyor.

Halk ozanı Aşık Temel Turabi’nin hazırlayıp sunduğu Aşıklar Otağı’nın ilk konuğu ‘Aşık Hüseyin Yazıcı Sümmanioğlu oldu.

Anlatıcı Aşık Sümmanioğlu, bir taraftan aşıklık geleneği hakkında bilgi verirken, diğer taraftan da sazı ile sözü ile dinleyicilere keyifli anlar yaşattı.

6 ay boyunca Yavuzselim Kültür Merkezi Aşıklık Otağı’nda devam edecek programa her hafta farklı aşıklar katılacak.

Devam Et

Trend