#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da öldürülen Suriyeli Hamza’ya 4 kişi saldırmış

Bursa’da pazar yerinde öldürülen Suriyeli Mülteci Hamza Acan (17) ile ilgili savcılığın mahkemeye sunduğu iddianame kabul edildi. Soruşturma sonucunda, şüphelilerin “çocuğun kasten öldürülmesi“ suçuyla yargılanmaları talep edildi. Şüphelilerin çelişkili beyanlarını da ortaya koyan iddianamede, mülteci çocuğun öldürülmesi olayına 1 değil 4 kişinin karıştığı belirtiliyor.

Evrensel’den Ercüment Akdeniz’in haberine göre; Bursa’da 15 Temmuz 2020 tarihinde bir semt pazarında yaşanan tartışma sonucunda öldürülen Suriyeli Hamza cinayetinin soruşturma süreci tamamlandı ve iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Buna göre, halen Bursa E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan İ.S (13), M.S (15) ve R.S (17) kardeşler, yaşları nedeniyle “Suça Sürüklenen Çocuklar“ (SSÇ) kapsamında yargı önüne çıkacak. Ramazan S.‘nin ise, sanığın reşit olması sebebiyle dosyasının ayrılmasına karar verildi.

TEKME, YUMRUK, PARKE TAŞI

SSÇ kapsamında ifadesi alınan çocukların maktul Hamza Acan’ı daha önce tanıdıklarını ve Hamza’nın sebze tezgahının karşısında bulunan yufka tezgahında çalıştığını saptayan iddianamede; “Açık kimliği tespit edilemeyen Suriyeli şahsın SSÇ’lerin tezgahına geldiği, domateslerle ilgili pazarlık yaptığı ve SSÇ’lerden M.S’nin bu pazarlığı kabul ettiği“ dile getirildi.

İddianamenin devamında, kadının akşam 20.00‘da domatesleri alacağı fakat pazarcılar tarafından hazırlanan domatesleri beğenmediği için bundan vazgeçtiği ifade edilirken; M.S’nin “Almıyorsan çek git” dediği, kadının olay yerinden ayrıldığı ve bunun üzerine karşı tezgahtaki Hamza Acan’ın “Neden bu şekilde davranıyorsun?” diye tepki gösterdiği belirtildi. İddianame özetinde olayın devamının şu şekilde cereyan ettiği yazdı: M.S Hamza’ya “Sana ne, sen işine bak“ dedi. Çıkan tartışmada M.S, Hamza‘ya yumruk attı. Hamza da boş plastik sebze kasasını M.S’ye fırlattı ama isabet ettiremedi. M.S de yerden parke taşı alıp maktule saldırdı. O esnada R.S, İ.S ve Mustafa S. de olaya dahil oldular. İ.S yerden aldığı parke taşı ile maktulün kafasına 2,3 kez vurdu. Aynı anda R.S ve Mustafa S. de tekme ve yumruklarla Hamza’ya vurdu. Hamza Acan darbeler sonrasında kendini kaybetti, tanık M.Ş’nin kucağına düştü. Olay yerinde bulunan bir vatandaş ilk yardım müdahalesinde bulundu. Sonra ambulans gelip onu hastaneye götürdü ama Hamza kurtulamadı.

İddianamede bütün tanıkların T.C. vatandaşı olması, buna karşılık pazarlık yapan kadın dahil hiç Suriyeli tanık bulunmaması dikkat çekti.

Bursa

Bursa’da küçük çocuk seyir halindeki araçtan düştü

Haber Giriş:

on

Bursa’nın Gemlik ilçesinde, 3 yaşlarındaki çocuğun seyir halindeki otomobilden düştüğü anlar, bir iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

Gemlik ilçesi Orhangazi Caddesi’nde dün, seyir halindeki bir otomobil, virajda hafif manevra yapınca arka kapısı açıldı. Bu sırada otomobildeki çocuk yola düştü. Arkadan gelen otomobilin sürücüsü, çocuğun düştüğünü görüp durdu. Çocuğun düştüğü otomobilin sürücüsü de durumu fark ederek aracını durdurup indi.

İsmi öğrenilemeyen sürücü çevredeki vatandaşların da yardımıyla çocuğunu düştüğü yerden alarak otomobiline binip, yoluna devam etti. O anlar güvenlik kameralarına yansıdı.

Devam Et

Bursa

CHP Nilüfer’den online eğitime destek kampanyası

Haber Giriş:

on

CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Online Eğitime Destek Kampanyası ilk etap tablet dağıtımı gerçekleştirildi. İlçe binasında gerçekleşen dağıtım törenine ilk ve ortaöğretim öğrencileri ile velileri katıldı.

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, yönetim kurulu üyeleriyle beraber öğrencilere tabletleri teslim etti. Yılmaz yaptığı açıklamada tablet kampanyasına destek veren hayırseverlere teşekkür ederken kampanyanın hızlı bir şekilde devam edeceğini belirtti.

29 Ekim 2020 tarihine kadar devam edecek tablet ve bilgisayar kampanyasıyla çok sayıda öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Yılmaz, kampanya sonunda yapacakları açıklamayla kampanya sonuç raporunun kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

Devam Et

Bursa

Altıparmak Meydanı yeni görünümüne kavuştu

Haber Giriş:

on

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Yüzen Taşlar’ heykelinin de bulunduğu Altıparmak’taki alanı, ‘İlklerin Şehri Bursa’ temalı anı duvarı ve dikey bahçeler oluşturularak modern bir görünüme kavuşturdu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent mimarisine kazandırılan ‘Yüzen taşlar’ heykelinin de içinde bulunduğu Altıparmak’taki meydan, yapılan son düzenlemelerle daha modern ve kullanılır hale getirildi.

Yenileme projesi kapsamında yapılan ‘İlklerin Şehri Bursa’ temalı anı duvarı, şehrin merkezindeki meydana ayrı bir anlam kazandırdı. 30 metre uzunluğunda ve 3.25 metre yüksekliğinde tasarlanan duvar, bazalt taş içinden tarihe açılan renkli bir pencere görünümüyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Bursa’nın ilklerinin parlak, akrilik zemine basılan resimlerle betimlendiği anı duvarı, tüm zamanlara açılan değerli bir anıt niteliği taşıyor. Bursa’nın tarihi gelişimini, öncülüklerini, değerlerini yansıtan resimlerin açıklamaları, üstlerinde yer alan QR kodlar aracılığıyla akıllı telefonlarda rahatlıkla okunabiliyor ve pek çok ek bilgiye ulaşılabiliyor. Çevre düzenlemesinin de yapıldığı meydan, dikey bahçeleri ve ışıklandırmasıyla ziyaretçilerini bekliyor.

“BÖLGE TEKRAR DEĞER KAZANIYOR”

Yapılan düzenlemeleri AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez ile birlikte yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bursa’da birçok insanın hatırasını barındıran nice meydanlar bulunduğunu söyleyen Başkan Aktaş, bu meydanlardan birisinin de Bursa’nın ilk apartman hayatının başladığı, önemli marka ve mağazalara ev sahipliği yapmış Altıparmak’ta oluşturulduğunu belirtti. Eski stadyum alanı olan Millet Bahçesi ile Altıparmak’ın tekrar değer ve anlam kazanmaya başladığını dile getiren Başkan Aktaş, “Altıparmak Meydanı’nda önceki dönem belediye başkanımız tarafından yaptırılan ‘Yüzen Taşlar’ heykelimiz bulunuyor. Alanın revize edilmesi gerekiyordu. Bu manada bazı çalışmalar yaptık. Proje kapsamında ‘İlklerin Şehri Bursa’ temalı ana duvarımız hayata geçirildi. Bursa birçok ilke ev sahipliği yapıyor. Duvar da tüm zamanlara açılan değerli bir anıt niteliği taşıyor. Yüzen taşlarımız ve çevresi, zemin, gelişi güzel duran bankamatikler revize edildi. Dikey bahçeler oluşturuldu. Gece aydınlatması ve gündüz görseliyle güzel bir görüntü ortaya çıktı. Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

“YEŞİL VE TARİH ŞEHRİ, BURSA”

Bursa’nın her bir köşesinde çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Aktaş, Osmangazi Kent Meydanı’nın karşısındaki alanda yıkımın bittiğini ve yakın zamanda cephe sağlıklaştırma işlemlerinin başlayacağını dile getirdi. Başkan Aktaş, “Hanlar Bölgesi etrafındaki yıkımlar ve düzenlemeler, Çelik Palas’ın arkasındaki Çekirge Teras Projesi kapsamında kötü binaların ortadan kaldırılması, spor salonu ve benzerlerinin de ortadan kaldırılması çalışmaları sürüyor. Bunlar, Bursa’nın her bir köşesinin yeşille ve tarihle bezenmesi adına yapılan hamlelerdir. ‘Payitaht Bursa’da tarih ve yeşil tekrar gün yüzüne çıkıyor’ sloganının altını doldurmak adına bu hamleleri yapıyoruz. Çalışmalarda emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederim. Bursa’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Devam Et

Trend