#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da köy pazarından, uluslararası sempozyuma

Bursa’da kurulan, Türkiye’deki ilk köy kadın dayanışma derneği olan Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’nin başkanı Sermin Cakalıoğlu, Kazakistan’daki 3 ilde 5 seminere katılıp kadın girişimcilere yol gösteren deneyimlerini paylaştı.

Uludağ’ın eteklerindeki Kestel ilçesine bağlı kırsal Saitabat Mahallesi, 20 yıl öncesine kadar, yerli ve yabancı turistlerin görmek için kilometrelerce yol kat ettiği şelalesi, doğal güzellikleri ve temiz havasıyla anılıyordu. 2002 yılından bu yana ise adını kadınlarıyla duyuran köyde, Türkiye’deki ilk köy kadın dayanışma derneği kuruldu.

4 çocuk annesi Cakalıoğlu, kendisi gibi ilkokul mezunu olan 9 kadınla yola çıktı ve Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’ni kurdu. Derneğin kuruluş amacı, köylerde dahi kaybolmaya yüz tutan imece ruhunu canlandırabilmekti.

Kestel’de kurulan pazarda, evlerinde yaptıkları salça, reçel ve makarnaları satarak para kazanan kadınlar, köylerindeki merada inşa ettikleri tek katlı binada kahvaltı servisine başladı ve daha sonra da işlerini büyütüp burayı 2 katlı restoran haline getirdi. Osmanlı mimarisine uygun inşa edilen dernek binasında, misafirlerine hazırladıkları ürünleri sunan Saitabat köyü kadınları, el lezzetlerini gelir kapısına dönüştürdü.

İlkokul mezunu kadınlardan oluşan derneğin başkanı Sermin Cakalıoğlu, kadın girişimcilere yol gösterici olarak uluslararası sempozyumlara katılıyor. Özel davetle, Kazakistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 30’uncu yıl dönümü etkinliklerine katılan Cakalıoğlu, 3 ildeki 5 seminerde Kazak kadınlarına deneyimlerini anlattı.

‘KADIN İSTERSE BAŞARAMAYACAĞI İŞ YOKTUR’

113 kadının üyesi olduğu dernekte, 60 kadın üyeye istihdam sağlandığını söyleyen Cakalıoğlu, “İnsan isterse her şeyi yapar. Hele de kadın isterse başaramayacağı iş yoktur. Bizim ihtiyacımız olmasa da bize ihtiyacı olanlar için çalışalım” dedi.

Dernekte 60’ın üzerinde kadına istihdam sağlandığını söyleyen Sermin Cakalıoğlu, 2002 yılında başlayan serüveni şu sözlerle anlattı:

“Bizim çocukluğumuzda insanlar imece usulü iş yapardı. Birbirine, ‘bugün senin işin, yarın benim işim’ diyerek iş paylaşımı yapılırdı. Günümüzde bu kalmadı. Biz ise bunu dernek çatısı altında yapıyoruz artık, ihtiyaç sahiplerine destek olmak adına. Bende 2002 yılında derneği kurma fikri oluştuğunda köyümüzdeki kadınlarımıza sahip çıkmak adına, önce bu imece usulü kültürümüzü yaşatmayı amaçladık. ‘Gönüllü çalışılacak ama bir gün gelecek sizler dernek sayesinde para kazanacaksınız’ dedim ve o günler 5 yıl sonra geldi. Burası boş, kıraç bir araziydi. Bu araziyi muhtarlığımızdan istedik, sağ olsunlar verdiler. Boş, kıraç araziyi, bütün kadınlarımız ürün yaparak, gelir elde ederek ve gönüllü çalışarak önce alt katımızı yaptık. 5 yıl sonra, ‘arzu eden gönüllü, arzu eden ücretli çalışır’ dedim ve 35 kişiye iş imkanı doğdu. Dönüşümlü görev almaya başladılar. Şu anda 60’ın üzerinde kadınımız dönüşümlü görev alıyor burada. Ben değil, biz olduğumuz için başardık. Başarı tek başına benim başarım değil, ekibin başarısı. Asıl, köyümüzü ve kadınlarımızı alkışlamak gerekir. İnsan isterse her şeyi yapar, hele de kadın isterse başaramayacağı iş yoktur. Tüm kadınlarımızı bu tür çalışmalara davet ediyorum. Bizim ihtiyacımız olmasa da bize ihtiyacı olanlar için çalışalım.”

Kazakistan Cumhuriyeti’nde Türkistan, Taraz ve Aktöbe şehirlerinde kadın girişimcilere seminer verdiğini belirten Cakalıoğlu, “Amacımız, bizim gibi, ‘benim tahsilim yok, mesleğim yok’ deyip de evinde oturan kadınlara örnek olmaktı. Bunu da başardığımıza inanıyorum ki Türkiye’de böyle çığ gibi yayılırken, sesimizi Avrupa bile duydu. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Hatta dünyanın buna ihtiyacı var ki diğer ülkelerden bile davetler alıyoruz” dedi.

Bursa

Bursa Yıldırım’da kış spor okullarına yoğun ilgi

Haber Giriş:

on

Bursa Yıldırım Belediyesi, gençleri ve çocukları sporla buluşturmaya devam ediyor.

Yıldırım Belediyesi, çocukların ve gençlerin donanımlı ve sağlıklı fertler olarak yetişmesi maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. 10 tesiste 14 farklı branşta ‘kış spor okulları’nı düzenleyen Yıldırım Belediyesi’nin, 4’üncü dönem dersleri 13 Aralıkta başlayacak. 3-14 yaş grubunun katılabileceği ‘kış spor okulları’nda 10 tesiste, cimnastik, voleybol, kick boks, futbol, basketbol, karate, yüzme, tenis, badminton, boks, güreş, masa tenisi, tekvando, satranç olmak üzere 14 branşta uzman antrenörler eşliğinde eğitimler verilecek. kış spor okulları 4’üncü dönem kayıtları 6 Aralıkta başlamış olup 12 Aralıkta bitecek.

10 TESİS 14 FARKLI BRANŞ

‘Yaz spor okulları’ kapsamında voleybolda 7-13 yaş arası kız çocuklarına yunus emre spor kompleksi’nde pazartesi çarşamba, cumartesi ve pazar günleri, cimnastikte 4-8 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde pazartesi, çarşamba, cumartesi, pazar ve Sinandede Çocuk Cimnastik Merkezi’nde salı, perşembe, cumartesi, pazar günleri, basketbolda 7-13 yaş arası çocuklara Yunus Emre Spor Kompleksi’nde salı Perşembe, cumartesi ve pazar günleri, teniste 7-13 yaş arası çocuklara Yunus Emre Spor Kompleksi’nde salı, perşembe, cumartesi ve pazar günleri, satrançta 6-14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde cumartesi ve pazar günleri, taekwondoda 7-14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde pazartesi, çarşamba ve cuma günleri, masa tenisinde 7-14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde pazartesi, çarşamba ve cuma günleri, karatede 7-14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde salı, perşembe ve cumartesi günleri, futbolda 6-14 yaş arası çocuklara Dr. Sadık Ahmet Spor Tesisi’nde cumartesi ve pazar günleri, badmintonda 7-13 yaş arası çocuklara Yunus Emre Spor Kompleksi’nde pazartesi, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri, kick boksta 7-14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde salı, perşembe ve cumartesi günleri, boksta 7-14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde hafta içi her gün, güreşte ise 6- 14 yaş arası çocuklara Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde Tesisi’nde pazar günleri haricinde her gün eğitimler düzenlenecek olup yüzme branşında her yaştan vatandaşa açık ve kapalı yüzme havuzlarında hizmet verilecek.

Kış spor okullarında çocukların disiplin ve özgüvenin yanı sıra, takım ruhunu öğrendiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak sporu tabana yaymak, gençlerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı ve dinamik bir hayata kavuşmalarını sağlamak için sportif hizmetlerimize devam ediyoruz. Yıldırım’ın gelecekteki şampiyonlarını keşfetmek ve evlatlarımızı spora teşvik etmek amacıyla kış spor okullarımızı sürdürüyoruz. 4’üncü dönem eğitimlerimiz 13 Aralıkta başlıyor. Çocuklarımızı hem spor yapıp hem de keyifli zaman geçirmelerine imkân sağlayan spor okullarımıza davet ediyorum” ifadelerini kullandı.+

Çocuklara ve gençlere yönelik projeleri öncelediklerinin altını çizen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak ilçemizde spor yapmayan çocuğumuz kalmasın diye tüm Yıldırım’a hizmet verecek projeleri ortaya koyuyoruz. Kış Spor Okulları ve Yaz Spor Okulları ile imkânımız el verdiğince bütün çocuklarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bununla da yetinmiyoruz yeni spor tesisleri açmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Devam Et

Bursa

Sertaslan’dan Marmarabirlik’e fiyat güncellemesi çağrısı

Haber Giriş:

on

Türkiye’de sofralık zeytin denilince ilk akla gelen Gemlik’te üreticilerin sıkıntısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Çiftçiler zeytin fiyatlarının güncellemesini talep ediyor. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da Marmarabirlik’e çağrıda bulundu.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan Marmarabirlik’e fiyatlarını güncelleme çağrısında bulundu. Başkan Sertaslan, zeytinde girdi mâliyetlerinin ekonomik göstergeler ile her gün arttığını ifade ederek, “Marmarabirlik sadece elini değil, göğsünü taşın altına koymasının zamanı geldi” dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, tarımda maliyetlerin gün geçtikçe arttığını belirterek, “Zeytin ağacı, Kuran-ı Kerim de ve nice kitaplarda geçen kutsal bir ağaç, Gemlik’te 2 milyon 650 bin zeytin ağacı var ve bunun yüzde 40’ına çiftçilerimiz bakmakta zorlanıyor. Zeytin ağacının bakılması için gerekli olan gübre ve ilaç fiyatlarına her gün ardı ardına gelen zamlarla çiftçilerimizin zeytinliğine bakamaz duruma geldi. Bu konuda acilen önlem alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Marmarabirlik kötü gün dostluğunu göstermeli”

Türkiye’nin en büyük zeytin üretici kooperatifi olan Marmarabirlik’e çağrı yapan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Gemlik zeytini bu yıl ufak daneli oldu. 300 – 380 dane arası zeytinlerimizi üreticilerimiz şu anda toplamakta. Fiyatların güncellenmesini talep ediyoruz. Marmarabirlik’in bu sezon için açıkladığı fiyat listesi şu anda üreticilerin talebini tam olarak karşılamamakta. Bu yıl üreticilerimiz tarafından toplanan zeytinlerimiz genelde ufak daneli. Marmarabirlik’in açıkladığı fiyat listesinde kesintisiz olarak 320 dane zeytin 9 Lira 20 Kuruş olarak belirlenmiş. Gemlik’teki zeytincilerimizin birçoğu bu danelerde ürün toplamakta sıkıntı çekiyor. Talebimiz Marmarabirlik’in özellikle 300 ve üzeri danelerde fiyat güncellemesi yapmasıdır. Tüccarımız 9 liraya yağlık zeytini alıyor. Marmarabirlik’in zeytini bu fiyatlardan alması ve en az 9 liradan başlayan fiyatlarla güncellemesi gerekiyor. Çiftçilerimizin bu yıl ekonomik anlamda zor bir sezon geçireceği şimdiden belli oldu. Yaklaşık 8 kooperatifinde 3 bin üyesi bulunan ve zeytincilerin emekleriyle bugünlere kadar kendini taşımış Marmarabirlik’in tekrar bir fedakârlık yaparak fiyatları güncellemesi ve kötü gün dostu olduğunu göstermesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Devam Et

Bursa

Bursa’da motosikletli gençler ölümden döndü

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motosiklet ile şehir içi hatlarında taşımacılık yapan minibüsü çarpıştı. Kazada motosiklette bulunan 2 genç yaralandı.

Bursa’da şehir içi hatlarında taşımacılık yapan minibüs ile motosiklet çarpıştı. Kazada motosiklette bulunan 2 genç yaralandı.

Bursa’nın Orhangazi ilçesi Hürriyet Mahallesi Osmanpaşa Caddesi üzerinde 17 yaşındaki İ.K. idaresindeki motosiklet Osmanpaşa Caddesi üzerinde seyir halindeyken karşı yönden gelmekte olan 54 yaşındaki Sedat A.’nın kullandığı şehir içi minibüs ile çarpıştı.

Kazanın şiddeti ile motosiklet sürücüsü İ.K. ile arkasında yolcu olarak bulunan E.D. (17) motosikletten savruldu.  Yaralanan iki genç için olay yerine ambulans çağrıldı.

İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan İ.K. ve E.D. ambulansla Orhangazi Devlet Hastanesine kaldırılarak burada tedavi altına alındı.

 

Kaza sonrasında minibüste hafif hasar meydana gelirken motosiklet hurdaya döndü.

 

Devam Et

Trend