#

Giriş:

Son Güncelleme:

Kültür Sanat

Akademisyenler Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anlattı

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasının usta isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar anısına bu yıl 20’incisini düzenlediği etkinlikler kapsamındaki “Tanpınar Sempozyumu” Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi. Birbirinden değerli akademisyenler, usta edebiyatçının hayatı ve eserleri hakkında bildiriler sundu.

Osmangazi Belediyesi tarafından 2001 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışmasına dönüşen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması, bu yıl roman dalında gerçekleştirildi. Yarışmanın kazananları geçtiğimiz günlerde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarafından açıklanırken, etkinlikler kapsamındaki Tanpınar Sempozyumu ise Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi konferans salonunda gerçekleşti.

Dündar: “Bu Etkinlikler Olmasa Diğer Çalışmaların Kıymeti Yok”

Sempozyumun açılışında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın belediye olarak düzenledikleri kültürel etkinliklerden en önemlisi olduğuna vurgu yaptı. Tanpınar Edebiyat Yarışması kapsamında 2016 yılından bu yana sempozyum da düzenlediklerini kaydeden Başkan Dündar, “Hızlı ve yoğun göç alan Bursa’mızda önemli şehircilik hamleleri gerçekleştiriyoruz. Restorasyon çalışmalarıyla tarihi dokuyu ayağa kaldırıyoruz. Aynı zamanda planlı yeni şehri inşa ediyoruz. Belediye olarak asli görevimiz olan temizlik çalışmalarımızda çok iddialıyız. Fakat, bütün bu çalışmalarımızın içerisinde bu gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle bir ruh veremiyorsak, hiçbirinin kıymeti yok. Biz de istikrarlı bir şekilde bu etkinliklerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın 20 yıldır aralıksız bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Başkan Dündar, “Her gelen tuğla üzerine yeni bir tuğla koydu ve bu önemli etkinlik devam etti. Türkiye’de 20 yıldır aralıksız devam eden bir edebiyat yarışması olduğunu sanmıyorum. Bu etkinliği, Tanpınar Akademisi haline getirdik. Dönem dönem yurt dışından yarışmacılar da katılıyor. Bu yıl yarışmamızı roman dalında düzenledik. Geçtiğimiz günlerde kazananları açıkladık” diye konuştu. Tanpınar etkinlikleri kapsamındaki önemli faaliyetlerimizden biri de yılda bir kez yayınlanan Tanpınar Zamanı Dergisi. Değerli hocalarımızın katkılarıyla bilimsel bir dergi ortaya çıkıyor. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi ile çok önemli etkinliklere imza atıyoruz. Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde özellikle misafir öğrencilere yönelik çok önemli etkinlikler gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Emil: “Başkanımızı Bir Kültür Adamı Olarak Görüyorum”

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Birol Emil de Tanpınar Sempozyumu’na 3. kez katıldığını belirterek, “Türk edebiyatı ve kültürü için çok önemli olan bu etkinliği düzenlediği için öncelikle Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ederim. Siz sadece belediye hizmetleri yapan bir idareci, bir politikacı değilsiniz. 20 yıllık bu faaliyeti sürdüren, diğer kültür faaliyetleri, basılan kültür eserleri ile birlikte başkanımızı bir kültür adamı olarak görüyorum. Türkiye’mizin hiçbir büyükşehrinde, hiçbir ilçesinde böyle bir faaliyet asla olmamıştır. Bütün bu faaliyetlerinizle Türk kültür ve edebiyatı bakımından örnek alınması gereken bir şahsiyetsiniz” diye konuştu.

Tanpınar’ın Şehri Bursa

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tanpınar’ın asistanlığını yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Emil, “200 yıla yaklaşan son çağ kültür ve edebiyatının en kültürlü, Türkçe’yi kullanışı bakımından en büyük üslupçusu olan şahsiyet Tanpınar’dır. Yazıları, bir defada idrak edilemeyen, her cümlede birkaç kez düşünülerek okunması gereken ama bir kere nüfuz ettikten sonra kültür ve edebiyatta yolunuzu kısaltan bir şahsiyetti. Son çağ edebiyatında hakkında en çok makale ve eser yazılan ikinci bir şahsiyet yoktur. Tanpınar hakkında bugüne kadar 1.800 civarında makale, 44 de kitap yazılmıştır. Bir eserinde ‘Ben ki, Bursa’yı o kadar çok severim. Sanatımın ve iş hayatımın bütün tarafını bu şehre borçluyum’ ifadelerini kullanmıştır. Başka hiçbir şehrimiz hakkında bu cümleyi, duyguyu kullanmamıştır. Tanpınar için Bursa’nın çok farklı bir önemi vardır. Birçok eserinde Bursa ile ilgili çok mühim ifadeleri yer almaktadır” dedi.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gün boyu 4 oturum halinde devam eden sempozyumda; Ercan Yılmaz, Prof. Dr. Muharrem Dayanç, Prof. Dr. Mehmet Güneş, Dr. Koray Üstün, Engin Elman, Doç. Dr. Haluk Öner Habil Sağlam, Hüseyin Etil, Oğuz Şenses, Prof. Dr. Hatice Şahin, Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu, Dr. Serhat Demirel, Mustafa Başpınar, Doç. Dr. Yakup Öztürk, Prof. Dr. Turan Karataş ve Metin Önal Mengüşoğlu, usta edebiyatçı ile ilgili bildireler sundu. Sempozyumda sunulan bildiriler, kitap haline getirilerek edebiyat dünyasına kazandırılacak.

Bursa

Bursa sokakları Bir NeFestival’le renkleniyor

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yerel sanatçıları desteklemek amacıyla başlattığı ‘Bir NeFestival’, 17 ilçede düzenlenen faaliyetlerle sürüyor. Eylül ayına kadar devam edecek olan festival kapsamında şu ana kadar yaklaşık 3 bin kişi sanatla buluştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin pandemiden ekonomik anlamda olumsuz etkilenen sanatçıları unutmayarak Sokak Sanatçıları Festivali’nin ardından başlattığı ‘Bir NeFestival’, renkli programlarıyla devam ediyor. Festival Eylül ayına kadar sürecek.

10 Temmuzdan bu yana Osmangazi, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Yenişehir, Nilüfer, Orhangazi, İznik, İnegöl ve Gürsu’da sahne alan sanatçılar, şu ana kadar yaklaşık 3 bin kişiyi sanatla buluşturdu.

Özellikle çocukların doyasıya eğlendiği programlarda mahalli sanatçılar performanslarıyla alkış aldı.

Açık hava sanat faaliyetleriyle 17 ilçede devam edecek olan program, son olarak İnegöl ilçesinde sahnelendi.

İnegöl Merkez Heykel Önü Meydanı’ndaki programda ‘Çatlak Profesör’ adlı oyun, ‘Karagöz’ün Cehaleti’ adlı hayâli, ‘Irmak Quartet’ adlı müzik grubu sahne aldı.

Programda ayrıca Sinem Yılmaz tarafından animasyon, Timuçin Yıldız tarafından sihirbaz gösterisi yapıldı.

Devam Et

Bursa

Bursa Büyükşehir’den sanatçıya destek festivali

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemide zor günler yaşayan sanatçıları desteklemeye devam ediyor. Eylül ayı sonuna kadar devam edecek ‘Birnefestival’ programı kapsamında 17 ilçede düzenlenecek açık hava sanat etkinlikleri ile vatandaşlar pandemi stresini atıp, moral bulacak, 450’nin üzerinde sanatçı ve teknik ekip ise ekonomik anlamda desteklenmiş olacak.

Bursa’da pandemiden ekonomik anlamda olumsuz etkilenen vatandaşlar ve esnafa yönelik bu güne kadar toplamda 170 milyon TL’lik destek sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, süreçten en fazla etkilenen sanatçıları da unutmadı. Mart ayında “Bursa’nın Her Sokağı Ayrı Bir Şarkı” projesiyle sokak sanatçılarına sağlıklı ortamda sanatlarını icra etme imkanı sunan Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz ay yapılan Sokak Sanatçıları Festivali’nin ardından şimdi de yerel sanatçılar için yeni bir destek paketini devreye aldı. Bursa’nın merkez ve 17 ilçesini Eylül ayı sonuna kadar açık hava sanat etkinlikleriyle buluşturacak ‘Birnefestival’ programı düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantı öncesi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı Özer Matlı ve Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi Başkanı Mustafa Yıldırım arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Ciddi gelir kaybı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, işçisinden işverenine kadar birçok sektörün pandemiden olumsuz etkilendiğini hatırlatarak, konser, eğlence ve sahne etkinliklerinin de ciddi şekilde kısıtlanması yüzünden sanatçılar ve bu sektörle ilgilenenlerin de ciddi gelir kayıplarına uğradığını kaydetti. Salgın dolayısıyla özellikle sanatçı kesiminde, sanat aleminde etkilenmişliğin daha fazla olduğunu belirten Başkan Aktaş, “Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bu süreçle alakalı destek kampanyalarıyla ilgili farklı çalışmalar yapıldı. Hala da yapılmaya devam ediliyor. Yine Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, ‘Müzik Susmasın’ projesi kapsamında yapılan destekleri uzattıklarını açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bu dönemde ‘sanatta hayat’ mottosuyla yola çıktık. Bir dizi etkinlik ve faaliyetlerle şehrimizi buluşturduk. Sanatçılarımıza destek verdik. Sanatçılarımızı yalnız bırakmadık” dedi.

Açık havada sanat

Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi ile Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında toplamda 450 sanatçının maddi anlamda bu zorlu dönemi atlatmasına katkı sunacaklarını açıklayan Başkan Aktaş, “Birnefestival, çocuk tiyatrosu, müzik gölge oyunları ve animasyon gibi pek çok kategoride gerçekleşecek. 10 Temmuz’da kortej yürüyüşüyle başlıyoruz ve Eylül sonuna kadar devam edecek. Yaklaşık iki buçuk ay deval erecek olan bir etkinlik. Bursalılara nefes alma imkanı sağlayacak. Festival aynı zamanda yerel sanatçıların işlerini sürdürmelerine destek olacak. Velhasıl sanatla buluşmak isteyen, sanat musikisiyle, tiyatroyla, farklı bir etkinlikle, aktivite ile buluşmak isteyen her kim varsa onun karşılığı olacak etkinlik ve çalışmaların çeşitlendirildiğini, özellikle çalışıldığını hep birlikte göreceğiz. BKSTV Başkanı ve yönetimine çok teşekkür ederim. Ayrıca Güney Marmara Tiyatro Kooperatifi Başkanı Mustafa Yıldırım’a da çok teşekkür ediyorum. Zor bir süreci beraber aşacağız. Desteklerimiz artarak devam edecek. Herkese iyi seyirler diliyorum” diye konuştu.

Her kesime hitap edecek

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı Özer Matlı ise, şehirle ilgili yapılması mantıklı tüm projelerde yanlarında olduğu için Başkan Aktaş’a teşekkür etti. Önümüzdeki günlerde BKSTV’nin yaz etkinliklerini kamuoyuna duyuracaklarını hatırlatan Matlı, “Bir buçuk senedir kapalı kalan Bursa’nın, sanat ve müzik ile buluşacağı on birinci aya kadar her kesime hitap edecek, müziğin olacağı, insanların yüzünün güleceği bir dönem geçirmek istiyoruz. Ben bu konuda kendimi şanslı hissediyorum. Destekleri nedeniyle başta başkanıma ve Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

Devam Et

Dünya

Dünyaca ünlü Ermeni duduk sanatçısı Civan Gasparyan hayatını kaybetti

Haber Giriş:

on

Dünyaca ünlü Ermeni duduk sanatçısı Civan Gasparyan 92 yaşında hayatını kaybetti.

Gasparyan’ın ölüm haberini kendisi ile aynı adı taşıyan torunu Civan Gasparyan JR, “Dünya bu gece hayal edilemez bir kayıp yaşadı” sözleriyle Facebook hesabından duyurdu.

1928 yılında Ermenistan’ın Solak kentinde Muşlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gasparyan, altı yaşında duduk çalmaya başladı. 1948’de Tatul Halk Müziği ve Dansları Topluluğu ve Erivan Filarmoni Orkestrası’nın solisti oldu.

UNESCO’nun dünya çapındaki yarışmalarında 1959, 1962, 1973 ve 1980 yıllarında dört madalyaya layık görüldü.

Gasparyan bugüne kadar aralarında Sting, Erkan Oğur, Hüseyin Alizade, Michael Brook, Brian May, Ludovico Einaudi, Brian Eno ve Hans Zimmer de dahil pek çok önemli müzisyenle birlikte çalıştı.

1973 yılında, Ermenistan Halk Sanatçısı unvanına layık görülen Gasparyan, 2002 yılında WOMEX (World Music Expo) Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne sahip oldu.

 

Gladyator filmi de dahil olmak üzere pek çok film müziğinde de Gasparyan imzası yer aldı.

Oslo’da 2010 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ermenistan adına yarışan Eva Rivas’ın “Apricot Stone” (Kayısı Taşı) şarkısında duduk çalarak, Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde performans sergileyen en yaşlı kişi oldu.

Ölümü müzik dünyasında ve Ermeni toplumunda büyük bir üzüntüye sebep olurken, Türkiye’deki yayıncısı Kalan Müzik, Twitter’da yaptığı paylaşımda Gasparyan’ın ölümünden duydukları üzüntüyü ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Twitter’daki paylaşımında “Ermeni Kültürü bugün büyük “duduk” ustasını kaybetti” diye yazdı.

Devam Et

Trend