#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da ‘Delta’ alarmı! Vaka sayıları yükselişe geçti

Türkiye genelinde birinci doz aşı olanların sayısı 40 milyonu geçti. Bursa’da ise bu rakam 1 milyon 568 bin kişiye ulaştı. Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz Bursa’da son zamanlarda artan vaka sayıları, aşılamadaki son durumu ve delta varyantının kent genelinde yayılımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsle mücadele kapsamında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşılama devam ederken, Bursa’da da aşı olanların sayısı hızla artıyor. Virüse karşı aşıdan başka çare olmadığını söyleyen Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Türkiye genelinde görülen vaka artışlarına paralel olarak Bursa’da da artışın olduğunu söyledi.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK İÇİN YÜZDE 70-80’LERE ULAŞILMASI GEREK

Hastalıktan korunmanın iki yolu olduğunu ve bunlardan birinin ya hastalığı geçirmek, ya da aşılanmak olduğunu söyleyen Yavuzyılmaz, Bursa genelinde nüfusun yüzde 65-66’sını oluşturan kişilerin en az bir doz aşı yaptığı belirterek yaklaşık yüzde 30’dan fazla kişinin de 2 doz aşını yaptırdığını açıkladı.

Aşılamada ulaşılan bu seviyeyi yeterli bulmayan Dr. Fevzi Yavzyulmaz toplumsal bağışıklığa ulaşılması için 2. doz aşısını olanların seviyesinin en az yüzde 70-80’lere ulaşması gerektiğini söyledi.

“YENİ VAKALARIN YÜZDE 50’YE YAKINI 40 YAŞA KADAR OLAN KESİM”

Şuan karşılaşılan vakaların yüzde 50’ye yakınının 40 yaşa kadar olan kesimden çıktığını belirten Yavuzyılmaz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Özellikle 40 yaş altındaki hareketi bol olan, daha fazla toplum içinde olan 17 ila 40 yaş aralığındaki vatandaşlarımız maalesef yüzde 45 seviyesinde. Maalesef yaş skalası azaldıkça bu oran daha da düşüyor. Bu arzu etmediğimiz bir durum. Şu an karşılaştığımız vakaların yüzde 50’ye yakını 40 yaşa kadar olan kısım. Bu oranın yüksek olduğunu 17-40 yaş olarak ayırdığımızda daha net görürüz. Aşının önemi burada ortaya çıkıyor” dedi.”

“NORMALLEŞMEYİ HIZLI VE FARKLI ANLIYORUZ”

Kademeli normalleşmeyi farklı anladığımızı ve riskin görülmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yavuzyılmaz, “Biz normalleşmeyi hızlı ve farklı anlıyoruz. Tamamen tedbiri bırakmak olarak anlıyoruz. Bizim maske, mesafe ve temizlik kurallarımız hala geçerli. Bizim normalleşmeden kastımız, kapanan işletmeler için yapılan düzenlemeler. Biz maske, mesafe ve temizlik kurallarından ödün verecek durumda değiliz. Bu tedbirleri en yüksek seviyede uygulamakla mükellefiz. Vaka artışları 1, 2, 3 diye olmuyor. 1, 10, 100, 1000 diye artıyor. Bu sebeple bir vakanın bile çok önemi var. Çünkü bu salgın 1 vaka ile başladı, milyonlara ulaştı. Çevremizdeki bir vaka bile potansiyel risk olduğu için bunu engelleyip önlememiz lazım” ifadeleriyle anlattı.

“DELTA VARYANTINI DAHA ÇOK GÖRMEYE BAŞLADIK”

Delta varyantının Bursa genelinde artışta olduğunu ve diğer varyantlara göre daha çok karşılaşıldığını aktaran Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Delta varyantı hızlı bulaşıyor. Ancak aşının etkinliği gündem oldu ve aşının bu varyantta etkili olduğu görüldü. Her ne olursa olsun bu hastalığa karşı en önemli silahımız tedbir. Eski dönemde İngiliz varyantı, Brezilya, Güney Afrika varyantı ön plandaydı. Şimdi delta varyantı ön plana çıktı ve gittikçe sayı artıyor. Delta varyantını diğer varyantlardan daha çok görmeye başladık. Tedbirler açısından çok bir fark yok. Bizim tedbirimizi en iyi şekilde almamız lazım” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA HESAPLARI ÜZERİNDEN AŞI KARŞITLIĞI

Bursa genelinde 2 buçuk milyon dozdan fazla aşının yapıldığını belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, aşı konusunda toplumda yanlış bilgilerin dolaştığı ve bu bilgilere kulak asılmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi; “Bursa özelinde 2 buçuk milyon doz aşılamayı aştık. Bu 1 milyon 568 bin kişinin aşılanması demek. Bu sayının içerisinde 2. ve 3. doz aşılar da var. Çok şükür bu aşılamada büyük bir yan etki görmedik. Kol ağrısı, bir iki gün halsizlik tüm aşılarda görülebilen yan etkiler. Toplumda çok yanlış algılar var. Aşı karşıtlığı dünyada 12 noktadan yayılıyor diye bir makale okudum. Bunların kullandığı milyonlarca sosyal medya hesabı var ve bu hesaplar üzerinden insanlar dolduruluyor. Her aşı noktasında hekim ve sağlık çalışanı var. Lütfen bu konuda bilgisi yetkisi ve donanımı olan kişilerden bilgi alın. Komşum şöyle dedi, o böyle dedi gibi laflara kulak asmayın. Geçmişte bir tabir kullanmıştım. Karpuz alırken satıcıya gidip iyisini verir misin diye rica ediyoruz. Sağlığımız başkalarına emanet edilecek kadar ucuz olamaz, olmamalı. Koronavirüslü yoğun bakımda yatırıyor mu? Evet. Bu kadar ölüme sebep oldu mu? Evet. Ben bütün vatandaşlarımızın aşı olmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Bursa

Bursa’da dinamit patlatılması sonucu 2 işçi yaralandı

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesi Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika inşaatında kaya kırma işlemi için dinamik patlatılması sonucu 2 işçi ağır yaralandı.

Hamzabey Mahallesi’ndeki mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika inşaatında temeldeki büyük kayayı parçalamak için dinamit patlatıldı.

Dinamitin patlamasıyla parçalanan kayadan fırlayan taşlar, işçiler Mert P. (24) ve Volkan Y.’ye (42) isabet etti.

Yaralı işçiler, olay yerine sevk edilen ambulansla İnegöl Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Yaralılardan Volkan Y.’nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da jandarmadan okul çevrelerinde denetim

Haber Giriş:

on

Bursa’da jandarma ekipleri, drone destekli okul çevresinde denetim gerçekleştirdi.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri öncülüğünde 470 jandarmanın katılımıyla eğitim öğretimin güvenli ortamda sürdürebilmelerini sağlamak için okul çevrelerinde denetim yaptı.

Motorlu asayiş timleri, köpek timleri, çevre koruma timleri ve trafik timlerinin destek verdiği denetimlerde ekipler, öğrenci ve öğretmenleri de bilgilendirdi.

Devam Et

Bursa

Bursa’da Kore gazisine son görev

Haber Giriş:

on

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hayatını kaybeden Kore gazisi Kemal Rubacı askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Yaşamını yitiren Kore gazisi Kemal Rubacı için cuma Mahallesi’ndeki İshakpaşa Camii’nde ikindi namazının ardından cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Kaymakam Eren Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, Jandarma Komutanı Binbaşı Ferruh Mağden, Muhabir Gaziler Derneği Selami Seymen ile Siyasi parti temsilcileri ve kalabalık cemaat katıldı.

Gazinin cenazesi Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan Kavaklaraltı Mezarlığı’nda defnedildi.

Devam Et

Trend