#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Yıldırım’da örnek dönüşüm projesi

Yıldırım Belediyesi’nin, ilçenin geleceğine önemli katkı sağlayacak ve kentsel dönüşümün önünü açacak yeni imar plan ve uygulama çalışmaları etkisini göstermeye başladı.

Parsel bazında iptale sebep olan mülkiyet sorunlarının çözümü için elini taşın altına koyan ve kentsel dönüşümün önünü açarak vatandaşların güvenli, modern ve sağlıklı konutlara bir an önce kavuşmasını hedefleyen Yıldırım Belediyesi, öncülük ettiği yasal düzenlemeler ile Yıldırım’da ve Türkiye’de yılları bulan zaman kaybının önüne geçilerek tekrar tekrar uygulama yapma dönemini sona erdirdi.

Öte yandan yeni imar plan ve uygulama çalışmaları doğrultusunda kentsel dönüşüm desteklenerek, vatandaşlar ve yatırımcıların gerçekleştirdiği iş birliği ile insanların yaşamını tehdit eden riskli yapılar yerini güvenli ve modern konutlara bırakacak. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında da riskli yapı tespiti yapılarak, yatırımcı ile vatandaşın 2/3 oranında anlaşmasıyla sağladıkları dönüşümün bir örneği, Şükraniye Mahallesi’nde gün yüzüne çıkmaya başladı. 3. Hastane Sokak’ta mülkü bulunan vatandaşların başvurusu sonucunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan riskli yapı denetimi neticesinde, 3 blok ve 12 konutun yer aldığı alanda yıkım çalışmalarına başlandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ODAKLI ÇALIŞMALAR

Belediyelerin temel görevlerinden birinin sağlıklı imar plan ve uygulaması yapmak olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Görev süremizin başladığı günden bu yana bu konuya önem vererek kentsel dönüşüm odaklı plan revizyon ve uygulama çalışmaları gerçekleştirdik. Bunun en önemli örneği olarak kısa süre önce Karapınar Mahallesi’nde imar plan uygulamalarını tamamlayarak 2 bin 290 maliki ve geçtiğimiz yıl içerisinde Değirmenönü Mahallesi’nde 4 bin maliki tapularına kavuşturduk. İmar plan çalışmalarını tamamladığımız bölgelerin yanı sıra kentsel dönüşüm kapsamında revizyon planı dahilinde olan Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahalleleri yeniden planlandı. Yine aynı kapsamda vatandaşın ve yatırımcının önünü açma doğrultusunda Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat, Mevlana, Yavuzselim ve Ulus mahallelerinde imar uygulama çalışmaları devam ediyor. Şirinevler’de de kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için plan ve uygulama çalışmaları sürüyor” dedi.

RİSKLİ YAPILAR YIKILIYOR

Riskli yapılar yerine güvenli ve modern konutların zaman kaybetmeden inşa edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak, yatırımcı ile vatandaşın 2/3 oranında anlaşmasıyla sağladıkları dönüşümün güzel bir örneğini Şükraniye Mahallemizde 3. Hastane Sokak’ta gerçekleştiriyoruz. Vatandaşların başvurusu sonucunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan riskli yapı denetimi neticesinde 3 blok ve 12 konutun yer aldığı alanda yıkım çalışmalarımıza başladık. Kısa süre önce İzmir’de can kayıplarına ve yıkıma neden olan deprem, bizlere kentsel dönüşümün aciliyetini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. Bu kapsamda riskli yapılar yerine güvenli ve modern konutların zaman kaybetmeden inşa edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

ÖRNEK DÖNÜŞÜM PROJESİ

Yerel yönetim olarak Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm projesinin çalışmaları içerisinde olduklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, “Mevlana Mahallemizde gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında iki etapta birkaç proje hazırladık. Bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da paylaştık. Şu anda kat planları gibi detaylı çalışmalarımızı da tamamladık. İnşallah Bakanlığımızdan ilgili onay geldiğinde de bölgedeki konutları yıkarak yerine yapacağımız yeni konutları inşa edeceğiz. Orada 2 etaplı olmak üzere bin 250 konut planlıyoruz. 1. Etapta 650 konut, 2. Etapta da 600 konut mevcut. Tamamen eski yapıları yıkarak yenilerini yapacağımız bir çalışma. Daha sonra buradan yine silsile yoluyla diğer bölgelerdeki vatandaşlarımız taşıyacağımız bir model oluşturmayı hedefliyoruz. Deprem riski olan bölgede sağlıksız ve güvensiz konutların yerine kazandıracağımız modern, güvenli ve sağlıklı konutların yer alacağı projeye hemşehrilerimiz de büyük oranda destek veriyor. Kamu kaynakları ile yerinde gerçekleşecek dönüşümün en güzel örneklerinden birine 2021 yılı başı itibariyle başlayacağız. Riskli alan dışındaki bölgelerde de dönüşümü hedefleyen sağlıklı plan revizyonu ve uygulama çalışmalarımızı hızlandırarak devam ettireceğiz. Kamu ve özel sektör gücüyle ilçemizde kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde sağlanmasına vesile olacağız. Kentsel dönüşümü ilçemizde gözle görülür bir hale getireceğiz. Biten ve bitecek çalışmalarımızla 2021 yılında kentsel dönüşümün adımlarını hissedeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bursa

Bursa basın camiasının acı kaybı

Haber Giriş:

on

Bursa basınının duayen isimlerinden Bursa Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Aziz Bükey, geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti…

Gazeteciliğe çok genç yaşta Milliyet Gazetesi’nde başlayan Aziz Bükey’in babası Zeki Bükey Atatürk’ün fotoğrafçısıydı.

Gündüz teleks operatörü olarak basın şehidi Abdi İpekci’nin Ankara notlarını Ankara büro şefi İzzet Sedes’den alıp Abdi İpekçi’ye iletiyor, geceleri de nöbetçi foto muhabiri olarak çalışıyordu. 1968 Yılında Haldun Simavi’nin Web Ofset kurumuna geçti. Burada Fotospor dergisinde çalıştı ve Günaydın gazetesinin kuruluşunda görev aldı. Fotospor mecmuası kapandıktan sonra Yavuz Uzan’ın sahibi olduğu Yeni İstanbul Gazetesine geçti. Burada iki yıl polis muhabirliği yaptıktan sonra Günaydın gazetesine döndü. 1971 de Günaydın Kadıköy bürosunda sıkıyönetim mahkemelerini izleyip yazdı. Aziz Bükey 1972 yılında askere gitti. 1974 yılında askerlik dönüşü, yeni kurulan Bursa Hakimiyet gazetesinde çalışmaya başladı.

Bursa’da sırasıyla Hürriyet Haber Ajansı, Bursa’nın Sesi, Anadolu Ajansı, Hakimiyet, Güneş ve Olay gazetelerinde çalıştı. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve yönetimlerinde bulundu. Olay TV’de 1985 gün süresince canlı at yarışı programı yaptı. At yetiştiriciliği ve yarışçılığı konusunda hazırladığı belgesel TRT-ATV-STAR-SHOW TV gibi kanallarının da katıldığı yarışmalarda 4 birincilik ve bir ikincilik ödülü kazandırdı. Olay Gazetesi’nden emekli oldu. Bir süre Bursa Hakimiyet gazetesinde at yarışı sayfası ve AS TV de de yarış programları yaptı.

Mudanya Egemen Gazetesi’nin imtiyaz sahibi olan Aziz Bükey, SÜREKLİ BASIN KARTI sahibiydi.

Devam Et

Bursa

TOKİ’den Bursa’ya 150 konut! Yeri belli oldu

Haber Giriş:

on

Toplu Konut İdaresi’nin yurt genelinde başlattığı 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Yıldırım’da 150 konut İsabey Mahallesi’nde yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek.

TOKİ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 81 ilde 100 bin sosyal konut projesi başlattı. Proje bütün hızıyla sürerken, Bursa’da da ilçelerde sosyal konut yapılacak. Yıldırım’da da bu kapsamda 150 konut inşa edilecek.

Yıldırım Belediyesi, yapılacak 150 konut için elini çabuk tutarak yaptığı çalışma sonucunda İsabey Mahallesi’nde Hazine’ye ait yeri belirledi ve TOKİ’ye bildirdi. TOKİ’de burada ihale yaparak konutların yapımına başladı.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, TOKİ’nin başlattığı 100 bin sosyal konut projesi ile ilgili ilçeye yapılacak 150 konut için hemen çalışma başlattıklarını belirterek, “İsabey Mahallesi’nde Vakıfköy Kent Parkı karşısında Hazine’ye ait yeri tespit ederek TOKİ’ye bildirdik. TOKİ’de yaptığı çalışma sonucunda ihaleye çıktı ve bölgede 250 konut yapımına başladı. Bu konutların 150’si daha önce çekilen kurada isimleri çıkan vatandaşlarımıza teslim edilecek. Kalan konutlar ise şehit yakınları ve Bursa Yetimleri’ne Sahip Çıkıyor Derneği çatısı altındaki dar gelirli vatandaşlarımıza satılacak. Proje kapsamında Bursa’nın birçok ilçesinde sosyal konut yapılacak. Biz Yıldırım Belediyesi olarak hızlı davrandık ve yer konusunda TOKİ’ye yardımcı olduk. Konutlar kısa sürede tamamlanarak hemşerilerimize teslim edilecek. Ben dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bu proje için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da jandarma sokak hayvanları için seferber oldu

Haber Giriş:

on

Bursa’da jandarma ekipleri havaların soğumasıyla yemek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için doğaya yem bıraktı.

İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Timi ile Nilüfer İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş Timi’ne bağlı ekipler, havaların soğumasıyla yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için harekete geçti. Ekipler, hayvanların aç kalmaması için çok sayıda bölgeye yem ve mama bıraktı.

Harmancık İlçe Jandarma Komutanlığı ile Harmancık Kaymakamlığı da ortak çalışmayla aç kalan kuşlar için tedbir aldı. Jandarma ekipleri, kaymakamlık tarafından alınan yemleri kuşların ulaşabileceği yerlere bırakıp, hayvanların beslenmesine yarımcı oldu.

Devam Et

Trend