#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Azerbaycan geceyi ayakta geçirdi

Azerbaycan’da, Ermenistan ordusunun sınırda yaptığı saldırıları ve Dağlık Karabağ’ın işgalini protesto eden halk geceyi, seferberlik talebiyle toplandığı Milli Meclisin önünde geçirdi.

Pazar gününden bu yana Ermenilerin, Azerbaycan ordusunun sınırdaki mevzilerine düzenlediği saldırıları ve bu saldırılardaki can kayıplarını protesto etmek amacıyla binlerce Azerbaycanlı sokaklara döküldü.

Bakü’de ve çevre şehirlerde yaşayan Azerbaycanlılar akşam saatlerinde başkentin sokaklarında kortej oluşturdu. Ellerinde Azerbaycan bayrakları taşıyan ve “Karabağ bizimdir bizim kalacak” sloganı atan vatandaşlar, Milli Meclisin önünde toplandı. Binlerce kişi burada, seferberlik ilan edilmesi için slogan attı.

“Şehitler ölmez vatan bölünmez” ve “Başkomutan, silah ver bize” sloganları atan Azerbaycanlılar geceyi Meclisin önünde geçirdi.

Ermenistan ordusu, 12 Temmuz’da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker hayatını kaybetmiş, dört asker yaralanmıştı.

Dün de devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu.

 

Dünya

Üniversitelilere 1 Euro’ya 2 öğün yemek

Haber Giriş:

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkedeki tüm üniversite öğrencilerine 1 euro (yaklaşık 10 TL) karşılığında günde iki öğün yemek verileceğini açıkladı. Söz konusu karar, üniversitelerin kapalı olduğu ülkede, yalnızlık ve mali sorunlarla boğuşan öğrencilerin geniş kapsamlı protestolarının ardından geldi. Macron, ayrıca öğrencilere psikolojik danışmanlık desteğinin de verileceğini söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı Fransa’da gençler protesto yaptı. Yalnızlık ve mali sorunlar nedeniyle mutsuz olduklarını belirten gençler, yüz yüze eğitime geri dönmek istediklerini belirtti. Öte yandan, bazı öğrenciler uygun fiyatlı yiyecek sağlayan üniversitelerin kapalı olması nedeniyle düzenli olarak yemek yiyemediklerinden şikayetçi oldu.

PSİKOLOJİK DESTEK VERİLECEK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gösterilerin ardından ülkede tüm üniversite öğrencilerine bir euro karşılığında iki öğün yemek verileceğini açıkladı. Paris-Saclay Üniversitesi’nde öğrencilere hitap eden Macron, ayrıca hükümetin öğrencilerin danışmanlık ve diğer akıl sağlığı hizmetlerini ödemek için destek sağlayacağını da söyledi. Macron, sübvansiyonların öğrencilerin bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşma ihtiyacı duyarlarsa kullanabilecekleri bir kupon şeklinde verileceği açıkladı.

İndirimli yemeklerin üniversite kantinlerinden ve paket servis sağlayan yakındaki diğer restoranlardan alınabileceğini sözlerine ekleyen Bay Macron, “Bir belirsizlik dönemindeyiz koronavirüs bir süre daha hayatımızda var olacak ve birçok kısıtlamanın olduğu ikinci bir dönem daha yaşağız. Birbirinize iyi bakmanız gerekiyor” dedi.

KARANTİNA VE EKONOMİK ENDİŞELER NEDENİYLE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ UMUTSUZ

Cumhurbaşkanı, öğrencilerin sokaklara çıkmasından bir gün sonra konuştu. Ülkedeki psikologlara göre, karantina, hareketsizlik ve ekonomiyle ilgili endişelerin birçok öğrenciyi umutsuz durumda bıraktı.

Fransa, Aralık ayından bu yana sokağa çıkma yasağı uyguladı, ancak bu önlem 16 Ocak’ta saat 18: 00-06: 00 saatleri arasını kapsayacak şekilde sıkılaştırıldı. Barlar, restoranlar, tiyatrolar ve sinemalar kapatıldı.

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında pandemiden en çok etkilenen ülkede şu ana kadar, yaklaşık 3 milyon vaka ve 70 bini aşkın Covid-19 kaynaklı ölüm bildirildi.

Devam Et

Dünya

6 kişiyi öldürüp müebbet alan Türk’ü ‘Hollanda Kralı’ affetti

Haber Giriş:

on

Hollanda’da bir kafede, biri çocuk 6 kişiyi vurarak öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Türk kökenli Cevdet Yılmaz, hükümetin itirazına rağmen Kral Willem-Alexander tarafından affedildi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Avrupa’da ömür boyu hapis cezasını sonuna kadar uygulayan birkaç ülkeden biri olan Hollanda’da, Cevdet Yılmaz, 1986 yılından bu yana affedilen ilk hükümlü oldu.

Yılmaz, Hollanda’nın Delft kentindeki Koetsiertje adlı kafede 1983 yılında meydana gelen olayda, 12 yaşındaki Carmen Sneeks adlı kız çocuğu da dahil 6 kişiyi öldürmüştü.

Hollanda vatandaşlığına geçen Yılmaz, 5 Nisan 1983 akşamı kafede “Sen gerçek Hollandalı değilsin, Hollanda ve Karayip adalarını oluşturan Nederlend vatandaşısın” diyen bir kişiyle tartıştı.

Kendisine küfür edildiğini söyleyen Yılmaz, eve gidip silahını aldıktan sonra, önce tartıştığı kişiyi vurdu. Ardından kafedeki diğer kişilere ateş eden Yılmaz, 6 kişiyi öldürdü.

O güne kadar bu çapta bir katliamın yaşanmadığı Hollanda’da, olay büyük tepki gördü. Cevdet Yılmaz, 1984 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

YETERİNCE CEZA ÇEKTİĞİNİ SAVUNDU

Düzenli olarak Hollanda devleti aleyhine davalar açan Yılmaz, uzun yıllar cezaevinde kaldığı ve yeterince ceza çektiğini savunarak, af talebinde bulundu. Bazı yargıçlar ve ulusal kamu denetçisi (Ombudsman) da Yılmaz’ın bu talebine destek verdi. Ancak Hollanda Hukuku Koruma Bakanı Sander Dekker, 6 kişiyi öldüren bir kişinin toplum içine salınmasının, kurban yakınlarında derin yaralar açacağını belirterek, Yılmaz’ın ömür boyu demir parmaklıklar ardında kalması gerektiğini söyledi.

Hollandalı bakan, Yılmaz’ı affetmenin haksızlık olduğunu belirterek, af talebini defalarca reddetti. Ancak 38 yıl cezaevinde bulunduğunu belirten Cevdet Yılmaz’ın “merhamet” talebi, Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından kabul edildi. Hollanda Kralı, Yılmaz’ın affedilmesini öngören kararı imzaladı.

EVLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLDU

Hollanda medyasına göre, hükümetin yanı sıra, kurban yakınları da karara tepki gösteriyor. Cezaevindeyken evlenen ve çocuk sahibi olan Yılmaz, son yıllarda, suçluların kaldığı ve tedavi edildiği bir klinikte kaldı.

Bir süreden beri, rehabilitasyon programı kapsamında cezaevi dışında kalan Yılmaz, seyahat yasağı ve bildirim zorunluluğu koşuluyla çalışmaya başladı.

Yozgat Boğazlıyan nüfusuna kayıtlı olan Yılmaz’ın, affının ardından temelli olarak Türkiye’ye dönmeyi planladığı belirtildi.

Devam Et

Dünya

Huzurevinde yangın faciası! 15 ölü

Haber Giriş:

on

Ukrayna’nın Harkiv kentinde bir huzurevinde çıkan yangında en az 15 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisinden yapılan açıklamada, Harkiv’de iki katlı bir huzurevinin ikinci katında bugün yerel saatle 15.00 sularında yangın çıktığı belirtildi.

Yangında 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, yangında 11 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İlk belirlemelere göre yangının elektrikli ısıtıcıların dikkatsiz kullanımı nedeniyle çıktığını aktaran Venediktova, soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

100 metrekarelik alanda devam eden yangını söndürme çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

 

Devam Et

Trend