#

Giriş:

Son Güncelleme:

Dünya

Dünyanın en güçlü pasaportları

Vize almadan erişebilecek yer sayısına göre tüm dünyadaki pasaportların sıralaması belli olurken, Japonya’nın 191 yere gidebilme ile ilk sıraya yerleştiği açıklandı. 109 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre listenin en son sırasında yer alan ülke ise 26 yere vizesiz gidebilen Afganistan olduğu belirlendi.

Medya takip kurumu Ajans Press, pasaportlar ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl pasaportlar ile alakalı basına 3 bin 926 haber yansıdığı tespit edildi. Vize haberleri ise basına genelde “nasıl vize alınır”, “vize almanın kolay yolları nelerdir” gibi başlıklarla çıkarken, son günlerde Irak ile Türkiye arasındaki vize görüşmesinin gündemde olduğu kaydedildi.

AFGANİSTAN LİSTENİN SON SIRASINDA

Ajans Press’in, Henley Pasaport Endeksi verilerinden elde ettiği bilgilere göre, vize almadan erişebilecek yer sayısına göre tüm dünyadaki pasaportların sıralaması belli oldu. Japonya’nın 191 yer ile ilk sıraya yerleştiği görülürken, ikinci sırada Singapur, üçüncü sırada ise Almanya ve Güney Kore’nin olduğu saptandı. Türkiye ise listenin 55’inci sırasına yerleşirken vizesiz gidebileceği yer sayısının 111 olduğu kaydedildi. Araştırma pasaportların orijinal sıralamasından oluşurken, 109 ülkeyi kapsadığı görüldü. Listenin en son sırasında yer alan ülke ise 26 yere vizesiz gidebilen Afganistan olduğu belirlendi.

Dünya

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Polonya’nın Oder Nehri’ne dökülen kimyasal atık nedeniyle 10 ton balık telef oldu. Hükümet ekolojik felakete yönelik soruşturma başlatırken, nehir ekosisteminin iyileşmesinin yıllar alacağı ifade edildi.

Haber Giriş:

on

Polonya’nın Almanya sınırındaki Oder Nehri’nde “ekolojik bir felaket” yaşanıyor. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, Oder Nehri’ne kasıtlı olarak “büyük miktarda kimyasal atık” döküldüğünü ve bu durumun çevre felaketine yol açtığını ifade etti.

Nehir ekosisteminin iyileşmesinin yıllar alacağını belirten Başbakan Morawiecki, sorumlulardan hesap soracağına dair halka söz verdi. Morawiecki, “Büyük miktarda kimyasal atık, kasıtlı olarak Oder Nehri’ne döküldü. Bu konunun peşini bırakmayacağız. Suçlular ağır bir şekilde cezalandırılana kadar dinlenmeyeceğiz” diye konuştu. Ulusal Su Yönetimi İdaresi Başkanı Przemyslaw Daca ise yaptığı açıklamada, nehirden 10 ton ölü balığın çıkarıldığını duyurdu. Daca, “Bu, devasa ve korkunç bir ekolojik felaketle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Ülkede büyük tepkiye yol açan ekolojik felaketin ardından Oder Nehri’nin temizlenmesi için askerler görevlendirildi. Ülkenin batısındaki Zielona Gora kentindeki bir balıkçı derneği de kirlilik nedeniyle balıkçılık faaliyetlerinin durdurulduğunu aktardı.

Almanya: “Kirlilik hakkında bilgilendirilmedik”

Alman medyası ise kimyasal atığın “cıva” olduğunu belirtirken, resmi makamlardan kimyasal atığın içeriğine dair açıklama yapılmadı. Alman yetkililer, Polonya yönetiminin nehirdeki kirlilik hakkında kendilerini bilgilendirmeyerek uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade etti. Bir tekne kaptanının ise Alman makamlarını ölü balıklar hakkında ilk olarak 9 Ağustos’ta uyardığı öğrenildi.

Almanya Federal Çevre Bakanlığı Sözcüsü Christopher Stolzenberg gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman makamlarının durum hakkında daha fazla bilgi almak ve talep edilen her türlü yardımı sağlamak için Polonyalı mevkidaşlarıyla temasa geçtiğini söyledi.

Devam Et

Dünya

Ukrayna’nın “Umut Çiçekleri” NFT olacak

Rusya-Ukrayna savaşında hurdaya dönen araçlar, ABD’li ve Ukraynalı sanatçıların tuvali oldu. Sanatçılar, ayçiçeği çizimleri yaptıkları çalışmalarının dijital görüntülerini NFT olarak satışa sunmayı planladıklarını ve elde edilecek gelirin yeni projeler için kullanılacağını belirtti.

Haber Giriş:

on

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Ukrayna ordusu tarafından ülkenin Irpin şehrinde Rus tanklarının ilerlemesini durdurmak için yıkılan bir köprüden çekilen araçlar, ABD’li ve Ukraynalı sanatçıların tuvali oldu. Sanatçılar hurdaya dönen araçlara çizdikleri ayçiçeği çalışmalarının dijital görüntülerini NFT olarak satışa sunmayı planladıklarını ve elde edilecek gelirin yeni projeler için kullanılacağını belirtti.

“Umut Çiçekleri” adlı projenin başlatılmasına öncü olan ABD’li sanatçı Track Kelly, hurdaya dönen araçlardan birinin sahibinin kendisine, “arabaları daha güzel bir şeye dönüştürdükleri için” teşekkür ettiğini söyledi.
Sanatçılardan Casimir Kiendl, “Gelecek için umut vaat eden çiçekler çizme fikri ile Rusların burada yapmaya çalıştıklarına rağmen Ukrayna’nın yok edilemeyeceğini anlıyorum” dedi.

Projede yer alan Ukraynalı sanatçılar Kelly ve Olena Yanko ise proje hakkında, “Bizi anlamayanlar var. Savaşta hayatını kaybedenlerin üzerinde dans ettiğimizi düşünüyorlar. Ama biz hayatın devam ettiğini, düşmanı boya fırçaları ve silahlarla yeneceğimizi göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmaya onay veren şehir yetkilileri ise araçlarda kimsenin hayatını kaybetmediğini belirtti.

Devam Et

Dünya

Almanya’da Ren Nehri’nin su seviyesinde ciddi düşüş

Almanya’yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgasının yol açtığı kuraklık nedeniyle Ren Nehri’nin su seviyesinde önemli ölçüde düşüş yaşandı. Ülkenin kritik öneme sahip ulaşım yollarından olan nehir taşımacılığı da sekteye uğradı.

Haber Giriş:

on

Almanya’da aşırı sıcakların yol açtığı kuraklık, Ren Nehri’ni de vurdu. Almanya Federal Hidroloji Enstitüsü (BfG) Uzmanı Bastian Klein, Ren Nehri’ndeki su seviyesinin ciddi boyutta azaldığını açıkladı. Normalde yaz sonu ve sonbaharda su çekilmesinin yaşandığını ifade eden Klein, ilerleyen haftalarda nehrin su seviyesinin daha da düşeceği konusunda uyarıda bulundu.

Almanya’da nehir taşımacılığı aksadı

Bin 233 kilometre uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun nehirlerinden biri olan ve taşımacılık açısından kritik öneme sahip Ren Nehri’ndeki su seviyelerinin düşüşü taşımacılığı da sekteye uğrattı. Gemiler ilerleyebilmek için yük indirmek zorunda kaldı. Nehrin geçtiği Heinland-Pfalz eyaletine bağlı Kaub kentinde su seviyesi Cuma günü 40 santimetreye kadar geriledi. Gemilerin tam yüklü olarak yola çıkabilmesi için su seviyesinin yaklaşık 1.5 metre olması gerekiyor.

Su Yolları ve Denizcilik İdaresine göre bu oran önümüzdeki günlerde de düşmeye devam edecek.

Nehirlerde kömür taşımacılığı yapılamıyor

Nehirdeki su seviyesinin düşüşü kömürün taşınması da zorlaştırdı. Su seviyesinin düşüşüyle taşınması gereken yükün birçok gemi arasında dağıtılması, nakliye maliyetini arttırdı. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova’ya uygulanan yaptırımların ardından enerji tedariki konusunda büyük sorunlar yaşanan Almanya’da enerji santralleri için kömürün gemilerle nehirden taşınması planlanıyordu. Ancak düşük su seviyesi, kömürün taşınmasını engellediği için enerji santrallerine giden kömür demiryolu ile taşınacak.

Tahıl depoları dolup taştı

Ren Nehri’ndeki düşük su seviyesi tahılı da olumsuz etkiledi. Raiffeisen Derneğinden yapılan açıklamada, hasadın bitiminden kısa bir süre önce ülkenin güneyindeki depolama alanlarının dolması nedeniyle hasadın diğer bölgelerdeki depolara taşıması gerektiği, ancak bu işlemin şu an gerçekleştirilemediği duyuruldu.
Nehirde taşımacılık yapan bir gemi ile tek seferde bin ton tahıl taşınabilirken, aynı orandaki tahılı kara yolu ile 40 kamyon taşıyabiliyor.

Henüz yağış beklenmiyor

Ren Nehri’ndeki su seviyesinin düşük olmasının nedeninin kuraklık olduğunu söyleyen uzmanlar, 5 günlük düzenli yağışın nehirdeki su seviyesini önemli ölçüde arttıracağını belirtirken, henüz yağışa yol açacak alçak basınç alanının olmadığını ifade ediyor.

Devam Et

Trend