Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

24 saatte 12 poliste koronavirüs tespit edildi

Kosova’da koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor. Kosova’nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren, en çok koronavirüs vakasının görüldüğü şehirlerin başında ikinci sırada yer alıyor.

Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Kosova’da son 24 saat içinde 21 yeni koronavirüs vakasından 19’unun Prizren’den olduğu açıklandı. Bu vakalardan da 12’sinin polis memuru olduğu belirtildi. Prizren polisi bölge halkla ilişkiler yetkilisi Shaban Osmanollaj, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Prizren’de koronavirüse yakalanan 19 kişiden, 12’sinin polis memuru olduğunu doğruladı. 20 polis memuruna test yapıldığını kaydeden Osmanollaj, polis memurlarının virüse nasıl yakalandıklarına ilişkin detay vermedi.

PRİZREN’DE SON DURUM

Prizren’de koronavirüs tespit edilen vaka sayısı 121’e yükseldi. Koronavirüs tanısı konulan 782 kişi iyileşirken, 30 kişi de vefat etti. Kosova’da ülke genelinde 213 aktif vaka bulunuyor. Ülkede yapılan toplan test sayısının da 12 bin 812 olduğu ifade edildi.

Dünya

Trump: “Orduyu devreye sokacağım”

ABD Başkanı Trump, protestoların güçle bastırılması emrini verdiği konuşmasının ardından gövde gösterisi gibi bir yürüyüş yaptı. Beyaz Saray’dan çıkan Trump, gün boyunca gösterilerin sürdüğü Lafayette Parkı’ndan geçerek protestocular tarafından ateşe verilen Saint John Kilisesi önünde elinde İncil’le poz verdi.

Haber Giriş:

on

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde, ülkede siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesine karşı başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında ABD başkanı olarak görevinin ülkeyi ve halkını korumak olduğunu vurgulayan Trump, “Ülkemizin kanunlarını korumak için bir yemin ettim. George Floyd’un gaddarca öldürülmesinden haklı olarak rahatsız olan Amerikan halkı için bu sözümü tutacağım. Yönetimim Floyd ve ailesi için adaletin yerini bulması sözünü yerine getirecektir. O bir hiç uğruna ölmedi” dedi.

Öte yandan sokaklardaki şiddet olaylarına dikkati çeken Trump, “Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Bazı eyalet yönetimlerini ve yerel idarecileri, şiddet eylemlerinde bulunanlara karşı “gerekli önlemleri almamak”la suçlayan Trump, insanların iş yerlerinin yağmalandığını, yeni tip koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanlarının korkudan evlerinden çıkamadığını, Washington DC’deki önemli yapıların ve kiliselerin hasar gördüğünü anlattı.

OLAYLARI “İÇ TERÖR” OLARAK NİTELEDİ

Trump, “Tüm bu olanlar, barışçıl protestolar değil, iç terör eylemleri, masum canların yok edilmesi. Masum bir insanın kanının dökülmesi insanlığa karşı utanç ve tanrıya karşı bir suçtur. Amerika’nın, yok edilmeye değil oluşuma, kibre değil operasyona, anarşiye değil güvenliğe, nefrete değil iyileşmeye, kaosa değil adalete ihtiyacı var” dedi.

Olaylara karşı başarı kazanacağını ve bu konuda yeni adımlar attıklarını duyuran Trump, “Mevcut tüm federal, sivil ve askeri kaynakları, yağmaları, yakıp yıkmaları bitirmek ve kanunlara uyan Amerikan halkının haklarını korumak için seferber ediyorum” ifadesini kullandı.

Trump ilk hedeflerinin ülkedeki yağma ve gayrimeşru eylemleri durdurmak olduğuna dikkati çekerek, “Her valiye yeterli sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi yönünde güçlü tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, şiddet olayları bitene kadar çok sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir. Bir şehir ya da eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını korumak için gerekli önlemleri almayı reddederse ABD askerini görevlendireceğim ve sorunu hızlıca çözeceğim” dedi.

“ELE BAŞLARI SERT CEZALAR VE UZUN HAPİSLERLE KARŞI KARŞIYA”

Başkent Washington DC’deki olaylar için de adım attığını belirten Trump, “Burada konuşurken, yağmaları, yakıp yıkmaları durdurmaları için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendiriyoruz” bilgisini paylaştı.

Trump, göstericilere kentte yerel saatle 19.00’da başlayan sokağa çıkma yasağına da uymaları uyarısında bulunurken, “Masum hayatlara ve mallara tehdit oluşturanlar, gözaltına alınacak, tutuklanacak ve tam hukuk kapsamında yargılanacaktır. Bu terörün elebaşlarının şunu bilmesini istiyorum, sert cezalar ve uzun hapislerle karşı karşıyalar. Bu gruplar, Antifa ve bu şiddetleri yönlendiren diğer kişiler” dedi.

Halkını ve haklarını koruyacağının altını çizen Trump, “Hukuk olmadığında fırsat da olmaz, adalet olmadığında özgürlük olmaz, güvenlik olmadığında gelecek olmaz. Asla öfkeye ve nefrete kapılmamalıyız. Hainlik ve şiddet hüküm sürerse hiçbirimiz özgür olmayız.” mesajını verdi.

BEYAZ SARAY’DAN ST. JOHNS KİLİSESİ’NE YÜRÜDÜ

Trump, Beyaz Saray’daki konuşmasının ardından yerleşkeden çıkarak Beyaz Saray’ın yakınındaki dün akşamki protestolarda kundaklanmaya çalışılan St. Johns Kilisesi’ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü.

Kilisenin önünde kısa bir süre duran ve içeri girmeyen Trump, geniş güvenlik önlemleri altında Beyaz Saray’a döndü.

“NEFES ALAMIYORUM FERYADI” POLİS ŞİDDETİNİ GÜNDEME TAŞIDI

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken olayları kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

Devam Et

Dünya

Güney Kıbrıs’ta camiye molotoflu saldırı!

Haber Giriş:

on

Güney Kıbrıs’ta Limasol şehrinde bulunan Köprülü Camisi’ne 3 adet molotofkokteyli atıldı. Caminin girişine atılan molotofkokteylleri erken fark edilerek söndürüldü.

Kimliği belirsiz Rumlar tarafından caminin duvarına da İslam karşıtı yazılar yazıldı. Rum polisi olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili konuşan Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, camiye yönelik yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi.

Her türlü ırkçı, ayrımcı yaklaşımı reddettiklerini söyleyen Atalay, “Bu yapılan kabul edilemez. İslam düşmanlığı ile bir yere varılamaz” dedi.  Atalay, molotofkokteyllerinin erken fark edilmesi ile olası bir yangının engellendiğini ifade etti.

Devam Et

Dünya

Amerika yanıyor, ırkçılığa isyan dinmiyor!

Haber Giriş:

on

ABD, polisin siyahlara yönelik şiddet ve yargısız infazlarının son kurbanı olan George Floyd’un ölümünün ardından patlak veren ve tüm ülkeye yayılan ayaklanmalara sahne oluyor. Polislerin yargılanması ve güvenlik sisteminin reformdan geçirilmesi talebiyle düzenlenen protestolarda polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Önceki günkü gösterilerde Beyaz Saray protestocularca kuşatıldı, birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Trump ise yaşanan şiddet olaylarından solcuları sorumlu tuttu.

TRUMP SIĞINAĞA MI GÖTÜRÜLDÜ?

CNN’in, bir Beyaz Saray çalışanı ve güvenlik gücünden bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Trump’ın üst kata çıkarılmadan önce yaklaşık 1 saat sığınakta kaldığı ileri sürüldü. İkinci kaynak, “Beyaz Saray’daki durumun ‘kırmızıya’ yükseltilmesi halinde Başkan Trump’ın ve Melania Trump, Barron Trump ile diğer tüm aile üyelerinin Acil Durum Operasyon Merkezi’ne götürüleceğini” ifade etti.

Protestoların beşinci günü olan önceki gün, New York’un da aralarında olduğu birçok şehirde “Floyd için adalet” yürüyüşleri düzenlendi. Philadelphia’da gece boyu devam eden gösterilerde protestocularla polis arasında çıkan çatışmalar sonucu 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkânlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı. Protestoların önünü alamayan Trump çareyi sokağa çıkma yasağı ilan etmekte buldu. Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington ve Philadelphia’da sokağa çıkmak yasaklanırken Portland ve Louisville’de de gece sokağa çıkma yasağı getirildi.

Telefonlara acil uyarı gönderilerek protestoculardan evlerine dönmeleri istendi. Trump’ın gösterilerin bastırılması için ordu birliklerine görev verileceğini belirtmesinin ardından Minneapolis’e orduya bağlı çok sayıda askeri araç girdi.

Floyd’un geçen hafta bir polis görevlisi tarafından “sahte para kullandığı” şüphesiyle gözaltına alındıktan sonra ters kelepçeli halde boynuna baskı yapılarak öldürüldüğü Minneapolis, isyanın merkezi konumunda. Floyd’un ölümüyle ilgili “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlanan eski polis memuru Derek Chauvin (44) bugün yargıç karşısına çıkacak.

EYLEMCİLERE TEHDİT

Trump’ın talimatıyla Ulusal Muhafız Birlikleri’nin de devreye sokulduğu Washington’da ise Beyaz Saray’ın önündeki göstericilerle gizli servis görevlileri ve polis arasında arbede yaşandı. Trump, taraftarlarını Beyaz Saray önünde kendisine destek olmaya çağırdı. Olaylardan “Antifa”yı (antifaşist cephe) ve “radikal solu” sorumlu tutan Trump, Twitter’dan, eylemlere destek veren Antifa için, “ABD, Antifa’yı terör örgütü olarak tanıyacak” açıklamasında bulundu. Eylemcilerin çitleri aşmaya çalışmadığını kaydeden ABD Başkanı, “Buna yeltenselerdi, gördüğüm en saldırgan köpekler ve en uğursuz silahlarla karşılanacaklardı” dedi.

JORDAN: ACI DOLU VE ÖFKELİYİM

Çığ gibi büyüyen tepkilere Michael Jordan da katıldı. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da polis tarafından öldürülen ve dünyada bir numaralı gündem haline gelen George Floyd için Michael Jordan da sessizliğini bozdu. NBA efsanesi yaptığı açıklamada ‘Gerçekten acı dolu ve öfkeliyim’ ifadelerini kullandı.

‘KANUNLARI DEĞİŞTİRMELİYİZ’

“Yanıtlar bulamıyorum; ancak birlikte sesimiz güçlü çıkmalı ve başkaları tarafından bölünmemeliyiz” ifadelerini kullanan Jordan şöyle devam etti, “Birbirimizi dinlemeliyiz, şefkat ve empati gösterin; asla anlamsız vahşete sırtınızı dönmeyin. Adaletsizliğe karşı ve barışçıl isteklerimizi dile getirmeye devam ettirmeye ihtiyacımız var. Birlik olan sesimizle liderlerimize baskı yapıp kanunları değiştirmeliyiz. Oylarımıza sistemin değiştirmek için ihtiyacımız var. Hepimiz çözümün bir parçası olmalı ve adaleti sağlamak için birlikte çalışmalıyız.

Los Angeles Lakers yıldızı LeBron James’te George Floyd’un ölümü sonrası tüm hafta boyunca yayılan protestolar hakkında üst üste paylaşımlar yaptı. ABD’de tüm şehirlerde devam eden protesto gösterilerine destek veren James twitter hesabında ‘Amerika neden bizi de sevmiyor?’ ifadelerini kullanmıştı.

James, Colorado Eyaleti meclis binası önünde ellerini arkadan bağlayıp ‘nefes alamıyorum’ diyerek yüzüstü yatan ve protesto gerçekleştiren binlerce kişinin görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

‘AMERİKAN MEDYASI BUNU GÖSTERİYOR MU?’

Medyaya gönderme yapan yıldız basketbolcu, ”Medya bunu gösteriyor mu? Hiç sanmıyorum. Nedenini biliyorsun çünkü bu birlik, güzel ve barışsever” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Trend