#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa Nilüfer’de su kesintisi

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında, Nilüfer ilçesinde su kesintisi uygulanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü İşletmeler 1. Bölge Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak çalışmalar kapsamında, Nilüfer İlçesi 29 Ekim Mahallesi İzmir Yolu Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi, Uğur Mumcu Bulvarı ve Ayvalı Dere arasında kalan bölgede (Bursaspor Tesisleri hariç) 03.12.2020 tarihinde 10:00-18:00 saatleri arasında su kesintisi yapılacak.

Bursa

Köy meydanında öldürmüştü! Cezai ehliyeti tam çıktı

Haber Giriş:

on

Bursa’da psikolojik sorunları olduğu iddia edilen 65 yaşındaki adam tarla yüzünden aralarında husumet bulunan 2 kişiye köy meydanında kurşun yağdırmış, şahıslardan biri hayatını kaybederken diğeri de ağır yaralanmıştı. Yargılanmasına devam edilen sanığın cezai ehliyetinin tam olduğunu bildirdi.

Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Rüstem Ö. (64), Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Taraf avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, Adli Tıp Kurumundan gelen rapora göre sanığın cezai ehliyetinin tam olduğunu bildirdi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen sanığın damadı İbrahim A, öldürme ve yaralama olayını görmediğini ifade etti.

Kayınpederinin, eşi Resmiye Ö’den yaklaşık 12 yıldır ayrı yaşadığını belirten İbrahim A, “Köyde ve Bursa’daki Göçmen Konutlarında evi vardı. Zaman zaman köye gelip kalıyordu. Maktul Mustafa T, kayınpederimden tarla kiralamış. Ayrıntıları tam olarak bilmiyorum. Kendisi, Mustafa T’den alacaklı olduğunu belirtiyordu. Yaralanan Ali K. ile arasında problem olup olmadığını bilmiyorum.” dedi.

Rüstem Ö. ise hakkındaki suçlamaları reddederek tahliye talebinde bulundu.

Sanığın tutukluluğunun devamına ve ayrı yaşadığı eşinin gelecek duruşmada tanık olarak dinlenilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Nilüfer ilçesi Konaklı Mahallesi’nde 2019 yılının temmuz ayında silahla vurarak Mustafa T’yi (60) öldürdüğü, Ali K’yi yaraladığı ve ardından kaçtığı iddia edilen Rüstem Ö, jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştı. Çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan Rüstem Ö. hakkında cinayet ve silahla yaralama suçundan dava açılmıştı.

Devam Et

Bursa

Balabanlı kadınlar kooperatif kuruyor

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Uludağ yamaçlarındaki mahallelerinden biri olan Balaban’da kadınlar kooperatif kuruyor.

Yıldırım Belediyesi’nin ilçenin en önemli yeşil alan çalışması yaptığı Balaban dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Balaban Mahallesi’nde yapımı son aşamaya gelen ‘Balaban Piknik ve Mesire Alanı’nın bulunduğu bölgede mahalledeki kadınlar da yerli lezzetler sunabilmek için kadın kooperatifi kuruyor.

Yıldırım Belediyesi tarafından tahsis edilecek alanda faaliyet göstermeyi planladıklarını belirten Balaban Muhtarı Şerif Sevcan, “Köy kadınları hem çalışmak hem de gelen misafirlerde yöresel lezzetler sunmak için kolları sıvadı. Kooperatif çatısı altında birleşiyorlar. Bizler de muhtarlık olarak her anlamda yanlarındayız. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz bu konuda önemli destek verdi. Kendilerine mahallem adına bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devam Et

Bursa

Mudanya’da 2. etap projesi başlıyor

Haber Giriş:

on

Mudanya Belediyesi’nin “kimlikli kent” çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Girit Mahallesi ve Mütareke Meydanı ikinci etap projesi, Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.

Tarihi Kentler Birliği proje ödülü Girit Mahallesi ve Mütareke Meydanı 2. etabında çalışmalar başlıyor. Girit Mahallesi adıyla anılan Mütareke, Hasanbey, Şükrüçavuş, Halitpaşa mahalleleri ile 12 Eylül, Fevzipaşa, Mustafakemalpaşa caddeleri ve bağlantılı sokaklarında yol üstü zemin kaplama projesi başlıyor.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’ndan ödüllü proje, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

Girit Mahallesinin korunması ve sağlıklaştırılmasının devamı maksadıyla projeye ilişkin bilgi veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Meydanın kalbi konumundaki İsmet İnönü Parkı, Mütareke Meydanı yenileme çalışmalarını 1. Etap projesi kapsamında tamamlamıştık. Girit, aynı zamanda yoğun olarak turizm ve ticaret fonksiyonlarının bulunduğu bir çekim merkezi. İhalenin ardından tarihi ve kentsel sit alanlarına sahip turizm değerlerinden Hasanbey, Şükrüçavuş, Mütareke ve Halitpaşa mahallelerinde; bölgenin korunması ve sağlıklaştırılması sağlanacak. Proje kapsamında yaklaşık 17 bin 500 metrekare doğal granit taş ve bazalt zemin kaplaması yapılacak. Uygulama sonrasında bölge turizmine hizmet eden bir görünüme kavuşacak” ifadelerini kullandı.

Mudanya Belediyesi teknik personeli tarafından Mudanya’nın Anayasası olarak hazırlanan Turizm Master Planı’na göre ilçenin tarihî değerlerinin “kimlikli kent” çalışmaları kapsamında korunacağını vurgulayan Başkan Türkyılmaz, “Girit Mahallesi’nin bir açık hava müzesine dönüştürülmesini istiyoruz. Bunun için tescilli yapıların korunmasının özendirilmesi planlanıyor. Yapacağımız çalışma, tarihî yapılarla bütünlük sağlayacak” diye konuştu.

Devam Et

Trend