Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Çin’de 5 ay sonra bir ilk!

Çin’de salgının başlangıcından bu yana ilk defa yeni vaka tespit edilmedi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, asemptomatik vakaların da azaldığını açıkladı.

Koronavirüsü dünya genelinde etkisini göstermeyi sürdürürken, Çin’de salgının başlangıcından bu yana ilk defa yeni vaka kaydedilmedi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, mart ayından bu yana vaka sayılarının azaldığı ülkede yeni enfeksiyon vakasının tespit edilmediğini duyurdu.

Ancak Komisyon, iki ‘şüpheli vaka’ olduğunu açıkladı. Vakaların birinin Şanghay’dan geldiği, diğerinin ise Jilin’de bir yerel aktarım vakası olduğu belirtildi. Bir önceki gün 35 asemptomatik vakanın kaydedildiği ülkede, asemptomatik vakalarda da düşüş tespit edildi.

Mart ayından bu yana yerel aktarım vakalarında keskin düşüşün gözlemlendiği Çin’de son haftalarda Rusya ve Kuzey Kore sınırlarına yakın eyaletlerde ‘ithal vakalarda’ artış gözlemleniyor. Ülke içinde seyahat kısıtlamalarının yeniden sıkılaştırılmasıyla yerel yöneticiler bu vakaları kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Koronavirüs salgının ortaya çıktığı Wuhan kentinde, 8 Nisan’da kısıtlayıcı tedbirler kaldırıldı ancak ithal vakaların artmasıyla önlemler tekrar sıkılaştırıldı. 11 milyon nüfuslu Wuhan’da, korona testi uygulamaları ise tüm kentte devam ediyor.

Son bir günde koronavirüs kaynaklı ölümün de kaydedilmediği Çin’de toplam vaka sayısı 82 bin 971, ölü sayısı 4 bin 634 olarak kayıtlara geçti.

Dünya

ABD ilk çeyrekte yüzde 5 küçüldü

ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda olarak yüzde 5 küçüldü. Beklenti ABD ekonomisinin yüzde 4,8 daralacağı yönündeydi.

Haber Giriş:

on

ABD’de GSYH 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 daraldı. Ekonomistler ise ekonominin yüzde 4,8 küçülmesini bekliyorlardı.

İlk çeyrekte motorlu araçlar hariç tutulduğunda ekonomideki küçülme yüzde 4,7 olarak gerçekleşti.

Tüketici harcamalarının yüzde 6,8 azaldığı ilk çeyrekte, işletme yatırımlarında düşüş yüzde 7,9 oldu.

2020 ilk çeyrekte ihracat yüzde 8,7 azalırken, ithalatta düşüş yüzde 15,5 olarak gerçekleşti.

Devam Et

Dünya

Kuzey Kore’de virüsten kaçan karı koca idam edildi

Kuzey Kore, mayıs ayı başında genç bir çifti koronavirüs karantinası sırasında ülkeden kaçmaya teşebbüs ettikleri için idam ettiğini açıkladı.

Haber Giriş:

on

Uluslararası yayın kuruluşu Radio Free Asia’da (RFA) yer alan habere göre, ülkedeki kaynaklar, Kuzey Kore yetkililerinin bu ayın başlarında bir erkek ve eşini ulusal koronavirüs karantinası sırasında ülkeden kaçmaya teşebbüs ettikleri için idam ettiğini bildirdi.

YEĞENİ REŞİT OLMADIĞI İÇİN İDAMDAN KURTULDU

Çin’e yakın Ryanggang bölgesinden olan çift, ocak ayından bu yana kapalı olan sınırdan kadının genç yeğeniyle birlikte kaçmaya çalışırken yakalandı.

Çift, hiçbir duruşma yapılmadan infaz ekibi tarafından idam edilirken, kadının yeğeninin ise reşit olmadığı için idamdan kurtulduğu ifade edildi.

Devam Et

Dünya

Üzüm bağının altından çıkan 1700 yıllık tarih

İtalya’nın Verona şehrinde bir üzüm bağında 3. yüzyıla ait Roma döneminden kalma mozaik bulundu.

Haber Giriş:

on

Arkekologlar, aynı bölgede yüz yıl önce Roma dönemine ait villa bulunmasında sonra mozaik bulunması karşısında büyük şaşkınlık yaşadılar.

1922 yılında antik villanın bulunmasından sonra ilk arkeologların kazı yapmadığı tepelik bölgede geçen sene bir grup arkeolog kazı çalışmasına başlamıştı ama virüs nedeni ile kazılara ara vermek zorunda kalmışlardı.

İtalya’da hayatın normalleşmesinden sonra kazı çalışmaları tekrara başladı ve geçen hafta bir üzüm bağında yapılan kazıda Roma döneminde 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bir mozaik zemine rastlandı.

Mozaiği ortaya çıkaran ekibin başı, mozaiğin altında bulunduğu arazi sahibi ve belediye yetkilileri ile iletişime geçip mozaiğin bulunduğu alanına özel alan yapılması ve turizme açılması için gereken görüşmeleri yapacağını söyledi.

Devam Et

Trend