#

Giriş:

Son Güncelleme:

Bursa

Bursa’da psikososyal destek hatları destek görüyor

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından koronavirüs sürecinde vatandaşlardaki kaygı ve stresi en aza indirmek amacıyla kurulan Psikososyal Danışma Hatları, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere; Nilüfer, Osmangazi, İnegöl, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, Karacabey ile Yıldırım 1 ve 2 No’lu Sağlıklı Hayat Merkezleri’nde kurulan Psikososyal Danışma Hatları’nı arayan vatandaşlar, psikolog ve sosyal çalışanlarından danışmanlık hizmeti alıyor. Danışma hatlarında kurulduğundan bu yana 250’si sağlık çalışanı olmak üzere toplamda 2 binin üzerinde vatandaşa danışmanlık hizmeti verildi.

Konuyla İlgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halim Ömer Kaşıkcı; “Vatandaşlarımıza, karantina sürecinin oluşturduğu yalnızlık ve sıkkınlık hissi, ebeveynlerin çocuklarına süreç hakkında ne diyecekleri ve neler yapacaklarına dair bilgi talepleri, hastalığa ve bulaş riskine yönelik kaygı ve stres durumları, sevdiklerinin sağlığı konusunda yoğun endişe ve olumsuz düşünceler gibi konularda telefon üzerinden destek veriliyor” dedi.

7’den 70’e herkese hizmet veriyor

Her yaştan vatandaşın danışma hatlarını aradığına dikkat çeken Uzm. Dr. Kaşıkcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Hastalık tanısı almış 35 yaşındaki oğlu için psikolojik destek talebinde bulunan bir baba ya da süreçle ilgili kaygı ve korku yaşayan 8 yaşındaki kızıyla ilgili bilgi talep eden bir anne, hattımızı arayıp, uzmanlardan yardım isteyebiliyor. Ayrıca günlerdir evde kalmaktan eşi ve çocuklarıyla sorunlar yaşayan 65 üstü bir amca, hem bu sürecin hem de gireceği üniversite sınavı için kaygılanan bir genç gibi 7’den 70’e her yaşa psikolog, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmalarla hizmet verilmektedir. Bu süreçle ilgili kaygı, endişe taşıyanlar vatandaşlarımız da destek hatlarımızı arayabilirler.”

“Psikososyal Destek Hattı” telefon numaraları:

  • Bursa İl Sağlık Müdürlüğü (0224) 247 68 42,
  • Nilüfer Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 502 81 27,
  • Yıldırım 1 No’lu Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 502 54 01/ 503 15 95,
  • Yıldırım 2 No’lu Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 364 83 53,
  • Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 223 98 38 / 232 25 44,
  • İnegöl Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 715 17 27,
  • Mudanya Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 544 53 43,
  • Mustafakemalpaşa Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 614 24 25,
  • Orhangazi Sağlıklı Hayat Merkezi (0224) 573 34 67,
  • Karacabey Sağlıklı Hayat Merkezi (0538) 780 32 72

Haberin Devamı

Bursa

Hemşire ablasını bıçaklamıştı! Yeni görüntüler çıktı

Haber Giriş:

on

Bursa’da kardeşi Mustafa B. (35) tarafından 9 yerinden bıçaklanan hemşire Zübeyde Gülbakan’ın (45) hastanedeki tedavisinin sürdüğü ve durumunun iyiye gittiği belirtildi. Mustafa B.’nin mahalleli tarafından zorla dışarıya çıkarılıp etkisiz hale getirilmesi ve sağlık ekiplerinin Gülbakan’a müdahalesi ise kameraya yansıdı. Mustafa B.’yi etkisiz hale getiren Uğur Yılmaz, “Bir adam Zübeyde ablanın üzerine oturmuş bıçaklıyordu. Durumu görünce bıçaklayan kişiyi etkisiz hale getirdim” dedi.

Olay, dün öğle saatlerinde Osmangazi ilçesi Altıparmak Mahallesi Anadolu Sokak’taki bir apartmanda meydana geldi. Mustafa B., uzun süredir görüşmediği hemşire ablası Zübeyde Gülbakan’ın evine geldi. Kapıyı açan ablasına, “Senin oğlun 2 sene önce bana hakaret etmişti. Sen bana laf ettirdin” diyerek, bıçakla saldırdı. O sırada evde olan diğer ablalar, Mustafa B.’ye engel olmak istedi. Bağırışlar üzerine gelen komşular, Mustafa B.’yi binadan çıkararak etkisiz hale getirdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekipleri, 9 yerinden bıçaklanan 2 çocuk annesi Zübeyde Gülbakan’ı Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Tedaviye alınan Gülbakan’ın sağlık durumunun iyiye gittiği, tedbir amaçlı yoğun bakım bölümünde tedavisinin devam ettiği belirtildi.

Olayın ardından gözaltına alınan Mustafa B. ise emniyetteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

SALDIRGAN KARDEŞİ ETKİSİZ HALE GETİREN KOMŞU KONUŞTU

Binanın zemin katında iş yeri bulunan Uğur Yılmaz (52), çığlıkları duyunca yardıma koştuğunu, Mustafa B.’yi Zübeyde Gülbakan’ın üzerine oturmuş bıçaklarken gördüğünü belirtti. Yılmaz, “Dün ofisin önünde otururken, yukarıdan çığlıklar duydum. Apartmana girdiğimde birinci katta bir kadının üzerine bir adam oturmuş bıçaklıyordu. Yanında bir kadın daha vardı, durdurmaya çalışıyordu. Olayı anlamadan Allah’ın verdiği güçle bıçaklayan adamı aldım, duvara itekledim. Daha sonra kesici aleti düşürttüm. Şahsı kontrol altına aldıktan sonra apartman sakinlerine polis ve ambulans çağırmalarını söyledim. Bu sırada bir daha saldırmaya yöneldi. Bunun üzerine şahsı apartman dışına çıkardım ve yere yatırdım. Ayağımla boynuna bastırdım kaçmasın diye. Şüpheliye, sakinleştikten sonra neden yaptığını sordum. ‘Kardeşim yaptı’ dedi. Etkisiz hale getirdikten sonra gelen polislere teslim ettim. Duyduğum kadarıyla Zübeyde abla 9 bıçak yarası almış. Karnında sıkıntı varmış. İnsana olan şiddete karşıyız, hele kadına şiddet olunca kendimi tutamıyorum” dedi.

OLAY SONRASI ANLAR KAMERALARDA

Bu arada, olayın ardından sağlık ekiplerinin Zübeyde Gülbakan’a müdahale etmesi, şüphelinin komşular tarafından etkisiz hale getirilmesi ve polisin gözaltına alması cep telefonu ve güvenlik kameralarına yansıdı.

Devam Et

Bursa

Kaybettiğini sandığı altınlar bakın nerden çıktı

Haber Giriş:

on

Bursa’da ev almak için biriktirdiği 60 altını koyduğu çantada bulamayan Murat Kahraman, soluğu poliste aldı. Çantayı kontrol eden Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri ise altınları çantanın astar kısmında buldu. Altınları bulununca mutluluktan ağlayan Kahraman, polislere teşekkür etti.

Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde yaşayan Murat Kahraman, ev alabilmek için yıllarca altın biriktirdi. 60 tane çeyrek ve tam altını, bir çoraba sarıp, laptop çantasına koydu. Bir süre sonra çantasını kontrol eden Kahraman, altınları göremeyince Görükle Polis Merkez Amirliği’ne gitti.

Çanta ‘delil’ olarak el konularak, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. Çantayı inceleyen polis memuru Serbülent Küme, altınların olduğu çorabın astara sıkıştığını fark etti. Küme’nin altınları bulması üzerine Murat Kahraman’a telefonla bilgi verildi. Hemen polis merkezine gelen Murat Kahraman, mutluluktan gözyaşı dökerek, altınlarını teslim aldı.

Devam Et

Bursa

Yerli otomobilin ismi belli oldu

Haber Giriş:

on

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirterek, “Yaptırdığımız endekste TOGG’un marka beğeni endeksi yüzde 73’lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık” dedi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, bu sabah gazetecilerle online sohbet toplantısı düzenledi. Karakaş, yerli otomobilin hangi isim ile yollara çıkacağına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Karakaş, marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirterek, “Yaptırdığımız endekste TOGG’un marka beğeni endeksi yüzde 73’lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık” dedi. En son Ocak ayında otomotiv basını ile bir araya gelen Karakaş, o dönem yaptığı açıklamada otomobilin ismi üzerinde farklı alternatifleri olduğunu söylemişti.

TOGG CEO’su, TOGG markasının Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Azerbaycan’da tescil edildiğinin de bilgisini paylaştı.

‘İLK ARAÇLAR 2022’NİN SON ÇEYREĞİNDE BANTTAN İNECEK’

Karakaş, 2022’in son çeyreğinde ilk araçların Gemlik’teki fabrikadan inmeye başlayacağının da müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında, başbakanlığı döneminde katıldığı TÜSİAD toplantısında dile getirdiği yüzde 100 yerli otomobil için 2017’de “babayiğitler” olarak lanse edilen ve 5 şirketin oluşturduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kurulmuştu.

27 Aralık günü Gebze’deki Bilişim Vadisi’ndeki öngösterimde, kırmızı beyaz yerli ve milli SUV ve sedan modelleri tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil fabrikasının Gemlik’te TSK’ya ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresinde kurulacağını açıkladı. Yerli otomobilin üretileceği Bursa’nın Gemlik ilçesinde 20 milyar liranın üzerinde yatırımla kurulacak fabrika için ilk kazma 17 Temmuz’da vuruldu.

Devam Et

Trend